Narazili jste při nahlížení do kavárenských vitrín na podivné patvary jako čízký koláč, chesekake (s doslovnou výslovností „chézekake“) nebo sýrový dortík? Netušili jste, co si pod tím vlastně představit? Vězte, že pokaždé jde o tu samou pochoutku, a to oblíbený cheesecake (vyslovujeme „čízkejk“), na kterém si lidé pochutnávají už tisíce let.
Máte dojem, že pochoutku zvanou cheesecake znáte hlavně z amerických filmů a seriálů, a tudíž odtamtud musí zákonitě pocházet? V tomto článku vás možná vyvedeme z omylu. Historie sladkého vrstveného dortu totiž sahá do daleké minulosti. Navíc se v tomto článku dozvíte, jak udělat chutný a přesto zdravý cheesecake 🥮
Obsah článku
Cheesecake – neřest starověkých Řeků
Původní a pravý cheesecake nepochází z New Yorku, jak se mnozí domnívají. Pravdou je, že na tučné a hodně sladké variantě tohoto dortíku si pochutnávali starověcí Řekové. Sladkost podle jejich názoru dodávala velké množství okamžité energie, proto se klasickým cheesecakem ládovali před sportovními výkony. Po Řecích si jej přisvojili Římané, několikrát upravili jeho recept, aby nakonec představili jeho ne tolik sladkou variantu. Přesto muselo lidstvo čekat až do 18. století, než se v tamních amerických kuchařkách objevila zmínka o cheesecaku tak, jak jej známe dnes.
Nejen sladkosti jsou dobré na pocuchané nervy. V článku Jak se uklidnit a zklidnit nervy se dozvíte, jak efektivně zvládat stres.
Jak vypadal recept na pravý cheesecake, který byl od roku 1900 k dostání v každé lepší newyorské kavárně?
Pravý cheesecake jako z amerického snu
Na korpus si museli připravit:
- 250 gramů suchých (nejlépe máslových) keksů
- 120 g přepuštěného másla
Náplň sestávala z:
- 600 gramů krémového sýra (nejlépe typ Philadelphia)
- 200 gramů zakysané smetany
- 3 vajec + 1 žloutku
- 250 g moučkového cukru
- Půlky čajové lžičky citronové šťávy a vanilkové esence
Příprava byla jednoduchá. Stačilo rozdrtit keksy (nejlépe dřevěným válečkem) a tyto přelít přepuštěným máslem. Po důkladném rozmíchání vznikla směs, kterou cukráři napěchovali na dno dortové formy, opět vymazané máslem. Všechny tekuté ingredience důkladně smísili, zejména s vejci si dávali pozor a přidávali je až na konec a po jednom, aby v krému nevznikly hrudky.
Poměrně dost řídký krém vylili na připravenou sušenkovou krustu. Dokonalost pravého cheesecaku spočívala v malém triku. Dortovou formu cukrář umístil na veliký plech, do kterého nalil horkou vodu tak, aby sahala do poloviny výšky formy. Takto dal dort péct na 30 minut do středně vyhřáté trouby.
Upečený cheesecake se nesmí hned vytahovat, musí se nechat vychladnout na rozehřáté mřížce uvnitř trouby. Po zchladnutí se jednoduše vyklopí z formy a podává.
Tento americký recept se posléze rozšířil do celé Evropy i části Asie, přičemž na obou kontinentech se spustily experimenty s jeho variacemi. Italové používali místo sýru Philadelphia riccotu, Řekové si oblíbili sýr feta a v Německu vsadili na všemi milovaný tvaroh, který nakonec pronikl i k nám.
Japonci zpropagovali variantu kukuřičného škrobu a vyšlehaných vaječných bílků. Podobně jako s typem náplně, dá se u cheesecaku experimentovat i s příchutěmi. Kromě klasického limetkového, jahodového nebo čokoládového cheesecaku můžete narazit i na dort se sušenkami Oreo nebo na zdravou variantu s ovesnými vločkami.
Cheesecake je vhodnou alternativou velice sladkých dezertů, které nám normálně brání hubnout. V článku Jak rychle zhubnout a cítit se lépe se dozvíte, jak správně pozměnit svůj jídelníček a shodit pár kil.
Jak připravit zdravý a chutný cheesecake?
Recepty na přípravu klasického cheesecaku jsou vcelku jednoduché a nutně nepotřebují dávku alchymie. Zásadní rozdíl v přípravě přináší moment, kdy se rozhodnete připravit moučník bez pečení. Existují totiž dva druhy cheesecaků, a to:
- Pečený cheesecake
- Nepečený cheesecake
Kuchařské knihy podrobně vysvětlují rozdíl mezi těmito dvěma pojmy a typy.
Pečený cheesecake
U pečeného cheesecaku musíte dbát na povrch dortu, protože tam může při neopatrné manipulaci vzniknout nevzhledná puklina, kterou už těžko zamaskujete. Je velice důležité dort péci v troubě, kam jsme předtím umístili nádobu s horkou vodou. Pára unikající při pečení zvlhčí náplň dezertu, a ten se zaprvé nevysuší (vysušenost poznáte podle zhnědlých a tuhých okrajů dortu) a zadruhé nepukne. Optimální teplota pečení cheesecaku je 155 – 160 °C a péci se musí opravdu pozvolna, klidně i hodinu a více. NIKDY nevytahujte právě upečený cheesecake z trouby, na to některé recepty dopředu neupozorňují, může popraskat a zešednout.
Nepečený cheesecake
Zdravý nepečený cheesecake počítá s absencí tepelné úpravy, proto jsou recepty na tuto pochoutku voleny tak, aby zajistily, že se cheesecake po opuštění formy nerozteče. Do sýrového základu je proto důležité přidat nějaký stabilizátor, což může být dotuha vyšlehaná šlehačka, nebo (nejlépe) nabobtnalé plátky želatiny. Nepečený cheesecake se logicky nepeče, ale je nutné nechat jej několik hodin, nejlépe však přes noc, chladit v lednici a odstát.
NÁŠ TIP: Zdravý cheesecake je skvělým prvním jídlem například po jednodenním půstu nebo jako dopolední svačinka lze také dobře kombinovat s kávou či čajem.
Vyjímáte-li nepečený cheesecake z formy, obalte ji napařenou utěrkou. Teplo pomáhá odlepit dort ze stěny formy, a tento půjde lépe vyklopit.
Níže se můžete inspirovat jednoduchým a zaručeným receptem na nepečený cheesecake. Budete potřebovat:
Na korpus:
- 200 gramů máslových sušenek
- 70 gramů rozpuštěného másla
Na náplň:
- 1 vanička tvarohu
- 1 kelímek smetany ke šlehání
- 1 vanička Mascarpone
- 2 tabulky bílé čokolády
- 2 plátky želatiny
Korpus připravíte podle známého postupu (viz výše) a náplň stačí vyšlehat a smísit dohromady, společně s namočeným plátkem želatiny, která obsah spolehlivě spojí. Dort je nutné nechat do druhého dne chladit v lednici a opatrně vyjímat z moučníkové formy.
Zdravý cheesecake bez tučného sýru a másla
Dezert po vydatném jídle by měl být pokud možno co nejsladší a nejtučnější. Nesouhlasíte? Možná máte chuť na odlehčený moučník, který nebude zhotoven z tučného sýru Philadelphia a kalorických máslových sušenek (znovu zalitých máslem). Zdravé fitness recepty počítají i s light variantami cheesecaků, které si pak mohou dovolit i sportovci nebo lidé trpící zažívacími potížemi. Kupříkladu, když víte, že vám 40% smetana ke šlehání nedělá dobře, nahraďte ji řeckým jogurtem. Sýr Philadelphia je možné vyměnit za jemný tvaroh a máslové sušenky za ořechy nebo ovesné vločky.
Správně sestavené recepty na cheesecake vám mohou pomoci i v začátcích vaší vegetariánské (popř. veganské) cesty. Tento dezert totiž snese takřka všechny možné variace.
Možností je opravdu celá řada. V našich končinách jednoznačně vítězí tvarohový cheesecake s ovocem, ale tento typ dortu snese opravdu takřka vše, včetně např. zakysané smetany nebo bílého jogurtu. My se nyní společně podíváme na nejzásadnější zdravé recepty na cheesecaky, které si může dopřát opravdu každý.
Tip: Ovesné vločky jsou další potravinou, která je při zdravém stravování velmi oblíbená. Ovesné vločky obsahují vysoký podíl bílkovin, vitamín B1 a E, železo, vápník a také nenasycené mastné kyseliny. Navíc jsou ovesné vločky jako základní potravina velmi levné.
Zdravý čokoládový cheesecake z ovesných vloček
Chcete-li připravit cheesecake korpus z ovesných vloček, je nutné do receptu zahrnout máslo. Vězte, že pokusíte-li se kvalitní máslo nahradit umělým tukem, neuspějete. Výrobky jako Perla nebo Flora mají sice nižší kalorické hodnoty, ale ve spojení s rozmixovanými ovesnými vločkami vytvoří nevzhlednou směs, která se bude drolit a nebude chutná. Máslo vločky krásně spojí a vytvoří kompaktní hmotu, kterou lze jednoduše vtlačit na dno formy.
Na chutný korpus z ovesných vloček potřebujete:
- 2 hrnky jemných ovesných vloček
- 60 gramů ořechů (mandle, vlašské ořechy, …)
- 100 ml mléka
- 30 gramů másla
Nejprve smícháme ovesné vločky, umleté ořechy a rozpuštěné máslo a do vzniklé směsi postupně přiléváme po troškách mléko, dokud nevyhněteme hotovou a kompaktní směs. Tu vtlačíme na dno dortové formy vyložené pečícím papírem a pečeme při teplotě 170 °C zhruba 10 minut.
Na odlehčenou náplň si připravte:
- 2 vaničky jemného (odtučněného) tvarohu
- 2 čokoládové pudingy v prášku
- 300 ml mléka
- 2 vejce
- 10 gramů kvalitního kakaa
- 50 gramů sladidla
- 4 kostičky prvotřídní tmavé čokolády
Jednoduše stačí všechny ingredience kromě čokolády důkladně promíchat. Čokoládové kousky rozpustíme ve vodní lázni a přimícháme do krému. Hmotu vylijeme na zchladlý korpus a necháme péct dalších dvacet minut. Jako obvykle se doporučuje zanechat upečený dort v troubě vychladnout svou vlastní rychlostí a nepřendávat jej nikam jinam, jinak nevzhledně pukne. Po vychladnutí můžeme rozpustit ještě několik čtverečků čokolády a tou povrch čokoládového cheesecaku přelít.
Tip: Pokud máte rádi vlašské ořechy, tak s nimi rozhodně nešetřete při přípravě cheesecaku i jakýchkoliv jiných dobrot. Vlašské ořechy obsahují mnoho užitečných látek, minerálů a jsou bohaté na železo.
Zdravý nepečený jahodový cheesecake
Korpus může být opět zhotovený z ovesných vloček, popřípadě můžete zkusit zcela ojedinělou variantu, vhodnou pro opravdové fitness nadšence. Vezměte:
- 170 gramů vypeckovaných datlí
- 150 ml vody
- 30 gramů mletých mandlí
Tento konkrétní korpus je doporučené alespoň několik minut péci v troubě, aby zpevnil a nezůstal zvlhlý. Datle je nutné na hodinu namočit do vody, posléze rozmixovat dohladka a smísit s mandlemi (nebo mandlovou moukou). Vzniklou hmotu zlehka natlačit do dortové formy a nechat 5 – 10 minut péci.
Na krém si připravte:
- 500 gramů lehkého tvarohu
- 250 gramů riccoty
- 2 dávky přírodního sladidla Stevia (popř. 120 gramů cukru, pokud to s fitness recepty neberete tolik vážně)
- 2 žloutky
- 75 g želatiny nebo želatinového ztužovače
- 1 hrnek jahod
Nejprve je nutné utřít žloutky s cukrem (nebo sladidlem), poté je možné přidat všechny zbývající ingredience a vyšlehat je dohladka. Jahody můžete rozmixovat a přidat přímo do krému, popřípadě nechejte tvarohový základ a jahodami ozdobte hotový cheesecake.
Nepečený cheesecake z tvarohu a jahod (popřípadě limetkový nebo oreo cheesecake) se skvěle hodí k pohoštění i jako osvěžující dezert do horkých dnů. Teplá (pečená) varianta je přece jen o něco těžší a není tolik osvěžující.
Fitness limetkový cheesecake
Chcete-li si pochutnat na tvarohovém cheesecaku plném bílkovin (s minimem tuku), není nic jednoduššího než připravit klasický dezert z odlehčeného tvarohu s kopečkem prvotřídní smetany jako extra dávkou bílkovin. Co ale s příchutí, ptáte se? Tradiční recept na pravý čokoládový nebo jednoduchý jahodový cheesecake vás neláká, tak co zkusit neotřelou variantu s jemně štiplavými limetami? Limetková šťáva dodá dortu dokonale vyváženou sladko-kyselou chuť.
Na korpus budete potřebovat:
- 150 gramů ovesných vloček
- 60 gramů másla (nejlépe mandlového)
- 76 gramů datlí bez pecek
- 40 ml vody z nasáklých datlí
Datle je nutné přes noc nechat namočené ve vodě. V mixéru rozmixujte ovesné vločky (opravdu dohladka), přidejte datle a mandlové máslo. Šlehejte tak dlouho, aby vznikla kompaktní hmota (můžete přidat i několik lžic vody z datlí, pokud bude směs příliš suchá). Těsto natlačte na dno dortové formy.
Na náplň si připravte:
- 300 gramů nízkotučného tvarohu
- 220 gramů light krémového sýru
- 100 ml mléka
- 1 vejce
- 1 vanilkový puding
- šťáva ze tří limetek (cca 100 ml)
- sladidlo
Smíchejte všechny ingredience tak, aby vznikla středně tekutá hmota. Ochutnejte a oslaďte dle potřeby sladidlem (např. Stevií). Vylijte na korpus a pečte při teplotě 180 °C zhruba 30 minut. Nechejte vychladnout v troubě a podávejte nazdobené plátky limety a lístky máty.
Sladké cheesecaky jsou vhodnější v ranních a dopoledních hodinách. Cheescake naslano může zase posloužit jako chutná večeře, kterou si můžete udělat také dopředu. Zde naleznete další tipy na rychlé a zdravé večeře.
Jak se Vám líbil náš obsáhlý článek na téma cheesecaku? Pokud máte náladu číst dále, tak doporučujeme články o nejlepších knihách pro freelancery nebo o principu zrcadlení.