Syndrom FoMo a jeho protiklad JoMO se začíná čím dál častěji skloňovat a zkoumat v nejrůznějších odborných článcích, studiích a výzkumech. Jeho velký negativní dopad na naše životy se projevuje na tělesném i psychickém zdraví jedinců. Co zkratka FoMO znamená? Proč a jak si na tento syndrom dát pozor?
Obsah článku
Co znamená zkratka syndrom FoMO a JoMO?
Syndrom FoMO (Fear of missing out) si můžeme snadno přeložit jako strach z toho, že nám něco uniká. Tento strach úzce souvisí s nadměrným využíváním sociálních sítí, na kterém si lidstvo velmi rychle vytváří závislost.
Jakmile jsme tedy na chvíli odpojeni od našich telefonů a počítačů, začneme mít strach, že o něco přicházíme. Nevíme, co se zrovna děje na Facebooku, na Instagramu, netušíme, zda nám někdo zrovna nepíše. A co kdyby ano a my hned neodpověděli? Rychle tedy sáhneme po telefonu, chytrých hodinkách apod. a pocit strachu zaženeme zkontrolováním sítí. Je vám to povědomé? Pak je dost možné, že trpíte syndromem FoMO.
Jako protipól vznikl název JoMO (Joy of missing out), který by se dal přeložit jako radost z toho, že nám něco uniká. Jedná se o vědomý a zodpovědný přístup k využívání sociálních sítí a prevenci závislosti na internetu.
Proč máme pocit, že nám něco uniká?
Lidé jsou neustále ve spojení se vším a se všemi, ať jsou kdekoliv. Neustálý přístup k internetu nám dává možnost neustále sledovat novinky, zpravodajství a hltat informace. Máme přístup k nejrůznějším platformám, kde můžeme sdílet fotky, každodenní zážitky, sportovní výkony a chatovat s přáteli.
Přistihli jste se někdy už u toho, že jste se namotivovali jít běhat nebo něco uvařit pouze za účelem sdílení fotky na Instagramu, Facebooku nebo v chatu s kamarády? Kdyby jste to následně nedali na internet, možná byste ten den běhat nešli a neuvařili ten insta-friendly vypadající buddha bowl.
Jeden příklad za všechny
Připojím jednu nedávnou osobní zkušenost, kdy jsem si povídala se známým o běhání a řekla jsem, že chodím běhat cca třikrát týdně. Můj známý se zarazil a odvětil mi:
“Počkej, ale já tě sleduji na Stravě a tam jsi nic neměla.”
A přesně takhle to funguje, co nesdílíte se světem online, jako kdyby jste nedělali.
Jsme zvyklí vědět o všech všechno a jsme zvyklí poskytovat online světu všechny informace o sobě a našich koníčcích. Denně se k nám dostane stovky informací z médií, sociálních sítí a my se je snažíme všechny vědět, znát a ještě poskytnout další v podobě našich názorů.
Někteří lidé, pokud jim nefunguje aplikace na měření jejich fyzického výkonu, tak ani nejdou sportovat. Sportují spíše pro profil na sociálních sítích než pro dobrý pocit z pohybu.
Jak poznám, že mě trápí syndrom FoMO?
Jaké příznaky vám napoví, že syndrom FoMO se týká i vás? Mezi ty první patří pocity nervozity, špatná nálada a netrpělivost. Poté se přidá nepozornost, neschopnost soustředit se například na práci, neustálé nutkání kontrolovat sociální sítě. Co už vám ale zaručeně prozradí, že je něco v nepořádku jsou pocity úzkosti, bušení srdce a stavy tzv. absťáku (abstinence), pokud jste odříznutí od připojení.
Co syndrom FoMO může způsobovat?
První oblastí, kde se mohou projevit důsledky závislosti na informacích z internetu, je zhoršení mezilidských vztahů. Vaše podrážděná nálada, nezájem o přítomný okamžik a roztěkanost naruší vztahy s vašimi blízkými.
Představte si sami sebe v situaci, kdy se vidíte s kamarádem po několika týdnech a po celou dobu vaší schůzky je obličejem přilepený k telefonu, neposlouchá vás naplno a jeho pozornost je roztříštěná. Máte chuť pozvat jej příště zase?
Neustálé sledování fiktivních a virtuálních vítězství a úspěchů (teď myslím ty nepravé a neinspirující úspěchy jako je počet likes u nového postu na Twitteru) nám může snižovat sebevědomí. Cítíme se méněcenní a neúspěšní ve srovnání s ostatními.
Zajít to však může až tak daleko, že díky častým pocitům neštěstí a podrážděnosti, můžete začít trpět úzkostmi a depresemi. Psychickými potížemi trpí obrovská část populace a syndrom FoMO může být velkou součástí ve směsici příčin.
Jak se bránit?
Nejdůležitějším aspektem je prevence. Platí to u všech nemocí a problémů a platí to i tentokrát. Přináším vám několik tipů, jak se vyhnout syndromu FoMO a celkové závislosti na internetu.
Potřebujete všechno vědět?
Vycházím-li z faktu, že FoMO je strach z toho, že nám něco unikne, že o něco přijdeme, mám pro vás jedno sdělení. Vždy vám něco unikat bude. Není v lidských silách opravdu všechno vědět, číst a stihnout sledovat. Zkuste se s touto myšlenkou smířit a uvědomit si ji do hloubky.
Na řadu přichází otázka – opravdu potřebujete nutně všechno vědět? Nebuďme ovce a nesledujme každou informací, kterou na sítě někdo přidá. Opravdu potřebujete vědět, kde večeřel kolega z práce a kolik oblečení si koupila trenérka z fitness centra?
Vybírejte si pro vás relevantní kanály informací a zaměřte se opravdu na ty hodnotné, které vám předají pouze kvalitní informace, inspiraci či motivaci. Vyfiltrujte ty, které ve vás probouzejí negativní emoce, pocit méněcennosti apod.
Važte si svého času
Ztrácíte tím neskutečné množství času. Vyhraďte si určitý čas, který bez výčitek strávíte na internetu. Existují dokonce aplikace, které nám hlídají, kolik hodin denně jsme strávili na sociálních sítích a upozorňují nás na překročení nastavených limitů..
Každý z nás máme stejný počet hodin denně, je jen na nás, jak je využijeme. Proč máte pocit, že jsou lidé okolo vás úspěšnější? Možná jde o to, že tráví čas kvalitně a smysluplně.
Jak rappuje Majk Spirit: “Jde o to, co děláš, když tě nikdo nevidí.”
Buďte originál
Budujte své sebevědomí a hodnoty. Nic vás nemůže rozhodit, pokud budete dostatečně silní, vyzrálí a sebevědomí. Formujte a naprogramujte svoji mysl tak, aby jste se cítili dobře. Mohou vám k tomu dopomoct správně použité afirmace.
Tvořte něco, co vás baví a naplňuje. Věnujte se smysluplnému trávení času. Baví vás malovat, zpívat nebo běhat? Tak to dělejte, ale nemusíte to nutně postovat na Instagram. Dělejte to pro vlastní radost a potěšení, ne pro bezvýznamná srdíčka.
Jděte si za tím, co si přejete. Správné nastavení cílů a žebříčku hodnot vás požene dál a nebudete mít čas na bezmyšlenkovité brouzdání po internetu.
Naordinujte si detox
Odpojte se. Od sítí, od telefonu, od internetu, ideálně i od signálu. Je to skvělý detox, který naše tělo i mysl potřebuje. Můžete si vynahradit třeba jeden víkend v měsíci, nebo jeden den v týdnu, kdy se úplně odpojíte a věnujete čas sami sobě a své rodině. Přečtěte si zajímavou knihu a relaxujte. V rámci tématu doporučujeme knihu o digitálním minimalismu.
Nikdy o nic nepřijdete
A věřte, že o nic nepřijdete, ani když se odpojíte. Ty opravdu důležité informace si k vám cestu najdou vždycky a to ostatní vědět nepotřebujete. Nejlepší část rozhovoru s mými přáteli je ta, kdy mi říkají: “Ty jsi neslyšela, že…” a já s úsměvem odpovídám: “Neslyšela, ale teď už to stejně vím od tebe.”
Podtrženo sečteno – zaměřte se na vaše potřeby, hodnoty, cíle a sny a nechejte syndrom FoMo, ať se vám jednoduše vyhne.