Jistě už jste nějakým způsobem slyšeli o novodobém trendu investování – akcie, kryptoměny, nemovitosti, dluhopisy či podílové fondy jsou klasika, ale co takhle investiční alkohol? Představte si, že si koupíte lahev, kterou nevypijete, ale necháte si ji po několik let. Za desítky let její cena stoupne a vy můžete zbohatnout. Co všechno je k tomuto tématu potřeba vědět a jak můžete začít investovat i vy?
Obsah článku
Jak funguje investice do alkoholu
Před samým začátkem byste měli vědět, že je potřeba k investici v tomto oboru alespoň něco málo znát, zejména se aktivně zajímat o trh s alkoholem. Nebo případně druhou častou variantou je znát někoho, kdo vám dokáže kvalifikovaně poradit. Aby se nakoupené lahve zhodnotili, je důležité najít takové, které jsou buďto v limitované edici nebo jsou již velmi staré. Čím starší jsou, ideálně přes 30 let, tím větší šanci na úspěch máte. Počítejte ale s tím, že pokud jsou lahve vzácné, pravděpodobně po nich bude větší poptávka, a budou tak nákladnější.
Počáteční investice se pohybuje různě – cena alkoholu může být třeba dva, ale klidně také třicet tisíc. Důležité je, abyste věděli, kdy se daný alkohol začal prodávat. A také musíte znát svůj investiční záměr a cíle. Pokud je v prodeji už nějakou dobu, za kterou jeho cena stoupla, pravděpodobně už dále stoupat nebude a buďto se zastaví nebo klesne. Počítejte ale s tím, že nebudete kupovat jen jednu lahev – ke zbohatnutí je nutné poskládat nějaký set, například od jedné značky. Samozřejmě, pokud máte kompletní set od nějaké značky za určité období, tak je cena vyšší než pokud byste měli láhve jednotlivě.
Jaký druh alkoholu si vybrat? Přední příčky obsazuje whiskey, mezi další oblíbence pak patří rum či koňak. Investiční alkohol najdete i na českých portálech, nicméně je lepší porozhlížet se po zahraničních, kde budete mít větší výběr. V rámci hledání a následného prodeje se budete muset orientovat na celosvětovém trhu, proto se vám bude hodit angličtina. Shánějte si informace nejen obecně, ale zajímejte se i o příběh daného alkoholu, abyste věděli, do čeho hodláte investovat.
Podle čeho vybrat investiční alkohol:
- druh alkoholu
- doba zrání v sudu
- rostoucí cena za poslední dobu
Jaký alkohol vybrat
Abyste si udělali představu o tom, do jaké alkoholu lze investovat, máme pro vás nějaké ukázky. Jen tak pro zajímavost zde uvedeme i D’Amalfi Limoncello Supreme – tento likér se nyní pohybuje na neuvěřitelné ceně 806 milionů korun, a to hlavně proto, že v sobě skrývá 4 diamanty. Jedná se o úplně nejdražší alkohol na světě, který si můžete koupit. Přesuňme se teď k těm, které mají trochu reálnější cenu a nachází se na českém trhu:
Kirk and Sweeney Cask Strength No.1 XO
Tomuto rumu dominuje chuť sušeného ovoce, dubu a sladkého karamelu. Obsah alkoholu je 65,5 %, obsah lahve 0,7 l a doba zrání 25 let. Tato limitovaná edice se cenově pohybuje okolo 8 tisíc, za několik desítek let se ale může vyšplhat na mnohem vyšší částku.
El Dorado 25y
Rum z cukrové třtiny, který zrál v sudu po 25 let, jak už sám název napovídá. Chutná po karamelu, ovocném koláči a sirupu. Pochází z Guyany a obsahuje 43 % alkoholu. Cena za tuto limitovanou edici se pohybuje od 15 až po 18 tisíc za lahev.
Rémy Martin Louis XIII. Prestige
Tento klenot, který je pojmenován po Ludvíkovi XIII. zraje v sudech 40 až 100 let, což už samo o sobě svědčí o kvalitě. Koňak v lahvi ve tvaru připomínajícím korunovační klenoty se vyznačuje chutí květů, ovoce, dubu a koření. Navíc jako jediný koňak nese označení Ultra Premium Cognac. Jeho pořízení rozhodně není levnou záležitostí, cena se nachází v rozmezí 65 až 80 tisíc.
Glenlivet 25y
Skotská palírna The Glenlivet vyrábí whiskey už po mnoho let, a mezi jejich nejlepší kousky patří i Glenlivet 25y, která v sudu zrála 25 let. Voní po hořké čokoládě, švestkách, exotickém dřevě a chutná stejně tak. Je zabalena do dřevěného boxu, aby působila ještě luxusněji. Obsah alkoholu je 43 % a pořídíte ji za cca 10 tisíc.
Dom Perignon Plénitude 2 2003
Posledním kouskem, který si dnes představíme, bude pro změnu šampaňské. Výjimečné je především svým způsobem zrání, kterým se liší od klasických vín. Dělí se do několika etap, trvajících zhruba 9 let, a v každé z nich plní jinou funkci. Pochází z Francie a jeho obsah alkoholu je 12,5 %. Ucítíte z něj peckovité ovoce, vyzrálou pšenici, briošku či bergamot. Pokud byste rádi do tohoto alkoholu zainvestovali, připravte si 10 až 12 tisíc.
Jak se vám líbí nápad s investicemi do alkoholu? Je to zajímavá a nevšední možnost, jak zhodnotit peníze, které by vám jinak ležely na běžném bankovním účtu a vy o ně díky inflaci přicházely. Jestli vás tato nabídka zaujala, prozkoumejte internet a sledujte aktuální ceny – třeba se vám podaří zbohatnout! A nezapomínejte na to, že investice by vám měla přinášet i radost.
Doporučení závěrem tak zní, investovat hlavně do toho, čemu rozumíte a co vám dělá radost. Přečtěte si také o online investičních platformách nebo o tom, jak vypočítat návratnost investice.