V poslední době lidé čím dál víc přemýšlejí nad zhodnocením svých těžce vydělaných úspor a hledají způsoby, jak s nimi co nejlépe a nejefektivněji naložit. Zatímco zlaté cihly má doma kde kdo, investiční rum je pro mnohé stále novinkou. Přitom se jedná o velmi elegantní ozdobu domácnosti, která se skvěle hodí i jako hodnotný dar.
V následujícím článku se dozvíte, kde investiční rum pořídit a kolik peněz vás bude stát.
💡Tip: Víte, jaký je nejdražší alkohol na celém světě? Dozvíte se v dalším článku.
Obsah článku
Investiční rum: tip jak porazit inflaci?
Pokud se vám doma či na účtu válí hromada peněz, pak vás určitě trápí představa, jak se pomalu v důsledku poplatků a inflace rozpouštějí. Investice do rumu je přitom velmi elegantním řešením, jak těmto problémům předejít. Když natrefíte na dobrou láhev, budete schopní ji za pár let prodat třeba za desetinásobnou cenu!
Jako u všech investic platí i u rumu předpoklad, že byste k tomuto moku měli mít alespoň elementární vztah. Když na rumech dokážete něco vydělat, tak je to skvělé, ale ideální je, když pro rumy máte vášeň a jednoduše vás to baví!
Neexistuje však mnoho lidí, kteří z této vášně dokázali vytěžit astronomické zisky nebo se tím alespoň nechlubí. Podle žebříčků investiční výkonnosti za posledních 10 let bylo sbírání lahví rumu výnosnější než investice do nemovitostí, zlata, vína, hodinek, historických automobilů nebo dokonce investice do akcií.
S průměrnou výkonností 800 %, a u těch nejikoničtějších lahví dokonce mnohem vyšší, tento druh investice překonal téměř vše ostatní. Pozadu zůstaly v tomto horizontu i některé tak spekulativní investice jako kryptoměny. Přitahuje pozornost stále většího počtu investorů, kteří ve sběratelských lahvích spatřují trend posledních let. Doba se začíná opět otáčet k jistotě fyzických investic a alkohol je daleko více škálovatelný a zajímavější než třeba zlato.
Není rum jako rum
Neočekávejte ale, že každý rum bude mít stejný finanční potenciál. Pokud si představujete, že půjdete se 100 tisíci na nákup do nejbližšího supermarketu, a tam nakoupíte 20 láhví, které za pár let prodáte za několikanásobek, pak vás musíme zklamat. Celý proces je o něco složitější, avšak poměrně snadno se v něm zorientujete.
Nejprve je potřeba si o investování do rumu něco přečíst, nastudovat a především zorientovat se v tom, který z alkoholů je nejcennější. Čím více vědomostí se o tématice dozvíte, tím snadněji budete schopní vybírat, která z láhví bude mít hodnotu. Samozřejmě, že i potom můžete šlápnout vedle a koupit špatnou láhev, avšak to je bohužel riziko každého investování. Pro začátek tak doporučujeme příliš neexperimentovat a kupovat osvědčené značky.
💡Tip: Zjistěte také, jak investovat svůj majetek do kryptoměn a předejděte inflaci.
Jak poznat kvalitní rum?
Obecně se dobrá láhev rumu pozná podle několika faktorů. Nejvíc vás bude asi zajímat druh a stáří alkoholu. Samozřejmě platí, že s věkem roste i cena a kvalita rumu.
Je potřeba podívat se také na složení rumu. Ty nejkvalitnější jsou dělané z cukrové třtiny či melasy. Právě ty přispívají k lepšímu zrání. Aby byl rum rumem musí mít alespoň 37,5 % alkoholu.
Podobně záleží také na zemi výroby. Na druhou stranu ne každý dobrý rum musí pocházet zrovna z Kuby. Výborné a kvalitní rumy se vyrábějí také třeba na Jamajce, v Portoriku nebo na Barbadosu.
Co ale určitě zvyšuje cenu rumu je jeho ojedinělost. Pokud například koupíte láhev z nějaké zvláštní edice, máte celkem slušnou šanci na úspěch.
🎓Zajímavost: U rumů rozdělujeme dvě hlavní kategorie: single malt a blend. Zatímco do první kategorie spadají rumy pouze jednodruhové, do druhé kategorie patří rumy, které vznikly smícháním několika druhů. Podle barvy potom dělíme rum na tmavý, světlý a jantarový. Ze začátku než se zorientujete v míchání spíše sáhněte po single malt.
Investovat či neinvestovat?
Pokud se stále rozhodujete, zda si investiční rum pořídit, pak se vám jistě bude hodit souhr největších výhod a nevýhod, které to s sebou přináší.
Asi největší výhodou je, že se jedná o poměrně spolehlivý druh investice, který vám může vynést poměrně dost peněz. Jak jsme psali výše, v některých případech jsou to i násobky původní ceny. To zní skvěle, ne? Další zjevnou výhodou je samozřejmě snadné skladování a uchovávání alkoholu. Navíc investujete do něčeho tak prestižního a luxusního jako je rum, to chce přece každý!
Nevýhodou oproti tomu je fakt, že bez předchozího studia problematiky jen těžko poznáte, která láhev je cenná. Navíc se jedná o dlouhodobou investici. Na zhodnocení láhve si jednoduše musíte počkat, a to třeba klidně i 10 let. Máte na to čas? Navíc musíte mít znalosti ohledně aukcí, abyste mohli láhve následně prodat.
Je také potřeba zmínit, že často nekupujete pouze jednu láhev, ale vsadíte rovnou na celou sadu. Takže musíte mít větší počáteční vklad. A v neposlední řadě, pokud už nyní víte, že byste neutekli své touze tuto skvělou láhev otevřít, pak zvažte raději úplně jinou investici.
Pokud chcete začít bez většího rizika a v nižších částkách, tak můžete vyzkoušet tento český e-shop, který má speciální sekci soustředící se na exkluzivnější a limitované edice.
🎓Zajímavost: Skladování rumu není nijak obtížné. Jediné, co rum nemá rád, je přímé sluneční světlo či extrémní teploty. Můžete je tedy mít vystavené ve vitríně vašeho obýváku. Rum dodá vašemu bytu na luxusu.
Které rumy jsou nejcennější?
Možná se tedy ptáte, jaké láhve jsou ty nejhodnotnější. Představíme vám nyní tři nejdražší rumy, neočekávejte, že byste však některý z nich koupili. Běžná cena investičního rumu se pohybuje od 1500 až po několik desítek tisíc korun:
- J. Wray & Nephew 1940: várka ze 40. let 20. století je nejdražší rum na světě. Dodnes se z dochovaly pouze 4 láhve. Jedna stojí přes milion korun
- Angostura Legacy: více než půl milionu korun zaplatíte za rum z roku 2012, který byl vyrobený k 50. výročí nezávislosti Trinidadu. Za zmínku určitě stojí i jeho obal. Na křišťálové lahvi pracovali ti nejlepší klenotníci, každá z 20 vyrobených lahví je navíc zabalená v ručně vyráběné dřevěné krabici potažené kůži a sametem
- Appleton Estate 50 years: pouze 800 kusů rumu vzniklo na Jamajce v roce 1962 při příležitosti nezávislosti na Velké Británii. Od té doby 50 let zrály. Dnešní cena vychází zhruba na 150 tisíc korun
💡Tip: Zjistěte také, jak na investice do nemovistostí.
Nejste fanoušci rumu? Nevadí
Pokud se vám z nějakého důvodu nehodí zrovna investiční rum, existují i další cenné alkoholy, jejichž nákupem můžete zhodnotit své peníze. Ideální jsou například whisky, koňaky, šampaňské i vína. Je však potřeba zmínit, že například u vína je mnohem náročnější jej uchovávat, aby neztratilo svou hodnotu.
Pokud jste ale začátečník, doporučujeme začít s investováním do rumu či whisky.
💡Tip: Dalším způsobem, jak efektivně zhodnotit své peníze, je investice do akcií. Musíte se v nich ale dobře zorientovat. K tomu vám pomůže další článek.