Domů » 8 způsobů, jak citlivě ukončit vztah

8 způsobů, jak citlivě ukončit vztah

autor Robin Sedlmaierů
0 komentářů
jak ukončit vztah

K partnerství patří láska, noci plné vášně, porozumění, pocit bezpečí ale i otázka, jak ukončit vztah. Ne všechny páry společně vydrží až do konce věků a lidé jsou často konfrontováni s tím, že pro ně už vztah ztratí smysl. Málokdo si ale uvědomuje sílu, kterou způsob ukončení vztahu má. Dopřejte sobě i své druhé polovičce citlivý rozchod bez zášti. 

Někdy k rozchodu přistupují lidé po závažných problémech ve vztahu. Může se jednat o nevěru, časté hádky, lži a agresivní chování. Velmi často se jedná o “méně závažné” důvody, které se na sebe nabalují. Není neobvyklé, že se rozcházíte s někým, koho stále milujete. Jak ale lidé stárnou, stává se, že si po čase přestanou rozumět, nebo se změní jejich pohledy na svět a přestanou být kompatibilní. Každý důvod rozchodu je validní a nepotřebujete čekat, dokud se něco opravdu “nepokazí”. 

Časté důvody, proč se páry rozcházejí:

  • Nedostatek komunikace: Ne každý je zběhlý v komunikaci, pro kvalitní vztah je ale podstatná. Pokud nejste schopni mít upřímné konverzace, je téměř jasné, že vztah nemůže fungovat.
  • Odlišné názory: Po pár letech vztahu můžete dojít k tomu, že už si vlastně nerozumíte. Každý člověk se vyvíjí a roste, a to i v partnerství. Někdy se však stane, že se každý vydá jiným směrem. 
  • Nevěra: Jen máloco dokáže narušit důvěru tak, jako nevěra. A občas už není cesty zpět.
  • Agresivita a časté hádky: Agresivní přístup nikdy nedělá dobrotu a v partnerském soužití už vůbec ne. Pokud je váš partner agresivní, nemrhejte časem a odejděte. Nikdo si takové chování nezaslouží. 
  • Ztráta intimity: Ačkoliv se tento problém dá řešit na terapiích a společně hledat způsoby, jak zpátky “zažehnout jiskru”, může se stát, že se to nepovede. Možná se vaše preference s časem změnili a zjistíte, že už si v oblasti sexu nemáte co předat. 
  • Jiný pohled na fungování vztahu: Každý má trochu jiný koncept toho, jak by vztah měl fungovat. A občas jsou dva pohledy příliš odlišné na to, aby to mohlo fungovat.

🗣️ Uznávaný párový terapeut Pavel Rataj říká: Můžeme sledovat rozevírající nůžky, kde na jedné straně je vysoký počet partnerů, kteří doslova při prvních problémech utíkají ze vztahu a zkouší hledat štěstí a osobní spokojenost zase o dům dále, a na druhé straně vysoký počet těch, kteří bezmocně, ustrašeně a závisle drží desítky let. 

Konec vztahu neznamená selhání

Spousta lidí má tendenci vnímat ukončení vztahu jako selhání. Vykřičník, který hlásá, že celý vztah byl chyba a nic nemělo smysl. Přitom je však opak pravdou. Ukončení vztahu nemusí znamenat, že váš dosavadní život byl propadák. Neznamená ani to, že pro vás daný člověk nebyl ten pravý/pravá.

Rozchod automaticky nepopírá kvalitu, kterou vztah mohl mít. Naopak je občas rozchod právě tím nejrozumnějším a nejlepším rozhodnutím, které pro sebe i partnera můžete udělat. Lámat přes koleno nemá cenu nic a vztahy dvojnásob.

8 způsobů, jak ukončit vztah

1. Vyberte správné místo a čas

Rozchod je bolestivý a často si konverzace o něm vyžádá nějaký ten čas. Proto se nerozcházejte hodinu předtím, než půjdete do práce. Do vztahu jste investovali spoustu měsíců a často i let. Dovolte si vyhradit si i nějaký čas na jeho řádné ukončení. 

Myslete i na to, co bude následovat po rozchodu. Vyvarujte se rozcházení na dovolené. Společná několikahodinová cesta autem domů nejspíš není něco, po čem byste po takové konverzaci toužili. Pokud je to možné, rozejděte se někde v soukromí. Nechcete totiž vystavit sebe ani vašeho partnera tomu, že vám při rozchodu bude asistovat celá restaurace, nebo rodina při společném výletu. 

Při otázce jak ukončit vztah se zamyslete i nad tím, kde to uděláte.
Jak ukončit vztah? Hlavně ne na dovolené, ze které pojedete domů stejným autem. Zdroj: Pexels.com

2. Buďte citliví a neberte si věci příliš k srdci 

Když plánujete rozchod, máte čas, ve kterém si tuto informaci sami zpracujete. Možná jste strávili hodiny přemýšlením nad tím, zda má cenu vztah zachránit, nebo ne. Probrali jste to s kamarádkami, strávili čas na internetu čtením různých diskuzí a článků.

Mějte však na paměti, že pro druhou stranu to může být šok a rána z čistého nebe. Snažte se proto jednat citlivě. Nevíte, jak zareaguje. Možná se rozpláče, naštve se, nebo vám vyčte všechny konflikty a problémy, které jste ve vztahu potkali. Snažte se proto trochu distancovat a nenechte se zničit každou výtkou a argumentem, který vám partner předloží. 

💡 Tip: Je dost možné, že i když bude rozchod z vaší iniciativy, i tak budete po vztahu truchlit. Podívejte se, jak vyléčit zlomené srdce.

3. Jak ukončit vztah? Hlavně rozhodně.

Při rozcházení musíte být pevní v kramflecích. Pokud jste si celou věc nechali projít hlavou a jste rozhodnuti, nenechte se zviklat. Váš partner se vás možná zkusí přemluvit. Naslibuje hory doly a odpřisáhne, že tentokrát se opravdu změní a splní všechna vaše přání.

Stůjte si za svým a nepřistupujte na kompromisy. Když jste se jednou rozhodli pro rozchod, neustupujte. Nechcete působit nejistě a dávat tak falešné naděje, že vztah může mít ještě šanci.

4. Nenechte se vtáhnout do hádky

S vámi i vaším partnerem v ten moment nejspíš budou házet emoce. Snažte si zachovat chladnou hlavu a zbytečně nepodléhejte hněvu a frustraci. Určitě totiž nechcete, aby se zakončení vašeho vztahu neslo v duchu hádek a nepochopení. Takový konec by nejspíš zanechal hořkou pachuť na každé vzpomínce na váš vztah. Nenechte si zkazit pohled na celý vztah, který byl nějakou dobou podstatnou součástí vašeho života.

💡 Tip: Chcete vědět, jak poznat, kdy vztah nemá smysl?

5. Připravte se na otázky

Váš partner se vás dost možná bude ptát na velkou spoustu otázek ohledně toho, proč se rozcházíte. Možná si budete chvílemi připadat jako u policejního výslechu. Proto si dopředu projděte možné dotazy, které vaše polovička položí a zapřemýšlejte nad tím, zda na ně budete chtít odpovědět.

Vůči partnerovi je vhodné zodpovědět alespoň základní důvody, proč jste se tak rozhodli. Nikdo se nechce po rozchodu utápět v tom, co a proč mohl udělat lépe. Zároveň však mějte na paměti, že nikomu nic nedlužíte. Pokud otázky přesáhnou určitou mez, nemusíte odpovídat. Záleží jen na vašem rozhodnutí, kolik toho budete chtít prozradit.

Rozchod může být plný nepříjemných otázek. Zdroj: Pexels.com

6. Jednejte upřímně

Ať už se stalo cokoliv, buďte hlavně upřímní. Nelžete, nezastírejte a nedávejte falešné naděje. Vy i váš partner si zasloužíte slyšet pravdu o tom, co se stalo a kde jste narazili na problém.

V případech, kdy vztah končí kvůli nevěře nebo tomu, že jste se zamilovali někde jinde, nelžete. Ale zároveň nebuďte příliš detailní. Nikdo nechce při rozchodu slyšet, jak skvělou budoucnost máte naplánovanou s někým jiným a jinde. Najděte ideální balanc tak, abyste nemuseli lhát, ale zároveň neříkat věci, na které se nikdo neptá.

🗣️ Uznávaná párová terapeutka Esther Perel říká: “Doporučuji vám, abyste vztahy ukončovali s úctou a rozhodností, ať už byly jakkoli krátké. Jednejte laskavě a čestně. Oběma lidem to umožní vstoupit do dalšího vztahu s většími zkušenostmi a čistou hlavou, nikoliv naplněni zklamáním a nejistotou.”

7. Nejlepší je osobní schůzka, existují i jiné možnosti

Pro tak důležitou a podstatnou věc, jako je rozchod, zvolte osobní setkání. Působí důstojněji, než krátká SMS zpráva, či telefonát. Překonejte nepohodlí a obavy a sejděte se. Vy i člověk, se kterým se rozcházíte, tak získáte možnost si o celé situaci promluvit a sledovat navzájem svoje reakce.

Jako další možnost můžete napsat dopis. Ne žádnou zprávu o dvou větách, ale upřímnou a od srdce myšlenou zprávu o tom, proč vztah ukončíte. Partnerovi jej můžete dát přečíst, nechat mu čas na zpracování a setkat se můžete potom.

Pokud se však ve vašem vztahu objevovalo násilí a jiné závažné problémy, kvůli kterým máte strach o svoje bezpečí, rozhodně se nepotkávejte. V tomto případě postačí klidně krátká zpráva. V první řadě totiž musíte myslet na vaše vlastní bezpečí a pohodu.

Když přemýšlíte nad tím, jak ukončit vztah, napište upřímný dopis. Zdroj: Pexels.com

8. Když nevíte jak ukončit vztah, vyhledejte odbornou pomoc

Pokud si nevíte s rozchodem rady, nebo ho potřebujete zpracovat, nebojte se vyhledat odbornou pomoc. Existuje spousta párových terapeutů, kteří vás můžou navést na správnou cestu. Vhodná cesta je to i v případech, kdy jsou ve vztahu děti. Ty dokáže špatný rozchod plný zášti a vzteku poznamenat na celý život.

💡 Tip: Nevíte, zda je pro vás psychoterapie správnou volbou? Přečtěte si náš článek o tom, jak funguje a pro koho je vhodná.

Přidat komentář →

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz