Máte rádi dostatek plodů po celý rok? Sušení ovoce a zeleniny je skvělá možnost, jak toho docílit. Potřebujete lehké a zároveň hutné jídlo na cesty? Není nic lepšího než sušené ovoce, zelenina a maso. Vyrobte dětem hravou a zdravou svačinku ze sušených plodů, uvidíte, že se po ní jenom zapráší.
Konzervování je nejlepším způsob, jak mít celoročně přísun ovoce, zeleniny a dalších sezónních potravin plné vitamínů a prospěšných látek, skvělé nejen pro vegetariány. Do těla je pak lze dopravit kdykoliv budete chtít. Tím podpoříte imunitu a celkově svoje zdraví i v zimě, kdy žádné ovoce ani zelenina nerostou.
Obsah článku
Sušení ovoce a zeleniny, chutné a zároveň zdravé? Ano je to tak
Sušení ovoce a zeleniny je velmi jednoduché, chutná to přímo výtečně a jako bonus jsou usušené plody zdravé. Sušit můžete mnoho potravin. Ovoce. Zelenina. Houby. Maso. Bylinky. Koření. Všechno.
Sušení je velmi používané, protože v potravinách zůstává většina minerálních látek – vápník, hořčík, železo atd., stopových prvků – např.: zinek a selen, vlákniny a až 80 % vitamínů – C, A a B.
Další výhodou je, že není nutné přidávat cukr, sůl ani žádné jiné konzervační látky, které ke konzumaci ovoce, zeleniny a hub nepotřebujeme. Z těchto důvodů je to jeden z nejzdravějších způsobů konzervování ovoce a zeleniny, jen se musí sušit při nižších teplotách a šetrně.
Během procesu sušení dochází v potravinách ke snížení obsahu vody, a tím ke zrušení růstu mikroorganismů. Ztrátou vody potraviny radikálně sníží i svůj objem, a proto při skladování zaberou málo místa, což mnoho kuchařek a kuchařů jistě ocení.
Sušička vítězí nad pečícím plechem
Kde a jak sušit? Sušit lze na samotném slunci, topení, v troubě nebo v sušičce. Z těchto možností nejlépe vychází sušička. Sušička urychluje dobu sušení, protože rozvádí vzduch po celém prostoru a též je zde ventilátor. Velkým přínosem je navíc regulátor teploty a časovač. Některá ovoce při sušení na světle hnědnou, a proto si kupujte raději neprůhlednou sušičku, která tomu zabraňuje.
Pokud sušičku nevlastníte, vyzkoušejte troubu, nebo sušte jen tak na sítu, kde bude proudit vzduch. Sušení na pečícím plechu raději nezkoušejte, není to úplně vhodná varianta. Vzduch na pečícím plechu nemůže proudit skrz potraviny, a tak sušení trvá dlouho, na potraviny se práší a může vznikat plíseň. Jestli jinou variantu než plechy nemáte, pořiďte si pergamenový papír, kterým sušící se potraviny na plechu podložíte.
Rady a tipy, jak na sušené ovoce a zeleninu
Sušení ovoce a zeleniny by mělo probíhat při teplotě 30 až 55 °C (v sušičce) a bez přítomnosti světla. K sušení se používají čerstvé, zralé a zdravé plody, aby konzervované potraviny vydrželi, co nejdéle. U hrušek, švestek a dalších druhů je často lepší používat přezrále kousky, které obsahují hodně cukru a živin. Hniloby, plíseň, nebo naťuknuté ovoce jsou nevhodné. Plody napadené plísní vyhoďte raději celé. I když je plíseň vidět z venku jen na jedné straně, uvnitř plodu je všude.
Plody před samotným sušením dobře omyjte a odstraňte pecky. Slupky, pokud jsou hezké, neloupejte, zbytečně byste se připravili o část plodu. Ovoce a zeleninu nakrájejte na tenké plátky podle potřeby, je dobré nepřekročit tloušťku 5 mm a naskládejte je vedle sebe, aby se kousky nepřekrývaly.
U některého ovoce po rozkrojení dochází k hnědnutí. Tomu se dá zabránit, když nakrájené plátky hned po rozkrojení na 5 minut necháte ponořené ve vodě s citrónem či octem. Na 1 litr vody se doporučuje šťáva ze dvou citrónů nebo 1 lžíce octa.
Ovoce s voskovou slupkou je vhodné před usušením ponořit na minutu do horké vody a poté je opláchnout studenou vodou. Jedná se o fíky, švestky, borůvky, hroznové víno a jiné.
Jak poznat, jestli je ovoce, zelenina nebo maso již dobře usušené? Rozřízněte usušený kus a zmáčkněte ho. Na řezu se nemají objevit vlhké kapky vody. Usušené potraviny by měly být uskladněny v uzavíratelných dózách nebo v plátěných sáčcích v tmavé a suché místnosti o maximální teplotě 15 °C. Dobře usušené ovoce je vláčné, ohebné, pružné a hlavně není vlhké, obsah vody má být méně než 5 %.
Jak dlouho sušit jednotlivé potraviny?
V sušičce sušení rajčat trvá 5–8 hodin při teplotě 55–80 °C. Hotová rajčata jsou tuhá, ne křehká. Troubu předehřejte na 80–90 °C, rajčata sušte na pečícím papíru na 10–12 hodin. Během sušení mějte na několik cm otevřenou troubu, aby mohla vlhkost unikat ven
V sušičce meruňky sušte zprvu na 40 °C asi 4 hodiny a poté při 70 °C až dokonce. V troubě sušte při teplotě 50 °C a po několika hodinách můžete přidat až o 15 °C. Hotové meruňky jsou měkké, ale při zmáčknutí z nich nevytéká šťáva.
V sušičce se česnek suší při teplotě 40–50 °C minimálně 6 hodin. V troubě se suší při stejné teplotě, ale trvá to necelou hodinu.
V sušičce se suší při teplotě 35 °C po dobu dvou dní. Dobu sušení lze zkrátit až na 4 hodiny, když papričky nakrájíte na menší plátky. V troubě papričky sušte při teplotě 80 °C po dobu 6–8 hodin. Správně usušené chilly papričky by měly být křehké.
Sušičku nastavte na 55 °C a sušte po dobu 8–16 hodin. Správně usušené švestky jsou tuhé a nesmí z nich vytékat šťáva. V troubě švestky sušte cca 4 hodiny na 45–50 °C. Poté je vyndejte a nechte vychladnout. Studené plody dejte do trouby, která je předehřátá na 60–70 °C. Druhá fáze sušení trvá 3 až 4 hodiny.
Sušičku nastavte na 50–55 °C a sušte 6–14 hodin. V troubě sušte křížaly nejdříve na 30 °C a postupně přidávejte teplotu až na 60–70 °C. Nezapomínejte mít trochu otevřená dvířka, aby se dobře odváděla vlhkost.
Hrušky se suší stejně jako jablka, viz výše.
Tipy a vychytávky pro skvělé sušené ovoce
Při sušení ovoce dochází ke koncentrování cukru. Vzniklé plody jsou více sladké, a proto mají vyšší energetickou hodnotu. Sušené ovoce raději mlsejte přes den, ne před spaním.
K večernímu ujídání je skvělá sušená zelenina. Už jste slyšeli o chutných zeleninových chipsech? Poslední roky, je to velký hit. A popravdě, není se čemu divit, jsou skvělé a mnohem zdravější než klasické brambůrky.
Sušené ovoce a zeleninu lze použít na přípravu klasických jídel. Špagety se sušenými rajčaty a bazalkou jsou vynikající. Pokud potřebujte měkké plody, před vařením je stačí namočit do vody a nechat nabobtnat.
Sušené ovoce se skvěle hodí k výrobě domácích tyčinek. Co říkáte na takové hruškovo-švestkové nebo borůvkovo-ananasové tyčinky? Fantazii se meze nekladou. Doporučuji sušené ovoce smíchat s oříšky a datlovou pastou, která vše spojí dohromady.
Sušené ovoce a zelenina se mi též osvědčila při horských přechodech nebo tam, kde není možnost koupě jídla a nechce se Vám tahat velké zavazadlo. A takové sušené ostružiny, švestky nebo mrkev smíchané s ovesnými vločkami ke snídani či jako svačina během dne, jsou k nezaplacení.
Kokosové bonbony vhodné nejen pro děti. Sušené ovocné placky. Netradiční pot-pourri ze sušených květů jako překvapení pro návštěvu. Sušené zeleninové směsi vhodné na vaření a do polévek. Co vytvoříte je jen na Vás, možnosti jsou nekonečné, výsledek je chutný a hlavně při ruce po celý rok.
A jaký je Váš recept na sušené ovoce a zeleninu?