Domů » Kdo je oligarcha a koho tím označujeme?

Kdo je oligarcha a koho tím označujeme?

autor Sandra.J
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
Oligarchové - skupina nejbohatších

Co znamená termín oligarcha a jaký typ osob takto označujeme? Můžeme i v Česku některé podnikatele označit jako oligarchy? A jak je to v současnosti s oligarchii v Rusku? Na tyto a další otázky vám odpovíme v článku.

Oligarcha a oligarchie

Oligarcha je člověk, který má významný finanční a mocenský vliv ve společnosti. Termín “oligarcha” pochází z řeckého slova “oligarchía”, což znamená “vládu několika”. Tyto osoby bývají známé jako zámožní podnikatelé, vlivní političtí aktéři nebo členové vlivných rodin.

Oligarchie je politický systém, ve kterém má moc pouze úzká skupina privilegovaných jedinců, obvykle bohatých a vlivných. Tyto osoby mohou kontrolovat významné části ekonomiky, médií a politiky. Zpravidla využívají svého vlivu k prosazování svých zájmů.

Oligarchie může vést k nevyváženému rozdělení bohatství a moci ve společnosti a omezení demokratických institucí. Tyto systémy často nereflektují potřeby a názory většiny obyvatel a vyvolávají k politické nestabilitě a sociálnímu napětí.

V některých historických případech byly oligarchie formálně vládou. Jako například ve starověkém Řecku, kde ve významných městských státech byla vláda pod oligarchií bohatých občanů.

V čem jsou oligarchové nebezpeční?

Oligarchie může být nebezpečná hned z několika důvodů. Jedním z nich je neproporcionální rozdělení moci a bohatství. Pouze několik osob má významný vliv na ekonomiku, politiku a informační toky.

Oligarchové často omezují demokratické instituce, jako jsou volby, média a právní systém. Často hrají významnou roli v tom, kdo bude ve volbách kandidovat a jak budou vypadat politické programy. Toto jednání může zapříčinit omezování svobody a práv občanů a vyvolat politickou nestabilitu. Lidé ztrácí důvěru v politický systém a často protestují proti nespravedlnosti a nedemokratickým praktikám. Největší nebezpečí spočívá v extrémní sociální nerovnosti.

Ve světě působí tři typy oligarchů. V prvé řadě jsou to pravicoví populisté, kteří působili jako podnikatelé a nakonec ovládli vrcholnou politiku. Dále jsou to boháči z armádních kruhů. A církevní představitelé, kteří mají peníze na vstup do politiky. Patří sem například imámové v islámských zemích nebo bohatí kazatelé. Tyto tři typy oligarchů spojují sympatie k autoritářství.

Je důležité si uvědomit, že oligarchické systémy mají negativní dopad na rozvoj a stabilitu země. Je nutné proti oligarchům bojovat a podporovat demokratické instituce a principy.

Bohatí oligarchové

Oligarchie v Česku

Významným faktorem v oligarchizaci české společnosti je absence silných státních institucí a nedostatečná regulace, která umožňuje těmto jednotlivcům ovlivňovat veřejné záležitosti a prosazovat své zájmy na úkor většiny obyvatel.

V Česku jsme měli oligarchu rovnou premiérem. Podle Forbes je Andrej Babiš aktuálně pátý nejbohatší Čech. V naší zemi operuje hrstka nejbohatších, která vlastní zhruba stejně velký majetek jako chudší polovina české společnosti. Mluvíme o extrémní koncentraci bohatství a moci.

Babiš ale i například Donald Trump, mají společnou jednu klíčovou věc: oba tvrdí, že chtějí řídit stát jako firmu. Což rozhodně není něco hodno následování. Firma není demokratická, ale autoritářská instituce. O všem rozhoduje jen pár osob ve vedení. Podle politologa Jeffreyho Winterse, když oligarchové tvrdí, že chtějí řídit stát jako firmu, znamená to, že nechtějí slyšet žádnou kritiku, ale jednat rychle a bez překážek.

Mezi české oligarchy bychom mohli zařadit i již zesnulého Petra Kellnera. Jeho žena Renata Kellnerová je aktuálně nejbohatší Češkou.

Ve společnosti existuje také silný odpor obyvatel proti oligarchii. Snaha o zlepšení demokratických institucí a boj proti korupci. Tyto snahy mohou pomoci zabránit rozšíření oligarchie a umožnit rovnoměrnější rozdělení moci a financí ve společnosti.

Ruská oligarchie

Označení “ruský oligarcha” se zažilo pro zbohatlíky, kteří k majetku přišli v 90. letech minulého století po rozpadu SSSR. Za prvního prezidenta Ruské federace Borise Jelcina se v Rusku zrodila skupina miliardářů, kteří získali do svého vlastnictví za velmi výhodných podmínek státní podniky. Vlastnili velké energetické a ropné firmy a kapitál dostatečný na ohýbání vlády pro ně výhodným směrem. Oligarchové v Rusku měli silný vliv na vládu a politiku, a často se stávali podporovateli prezidenta a jeho režimu. Tato spolupráce oligarchů a vlády vedla k omezování demokratických institucí a svobod a k zneužívání moci k prosazování vlastních zájmů na úkor většiny obyvatel.

Když se v roce 2000 dostal k moci Vladimír Putin došlo k omezení moci oligarchů a jejich vlivu na politiku. Moc získal Putin a odsunul oligarchy z politiky. Někteří z nich raději emigrovali, jiní byli vyhoštěni, uvězněni nebo jim byl zabaven majetek. Ti, kteří zůstali, museli souhlasit s tím, že se nebudou míchat do politiky. Tyto kroky mají negativní dopad na hospodářskou stabilitu a svobodu podnikání v Rusku.

💡 Tip: Pokud vás zajímá investování a podnikaní, možná se vám budou líbit filmy na toto téma.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz