Domů » 10 Tipů: Jak se úspěšně vyrovnat s rozchodem?

10 Tipů: Jak se úspěšně vyrovnat s rozchodem?

autor Tereza Gödrichová
0 komentářů
jak zachránit vztah po rozchodu

Jakýkoliv rozchod vždy představuje těžkou životní událost, a to i v případě že iniciátorem ukončení vztahu jste vy. Jak ho tedy úspěšně zvládnout, naučit se znovu milovat, důvěřovat a žít šťastně?

Jako první přichází na řadu se vypořádat s celou řadou emocí, z nichž některé trvají déle, jiné zase jen chviličku. Existují také různé kroky, které můžete podniknout, abyste se z rozchodu zotavili a mohli v budoucnu najít zdravé vztahy plné důvěry a lásky, a to včetně zdravého vztahu k sobě samému.

Pokud vás zajímá, o jaké kroky se jedná, čtěte dále. Dozvíte se tak více o tom, co můžete očekávat v souvislosti s rozchodem a jak se z něj co možná nejrychleji a pozitivně zotavit.

Rozchod: Berte ho jako o fyzickém zranění

Pokuste se na rozchod pohlížet jako na každé jiné zranění. Se zlomeným srdcem si dopřejte si stejnou milost, jako kdybyste si zlomili nohu. I když se v tomto případě jedná o duševní stav, v realitě se může projevovat podobně.

Možná nepracujete na 100 %, a to je v pořádku, neboť váš duševní stav není v nejlepším rozpoložení. Taky byste se netrestali za to, že jste nechodili do posilovny se zlomeninou. Prokažte si tedy stejnou laskavost, abyste lépe prošli emocionálním zraněním, a vyzkoušejte tyto rady.

Rozchod je těžký pro oba
Rozchod je těžký, ale dá se s ním vypořádat

1. Vyjádřete své emoce

Vyjádření a pořádné prožití všech emocí pocházejících z rozchodu představuje první a zásadní krok k uzdravení. Jejich potlačování vám akorát tak může ublížit, takže tomu se opravdu obloukem vyhněte.

Proces truchlení znamená emoční vzestupy a pády, takže se v jednu chvíli můžete cítit velmi smutně, natož vás v zápětí přepadne vztek. Někteří lidé se dokonce setkají s pocitem úlevy a uvolnění.

Přiznejte si, co cítíte

Rozchod vyvolává řadu pocitů a fází emocí, které u každého probíhají trochu jinak. Můžete se tedy setkat s:

  • přijetím (zejména bezprostředně po rozchodu),
  • bolestí,
  • šokem,
  • úlevou,
  • popřením,
  • žalem,
  • odmítnutím,
  • zradou,
  • rozpaky,
  • strachem (například ze samoty).

Žádná z emocí není dobrá nebo špatná a mohou přicházet kdykoliv, kdekoliv a je jedno, o jakou se jedná. Vždy je třeba danou emoci přijmout, prožít a poté ji nechat zase jít.

2. Najděte znovu sami sebe

Když jste ve vztahu, zejména v tom dlouhodobém, velmi jednoduše zapomenete na sebe sama. Soustředění se na pozitiva, která přináší ukončení vztahu zrovna v tak čerstvé, bolavé chvíli, nejspíše představuje nadlidský úkol, ale už nyní lze se naučit přijmout toto období jako příležitost k sebepoznání.

Jistě existují nějaké aktivity, které jste si vždy přáli vyzkoušet, nebo místa, kam toužíte vycestovat a poznat je. Případně i taková, kde se chcete najíst. Před rozchodem jste třeba nemohli či se na ně nenašel prostor, takže nyní nastává nejvyšší a také nejvhodnější čas zvážit, zda se těmto činnostem nevěnovat.

3. Zůstaňte společensky aktivní

Někdy s vámi rozchod zacloumá až tak, že toužíte zůstat jenom sami. Ovšem právě nyní je nesmírně důležité udržet se v kontaktu s lidmi. Skupinová či individuální podpora od přátel a rodiny s vámi udělá divy. Opravdu se snažte v tomto citlivém období neizolovat.

Vaši nejbližší vám mohou pomoci ventilovat smutek, ale také vám ukázat, že jste vždy milováni a podporováni. Přivedou vás na jiné myšlenky, vnuknou odlišné pohledy a hlavně se vás budou snažit rozveselit a povznést. A i když vám zrovna do smíchu není, věřte, že právě ten dokáže parádně léčit.

Zaměření se na sociální vztahy v době po rozchodu může také pomoci posílit vaše dovednosti v oblasti romantických vztahů v budoucnu. Mimo to se odborníci domnívají, že setrvávání ve společnosti souvisí se snížením depresí a delším životem.

4. Změňte svou životní situaci

Někdy rozchod znamená, že se jeden nebo oba jedinci odstěhují z dříve sdíleného bydlení. Kromě stresu ze stěhování se může emocionální daň ještě zvýšit, jestli jste s partnerem ve vztahu měli společná domácí zvířata nebo děti.

V závislosti na vašich bytových poměrech také možná budete muset zvážit finanční podporu, abyste nahradili chybějící příjem z partnerovy strany. Nebojte se oslovit svou rodinu nebo blízké přátele a prozkoumat možnosti, jako je dočasné bydlení, než se znovu postavíte na vlastní nohy.

5. Zvažte vyhledání odborné podpory u terapeuta

Fyzické sezení či online hovor s odborníkem vám může pomoci zpracovat své emoce a zároveň najít způsoby, jak se s nimi vyrovnat. Zvažte vyhledání terapeuta, který se specializuje na téma vztahů a rozchodů.

Nemusíte se za nic stydět, toto nejsou jednoduché situace a mohou způsobit opravdové psychické trauma. Odborná pomoc vám vždy lépe a hlavně individuálně dokáže nalézt řešení, jak z tohoto emocionálního pekla vylézt zase ven. 

7. Zaměřte se na své duševní zdraví

Prožívání žalu z rozchodu představuje proces, který nemá jednoznačnou časovou osu. Možná, že vám toto truchlení potrvá o něco déle. Velmi záleží, jak vás konkrétní rozchod zasáhl a to vždy představuje jinak velkou ránu. Také každému trvá jinak dlouhou dobu, než se rána zacelí.

Dovolit si zpracovat nové životní okolnosti znamená zásadní krok pro vaše celkové duševní zdraví. Během rozchodu o něj můžete pečovat také tím, že budete společensky a fyzicky aktivní. Tím lze snížit bolest a depresi, které vás mohou doprovázet.

8. Pečování o sebe

Pečovat o sebe je za každých podmínek to nejdůležitější, a o to víc po rozchodu. Také nezapomeňte, že nejprve musíte milovat sami sebe, aby i druzí milovali vás. A k této lásce se váže i péče o sebe sama.

Dlouhodobým investováním času do opečovávání se si vybudujete zdravý vztah k sobě samým, který se pak přenese i do vašich všech ostatních vztahů.

9. Obnovení důvěry v druhé

V závislosti na okolnostech rozchodu se může zdát náročné znovu získat víru ve druhé. Ovšem bez opětovného navázání důvěry si do budoucna přispíváte na potenciálně problémy s partnery.

Nedivte se, že vybudování si znovu důvěry v druhé lidi možná trvá delší dobu. V tomto případě vám lze velmi pomoci terapeut, který vám doporučí různé strategie, jak víru a jistotu ve vaše vztahy obnovit.

10. Zvládání nových vztahů

Některé lidi láká zmírnit svou bolest z rozchodu navázáním nového vztahu ihned po ukončení toho starého. Takto se „odrazit“ však není vždy moudré, protože to může negativně ovlivnit začínající vztah. Občas se stává, že se jedná jen o jakousi „náplast“ a až bolest pomine, nového partnera či partnerku opustíte, a tím akorát ublížíte další osobě.

Dejte si dostatek času na truchlení a úplné zpracování emocí, než se pustíte do nového vztahu. Tato doba se samozřejmě může u každého člověka lišit, ale opravdu ji nepodceňte. Až potom jste totiž připravení začít s čistým štítem nanovo. 

žena se divá do notebooku a muž se rozčiluje. Proto rozchod?
Někdy se lidé spolu dále nedokáží bavit, jindy může vzniknout i přátelství

Ať už je váš rozchod jednostranný nebo přišel z obou stran, ukončení vztahu nikdy nepředstavuje snadnou situaci. Přece jen ukončujete citovou vazbu a společnou cestu s někým, s kým jste mnoho sdíleli a vytvořili si pěkné vzpomínky.

Ve chvílích velkého stresu nebo smutku mějte stále na paměti, že tato etapa vašeho života nakonec skončí. Pamatujte také na to, že většina lidí projde rozchodem alespoň jednou za život. Navíc vám tato zkušenost přinese skvělé zkušenosti do budoucna. A pokud okolo sebe máte dobrou společnost, obraťte se na ni pro emocionální podporu.

Pokud se někdy dostanete do bodu, kdy vyrovnávání se s rozchodem znamená takovou obžíž, že vaše duševní zdraví příliš trpí, možná nastal čas navštívit odborníka, jestli jste tak ještě neučinili. Především buďte laskaví sami k sobě a berte rozchod jako proces, který vám do života přinese zkušenosti.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz