Domů » Investiční příležitosti Petra Plecháče #1: Do jakých akcií a kryptoměn investovat v roce 2021?

Investiční příležitosti Petra Plecháče #1: Do jakých akcií a kryptoměn investovat v roce 2021?

autor Patrik Pilous
0 komentářů
petr plecháč investiční příležitosti 1

Rok 2020 byl pro mnohé investory jedním z nejvýdělečnějších a nabízí se otázka, jaký bude rok 2021 a kde nyní hledat zajímavé investiční příležitosti? Proto jsme pro Vás připravili tento měsíční seriál, který bude v pravidelném intervalu informovat o vývoji na trhu a zajímavých investičních příležitostech. První díl berte jako takové širší seznámení.

Za obsahem článku bude stát vždy primárně Petr Plecháč, který se zabývá investicemi na portálu tradecz.cz a sekundovat mu budu já sám v roli amatérského investora.

Investování a rok 2020

Ne každý ovšem v roce 2020 vydělal. Především pak shortaři, kteří se až moc dívali na fundamenty a viděli poměrně jasnou akciovou bublinu, kvůli které si nechali ujet techno-boom. Téma shortování se objevilo i před pár dny, kdy mileniálové ze sociálních sítí sváděli souboj s hedge fondy z Wall Street. Na obou stranách se nyní počítají ztráty, ale to zásadní teprve možná přijde. Událostí ohledně sjednocování retailu za účelem vyhnání ceny vybraného instrumentu (akcie, kryptoměny, komodity) o desítky i stovky procent během několik dní se zabývá administrativa Joe Bidena a trhy jsou nervózní z možných regulací.

Jednotlivé hrozby a otazníky pro rok 2021 jsem rozebral v článku na webu TradeCZ. Nyní se podívám na vybrané segmenty a trhy, kterých si momentálně všímám a kde vidím investiční potenciál.

Akciový sektor – Intel a Tesla

V minulém roce jsme na akciovém trhu díky pandemii Covid-19 byli svědky technologického boomu, díky čemuž je nyní většina firem z tohoto sektoru poměrně drahá. Nástupem Joe Bidena do funkce prezidenta Spojených států posílily také tzv. zelené akcie a akcie těch společností, které se pohybují kolem udržitelného rozvoje a elektrické energie.

V tomto roce očekávám velmi podobný scénář, i když jsem si vědom možné silnější korekce akciového trhu. Nůžky mezi akciovým trhem a reálnou ekonomikou jsou silně rozevřeny, a i když FED změnil pravidla hry a zaplavil trhy likviditou, k onomu „splasknutí“ zřejmě opět dojde.

🗣️ Patrik: Intel a Tesla patřili k jedněm z mých prvních titulů, do kterých jsem investoval především na základě známosti značky víře v jejich produkt. Intel je často řazen do takzvaných spolehlivých dividendových akcií, kdežto Tesle byl před rokem předpovídán růst, který nakonec reálně předčil všechna očekávání. Dividendové akcie jsou oblíbené pro jejich pravidelný “pasivní příjem” pro investora. Patří sem také Johnson & Johnson.

Akcie Intel

Jednou z velkých technologických amerických společností, která není příliš drahá a stojí za zvážení přidat do akciového portfolia, je společnost Intel. Pokud jde o výrobu čipů pro centrální procesorovou jednotku (CPU), jedná se o jedničku na trhu. Intel jde s dobou i v rámci segmentů autonomního řízení, 5G nebo Internet of Things. Důvodem, proč se nyní na burze prodává za férovou cenu, je jeho nynější problém kolem výroby 7nm procesorů. Intel svádí souboj s produkty od AMD a tento nyní prohrává. Při podrobné analýze společnosti Intel ovšem zjistíme, že ta v roce 2020 vykázala růst tržeb o 8 % a rekordní volné cash flow. 

Dokážete si představit svět bez Intelu? Přes 80 % počítačů má v sobě jeho produkty! Nejistoty a rizika vždy přináší na trzích korekce, které jsou buďto začátkem sestupného trendu nebo dobrou investiční příležitostí.

Akcie Tesla

Společnost Tesla je především příběh roku 2020, který se nemusí jen tak opakovat. Firma těsně před krachem konečně dokázala být několik kvartálů v řadě výdělečná a ze svých akcionářů udělala během pár měsíců milionáře. Za růstem společnosti stojí především její CEO Elon Musk, myslitel a vizionář 21. století, od kterého pravděpodobně míří všechny investice. Teslu nelze brát jako automobilku, ale jako technologickou společnost, která udává trendy v mnoha tržních segmentech.

Pokud bychom se podívali na hodnotové ukazatele Tesly, zřejmě bychom nikdy investici do akcií TSLA nezvážili. Hodnotový ukazatel P/E na 1 669 je oproti požadovaným cca 25 opravdu trochu mimo požadavky.

Tesla je bez debaty skvělá společnost, která dokázala zaujmout pozornost investorů a stala se jakýmsi hitem a fenoménem vymykajícím se všem kategoriím. Nyní má však před sebou úkol dostát svým cílům a závazkům vůči investorům, a to s přihlédnutím na nynější valuaci nebude mít lehké.

Na akciovém trhu se vzhledem k riziku a vysoké valuaci růstových firem zaměřím především na hodnotové akcie.

🗣️ Patrik: Pokud s akciemi začínáte a chcete se v pohodlné aplikaci naučit, jak investování do akcií funguje, tak můžete vyzkoušet Revolut, který Vám při menších částkách a v začátcích plně postačí. Můžete v něm nakupovat také kryptoměny a navíc má i mnoho dalších skvělých funkcí.

Přečtěte si také rozhovor o investování s Evou Řehákovou.

Kryptoměny – Bitcoin, Ethereum a Litecoin

Kryptoměny patří mezi instrumenty, které se velmi špatně predikují, a to především z toho důvodu, že jsou zatím velmi mladé a mnohdy u nich ještě tápeme, kam je zařadit a jak se k nim stavět. Pravdou ovšem je, že za vybrané digitální měny (Bitcoin, Litecoin, Ethereum) si dnes koupíme kávu nebo pořídíme vánoční dárky na Alze. Rok 2020 byl pro vybrané kryptoměny opravdovým požehnáním. Nejen že jsme se u mnohých dostali na předchozí All Time High z roku 2017, ale posledních pár měsíců lze nazvat opravdovou kryptohorečkou.

Díky velmi uvolněné monetární politice Fedu pomohl kryptoměnám mimo jiné slabý americký dolar a investoři začali vyhledávat aktiva, do kterých se vyplatí investovat. Jelikož jsou americké akcie poměrně drahé, zlato na rekordech a výnosy na dluhopisech slabé, strhly na sebe pozornost právě kryptoměny. Dobrému sentimentu pomohly kroky velkých fondů, které začaly v roce 2020 nakupovat Bitcoin, Ethereum, Litecoin a další digitální měny za miliardy dolarů.

Kryptoměn, altcoinů, tokenů či stablecoinů je celá řada a lze očekávat, že ne všechny s námi zůstanou dalších 10 let. Pokud bych měl jmenovat tři z nich, o kterých si myslím, že tu s námi zůstanou dalších 10 let a přečkají případné splasknutí bubliny, byly by to Bitcoin, Ethereum a Litecoin.

Litecoin je v reálném prostředí stále velmi užívaný, a to díky rychlejším transakcím a menším poplatkům než v případě Bitcoinu. Zároveň při poslední mánii v roce 2017 dokázal Litecoin spolehlivě suplovat, když byla vytíženost na Bitcoinu na hraně použitelnosti. Ne nadarmo se také Litecoinu říká digitální stříbro a Bitcoinu digitální zlato.

Ethereum je druhá nejhodnotnější kryptoměna (altcoin), která nabízí tzv. chytré kontrakty. Díky tomu je ether nejvyužívanější pro tzv. ICO, tedy primární úpis mincí nové kryptoměny. Ethereum i díky tomu, že je dvojka na trhu, může být tahounem moderních technologií a trendů v kryptografii. Zároveň jsme u Etherea byli svědky překonání ATH teprve před pár týdny a nabízí tak poměrně zajímavý potenciál zhodnocení než známější Bitcoin, který své předchozí ATH překonal více než dvojnásobně.

A konečně Bitcoin… nejznámější a nejhodnotnější kryptoměna na světě, která loni překonala maximum 20 000 USD z roku 2017 a stanovila nové na cca 41 500 USD. Bitcoin začínají vyzdvihávat osobnosti jako Chamath Palihapitiya (uznávaný investor) nebo dnes již jednou zmíněný Elon Musk. Úvodní odstavce ke kryptoměnám patří především Bitcoinu, takže povídání o něm zakončím už jen „predikcí“. Bitcoin prošel významným růstem a lze předpokládat, že jsme součástí nové bubliny. Ta jako vždy splaskne, a možná budeme opět svědky komentářů, že je Bitcoin mrtvý. Já ani nikdo na světě neví, co se stane, ale byl bych velmi překvapen, kdyby se Bitcoin jednoho dne nedostal na hranici 100 000 USD.

Bitcoin předpověď
Předpovědi ohledně Bitcoinu se značně liší. John McAfee to vidí velmi optimisticky.

Obchodování ale i HODL kryptoměn je ohromně rizikové. Především pak díky vysoké volatilitě také těžké na psychiku. Zároveň bych znovu připomněl, že kryptoměny jsou mezi námi v této formě poměrně krátkou dobu a měli bychom k nim přistupovat jako k velmi rizikovému aktivu.

💡 Tip: Přečtěte si také článek o nejlepších seberozvojových knihách nebo rozhovor s Jiřím Kastnerem.

Americký dolar a zlato

V roce 2021 budu sledovat ještě dvě komodity, a to americký dolar a zlato. Americký dolar je pod velkým tlakem ohledně tištění levných peněz ve Spojených státech, ale stále se jedná o světovou rezervní měnu a bezpečný přístav v době, kdy je na trzích nervozita. I zlato bezpochyby patří mezi bezpečné přístavy pro investory v dobách nejistoty. V této chvíli sáhnou po americké dolaru spekulanti, kteří věří, že jsme součástí další akciové bubliny a případná panika na trzích povede ke zbavování se všeho (akcií, zlata, Bitcoinu ad.) a přeměny na americký dolar. Naopak po zlatu sáhnou ti, kteří věří, že se situaci na akciovém trhu nevyhrotí, Fed bude dál podporovat trhy tištěním levných peněz a investoři z obav zvýšené inflace budou i nadále nakupovat zlato.

Tohle byl ovšem jen jeden z mnoha pravděpodobných scénářů, neboť nevyřešených otázek a rizik máme před sebou letos ještě opravdu velmi mnoho.

Pandemii Covid-19 jsme ještě stále neporazili, soupeř je to v mnoha ohledech pro nás stále dost nečitelný. Stejně tak i Joe Biden a jeho administrativa, která může mít od té předešlé zcela odlišný názor na energetický průmysl, inflační cíle, kryptoměny, velké technologické společnosti nebo vztah s Čínou.

Stejně jako rok 2020 i rok 2021 přinese nové vítěze a možná budeme opět všichni překvapeni. Pokud nevíte, do čeho nyní investovat, tak jsme Vám poskytli několik cenných informací. A co si můžete z článku zjednodušeně odnést?

🗣️ Petr: Akciím Intelu, Bitcoinu i zlata z dlouhodobého hlediska určitě věřím. Aktuální ceny jsou pro mě stále přijatelné a nákup bych spíše doporučil.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz