Domů » Co je příležitostný příjem a kdy se hodí?

Co je příležitostný příjem a kdy se hodí?

autor Petra Sýkorová
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentář
Jak vydělat peníze?

Čas od času (nepravidelně) si lidé mohou přivydělat příležitostným příjmem. Co to je? Kdy a jaká výdělečná činnost se v rámci tohoto příjmu může provozovat? Jedná se vlastně o takovou zkoušku podnikání bez rizika, kdy si můžete vydělat až 30 000 Kč za rok.

Příležitostný příjem – co to je?

Příležitostný příjem je nepravidelný příjem do třiceti tisíc ročně, který nepodléhá zdanění. Pokud by byl vyšší, musela by se daň zaplatit. Příležitostný příjem slouží k tomu, aby si lidé mohli nezávazně vyzkoušet podnikání, aniž by se museli starat o veškerou byrokracii s tím spojenou.

Příležitostný příjem není možný při podnikání, ani se živnostenským listem. Můžete si jím ale přivydělávat při zaměstnání. Příležitostným příjmem si lze přivydělat v produktivním věku, ale je vhodný třeba i pro důchodce. Pokud jste podnikatel, ale váš aktuální zisk je mizivý, je namístě popřemýšlet, zda nezačít podnikat v něčem jiném nebo zvolit klasické zaměstnání či jiný legální způsob obživy.

🎓 Zajímavost: Máte-li zaměstnání a zároveň si přilepšujete příležitostným příjmem, kterým jste si ale vydělali více než 30 000 za rok, musíte podat daňové přiznání – nestačí tedy, že to udělá váš zaměstnavatel.

Příležitostný příjem
Příležitostný příjem. | Zdroj: Pixabay.com

Daňové přiznání a OSVČ

Pokud jste OSVČ a dosáhnete příležitostným příjmem výdělku méně 15 000 Kč, nemusíte podat daňové přiznání. To samé platí i v případě, že jste zaměstnaní a vyděláváte méně než 6 000 měsíčně. Pokud si vyděláte více, řadí se to už mezi podnikání.

Příležitostný příjem – faktura netřeba

Protože při příležitostném příjmu nejste podnikatel ani živnostník, nemáte ze zákona povinnost vystavovat faktury. Ale někdy to je možné.

Příklady příležitostného příjmu

Známe tyto příklady příležitostného příjmu:

  • pronájem vozu,
  • sezónní zemědělské práce (posekání trávy, prodej výpěstků, ovoce apod.),
  • prodej včelího medu, nemáte-li více než 60 včelstev,
  • prodej vlastnoručně nasbíraných lesních plodů,
  • úklid, za který jste si vydělali méně než oněch 30 000 Kč,
  • provoz výroben elektřiny, ke kterému není vyžadována licence udělovaná Energetickým regulačním úřadem,
  • poskytnutí poradenství či jiných jednorázových služeb,
  • práce na zahradě,
  • pomoc s výstavbou domu,
  • odklízení sněhu,
  • vypůjčení nářadí/stroje,
  • prodej masa, mléka, vajec, medu.

🎓 Pozor, zajímavost: Pokud pronajímáte nemovitosti, osvobození od zaplacení daně z příjmů nebudete!

Při výdělku nad 30 000 musíte podat daňové přiznání

Jestliže si vyděláte příležitostným příjmem více než 30 tisíc korun ročně, budete si muset od svého zaměstnavatele vyžádat Potvrzení o zdanitelných příjmech a podat daňové přiznání na Finančním úřadě.

Příležitostný příjem.
Příležitostný příjem. | Zdroj: Pixabay.com

Není to autorský příjem

Příležitostný příjem není autorský příjem. Prodáváte-li například články, které napíšete, nejde o příležitostný, ale autorský příjem. Ten je vždy daněn. Oproti tomu výhra ve Sportce či v loterii je od daně osvobozena. V případě jakéhokoli příležitostného příjmu si pohlídejte, aby byl opravdu občasný, nikoli pravidelný.

Příležitostné příjmy daníme podle § 10 Zákona o dani z příjmů. Jestliže jste podnikatelé a platíte někomu za příležitostné práce pro vás vykonávané, měli byste mít s touto osobou uzavřenou písemnou dohodu (například smlouvu o dílo) a můžete si je zahrnout mezi daňově uznatelné výdaje a snížit tak základ daně. V případě nízké částky stačí vystavit výdajový pokladní doklad.

Shrnutí

Příležitostný příjem je příjem do 30 000 Kč ročně a nepodléhá zdanění. Daň byste z něho platili, pokud by byl vyšší. V případě, že si takto přivyděláváte, nesmíte být podnikatel ani osoba samostatně výdělečně činná. Můžete být zaměstnanec nebo třeba důchodce.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz