Denisa Šimlová, neboli Divoženka v kuchyni, se odstěhovala z Prahy na Kokořínsko a začala lidi učit zpracovávat a kvasit nejrůznější potraviny. V jejím přístupu objevíte nejen úžasně nový a osvěžující přístup k jídlu a k tomu, co s ním dělat, ale vlastně i k životu. Pod jejím vedením můžete objevit nové chutě, ale i užít si přípravu jídla jako meditaci a relaxaci a objevit tak cestu sami k sobě. A až z Denisy ucítíte tu radost a nadšení, které se hravě přenese i na vás, tak budete vědět, že se před vámi otevřela další nová cesta.
Obsah článku
1. Jaká byla vaše cesta ke sběru, kvašení a dalšímu zpracování bylinek a ovoce?
S bylinkami a ovocem to začalo už v dětství. U nás to bylo uplně normální a čím je člověk starší, tím ho to zase táhne “zpět”. Až na pubertu se mě to drží celou dobu, jen se to postupně rozšiřuje a prohlubuje. Když jsem třeba chodila na VŠE, půjčovala jsem si knížky o planých jedlých rostlinách a po Praze objevovala všemožné jedlé věci. Vše se hodně urychlilo po našem přestěhování na ves na Kokořínsko. S kvašením jsem začala až v dospělosti, po narození dětí. Dlouho mě to lákalo, ale odrazovaly mě tenkrát zdánlivé překážky. Jakmile jsem se do toho ale pustila, rychle mě to chytlo. Spíše můžu říct, že jsem tomu fakt propadla.
2. Jaké jsou vaše cíle a projekty do budoucna?
Takhle já to nemám. Hodně se řídím momentální inspirací, sezónou a energií. Nápadů mám tak na 10 životů a dobře vím, že není v mé moci je všechny zrealizovat. Uvidíme. Nejvíc se teď o slovo hlásí léčivé houby a kimči. A taky stále hledám rovnováhu mezi rodinou, sebou, chalupou, zahradou a tím divoženkováním.
3. Co pro vás byly přelomové mezníky v životě a v kariéře, díky kterým jste se dostala na svou současnou cestu?
Slovo kariéra v mém slovníku není. Hodně vnímám ty milníky životní: že jsem se dala dohromady s mým mužem, opakované cesty po Asii, narození dětí, přestěhování na Kokořínsko a odvaha a vytrvalost pustit se do něčeho svého.
4. Jaký je podle vás klíčový faktor úspěchu v životě a v kvašení?
Nebát se. Nebo bát se a nenechat se tím odradit. Dělat, co člověk cítí, bez ohledu na to, jak šílené to je a ostatní vám to vymlouvají. Brát radost a nadšení jako barometr. Nebrat chyby jako selhání ale jako učení. Pochopit a procítit, že se vše neustále mění, a to je naše jediná jistota.
A pokud si to chcete zažít na vlastní kůži a otevřít se mnou dveře do království kvašení a jedlých darů přírody, zvu vás na stránky www.divozenkavkuchyni.cz, kde najdete články, ebooky, jedlé procházky a kurzy kvašení naživo i online.
5. Kterou část své práce máte nejraději a co byste naopak nejraději předala někomu jinému?
Objevování. Studium. Experimenty. Krátké texty. Focení. Živé kurzy. Ochutnávky. Rozzářené oči a nadšení, když to druhé chytne nebo se jim otevřou jedlé oči. A co ráda nemám: prodejní kampaně, algoritmy, složitost některých systémů a to, že si člověk dneska skoro všechno musí vysedět u počítače. Ten (ne)pohyb je strašlivý.
6. Jaké jsou tři hlavní trendy vašeho oboru?
Myslím, že ty “trendy” si v tom našem netrendy oboru děláme sami, my ten trend prostě našimi nápady a počiny tvoříme.
7. Koho byste doporučila sledovat na sociálních sítích? Kdo je pro vás inspirací a prezentuje zajímavé myšlenky?
Pascal Baudar, americký sběrač a kvasič. Magdu z Fermentujeme.
8. Jaké denní rituály byste doporučila ke šťastnému životu?
Tohle je hodně individuální. Mně pomáhá být hodně venku. Všímat si maličkostí v přírodě i každodennosti. Chodit brzo spát a netrávit moc času online. A v zimě si dovolit hoooodně zpomalit.
9. Co byste vzkázala svému mladšímu já?
Ať se nebojí a nehledá, že cesta se ukáže, až na ni vyjde.
10. Jaká investice (časová a finanční) si myslíte, že vás v životě posunula nejdál?
Posouvám se dlouhodobě pomalu, krůček po krůčku, které přinesou najednou velké změny.
11. Co si myslíte, že je ta hlavní věc, která by se měla učit už od malička?
Zpomalit. Naslouchat sám sobě. Učit se z přírodních cyklů.
Stručné odpovědi:
Kniha, která vás v životě nejvíce inspirovala?
Tohle se hodně mění. Vždy mě nakopne nějaká nová.
Nejoblíbenější aplikace?
Audio přehrávač
Koníček, u kterého si nejlépe odpočinete?
Četba románů, procházky v lese, zašívání.