Domů » Ashwagandha a její zázračné účinky na zdraví

Ashwagandha a její zázračné účinky na zdraví

autor Tereza Gödrichová
0 komentářů
Čaj

Pokud jste ještě o tomto „podivném názvu“ neslyšeli, tak ashwagandha představuje prastarou léčivou rostlinu, která se klasifikuje jako adaptogen. To znamená, že může pomáhat vašemu tělu lépe zvládat stresové situace.

Kromě toho ashwagandha poskytuje mnoho dalších výhod, a to pro tělo i duši. Dokáže například nápomoci s posílením funkce mozku, snížením hladiny krevního cukru a kortizolu a také v boji s úzkostí a depresí.

Ashwagandha přináší indickou sílu

K zázrakům indické medicíny patří tradiční léčebná forma zvaná ajurvéda využívající se už po staletí. Ke své léčbě využívá ty nejmocnější byliny, ke kterým patří právě i ashwagandha. Jedná se o robustní rostlinu zvládající přežití v různých teplotních podmínkách (od 10 až po 40 °C).

Ashwagandha se nazývá také jako „indický ženšen“ nebo „zimní třešeň“ a pravděpodobně patří mezi nejvíce zkoumané adaptogenní rostliny vůbec. V ajurvédské medicíně se používá více než 3 000 let. 

V následujících řádcích si povíme, jaké zázračné účinky ashwagandha dokáže přinést pro naše zdraví a do našeho života.

Čaj
Bylinné čaje celkově přispívají našemu zdraví

1. Může snížit hladinu kortizolu

Kortizol je známý jako stresový hormon, protože se uvolňuje v reakci na vytížené situace nebo také při příliš nízké hladině cukru v krvi. Bohužel v některých případech může být hladina kortizolu chronicky zvýšená, což vede naopak k vysoké hladině cukru v krvi a také k zvýšenému ukládání tuku v břiše.

Ashwagandha v některých případech dokáže pomoci snížit hladinu kortizolu. Zejména pro lidi trpící chronickým stresem stojí za vyzkoušení zařadit tuto bylinu do svého jídelníčku. Jako prevence ale skvěle poslouží komukoli.

2. Pomáhá s regulací stresu a úzkosti

Tato kouzelná bylina je také často spojována se svou schopností snižovat stres. Bylo provedeno několik kontrolovaných studií na lidech, které prokázaly, že ashwagandha dokáže snížit příznaky u lidí se stresem a úzkostnými poruchami.

Kromě toho někdy zvládne zabojovat i s nespavostí, která je propojená právě s různými stresovými a úzkostnými pocity. Každopádně by lidé tuto rostlinu neměli brát jako zázračný lék, ale nejprve se snažit odstranit příčiny těchto nepříjemných situací komplikující zdravý život. Ashwagandtha pak jen může trochu pomoct, ale určitě problém nevyléčí.

3. Dokáže zvýšit protirakovinné účinky

Ashwagandtha několika způsoby brání růstu nových rakovinných buněk. Předpokládá se, že podporuje tvorbu reaktivních forem kyslíku (ROS) uvnitř rakovinných buněk, čímž narušuje jejich funkci. Může tak způsobit, že rakovinné buňky budou méně odolné.

V některých případech může pomoci při léčbě několika typů rakoviny jako například prsu, plic, tlustého střeva, mozku a vaječníků. Tohle ovšem není ještě úplně prozkoumané a vyzkoušené, takže jsou to spíše domněnky. Tyto účinky byly prozatím zaznamenané pouze ve výzkumech na zvířatech.

💡 Tip: Už jste slyšeli o nápoji zvaném kombucha? Mrkněte na jeho 8 zázračných účinku, a také jak ho chutně připravit.

4. Pomáhá s regulací hladiny cukru v krvi

V několika studiích bylo prokázáno, že ashwagandha snižuje hladinu cukru v krvi. Jedna z nich na zkumavce zjistila, že ashwagandha zvyšuje sekreci inzulínu a zlepšuje citlivost svalových buněk na inzulín.

Také bylo zjištěno, že může snižovat hladinu cukru v krvi jak u zdravých lidí, tak u lidí s cukrovkou. V malé studii u 6 osob s diabetem 2. typu se při třicetidenním podávání ashwagandhy snížila hladina cukru v krvi nalačno. Studie však nezahrnovala kontrolní skupinu, takže výsledky jsou sporné.

5. Může snížit příznaky deprese

Ashwagandha může pomoci zmírnit depresi. V jedné kontrolované šedesátidenní studii na 64 dospělých osobách vystavených stresu bylo u těch, kteří užívali 600 mg vysoce koncentrovaného extraktu z ashwagandhy denně, zaznamenáno 79% snížení těžké deprese, zatímco u skupiny užívající placebo došlo k 10% nárůstu.

Pouze jeden z účastníků této studie však měl v minulosti depresi. Z tohoto důvodu je relevance výsledků nejasná. Tudíž pouze z omezeného množství dostupných výzkumů vyplývá, že ashwagandha může pomáhat snižovat depresi.

Doplňky stravy
Zařazení vhodných doplňků stravy posílí naše imunitní zdraví

6. Podporuje růst svalové hmoty a síly

Dalším zázračným účinkem této byliny je podpora růstu svalové hmoty a síly v těle. Ve studii zaměřené na stanovení bezpečného a účinného dávkování ashwagandhy zjistili, že zdraví muži, kteří užívali 750–1 250 mg kořene ashwagandhy denně, získali po 30 dnech větší svalovou sílu.

V jiné studii měli ti, kteří užívali ashwagandhu, výrazně větší nárůst svalové síly a velikosti. Rovněž se u nich více než dvojnásobně snížilo procento tělesného tuku ve srovnání se skupinou užívající placebo.

7. Může zvýšit testosteron a plodnost u mužů

Doplňky stravy s ashwagandhou mohou mít silný vliv na hladinu testosteronu a reprodukční zdraví. Na tento aspekt bylo provedeno opět pár výzkumů, které ukázaly pozitivní výsledky a účinky.

V jedné studii u skupiny 75 neplodných mužů léčených ashwagandhou zvýšil počet a pohyblivost spermií. Navíc tato léčba vedla také k významnému zvýšení hladiny testosteronu a i antioxidantů v krvi, což je jenom další velké plus.

V jiném výzkumu muži, kteří dostávali ashwagandhu proti stresu, zaznamenali vyšší hladinu antioxidantů a lepší kvalitu spermií. Po třech měsících léčby otěhotnělo 14 % partnerek těchto mužů. To už jsou poměrně pěkné výsledky, tak proč aspoň nezkusit?

8. Zlepšuje funkci mozku a paměti

Ashwagandha může zmírnit problémy se špatnou pamětí a mozkovými funkcemi způsobené zraněním nebo nemocí. V některých případech dokáže podporovat antioxidační aktivitu, která chrání nervové buňky před škodlivými volnými radikály.

Ačkoli se ashwagandha tradičně používá k posílení paměti v ajurvédské medicíně, na lidech se v této oblasti provedly jen malé výzkumy v nepatrném množství. V jedné kontrolované studii bylo u zdravých mužů, kteří užívali 500 mg standardizovaného extraktu denně, zaznamenáno významné zlepšení reakční doby a výkonnosti při plnění úkolů ve srovnání s muži, kteří dostávali placebo.

Další 8týdenní výzkum na 50 dospělých osobách ukázal, že užívání 300 mg extraktu z kořene ashwagandhy dvakrát denně významně zlepšilo celkovou paměť, výkonnost úkolů a pozornost. Tudíž doplňky stravy s obsahem této byliny mohou zlepšovat mozkové funkce, paměť, reakční dobu a také schopnost plnit úkoly.

9. Dokáže snižovat záněty v těle

Bylo zjištěno, že ashwagandha pomáhá snižovat různé záněty v těle. Zvyšuje totiž aktivitu přirozených zabíječských buněk, což je imunitní druh, který bojuje proti infekcím a pomáhají ke stálosti zdraví.

Mimo jiné se také prokázáno, že snižuje markery zánětu jako třeba C-reaktivní protein (CRP). Tento marker se spojuje se zvýšeným rizikem srdečních onemocnění. V jedné kontrolované studii došlo u skupiny, která užívala 250 mg standardizovaného extraktu z ashwagandhy denně, k průměrnému snížení CRP o 36 % ve srovnání s 6% poklesem u skupiny užívající placebo. 

Jako prevenci zdraví a vyhnutí se různým zánětům v těle, stojí za zvážení tuto magickou bylinu užívat. Určitě jejím zařazením do jídelníčku ničemu neuškodíte, naopak si spíše dodáte zdravotní benefity.

10. Může snižovat hladinu cholesterolu a triglyceridů

Kromě protizánětlivých účinků může ashwagandha také přispět ke zlepšení zdraví srdce snížením hladiny cholesterolu a triglyceridů. Kontrolované studie na lidech sice nezaznamenaly dramatické výsledky, ale zjistily působivé zlepšení těchto ukazatelů.

V 60denní studii u chronicky stresovaných dospělých osob došlo ve skupině užívající nejvyšší dávku standardizovaného extraktu z ashwagandhy v průměru k 17% poklesu LDL (špatného) cholesterolu a 11% poklesu triglyceridů.

Čaj
Pro kvalitní živobytí je důležité myslet také na dostatečný pitný režim, zdravé stravování a spánek

Ashwagandha je pro většinu lidí bezpečným doplňkem stravy, i když její dlouhodobé účinky nejsou příliš známy a objasněny. Pozor by si měli dát některé skupiny lidí jako těhotné a kojící ženy, které by se raději v tomto období jejímu užívání měly vyhnout. Dále by se měli kontumaci zdržet lidé s autoimunitními chorobami by se měli ashwagandě také vyhnout, pokud to není schváleno poskytovatelem zdravotní péče. 

Tato léčivá rostlina patří mezi starobylé léčivé byliny využívající se zejména v Indii a chlubí se možným poskytnutím mnoha zdravotních přínosů. Někdy dokáže snižovat úzkost a stres, pomáhat v boji proti depresi, zvyšovat plodnost a testosteron u mužů, a dokonce posilovat mozkové funkce. Doplňování ashwagandhy je tedy možným snadným a účinným způsobem, jak zlepšit své zdraví a kvalitu života.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz