Většina z vás to asi zná – neschopnost se soustředit, pocity štěstí, závislost. To vše s námi dokáže udělat zamilovanost. Jaké procesy ale probíhají přímo v těle? Možná budete překvapeni.
Obsah článku
Zamilovanost vs láska
Zamilovanost se od lásky liší hlavně tím, že se jedná o stav organismu, kdy se vyplavují do těla látky, které aktivují stejné oblasti mozku jako u užívání kokainu. Není tak divu, že máte při těchto pocitech stejné abstinenční příznaky jako u užívání drog. Tento stav trvá u každého jinak dlouhou dobu, nicméně se uvádí zhruba půl roku. Po této době začnete sundávat růžové brýle a vidět realitu. Pokud budete mít stále stejné mínění o člověku, se kterým jste ve vztahu, pak má vaše partnerství potenciál. Je jasné, že nějaké ty mouchy má každý, tudíž to neberte tak, že když váš partner není naprosto perfektní, pak pro vás není vhodný. Jde o to, do jaké míry vám jeho zápory vadí.
Láska je oproti tomu klidový režim, při kterém se kromě partnera zaměřujeme také na ostatní věci, jako jsou například naše koníčky, práce nebo přátelé. Při lásce se vyplavují hormony oxytocin a vasopresin, které navozují pocit bezpečí, partnerského propojení a oddanosti. Některé výzkumy také dokazují, že lidé v láskyplném vztahu mají nižší hladinu stresového hormonu kortizolu. Obecně, pokud jste ve šťastném vztahu, životní překážky zvládáte mnohem lépe, méně se obáváte budoucnosti a nemíváte sklony k depresi.
Obě tato stádia ke vztahu patří a jejich prožívání je jedna z nejkrásnějších věcí v životě. Existují tací, kteří ujíždějí na dopaminové vlně a pravidelně si každý půl rok, kdy je zamilovanost opouští, najdou nového partnera. I když je zamilovanost příjemným zážitkem ve formě hormonových bomb, pravá láska, která vás čeká, s sebou nese víc, než se na první pohled může zdát a věřte, že v ní můžete být šťastní i po několik let.
Tělesné procesy při zamilovanosti
Důvod, proč cítíte věci, které při zamilovanosti cítíte – motýlky v břiše, nervozita, červenání, zrychlený tep, zvýšený počet úderů srdce – jsou vyplavující se hormony. Jak jsme si již řekli, příznaky bývají podobné jako u závislosti na kokainu, a to hlavně díky dopaminu.
Dopamin
Když vidíte člověka, kterého milujete, jste šťastnější a plní energie. Vaše tělo touží po další dávce, a tak začínáte být závislí, i když za to vlastně nemůžete. Kromě toho dopamin také nastartovává motivaci, tudíž máte v období zamilovanosti větší chuť realizovat nové projekty a pustit se do nových výzev. Stejně tak se snižuje i váš práh bolesti, tudíž snesete mnohem více.
Kortizol
Jedná se o stresový hormon, který obvykle nebývá spojován s příjemnými záležitostmi. Obecně se všichni snažíme spíše přijít na způsob, jak se ho zbavit, než si ho vyvolat. Protože se zamilovanost pojí také s nervozitou, která je typická například pro první rande či první sex, je úplně normální, že se třesete nebo je vám dokonce zle od žaludku – to vše způsobuje kortizol. Bývá to spojeno také s pocitem nejistoty, zda ten druhý cítí to samé. Po vytvoření vztahu se do několika měsíců hladina tohoto hormonu vrátí opět do normálu, z dlouhodobého hlediska totiž láska hladinu stresu spíše snižuje.
Adrenalin
Ten jistě znáte i mimo zamilovanost. Zvyšuje krevní tlak, srdeční tep, způsobuje pocení a roztahuje zornice. Tyto projevy vykazujete při pouhém pohledu na milovanou osobu, ale také při myšlenkách na sex. Vaše tělo to vnímá spíše jako stresovou situaci, proto vám někdy může být až úzko.
Oxytocin
Poslední hormon jako přísada do tohoto koktejlu bude oxytocin, jinak přezdívaný jako hormon lásky. Tato látka ve vás buduje důvěru a pozdější fázi lásky. Oxytocin se vyskytuje kromě partnerských vztahů také u rodiny či porodu, kde je typické pouto mezi novorozencem a matkou. Vzniká doteky, hlazením, mazlením, ale také sexuálním stykem.
Co si z toho odnést
Zamilovanost je krásný stav, na který i po letech vztahu rádi vzpomínáme. Je to určitá fáze, kdy je naše tělo zásobeno dávkou hormonů, a proto v něm dochází k oněm známým pocitům, které často ani nedokážeme ovládnout. Užijte si to!