Chcete být úspěšní? Pak byste měli zvládat několik důležitých úkonů a důsledně dodržovat plány. Ať už jste lidé pracující z domova, podnikatelé či sportovci nebo je váš cíl jakýkoli, s notnou dávkou kázně a lpění na zásadách máte šanci uspět. Co tedy dělat, abyste si zvýšili disciplínu a dosáhli na úspěch?
Obsah článku
Držte se plánu. Dejte mu první místo
Trik je v tom, že musíte disciplínu upřednostnit před leností a jiným programem. Buďte tvrdohlaví, umaňte si, že to dokážete. Rozvrhněte si denní úkoly tak, abyste vše stihli a byli maximálně produktivní. Rozhodněte se, že vaším záměrem je úspěch. Mějte stále před očima cíle, jichž chcete dosáhnout. Řekněte si, že chcete a budete pracovat tak, aby vám vaše plány vycházely. Nepolevujte.
Multitasking? Ano, ale s mírou
Vyplňte čas v dopravních prostředcích čtením, například knih o seberozvoji. Pokud je vaším cílem umět lépe komunikovat, pak musíte často diskutovat, hovořit, abyste se v tom zlepšili. A možná to můžete rovnou zkusit v cizím jazyce. Opouštějte svou komfortní zónu.
Chcete být redaktorem? Naučte se skvěle základy typografie a učiňte vše pro to, abyste se jím stali – přihlaste se na stáž copywritingu a staňte se redaktorem. Při psaní článků si můžete pustit oblíbenou hudbu.
Rádi byste zlepšili svou kondičku, zhubli či se zpevnili? Pak jezděte do práce na kole nebo choďte pěšky. Cestu do zaměstnání si také můžete zpestřit během. Ušetříte tím čas, který byste v případě jízdy do práce autem museli na běh vyhraňovat po směně, když místo toho můžete třeba pracovat na zahradě a u toho opět poslouchat muziku.
Mentor jako modla
Sežeňte si mentora. Ten nad vámi bude stát a povede vás správným směrem. Když ho budete poslouchat jako voják svého velitele, váš řád a disciplína tím jen vzroste. Mimochodem, i vy sami se můžete stát někomu mentorem, je to dobrá práce. Ale nejdřív samozřejmě musíte sami ovládat sebedisciplínu.
Pokud chcete dosáhnout úspěchu ve sportu, svěřte se do rukou odbornému trenérovi či nutričnímu poradci a čtěte o tom knihy, sledujte videa a hlavně cvičte a zdravě se stravujte. Potom se vaše svaly budou samy rýsovat a každý pohyb pro vás bude brnkačka.
Nenechte se odradit okolím
Na cestě za úspěchem se lidé setkávají s různými reakcemi lidí. Někteří je v jejich snaze podporují a dodávají jim kuráž, ale často se cílevědomý člověk setká s posměchem, nedůvěrou nebo opovržením. Ovšem ať děláme cokoliv, nesmíme ucuknout. Ukažte i těm nevěřícím Tomášům, že dokážete dosáhnout cíle. Možná i oni se pak pokusí sklidit úspěch v něčem podobném.
Využijte aplikace a to do list
To do list je seznam úkolů, které chcete daný den splnit. Ty postupně odškrtáváte, dokud vše neprovedete. Využívejte také kalendář, ať už papírový, či elektronický. Každý si musí sám přijít na to, co mu vyhovuje, je tedy nutné si všechny varianty vyzkoušet. Dále pomohou i aplikace v mobilu, budíky a upomínky. Pokud se třeba chcete zlepšit v běhu, můžeme vám doporučit tyto aplikace na běhání. Je vaším snem rozvinout svou znalost cizích jazyků? S aplikací Duolingo brzy ovládnete angličtinu, němčinu nebo třeba ukrajinštinu. Dosáhnout progresu můžete i díky těmto dalším odkazům, aplikacím a materiálům:
Studijní cíle
Aby lidé byli úspěšní, měli by se celoživotně vzdělávat. Neusnout zkrátka na vavřínech. Seberozvoj probíhá pouze další a další prací na sobě.
Rádi se učíte? Máte studijní předpoklady? Toužíte po vysoké nebo vyšší odborné škole? Na vzdělání není nikdy pozdě. Osobní rozvoj se vyplatí v kterémkoli věku. V mládí prezenční nebo kombinovanou formou, ve stáří třeba tzv. univerzitou třetího věku. Celý život byste se měli učit nové věci, číst knihy a sbírat zkušenosti. Pro seniory, kteří bydlí daleko od univerzit či mají zdravotní potíže, existuje virtuální univerzita třetího věku vhodná pro studium online.
Kariérní cíle
Je nějaká profese, která vás přitahuje? Pak směle do toho, naučte se vše potřebné a vyberte si firmu, do které pošlete životopis. Osvojte si tvrdé a měkké dovednosti a vydělávejte peníze třeba na internetu jako digitální nomád.
Aby se něco zautomatizovalo a vy jste to dělali bez přemýšlení pravidelně, musíte si na onu činnost nejprve zvyknout. Tréninkem, tréninkem a stále tréninkem. Musíte novou věc pustit do svého života. A důmyslně trvat na denním plnění plánu. Přečtěte si knihu Atomové návyky, kde je vše důkladně vysvětlené. Nezapomeňte: disciplína je základem úspěchu.
Odměny a tresty
Chvalte se za správné dodržování návyků – kupte si něco dobrého na zub, klidně i nezdravého, vyrazte na výlet, do divadla nebo na wellness pobyt. Největší odměnou vám ovšem bude onen úspěch, radost a dobrý pocit.
V případě nezdaru v oblasti sebedisciplíny přistupte k trestům – odepřete si sladkosti, internet nebo alkohol. Dobrým nápadem je „vytrestat“ se tím, že místo nedobrých věcí (prokrastinace, ponocování, špatné stravování, nestíhání) uděláte něco správného (čtení knihy, venčení psa z útulku, dokončení něčeho rozpracovaného). V konečném důsledku to nakonec nebude trest, ale spíše odměna, protože četba, procházka či dodělání projektu jsou pěkné věci.
Pokud máte nutkání udělat nějaký nešvar, například se podívat, zda vám někdo nenapsal na Facebooku, když musíte pracovat, dělejte to tak, že při každém nutkání automaticky provedete něco dobrého, co má za úkol překrýt vaši touhu udělat tu svůdnou věc. Jako příklad uvádím dřepy, čtení knihy či krátkou procházku.
Dejte prokrastinaci sbohem
Spoustě lidem brání v produktivitě neustálé odkládání úkolů, do kterých se jim nechce. Tomu se říká prokrastinace a brzdí nás v posunu vpřed. Naštěstí je to řešitelný problém, jak můžete vidět v další části článku.
Několik tipů na prokrastinaci
- Pokud máte nutkání zase zkontrolovat zprávy nebo se jen tak kouknout na internet, co je nového, ihned vykonejte něco správného (četba).
- Dobře funguje i metoda Pomodoro, kdy se určitou dobu (25 minut) plně soustředíte na jednu věc, poté si krátce odpočinete a znovu se 25 minut koncentrujete. A takto to jde stále dokola, dokud úkol nesplníte.
- Nejlepší je vypnout si všechny rušivé vlivy: ztišit zvuky na maximum nebo mobil rovnou vypnout. Pokud pracujete na počítači, zavřete všechna nepotřebná okna. Okno v místnosti naopak otevřte, ať se váš mozek okysličí čerstvým vzduchem. 🙂
- Na koncentraci také dost pomáhá, dáte-li si do uší špunty, aby vás nic nerušilo. Koupíte je za patnáct korun v lékárně a můžete je vyučít i při četbě a hlučné práci.
- Slibte si odměnu (laskominu, knihu) za to, když nebudete prokrastinovat, ale bez vyrušení pracovat, na čem je třeba.
- Nic neodkládejte. Pokud něco můžete udělat hned, udělejte to.
Buďte dochvilní a dodržujte termíny
Spolehlivost je důležitá vlastnost. Souvisí s ní také schopnost chodit včas na schůzky, do práce i do školy. Někteří lidé mají s dochvilností problém, jsou stále ve stresu a nestíhají. Znám člověka, na kterého neplatí asi nic. U většiny lidí je pravidlem, že pokud vstanou dříve, stihnou všechno. Jenže tento tragik nepřijde včas, ani kdyby se na hlavu stavěl. Myslím si, že jeho problém vyplývá z nepořádnosti a nedostatku pevné vůle. Dlouho si toto stvoření myslelo, že není důležité být dochvilný. Když si uvědomilo, že s touto vlastností nedostane práci snů nebo může přijít o svůj stávající milovaný džob, rozhodlo se na sobě ještě více zapracovat a jeho pozdní příchody už nejsou tak výrazné a časté.
Ne každý má talent na uklízení. Na světě je spousta chaotiků, kteří se v tom, kde co mají, zkrátka nikdy nevyznají. Oni svůj svinčík k životu asi i potřebují. Mnohem jednodušší by však měli, kdyby prostě věděli, kde co je, kam co patří. Každá věc v jejich domě by měla mít své vyhrazené místo. Všimněte si, že pořádek, disciplína a dochvilnost se spolehlivostí opravdu hodně souvisí.
Dojděte na vrchol. Buďte pořádní a spolehliví. Věřte si a snažte se na maximum. Nebo si chcete zavřít dveře před něčím velikým? Nedosáhnout cílů, po nichž prahnete už nějaký ten čas?
Proč je dobré mít disciplínu?
Disciplinovaný člověk dosáhne cíle. Ví dobře, co chce a k čemu by rád dospěl. Dokáže vymyslet strategie vedoucí k úspěchu a držet se jich. Díky sebeovládání se pak dostaví sukces. Kázeň, pořádek, řád. To je, oč tu běží.
Několik citátů na závěr
„Překážky se stavějí do cesty obyčejným lidem proto, aby se z nich stali lidé neobyčejní.“
P. Jeffers
„Kdo chce hýbat světem, musí pohnout nejdříve sám sebou.“
Sókratés
„Je dvakrát vítěz, kdo i sebe přemůže.“
Publilius Syrus
„Hodně lidí mi kdysi říkalo, vzdej to, jako slepec nikdy nebudeš úspěšný. Ale já to nevzdal… Nikdy nevzdávejte svoje sny a jděte si za nimi!“
A. Bocelli
„Chcete uspět? Zdvojnásobte počet svých neúspěchů!“
T. Watson
„Odvaha je dobrá. Vytrvalost lepší.“
Jean de La Fontaine
Tak co? Půjdete si za svými sny, nebo o nich budete jen smutně uvažovat? Více citátů si můžete přečíst v pěkné knížečce Přeji ti vytrvalost bojovníků, kterou uspořádal Ondřej Bakeš. Při cestě za svými ambicemi pamatujte na to, že disciplína a vytrvalost se vyplácí.