Domů » 8 Tipů: Jak nastartovat lymfatický systém?

8 Tipů: Jak nastartovat lymfatický systém?

autor Radka Konečná
0 komentář
Tipy, jak nastartovat lymfatický systém

Každý, kdo se někdy snažil shodit nějaké to kilo navíc, ví, jak moc náročný proces se za tím vším skrývá. Všechno to cvičení, posilování, upravování jídelníčku, diety a hladovění a kýžený výsledek se často ani nedostaví. Proč? Příčin může být samozřejmě mnoho, někdo jí až příliš málo, jiný se zase málo hýbe. Každý člověk je odlišný a u každého funguje něco jiného.

Někdy za špatným hubnutím stojí třeba ucpaný lymfatický systém. Článek vám proto představí 8 tipů, jak nastartovat lymfatický systém.

💡 Tip: Víte, proč jíst potraviny s vysokým obsahem vlákniny? Přečtěte si v následujícím článku, co si příště dát do nákupního košíku.

Jak nastartovat lymfatický systém?

Lymfatický systém je systém mízních cév a uzlin, které se koncentrují na různých místech na těle, třeba madle, mízní uzlina, slezina, brzlík nebo apendix. Větší cévy se nazývají mízovody, které ústí do žil.

Tekutina, které těmito cévami proudí se nazývá lymfa a pomocí ní se z těla odvádějí škodlivé a nepotřebné látky, které se v těle nahromadily, tuky a tkáňový mok, ale také živiny. Další funkcí je lymfatického systému je obranný mechanismus v podobě mízních uzlin.

Jedno z nejběžnějších onemocnění lymfatického systému se nazývá lymfedém. Projevuje se tak, že se v těle míza hromadí a vznikají tak otoky. Nejčastěji se lymfedém vyskytuje na končetinách a součástí léčby jsou zevní komprese a masáže.

Mezi nejčastější projevy ucpaného lymfatického systému patří již zmíněné otoky končetin, nadváha, zadržování vody v těle, celulitida, bolesti hlavy, problémy se zažíváním a častá únava.

Ucpávání lymfatického systému se dá naštěstí snadno předejít, stačí se držet následujících rad a tipů:

1. Střídání studené a teplé vody

Pokud máte problémy s žílami, pak tuto radu zřejmě velmi dobře znáte. Po sprchování studenou vodou se totiž žíly stahují a po horké vodě se zase roztahují. Tím dochází ke kompresi, a tedy i posunu a uvolňování lymfy. Během jednoho sprchování střídejte teplotu vody několikrát a sprchu zakončete studenou vodou.

Jak nastarovat lymfatický systém? Střídejte teplou a studenou sprchu
Jak nastarovat lymfatický systém? Střídejte teplou a studenou sprchu

Studená voda je navíc dobrá také proti celulitidě. Můžete si rovněž pořídit speciální proticelulitidový kartáč, kterým si krásně prokrvíte pokožku. Pomáhá také kartáčování nasucho. Začněte od kotníků a pokračujte krouživými pohyby nahoru směrem k srdci. Stejně pak pokračujte u rukou.

2. Dodržuje pitný režim

Patříte mezi lidi, kteří na pití celý den nemyslí a vzpomenou si až ve chvíli, kdy je začne bolet hlava? To je ale špatně. Nejen, že si takto zaděláváte na vážné onemocnění ledvin a chronickou bolest hlavy, zároveň nedostatek vody v těle vede k ucpávání lymfy v těle.

Každý člověk je trošku jiný, ale průměrně byste měli vypít denně 2 –⁠ 3 litry vody. Záleží také na počasí. V letním vedru si jistě dopřejete více tekutin než v chladném zimním počasí. Důležité je také zmínit, že byste měli pít především čistou neperlivou vodu, případně neslazený čaj.

3. Zdravá strava je základ

Zdravý a vyvážený jídelníček plný zeleniny a ovoce je nejdůležitější. Vyhněte se proto nezdravým, tučným a příliš slaným jídlům, které způsobují zadržování vody v těle.

Zdravá strava je základ
Zdravá strava je základ

Vyzkoušet můžete rovněž potraviny, která mají schopnost organismus odvodnit. Jsou to například meruňky, meloun, rajčata, salát nebo červená řepa. Můžete si také koupit odvodňovací čaj třeba z pampelišky nebo kopřivy.

💡 Tip: Chtěli byste zhubnout břicho a břišní tuk? Přečtěte si, jak na to!

4. Jak nastartovat lymfatický systém pomocí pravidelného pohybu?

Je jedno, jestli si dáte hodinu v bazénu, uběhnete 5 kilometrů nebo jdete na lekci jógy, pohyb je pro tělo obecně velmi důležitý. O to více, jestliže máte sedavé zaměstnání. Pokud na sporty příliš nejste, vyzkoušejte alespoň chůzi. Místo tramvají běžte z práce domů pěšky. Nejen, že se krásně protáhnete, rozproudíte lymfu, ale také prokrvíte mozek.

Pravidelný pohyb je zdravý
Pravidelný pohyb je zdravý

5. Vyhněte se těsnému oblečení

I když jsou těsné kalhoty stále velmi moderní, zamyslete se, jestli není vaše oblečení těsné až příliš. Těsné kalhoty mohou totiž zamezit správnému proudění lymfy. Pozor si dávejte především na spodní prádlo, těsné podprsenky i kalhotky.

6. Lymfatické masáže a lymfodrenáž

Pokud máte s ucpáváním lymfy problém, můžete vyzkoušet speciální lymfatické masáže, které jsou velmi příjemné. Masáže jsou dvojího typu, buďto manuální, kdy vám vyškolený pracovník jemně masíruje nejčastěji dolní končetiny. Druhým typem je lymfodrenáž, při níž si oblečete velký gumový pytel, který se následně stlačuje a uvolňuje a tím způsobuje pohyb lymfy.

Jak nastartovat lymfatický systém? Zkuste masáž
Jak nastartovat lymfatický systém? Zkuste masáž

7. Nepijte alkohol

Pokud se snažíte zhubnout, pak je vynechání alkoholu samozřejmostí. Pokud jste zvyklí pít alkohol pravidelně, výsledky abstinence v podobě pár kil dolů se mohou dostavit velmi brzy. Vynechání alkoholu navíc způsobuje hezčí pleť, lepší imunitu a zdravější játra. A to se vyplatí, ne?

8. Jak nastartovat lymfatický systém pomocí saunování?

Pravidelné saunování má dobré výsledky pro lymfatický systém. Pocením se totiž z těla odvádějí toxiny a usazené škodlivé látky, zvyšuje se imunita těla, zlepšuje prokrvení končetin, náladu, a navíc léčí nespavost.

Saunování je skvělé pro lymfatický systém
Saunování je skvělé pro lymfatický systém

Do sauny byste měli chodit alespoň jedenkrát týdně, důležitá je přitom pravidelnost. Pokud vám dělá problém klasická finská sauna, vyzkoušejte třeba páru, která má velmi podobné účinky, navíc však léčí různé onemocnění dýchacích cest a má dobrý vliv také na léčbu astma.

💡 Tip: Přečtěte si také, jak se začít správně otužovat nebo zjistěte, jak můžete překonat častou únavu a ospalost.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz