František Kubiš je zakladatelem české firmy inChaNet, která vyrábí vlastní nabíjecí stanice pro elektromobily, a vyváží je do celého světa. Jeho cesta k podnikání nebyla úplně přímočará, ale nakonec se mu povedlo uplatnit i to, u čeho to původně nečekal. V článku s námi sdílel, jak vybudoval úspěšnou výrobní firmu, jaké jsou trendy v oblasti elektromobility a jaké má cíle do budoucna.
Obsah článku
1. Jak vznikl nápad na vytvoření Inchanetu a co přesně vyrábíte?
Můj otec je celoživotní nadšenec do moderních technologií a současně věří, že pomocí nových technologií můžeme udělat svět lepší. V průběhů let jsem osobně tento přístup přijal také za vlastní, jelikož jsem si uvědomil, že tomu tak bylo odjakživa – ať už s vynálezem ohně, kola, pluhu, spalovacího motoru nebo litium-iontové baterie.
V roce 2011 když jsem byl ještě na vysoké škole, si otec koupil svůj první elektromobil Nissan Leaf, protože k dosažení udržitelné energetiky, která nebude závislá na fosilních palivech, jsou elektrická auta nezbytná. Elektřinu můžeme vyrobit mnoha způsoby, ale kromě výroby ji musíme umět také efektivně spotřebovat.
V dnešní době máme rychlonabíjecí stanice na každé dálnici co pár kilometrů, můžeme elektromobilem cestovat po celé Evropě naprosto bez problémů, ale v roce 2011 neexistovala žádná infrastruktura pro nabíjení elektrických aut. Proto když jsem skončil školu v roce 2013 a rozhodoval se co dělat, založili jsme rodinnou firmu inChaNet s.r.o. se záměrem budovat takovouto infrastrukturu po České Republice.
2. Jak vedla cesta od prvního nápadu k tomu, kde jste teď?
Náš nápad s budováním nabíjecích stanic po ČR se rychle ukázal jako špatný. V roce 2013 a 2014 neexistovaly na trhu žádné nabíjecí stanice, které by byly levné a spolehlivé. To, co jsme vyzkoušeli, se prostě nedalo použít. A tady jsme objevili díru na trhu.
Řekli jsme si, že si uděláme vlastní. Tohle sice bylo správné rozhodnutí, ale v té době jsem netušil jak náročné to bude. Není se čemu divit, že spolehlivé a levné stanice byly dlouho nedostupné. Postupem času jsme tedy nápad s budováním nabíječek po ČR opustili a přeorientovali se na výrobu stanic pro nabíjení střídavým proudem. Dnes máme přes 20 zaměstnanců a děláme tisíce kusů ročně.
3. Co pro vás byly přelomové mezníky v životě a v kariéře, díky kterým Inchanet vznikl?
V životě to byl určitě výběr školy. Když jsem šel na střední, otec mě přemluvil, abych šel studovat elektrotechniku. V té době jsem elektronice moc neholdoval, ale ani jsem se tomu nebránil. Nicméně, když jsem vybíral vysokou školu, už jsem věděl, že elektronika mě moc nebaví, a chtěl jsem se víc věnovat programování, a tak jsem šel na fakultu informačních technologii VUT. Zpětně když se na to dívám, tak jsem rád za obojí, jak základy elektroniky, tak i programování, jelikož ke své práci potřebuji obojí.
Dalším mezníkem bylo, když jsem se během školy začal zajímat o podnikání obecně – malé firmy, velké firmy, akciové trhy, ekonomika, atp. Byla to pro mě okrajová záležitost, ale nyní užitečná.
A samozřejmě posledním důležitým mezníkem bylo, když jsem se začal zajímat o elektrická auta a o energetiku obecně. Zajímají mě jak elektrická auta a jejich nabíjení, tak i baterie a jejich konstrukce, přenosová soustava, výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů a související témata.
4. Jaký je podle vás klíčový faktor úspěchu?
Já zastávám filozofii “be useful”, tedy ať už chcete dělat cokoli, musí to být něco, co bude pro někoho užitečné. Zní to jako banalita, ale není. Pokud budete dělat něco co nikomu nepomůže, pak nebudete úspěšní, alespoň ne dlouhodobě. Stejně tak není potřeba vymýšlet převratné vynálezy, které změní svět. Stačí maličkost, která někomu pomůže. A je jedno, zda budete profesionální stěhovák, tesař, malíř nebo materiálový inženýr. Takovéto věci si vždy najdou zákazníka, který bude ochotný za ně zaplatit. A postupně jak Vám bude zákazníků přibývat, tak dojde řada na takovou tu klasiku, že je potřeba pracovat nejen tvrdě, ale taky efektivně, umět delegovat zodpovědnost, mít klíčové know-how interně a ne od dodavatelů, a tak podobně.
5. Co bylo na vaší cestě nejobtížnější?
Řekl bych, že vyrovnat se s neúspěchem. Ať děláte cokoli, vždy se dostaví neúspěch v nějaké formě. V mém případě je to nejčastěji nefungující zařízení. Důležité je zatnout zuby a překonat to, najít problém proč vám to nefunguje a opravit ho.
6. Jaké jsou tři hlavní trendy vašeho oboru?
Pomineme-li takovou klasiku jako cena, spolehlivost a tak podobně, pak bych řekl, že to jsou:
- chytré funkce pro napojení na Váš mobilní telefon,
- dynamické řízení výkonu,
- chytré napojení na veřejnou infrastrukturu.
Mezi chytré funkce patří různé plánování a ovládání nabíjení, tvorba reportů, QR platby a další. Dynamické řízení výkonu znamená, že stanice dokáže přizpůsobit nabíjecí výkon tak, aby nepřetížila Vaši elektrickou přípojku. To je důležité, když chcete nabíjet více aut najednou třeba u paneláků, nebo v podzemních garážích, ve firmách nebo i v rodinném domě. A nakonec chytré napojení na veřejnou infrastrukturu zase řeší platby za nabíjení pro širokou veřejnost nebo řízení výkonu tak, aby se nemohla přetížit celá elektrická síť v ČR.
7. Jaké jsou vaše cíle a projekty do budoucna?
Mám spoustu nápadů, na čem bych chtěl pracovat, ale den má jen 24h a nejde stihnout všechno. Aktuálně naším největším projektem je certifikace nabíječek pro Americký trh. Netušil jsem jak je tento proces náročný, dokud jsem se do něj neponořil. A výhledově pak dále rozšiřovat funkcionalitu v trendech, které jsem zmínil. Pro mě osobně je nejzajímavější dynamické řízení výkonu.
8. Koho byste doporučili sledovat na sociálních sítích? Kdo je pro vás inspirací a prezentuje zajímavé myšlenky?
Pro mě je to určitě Elon Musk. Jednak je to osoba z mého oboru (jeho Tesla je nějvětším světovým výrobcem elektrických aut a bateriových uložišť), ale kromě toho jeho SpaceX je největším výrobcem raket a satelitů (za rok 2023 vynesli na oběžnou dráhu 80% světového nákladu). Jeho Neuralink implantuje zvířatům a nově už i lidem čipy do mozku, aby mohli komunikovat s počítačem napřímo a díky tomu mohou vyléčit nejrůznější nemoci jako je ztráta zraku, ochrnutí, epilepsie a další. A jeho The Boring Company razí tunely pod Los Angels, což sice není tak vzrušující jako předchozí firmy, ale za to mají úžasný marketing.
9. Jaká investice (časová a finanční) si myslíte, že vás v životě posunula nejdál?
Řekl bych, že investice do vzdělání je velmi dobrá investice. V mém případě to byl bakalářský stupeň na VUT FIT a výměnný pobyt Erasmus ve Finsku. Co se týče finančních investicí, tak mám dobrou zkušenost s investicí do akcií Tesly (TSLA) a pochopitelně s investicí do naší rodinné firmy.
10. Co si myslíte, že je ta hlavní věc, která by se měla učit už od malička?
Vytrvalost, nevzdávat věci, když narazíte na překážku.
Stručné odpovědi:
1. Nejoblíbenější citát?
“Chtěl bych zemřit na Marsu, jen ne při dopadu” – Elon Musk
2. Nejoblíbenější autor?
Patrick Rothfuss
3. Kniha, která vás v životě nejvíce inspirovala?
Asi nemám jednu konkrétní knihu, ale obecně životopisy slavných osobností jsou dobrým zdrojem inspirace do života. Poslední byl Životopis Elona Muska od Waltera Isaacsona.
4. Nejoblíbenější aplikace?
sociální síť X (původně Twitter)
5. Koníček, u kterého si nejlépe odpočinete?
Chození po horách nebo nějaká “indie” počítačová hra od nezávislého vydavatele.