Snad jen máloco člověka při příchodu do práce naštve a zamrzí tolik, jako vytýkací dopis. Možná už jen samotná výpověď. Znamená to totiž, že je s vámi z nějakého důvodu zaměstnavatel nespokojený, a pokud daný problém neodstraníte je pravděpodobné, že o svou práci přijdete. Ze strany zaměstnavatele jde o jeden z mála způsobů, které mohou vést k vyhození špatného pracovníka.
Obecně je tento systém v celku dobře nastavený, nicméně stejně jako všechno ostatní, ani vytýkací dopisy nejsou vždy stoprocentně fér. Zaměstnavatel si skrze něj může třeba vyřizovat se zaměstnancem soukromé problémy. V článku vám proto poradíme, jak se bránit, pokud i vy dostanete vytýkací dopis.
💡 Tip: Přečtěte si také, jak snadno a rychle zjistit DIČ.
Co je vytýkací dopis?
Vytýkací dopis je upozornění, ve kterém zaměstnavatel zaměstnance upozorňuje na jeho pracovní nedostatky a nesprávné jednání. Podle zákona zaměstnavatel může zaměstnanci dát výpověď v následujícím případě:
„Spočívá-li nesplňování těchto požadavků v neuspokojivých pracovních výsledcích, je možné zaměstnanci z tohoto důvodu dát výpověď, jen jestliže byl zaměstnavatelem v době posledních 12 měsíců písemně vyzván k jejich odstranění a zaměstnanec je v přiměřené době neodstranil“
Zákon č. 262/2006 Sb. ust. § 52 písm. f)
Pokud u zaměstnance dochází k soustavným ale méně závažným přestupkům či porušování povinnosti, která vyplývá z právních předpisů pro vykonávanou práci, pak mu může zaměstnavatel dát výpověď, pokud:
„Byl v době posledních 6 měsíců v souvislosti s porušením povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k vykonávané práci písemně upozorněn na možnost výpovědi.“
Zákon č. 262/2006 Sb. konkrétně ust. § 52 písm. g)
Upozornění, které zákon zmiňuje, je právě vytýkací dopis. Pokud jej tedy dostanete, zamyslete se nad svým pracovním výkonem, neboť následujícím krokem už může být výpověď.
💡 Tip: Přečtěte si také, jak se správně obléknout na pohovor a co si s sebou určitě nezapomenout, abyste zvýšili svoji šanci na přijetí.
Co musí vytýkací dopis splňovat?
Vytýkací dopis musí být vždy zaměstnanci doručen písemně do vlastních rukou. Pokud by vás napadlo, že v případě, že si jej prostě nevyzvednete, je problém vyřešený, mýlíte se. Při případném soudním řízení ohledně neoprávněného rozvázání pracovního vztahu, bude tento dopis považovaný za platný.
Dále musí být v dopisu jasně popsáno, jaké strany se sporu účastní (zaměstnavatel, zaměstnanec), a musí v něm být popsáno, jak zaměstnanec porušuje své povinnosti, které podle zákona vyplývají z právních předpisů, a kdy k těmto porušením došlo.
Jak se proti vytýkacímu dopisu bránit?
Pokud víte, že jste v posledních měsících trávili pracovní dobu čtením feedu na sociálních sítích a Solitaire byl na vašich obrazovkách častěji než cokoliv jiného, pak vás zřejmě obdržení vytýkacího dopisu nemůže překvapit. Pokud si však jste jistí, že svou práci odvádíte dobře a nechápete žádnou z připomínek, pak si přečtěte následující odstavce, kde vám vysvětlíme, jak se můžete v takové chvíli bránit.
Důležitá je reakce
Na vytýkací dopis máte právo stejnou cestou, jakou vám byl doručen, reagovat. Takže pokud s jeho vyzněním nesouhlasíte, reagujte! Sice touto cestou v podstatě nic nezmůžete, protože na vyznění vytýkacího dopisu vaše odpověď nemá vliv, ale jednak můžete zaměstnavateli tímto způsobem vysvětlit svůj úhel pohledu, a především, pokud by váš spor vedl až k soudu, můžete mít důležitý důkaz.
Pozorně si také přečtěte vysvětlení vytýkacího dopisu. Pokud dopis totiž neobsahuje dostatečné vysvětlení, neumožňuje vám tedy ani případnou změnu a nápravu. Při soudním jednání se jedná o skutečnost, kterou soud může vzít v potaz.
💡 Tip: Přečtěte si také, jaká jsou nejkrásnější místa v Evropě nebo si stáhněte na náš vzor nájemní smlouvy.