kryptoměny investice

Investice do Kryptoměn

Kryptoměny nevznikaly primárně za účelem investičního aktiva. Virtuální měny mají především nahradit či suplovat klasickou měnu. Hlavní kryptoměny jako Bitcoin mají omezený počet a je jasně stanovené, kdy bude vytěžený poslední Bitcoin. Tyto kryptoměny mají charakter jasně vzácného předmětu a tak se stali také oblíbenou investicí, kdy sázíte při této investici na to, že kryptoměny nahradí klasické měny a nebo se zařadí po jejich bok jako alternativa. Investování do kryptoměn přineslo některým lidem závratné zisky především v počátcích, což ještě výrazněji zatraktivnilo tento druh rizikového investování.

Co jsou kryptoměny a jaké máme?

Kryptoměna je digitální nebo virtuální měna zabezpečená kryptografií, která téměř znemožňuje její padělání nebo dvojí utracení, což je skvělá vlastnost. Mnohé kryptoměny jsou decentralizované sítě založené na technologii blockchain – takzvané distribuované decentralizované účetní knize vynucované různorodou sítí počítačů. Charakteristickým rysem kryptoměn je, že je nevydává žádná centrální autorita, což je činí teoreticky imunními vůči vládním zásahům, tlakům a manipulaci.

bitcoin 3D

Bitcoinový maximalisté

4.1/5

Bitcoinoví maximalisté věří, že Bitcoin, který je nejpopulárnější kryptoměnou na světě, je jediným digitálním aktivem, které bude v budoucnu potřeba. Maximalisté věří, že všechny ostatní digitální měny jsou ve srovnání s bitcoinem podřadné. Ideologie maximalistů zastává názor, že ostatní kryptoměny neodpovídají ideálům, které vytvořil pseudonym Satoshi Nakamoto, jenž v roce 2009 vytvořil Bitcoin. Bitcoinový maximalisté jsou toho názoru, že drtivá většina altcoinů zanikne a jejich hodnota se přiblíží nule. Věští tedy pád všech kryptoměn mimo bitcoinu, který naopak bude stále silnější a více akceptovaný.

altcoin

Altcoiny

3.3/5

Alternativní kryptoměna vycházející z alternative coin. Altcoiny jsou jakékoliv další kryptoměny, které byly vytvořeny po Bitcoinu. Zde máma dělní na Bitcoin a všechny ostatní kryptoměny. Altcoinů vznikly tisíce a neustále vznikají nové. Různí podnikatelé, influenceři, i podnikavci se snaží vymyslet kryptoměnu, která bude mít lepší parametry. Mezi nejpopulárnější altcoiny patří Ethereum, Ripple, Cardano, Solana, Polkadot, Decentraland, Stellar či Monero. Mnoho z těchto kryptoměn má objektivně lepší technologii nebo jsou šetrnější, levnější než Bitcoin, a proto jim jejich fanoušci věří a investují do nich.

Je bezpečné investovat do kryptoměn?

Několik faktorů činí z kryptoměn ne zcela bezpečnou investici. Objevují se však další známky toho, že kryptoměny jsou zde, aby zůstaly. Stále však zde visí strašák, že kryptoměny padnou na 0 jako se to stalo s poměrně velkou kryptoměnou LUNA v roce 2022. Kryptoměnové burzy jsou více než burzy cenných papírů náchylné k napadení hackery či krádeži kryptoměn. Narušení bezpečnosti vedlo ke značným ztrátám investorů, kterým byly jejich digitální měny ukradeny, což podnítilo mnoho burz a pojišťoven třetích stran, aby začaly nabízet ochranu proti hackerům. Bezpečné uložení kryptoměn je také obtížnější než vlastnictví akcií nebo dluhopisů. Kryptoměnové burzy, jako je Coinbase umožňují poměrně snadno nakupovat a prodávat kryptoměnová aktiva, jako je Bitcoin, Ripple Ethereum,  ale mnoho lidí nerado uchovává svá digitální aktiva na burzách kvůli riziku, že umožní jakékoli společnosti kontrolovat přístup k jejich aktivům. Uložení kryptoměny na centralizované burze znamená, že nad svými aktivy nemáte plnou kontrolu. Burza by mohla vaše aktiva zmrazit na základě žádosti vlády nebo by burza mohla zkrachovat a vy byste neměli možnost získat své peníze zpět. Proto si důkladně vybírejte svoji investiční platformu pro investování do kryptoměn.

Přijetí kryptoměn rozhodne o úspěchu

Navzdory rizikům kryptoměny odvětví blockchainu dynamicky sílí. Buduje se tolik potřebná finanční infrastruktura a investoři mají stále větší přístup ke službám úschovy kryptoměn na institucionální úrovni.

 

Profesionální i individuální investoři postupně získávají nástroje a investiční platformy, které potřebují ke správě a ochraně svých kryptoaktiv. Investování do kryptoměn je pro retailové malé investory dnes již téměř stejně snadné a stejně pohodlné jako investování do akcií, které s námi jsou již stovky let. Pokud tedy nebudete trvat na tom, mít své kryptoměny ve své hardwarové peněžence.

 

Mnoho inovativních a velkých firem získává přímou expozici v sektoru kryptoměn. Finanční giganti jako  PayPal usnadňují nákup a prodej kryptoměn na svých oblíbených platformách. Další společnosti, včetně společnosti Block, nalily do Bitcoinu a dalších digitálních aktiv stovky milionů dolarů. Společnost Tesla nakoupila na začátku roku 2021 bitcoiny v hodnotě 1,5 miliardy dolarů. V únoru 2022 výrobce elektromobilů oznámil, že drží tuto kryptoměnu v hodnotě téměř 2 miliard dolarů. MicroStrategy  (softwarová společnost zabývající se business intelligence)  hromadí Bitcoin od roku 2020. Ke konci roku 2021 držela v této kryptoměně 5,7 miliardy dolarů a uvedla, že plánuje nakoupit další za přebytečnou hotovost generovanou z provozu. Samozřejmě cena bitcoinu již výrazně dokáže zahýbat také s cenou akcií těchto firem.

 

Ačkoli rizikovost kryptoměn stále ovlivňují i další faktory, rostoucí tempo jejich přijímání je známkou dozrávání odvětví. Individuální investoři a společnosti se snaží získat přímou expozici v kryptoměnách a považují je za dostatečně bezpečné pro investování velkých částek peněz. Samozřejmě se v tomto odvětví investování spálí mnoho malých i velkých investorů, kteří neunesou poklesy kryptoměn o 70 %, které už se několikrát v historii staly. Kryptoměny jsou zajímavou technologickou inovací, ale neměli bychom je brát jako snadnou cestu, jak vydělat peníze na internetu.

ano yes check ikona

Výhody investování do kryptoměn

3.5/5
ne no křížek ikona

Nevýhody investování do kryptoměn

3.7/5

Kde investovat do kryptoměn

Než začnete investovat do akcií, tak je dobré si něco o investování přečíst a ujasnit si své cíle. Chcete investovat aktivně nebo pasivně? Chcete investovat na roční nebo denní bázi (trading). Pokud chcete investovat pasivně, tak pro vás akcie nejsou možná úplně vhodným aktivem. Lepší pro vás bude si koupit podílový fond nebo ještě lépe nějaké širší  ETF, které kopíruje trh. Pro aktivnější investory jsou akcie vhodné, avšak i zde musíme doporučit část svého portfolia alokovat do ETF. A kde akcie či ETF koupit? Dnes je na trhu mnoho brokerů i investičních platforem a my se nyní blíže podíváme na to, jaké platformy jsou ty nejlepší a pro koho jsou vhodné.

Coinbase

4/5
0
Podporovaných kryptoměn

XTB

4/5
0
Počáteční vklad v Kč
Bitmex investiční platforma kryptoměny

Bitmex

4.1/5
0
Podporovaných kryptoměn

Je kryptoměna dobrou dlouhodobou investicí?

Mnoho kryptoměn, jako je Bitcoin a Ethereum, Decentraland, Solana či Cardano je uváděno na trh s vysokými cíli, kterých lze dosáhnout v dlouhém časovém horizontu. Ačkoli úspěch žádného kryptoměnového projektu není zaručen, včasní investoři do kryptoměnového projektu, který dosáhne svých cílů, mohou být v dlouhodobém horizontu velmi bohatě odměněni. To často táhne investory právě k altcoinům, protože lidé tuší, že bitcoin již má svoji cenu a příležitost k mohutnému zbohatnutí bude spíše u altcoinů, které nabízejí také lepší technologii.

 

U každého projektu kryptoměny je však nutné dosáhnout širokého přijetí, aby mohl být považován za dlouhodobě úspěšný. A právě zde má bitcoin neuvěřitelný náskok, jak jsme si říkali o něco výše, tak ho mají již zavedené společnosti a začíná se okolo něj tvořit infrastruktura.

 

Bitcoin jako nejrozšířenější kryptoměna těží ze síťového efektu. Více lidí chce vlastnit Bitcoin, protože Bitcoin vlastní nejvíce lidí a má nejvyšší podíl. Mnoho investorů v současné době vnímá Bitcoin jako digitální zlato, ale mohl by se používat i jako digitální forma hotovosti. Počítat či predikovat však jakkoliv návratnost investice do kryptoměn je velmi složité. Kryptoměny jsou výrazně nevyzpytatelným investičním aktivem.

 

Investoři do Bitcoinu věří, že kryptoměna bude dlouhodobě získávat na hodnotě, protože její nabídka je na rozdíl od nabídky fiat měn (klasické peníze jako je dolar, euro, koruna) pevná. Nabídka bitcoinu je omezena na méně než 21 milionů mincí, zatímco většina měn může být tištěna podle libovůle centrálních bankéřů a stavu ekonomiky. Právě v pandemii jsme viděli, jak centrální banky zběsile tisknou peníze a tím měnu devalvují a roztáčejí neúměrnou inflaci. Mnozí investoři očekávají, že Bitcoin získá na hodnotě, protože fiat měny oslabují. Ti, kteří jsou optimističtí ohledně širokého využití Bitcoinu jako digitální hotovosti, věří, že má potenciál stát se první skutečně globální měnou a konkurovat tak dolaru.

Těžba Bitcoinu a dalších kryptoměn

Těžba bitcoinů je proces, při kterém se do oběhu dostávají nové bitcoiny. Je to také způsob, jakým síť potvrzuje nové transakce, a je důležitou součástí údržby a vývoje blockchainové účetní knihy. Těžba se provádí pomocí sofistikovaného hardwaru, který řeší extrémně složitý výpočetní matematický problém. Počítač, který jako první najde řešení problému, obdrží další blok bitcoinů a proces začíná znovu. Těžba kryptoměn je namáhavá, nákladná a v současnosti pro obyčejné lidi jen sporadicky výnosná. Přesto má těžba pro mnoho investorů, kteří se zajímají o kryptoměny, magnetickou přitažlivost, protože těžaři za svou práci dostávají odměnu v podobě kryptoměnových žetonů. investicí můžeme brát vlastně i investici do hardwaru na těžbu kryptoměn. Počáteční hardware může stát okolo 25 000 Kč. Odměna, kterou těžaři bitcoinů dostávají, je pobídkou, která lidi motivuje k tomu, aby pomáhali při naplňování hlavního účelu těžby – legitimizovat a monitorovat bitcoinové transakce a zajišťovat jejich platnost a chod. Protože se o tyto povinnosti dělí mnoho uživatelů po celém světě, je bitcoin decentralizovanou kryptoměnou, neboli kryptoměnou, která se nespoléhá na žádnou centrální autoritu, jako je centrální banka nebo vláda, která by dohlížela na její regulaci. 

Tipy na konkrétní kryptoměny

Je důležité si uvědomit, že Bitcoin se liší od kryptoměn obecně. Bitcoin je sice první a nejhodnotnější kryptoměna, ale trh je velký. Jsou to dva přístupy, které jsou rozdělené na začátku článku

 

Podle webu CoinMarketCap.com, který se zabývá průzkumem trhu, se veřejně obchoduje téměř 21 000 různých kryptoměn. A kryptoměny se nadále rozšiřují. Celková hodnota všech kryptoměn k 25. červnu 2022 činila přibližně 975 milionů dolarů a výrazně klesla z historického maxima nad 2,9 bilionu dolarů na konci roku 2021. Zatímco některé z nich mají celkovou tržní hodnotu v řádu stovek miliard dolarů, jiné jsou obskurní a v podstatě bezcenné.

 

Pokud uvažujete o vstupu do kryptoměn, může být užitečné začít s některou, která je běžně obchodovaná a na trhu relativně dobře zavedená (i když to není zárukou úspěchu v tak volatilním prostoru).

 

Bitcoin je první a nejhodnotnější kryptoměna. Je zde největší jistota pádu a nejznámější značka.

 

Ethereum se běžně používá k provádění složitějších finančních transakcí, než jaké podporuje Bitcoin. Druhá nejznámější kryptoměna s dlouhou historií.

 

Cardano je konkurentem Etherea vedený jedním z jeho spoluzakladatelů. Má určité výhody oproti Ethereu a patří mezi možné kryptoměny budoucnosti.

 

Litecoin je adaptací Bitcoinu, jejímž cílem je usnadnit platby. V posledních letech spíše stagnuje.

 

Decentraland není klasickou kryptoměnou, ale vytváří platformu pro virtuální svět, obchodování a budoucnost obchodování v počítačových hrách. Kryptoměna, jejíž potenciál je obrovský.

 

Solana je dalším konkurentem Etherea, který klade důraz na rychlost a nákladovou efektivitu. Mnozí znalci právě Solanu vidí jako možnou špičku.

Polkadot je zajímavou kryptoměnou, která umožňuje komunikovat ostatním kryptoměnám mezi sebou.

Nejoblíbenější články o investování do kryptoměn

Pokud si chcete dále něco přečíst o investování do kryptoměn, tak můžete vyzkoušet naše další články z této oblasti a nebo se třeba podívat na investování do nemovitostí.

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz