Domů » Jak vypočítat návratnost investice? ROI

Jak vypočítat návratnost investice? ROI

autor Patrik Pilous
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentář
Návratnost investice nemovitost výpočet

Každý úspěšný investor vždy v první řadě hledí na časovou návratnost investice a na možná rizika. Tento článek se bude věnovat právě výpočtu ROI neboli návratnosti investice. Pokud plánujete investovat, tak je dobré si vše přehledně rozložit do tabulky a nejen si to od oka propočítávat v hlavě.

ROI a návratnost investice se často počítá také v podnikání. Každá firma, která kupuje nějaký majetek, tak vlastně investuje peníze a počítá, že se jí daná investice vrátí a vyplatí. Tomu se ale v tomto článku věnovat nebudeme. Tento článek je vhodný pro drobné investory, podnikatele a všechny, kteří do tohoto světa chtějí proniknout.

Návratnost investice v čase: Čím začít?

Při zkoumání investičních příležitostí ve všelijakých oblastech narážíme na ty podobné terminologické výrazy, které by bylo dobré si nejdříve vyjasnit.

Co je ROI?

ROI je hojně užívaná zkratka slov Return On Investments a nejlepším českým překladem či ekvivalentem je právě spojení “návratnost investice”. ROI vyjadřuje výnos v procentech z utracené částky na investici.

Co je p.a.?

Zkratka p.a. pochází z latiny a zkracuje per annum, což znamená za rok či roční. Zkratka p.a. se používá v celém finančním segmentu a nejčastěji v oblasti úvěrů a půjček. Pokud třeba dostáváte 12 % roční úrok p.a. vyplácený měsíčně, tak dostáváte 1 % každý měsíc úroku. I při vyplácení měsíčně se uvádí pro lepší srovnání p.a. zhodnocení.

Co je benchmark?

Myslí se tím určitá srovnávací úroveň, dle které lze porovnávat výhodnost dané investice. Benchmarkem může být také myšleno srovnání určitých typů investic a to především na základě návratnosti investice a rizika. V investicích se také často setkáme s číslem přiřazeným ke konkrétnímu investičnímu produktu či sektoru. Toto číslo vyjadřuje průměrný výnos.

Co je Yield?

Využívá se pro jednoduchý výpočet roční návratnosti investiční nemovitosti na nájemném. Obnos ročního nájmu děleno kupní cenou.

Návratnost investice by měla udávat přesný zisk či případně ztrátu, která z investice plynula ve vztahu k investované částce. Zjednodušeně řečeno se počítá to, za jak dlouho se investice navrátila či jak se investice rychle navrací.

Většina investorů si přepočítává návratnost právě na období jednoho roku, které je značené výše vysvětlenou zkratkou p.a..

Pokud se investováním zabýváte, tak jistě nejdete jen do jednoho segmentu či produktu ale diverzifikujete tzn. rozdělujete své celkové investice do více odvětví či konkrétních produktů. Tím si vytváříte portfolium, kde můžete porovnávat návratnost daných investic a tak lépe určovat další směr investování.

Na příkladu lze ukázat, jak vypadá diverzifikace a co je portfolium.

Když disponuji 500 000 Kč a všechny vložím do Bitcoinu, tak jdu do poměrně rizikového podniku. Moje investiční portfolium je složené pouze z Bitcoinu. Vhodnější by bylo rozložit své investice alespoň do tří segmentů, takže za třetinu koupit nějakou nemovitost (garáž k pronájmu) a za další třetinu investovat například do půjček skrze platformu Mintos.

Návratnost investic je oblíbenou metrikou díky své univerzálnosti a jednoduchosti. V podstatě lze ROI použít jako základní měřítko ziskovosti investice. Často se počítá návratnost investice do akcií nebo návratnost investice do nemovitostí. Právě u investování do nemovitostí není návratnost tak snadno vypočitatelná, jelikož je zde mnoho faktorů jako odhad ceny nemovitosti, skryté vady, malé nezapočítané náklady nebo údržby.

Výpočet návratnosti investice

Nejlepším nástrojem pro počítání návratnosti investic, porovnávání příležitostí a záznam je Google Sheets (případně Excel). Jednoduché, přehledné a po ruce.

V některých případech je počítání velmi jednoduché, když například zaznamenáváte jednorázovou investici do Bitcoinu, tak jen v tabulce počáteční vklad zaznamenáte vloženou částku a pak spočítáte zhodnocení dle následujícího vzorce:

(Současná hodnota – počáteční vklad) / počáteční vklad * 100 = Celková návratnost v %

K lepšímu a přehlednějšímu využití může posloužit tento jednoduchý vzorec:

ROI v % = (čistý zisk / investice) * 100

Jednoduše pokud počítáte čistý zisk z investice za rok, tak ho vydělíte plnými náklady na investici a vynásobíte 100. Číslo bude v procentech a bude znamenat, kolik z investice se Vám za rok vrátilo. Cílem všech je dosáhnout zhodnocení co nejvyššího nebo alespoň vyššího než je infklace.

  • Spořicí účty – průměrné zhodnocení 1-4 %
  • Termínované vklady – průměrné roční zhodnocení 2-5 %
  • Investice do nemovitosti – průměrné zhodnocení 4-9 %, ovšem záleží na šikovnosti viz rekonstrukce domu
  • Investice do půjček – Mintos generuje průměrné zhodnocení okolo 5%
  • Investice do akcií – více než 10 % dle výběru portfólia

Téměř úměrně s růstem zhodnocení roste také riziko ztráty, proto je dobré investovat do oblasti, o kterou máte zájem a věnujete se jí.

Investice do akcií

Ideální je počítat návratnost investice na celá období, kde je nejpřehlednější zvolit roky. U mnoha investic se investuje na dobu 5 let, což ovšem není často příklad nemovitostí, kde si je majitel/investor drží déle či plánuje držet trvale.

Vzorec pro výpočet na pět let (dá se jednoduše nahradit jiným počtem let):

((počáteční vklad + (současná hodnota – počáteční vklad)) / počáteční vklad) ^ (1 / rok) – 1 = Vážená roční návratnost v %

meme investice
Investujte nejen podle návratnosti ale také dle oboru, kterému rozumíte.

Co je dobrá návratnost investice?

To, co se považuje za “dobrou” návratnost investice, závisí na faktorech, jako je tolerance investora k riziku a doba potřebná k tomu, aby investice přinesla výnos – obecná doba investování. Při zachování všech ostatních podmínek budou investoři, kteří jsou více nakloněni riziku, pravděpodobně akceptovat nižší návratnost investic výměnou za podstoupení menšího rizika. Stejně tak investice, jejichž návratnost trvá déle, budou zpravidla vyžadovat vyšší návratnost investic, aby byly pro investory atraktivní.

  • U nejvíce konzervativních investic jako jsou spořicí účty nikdy nepřekonáte ani inflaci. Vlastně se nejedná asi pořádně o investici.
  • Investování do nemovitosti je stále konzervativní. Zde je malá šance ztráty investovaných peněz, ale s nemovitostí se často pojí další práce a starosti.
  • Akciové trhy mohou být pro začátečníky velmi nebezpečné a rozhodně rizikové. Riziko se sníží investicí do prověřených ETF, které za vás diverzifikují. Jste ale závislý na celkovém výkonu kapitálových trhů.

Dělení investic:

  • Špatná investice – ztratíte část investovaných peněz ve zvoleném investičním horizontu.
  • Zmírnění inflace – spořicí účty a podobné produkty nestačí na inflaci – předem to víte a jen mírníte ztrátu.
  • Dobrá investice – přinese zhodnocení vyšší než je inflace.
  • Výborná investice – přinese o 5 % vyšší zhodnocení než inflace.
  • Skvělá investice – přinese o 30 % lepší zhodnocení než je současná inflace.

Historicky se průměrná návratnost investic do akcií do indexu S&P 500 pohybuje kolem 10 % ročně. V rámci této hodnoty však mohou být značné rozdíly v závislosti na odvětví a segmentu. V roce 2020 mnoho technologických společností dosahovalo ročních výnosů výrazně nad touto 10% hranicí, avšak v roce 2022 zde byl zase velký propad. Mezitím společnosti v jiných odvětvích, jako jsou energetické společnosti či veřejné služby, dosahovaly mnohem nižší návratnosti investic a v některých případech čelily i meziročním ztrátám. V roce 2022 zase vystřelily energetické společnosti.

V průběhu času je normální, že se průměrná návratnost investic v daném odvětví mění v důsledku faktorů, jako je zvýšená konkurence, války, pandemie, technologické změny i posuny v preferencích spotřebitelů.

💡 Tip: Pokud chcete dlouhodobě a bez starostí investovat do ETF nebo akcií, tak si zvolte brokera, která má 0 % poplatek za držení akcií. Díky tomu můžete dlouhodobě a ziskově investovat. Takovým brokerem je například XTB.

Jak vypočítat návratnost investice do nemovitosti?

Investice do nemovitosti má více proměnných a především při rekonstrukci je třeba pro přehled dobře monitorovat vydané náklady. Investice do nemovitosti se zpravidla zhodnocuje dvěma způsoby:

  • Měsíční nájemné z nemovitosti
  • Zhodnocení ceny

Zhodnocení ceny nemovitosti je především ve velkých městech a na zajímavých místech. Vývoj trhu ovšem v globálu nemovitostem přeje a jejich cena se v čase zvyšuje.

Pokud kupujete byt za účelem investičního pronájmů, tak byste si měli vždy vše jasně spočítat. Výsledkem by mělo být, za jak dlouho se daná investice vrátí. Když se podíváme na současné ceny bytů v Praze a spočítáme si návratnost investice z pronájmu, tak nám většina bytů v Praze z tohoto srovnání vyleze velmi špatně.

Na investiční pronájem mohou být výhodnější lokality na druhé straně spektra s pořizovací cenou okolo 450 000 Kč. Na druhou stranu, pokud zvolíte koupi nemovitosti v Praze na vhodném místě, tak je velmi pravděpodobné, že cena nemovitosti poroste.

Pokud si říkáte, že ceny v hlavním městě nemohou růst do nebe, tak se podívejte na astronomické částky v západních metropolích jako je Paříž nebo Berlín. Praha má strategickou polohu a ceny půjdou nahoru. Některé ambiciózní odhady říkají, že by část nemovitostí v Praze mohla cenu za příštích deset let zdvojnásobit.

Základem je si pro každou danou nemovitost vytvořit list v tabulce/Google Sheets, kde budete mimo počáteční ceny počítat také náklady na rekonstrukci i údržbu. Když pak budete počítat celkovou návratnost investice, tak je třeba do nákladů zahrnout všechny náklady.

Při investici do nemovitosti byste měli kalkulovat minimálně s těmito proměnnými:

  • Cena nemovitosti
  • Počáteční náklady na rekonstrukci před nastěhováním
  • Výměra bytu a další benefity (balkón, sklep, zahrada)
  • Úvěr, doba splácení
  • Podíl půjčky z ceny nemovitosti
  • Měsíční nájem
  • Náklady (fond oprav, opravy, daň z nemovitosti, pojištění

Závěrem o návratnosti Bitcoinu

Od roku 2017 nelze při tématu investování nezmínit Bitcoin, který v roce 2017 strmě vyletěl a udělal z několika lidí dolarové miliardáře.

Bitcoin lze stále považovat za rizikovou investici, jelikož predikování vývoje této kryptoměny je velmi obtížná. Při koronavirové krizi čekalo mnoho odborníků strmý růst Bitcoinu, ovšem opak byl pravdou. A to byl Bitcoin vytvořen právě v předešlé finanční krizi, aby odolával výkyvům finančních trhů.

Bitcoin investice

Jak to bude s návratností investic v budoucnu?

V poslední době se někteří investoři zajímají o vývoj nových forem návratnosti investic, tzv. “sociální návratnosti investic” neboli SROI. SROI byl původně vyvinut koncem 90. let 20. století a zohledňuje širší dopady investovaných projektů pomocí mimofinanční hodnoty (tj. sociálních a environmentálních ukazatelů, které se v současnosti neodrážejí v běžných finančních účtech). SROI pomáhá porozumět hodnotovému přínosu některých firem a také větší investoři často o vkládají své peníze do firem na základě jejich vize a možného přínosu, nikoliv na základě čistého matematického kalkulu.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz