V posledních letech zažila naše společnost mnoho změn. Jenže člověk je tvor se silnou potřebou jistoty a bezpečí. Většina lidí by proto byla raději, kdyby vše zůstalo při starém. Ovšem jak řekl Hérakleitos: „Změna je jedinou konstantou v životě.“ Je dobré lpět na jistotách, nebo se vyplatí naučit se, jak změnu přijmout?
Vše se neustále mění – počasí, životní prostředí, ekonomika, technologie, společnost, kultura, přátelé, rodina, naše tělo, naše nálada, prostě všechno. Změna je zkrátka přirozený proces, který proběhne ať už souhlasíme, nebo ne. Přijmutím toho, že se věci v našem světě mění, se současně otevřeme spolupráci s přirozeným vývojem existence a získáme tak šanci žít svůj život co nejlépe dle aktuálních podmínek.
Obsah článku
Co vám přinese změna?
Pro většinu lidí je představa neustálé a nikdy nekončící změny děsivá, protože změna často zahrnuje riziko a ztrátu. Změnu proto vnímáme jako něco, čeho se bojíme, namísto abychom pochopili, že to může být nové dobrodružství s potenciálem zlepšit náš život a především nás samotné. To je totiž to, co změna ve skutečnosti je: příležitost zažít něco nového a vyvíjet se jako člověk.
Změna vám přinese:
- objevení zcela nových věcí, o které byste se jinak nezajímali,
- osvojení si dovedností, které zatím neumíte,
- přehodnocení svého pohledu na život, na druhé lidi a na sebe,
- rozvíjení nových vlastností, jako je flexibilita, optimismus nebo odvaha,
- odnaučení se starých zlozvyků, které nám už k ničemu neslouží,
- možnost stát se lepším a schopnějším člověkem, než jste byli před tím.
💡 Tip: Přečtěte si také o tom, jak změnit mindset a přejít na růstové myšlení.
Zkuste o změně přemýšlet jako o tekoucí řece. Když se změně bráníte, je to jako byste se snažili veslovat proti proudu. Když změnu přijmete, jednoduše si usnadníte práci, protože přestanete ztrácet velké množství energie, které do veslování proti proudu dáváte. Řeka vás navíc může donést na místo, o kterém se vám možná ani nesnilo. Zkuste se proto naučit plavat s proudem, jako o tom mluví princip wu wei, kterým se řídí taoistická filozofie.
Některé změny vítáme s nadšením a roky o ně usilujeme. Ne každá změna je ovšem námi žádaná. Jak tedy přijmout změnu, o kterou zrovna nestojíme? Zde jsou čtyři praktické tipy, které můžete vyzkoušet:
1. Zaměřte se na svou reakci
Jedním ze způsobů, jak přijmout změnu, je uvědomit si, že konečný výsledek dané situace neurčuje nejen ona událost samotná, ale také především naše vlastní reakce na ni.
Jak jste si už pravděpodobně všimli, není ve vašich silách ovlivnit všechny vnější události. Můžete mít ale kontrolu nad tím, jaká bude vaše reakce na změnu, a tím si zajistit, aby vámi prožívaná realita byla co nejpříznivější. Když navíc odpovíte postojem, který je otevřený a zvídavý, zjistíte, že je to se změnami mnohem snazší.
2. Udělejte ze změny dobrodružství
Jsou lidi, kteří změny přímo vyhledávají, jelikož nedokážou žít stereotypně. Na jejich přístupu k životu něco bude, protože všechna nezapomenutelná a vzrušující dobrodružství vznikají vždy na základě nových a nepředvídatelných událostí. Zdolávání změn je skutečná výzva, kterou ve filmech s přehledem zvládají hlavní hrdinové. Co takhle zkusit změnu vnímat jako dobrodružství, které vás přišlo vytrhnout ze zaběhlých vzorců myšlení a představ o sobě samých?
Na konci každého dobrodružství je hrdina obohacen o nové zkušenosti a zážitky. Má jedinečnou možnost objevit novou stránku svého já a rozšíří si své dosavadní limity. Kam vás nové dobrodružství zanese, co se naučíte a jaké nové poznání získáte? Jaký poklad si ze své dobrodružné výpravy přinesete?
3. Trénujte se ve vnímání změn
Když do našeho života přijde změna, o kterou nestojíme, můžeme se cítit zaskočeni nebo dotčeni. Je dobré si ale uvědomit, že změny probíhají na denním pořádku a nikdy nic nebylo v našem životě vlastně pevné a stálé. Snažíme se zavádět dokonale pravidelný a spolehlivý řád ve světě neustálého chaosu. Stavební kameny našeho stanoveného řádu nestojí pevně na místě, ve skutečnosti se totiž neustále pohybují a přizpůsobují aktuální podmínkám. Sepište si všechny důležité životní změny, které jste kdy zažili. Budete překvapeni, kolik jich je.
Zkuste si také udělat malý pokus a začněte si změny zvědomovat. Na konci každého dne si uvědomte, kolikati změn jste byli svědky, ať už to bylo počasí, nová pravidla v práci, rozchod vaší kamarádky, rekonstrukce vedlejšího bytu nebo že ve vaší oblíbené restauraci vyměnili kuchaře. Když si uvědomíte neustálou proměnu reality, která se okolo vás děje, začnete brát změny jako něco přirozeného a stanete se pružnější ve svém uvažování.
Neustále si opakovat, že něco nezvládnete, nikam nevede. Zkuste proto sami sebe začít vnímat jako schopného člověka, který změnu zvládá. Jak byste se chovali, co byste dělali, jak byste přemýšleli a co byste říkali, kdyby vám změna nevadila? Představujte si sebe jako šampiona ve změnách a nechte toto nové sebepojetí působit na své podvědomí. Skvělou pomůckou pro vás také mohou být pozitivní afirmace, jako je třeba: „Mám schopnost tohle zvládnout.“
Když se snažíme odolávat změnám, okrádáme se o nové zážitky a zkušenosti, které nám toho mohou do života přinést skutečně hodně. Náš život totiž není jen o pohodlí, ale také o mistrovství. A mistrovství se rozvíjí pouze tehdy, když jsme konfrontováni s výzvami, kterými změny bezpochyby jsou.
💡 Tip: Přečtěte si také o tom, jak se během měsíce mění ženská psychika a výkon.