Domů » Proč v květnu volit do Evropského parlamentu

Proč v květnu volit do Evropského parlamentu

od Patrik

Evropský parlament je jediným přímo voleným orgánem Evropské unie. Schvaluje právní předpisy, rozhoduje o rozšiřování EU, o mezinárodních dohodách, spolu s Radou sestavuje rozpočet EU. Přesto se počet českých voličů každých 5 let snižuje. V minulých volbách náš zájem dokonce klesl na pouhých 18 procent, což byl nejhorší výsledek hned po Slovensku. Přinášíme Vám tedy dobré důvody, proč se na to letos nevykašlat.

Je to Vaše právo

Ať už si myslíte, že Evropská unie je pro náš stát nezbytná, nebo ji vidíte jako pře-byrokratizované břemeno, jsme její součástí a plynou nám z toho práva a povinnosti. Nejlepším způsobem, jak vyjádřit Váš postoj, je volit. Máte na výběr z kandidátů pro, i proti-evropských. Přečtěte si jejich program a jistě Vás někdo zaujme.

Týká se Vás to

Ano, 21 křesel ze 751 nezní jako zásadní číslo. Volby do Evropského parlamentu se konají každých 5 let ve všech zemích EU najednou. Přesto v minulých pěti letech přispěli naši europoslanci k prosazování zájmů českých občanů. Podle serveru MEPranking.eu jsou čeští europoslanci šestí nejaktivnější ze všech 28 států. Jejich iniciativa se týkala například prosazení tématu dvojí kvality, zlepšení dostupnosti a bezpečnosti veterinárních léčiv. Také spolu s Evropskou komisí rozhodovali o tématech, která se týkají nás všech, například zrušení střídání letního a zimního času.

V očích Evropy si budeme stát lépe

Naše volební účast se drží hluboko pod evropským průměrem 42,6 % z roku 2014. Mohli bychom si vzít příklad ze zemí jako Itálie, Dánsko, nebo Irsko, kde je účast nadpoloviční, ač není povinná. Když přijde více Čechů k volbám, jasně tím dáme EU najevo, že nám politické dění není lhostejné.

Nedělají to zadarmo

S povinnostmi a zodpovědností získávají europoslanci také mnoho výhod. Základní plat europoslance se pohybuje kolem 160 tisíc korun měsíčně po zdanění. Bývalí členové Evropského parlamentu dostanou navíc odchodné ve výši pěti platů a od 63 let se můžou těšit na evropský důchod ve výši zhruba 35 tisíc měsíčně. Opravdu chcete, aby o tom, jací Čechové obsadí tato místa, rozhodovali ostatní?

Je to snadné

Přinesete si hlasovací lístek, který jste našli v poštovní schránce, ve volební místnosti obdržíte volební obálku, vyberete stranu, zakroužkujete maximálně dva preferované kandidáty a vhodíte do urny. Máte hotovo za pět minut a můžete se jít pochlubit přátelům, že Vám budoucnost Evropy není jedno. Tak nezapomeňte, eurovolby se konají už od 23. do 26. května 2019!

Články, které stojí za přečtení: