Popraskané a suché rty, které pálí a štípou při každém loku, jsou typické převážně pro mrazivé zimní měsíce a období letních pařáků, kdy snadněji dochází k dehydrataci celého organismu. Hojení je následně dlouhé a bolestivé.
Existuje přitom několik preventivních opatření, kterými těmto nepříjemnostem snadno předejdete. V článku vám jich několik představíme.
💡 Tip: Přečtěte si také, co vše dokáže způsobit pravidelné užívání pleťové masky.
Obsah článku
Suché rty: nejčastější příčiny
Příčin suchých rtů je mnoho. Některé jsou zjevné, třeba když se popálíte sluníčkem, a jiné vyžadují k jejich odhalení více přemýšlení. Pojďme se podívat, na ty nejčastější:
Nedostatek vitaminů a minerálů
Pokud pijete jako duha, ale suché rty stále nemizí, možná je na vině něco jiného. Suchými rty se totiž projevuje také nedostatek vitamínu B, případně železa nebo zinku. Všechny tyto zmíněné látky můžete snadno doplnit pomocí tabletek, které koupíte v jakékoliv lékárně. Přirozeně se nacházejí i v některých potravinách.
Vitamin B, zinek i železo obsahují například luštěniny, vnitřnosti, drůbeží maso, ořechy neb třeba listová zelenina.
Suché prostředí
Slunná pláž, silný ostrý vítr, sauna, slané moře. Míst, kde může snadno dojít k vysušení vašich rtů, je mnoho. Ošemetné je především ostré letní sluneční záření. Nezapomeňte, že rty si musíte chránit stejně jako jakoukoliv jinou část svého těla. Záda si přece také namažete, než si lehnete na pláž, ne?
Pozor si dejte i na horách. Sice se zdá, že slunce zde není tak silné a venku nemusí být ani příliš horko, ale horské paprsky jsou rovněž velmi silné.
Dehydratace organismu
V horkých slunných dnech je důležité dodržovat pitný režim. Pokud dostatečně nepijete, dochází k dehydrataci organismu, a tedy i vysoušení rtů.
Ideálně byste měli vypít denně mezi 2 až 3 litry vody. Samozřejmě každý člověk je jiný a má jinou stavbu těla, a tudíž potřebuje jiné množství vody. Není také dobré vypít větší množství vody najednou. Naopak byste se měli snažit pít průběžně přes celý den.
💡 Tip: Přečtěte si, jakých 5 benefitů vám poskytne voda s citronem.
Přesolené potraviny
Ať již si pochutnáte na slaných korbáčcích, chipsech nebo slanečkách, věřte, že svým rtům dáváte pořádně zabrat. Sůl totiž zvyšuje dehydrataci organismu.
Dbejte tedy na to, abyste při konzumaci velmi slaných potravin pili dostatek tekutin, nejlépe obyčejné vody. Po konzumaci rovněž rty omyjte vodou.
Obecně se však doporučuje příliš nesolit. Sůl zadržuje vodu v těle a zbytečně zatěžuje váš organismus.
Zvýšená konzumace alkoholu
Dáváte si rádi skleničku vína? Nebo celou láhev? Pamatujte, že trocha alkoholu může mít pro vaše tělo příznivý účinek, ale jeho větší množství může být spíše přítěží.
Alkohol zbytečně zatěžuje vaše játra. Je navíc energeticky velmi náročný, takže se příliš nehodí, pokud se snažíte zhubnout pár kilo. Navíc má tendenci dehydratovat organismus. Proto se při konzumaci alkoholu doporučuje pít i nealkoholické nápoje.
Léky, které zvyšují dehydrataci
Berete léky na snížení krevního tlaku? Pak jistě víte, že zvyšují dehydrataci organismu, neboť působí diureticky. Nejsou to však zdaleka jediné léky, které mají tento účinek.
Pokud pravidelně užíváte nějaké léky, zkuste si pročíst příbalový leták, zdali se v něm nepíše o dehydrataci organismu. Jestliže ano, zkuste zvýšit příjem tekutin. Pokud byste problém zaznamenávali delší dobu, poraďte se raději se svým praktickým lékařem.
Jak léčit suché rty?
Pokud již suché rty máte a akutně hledáte způsob, jak si od bolesti a nepříjemných pocitů ulevit, vyzkoušejte některý z následujících tipů.
Kdo maže, ten jede
Balzámy, vazelína nebo parafín. K mazání suchých rtů můžete využít cokoliv, doporučujeme však balzámy bez příchuti, které by vás mohly štípat. Určitě si rty neolizujte, tím si pomůžete jen krátkodobě.
Různá mazadla koupíte téměř kdekoliv, v supermarketech, drogeriích, na benzínce i v lékárně. Sehnat můžete také balzám s UV faktorem, který vaše rty ochrání před sluníčkem.
💡 Tip: Balzám na rty si můžete vyrobit i vlastní, domácí. Vyzkoušejte například některý z následujících receptů.
Babské rady
Pokud nemáte po ruce žádný balzám, vyzkoušejte olej. Doporučujeme olivový a kokosový olej, který si do rtů jemně vmasírujte.
Zklidňující efekt má také najemno nastrouhaná okurka či rozetřený med. Vyzkoušejte i chladivé obklady pomocí ledu. Nepřikládejte však led přímo na postižené místo, ale například přes kapesník či kousek látky.
Vyhledejte lékaře
Pokud problémy i po delší době přetrvávají a nemizí ani po samoléčbě, navštivte raději svého praktického lékaře. Dlouhodobá suchost rtů může odkazovat k vážnějšímu problému, například oslabení organismu.
💡 Tip: Víte, k čemu slouží ostropestřec mariánský? Zjistěte, jaké vám přinese zdravotní benefity. Nebo si přečtěte našich 7 tipů, jak na bezpečnost a ochranu dat.