Domů » Jak poznat, kdy je správný čas změnit práci či zaměstnání?

Jak poznat, kdy je správný čas změnit práci či zaměstnání?

autor Patrik Pilous
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentář
Kdy je čas změnit práci?

Práce představuje nedílnou součást života každého z nás. Ukažte prstem na člověka, který nemusí hnout jediným prstem a i přesto se mu na účet budou měsíc co měsíc připisovat peníze. Že nikoho takového ve svém okolí nemáte? To je jen důkaz toho, že práci potřebujeme – především pak z finančního hlediska. Práce je ale také důležitým zdrojem sociálního kontaktu a života obecně.

Někteří lidé v práci tráví více než třetinu svého života, a pokud v práci nejste šťastní, tak to silně poznamená celou kvalitu Vašeho života. Nešťastní lidé ve svém zaměstnání následně problémy z práce přenášení na svoji rodinu a přátele, což vytváří nepříjemný kolotoč. Vyvstává otázka, kdy změnit práci?

Kdy změnit práci?

Jenže někdy už je té práce až moc. Většina z nás v práci tráví spoustu času. Pracovní týden začíná v pondělí a končí v pátek. U některých se dokonce neřeší, zda je víkend nebo ne a v práci se pokračuje. Už právě proto je potřeba, aby vás vše práce bavila. Je důležité, aby vás nejen živila, ale zároveň uspokojovala.

Je změna práce na místě?

Možná to ale máte úplně jinak. Vaše práce vás sice živí, ale nebaví vás, nenaplňuje a nepředstavuje pro vás pozitivní vyhlídky do budoucna. Tak co teď?! Pokud si pohráváte s myšlenkou, zda v současném zaměstnání setrvat nebo se porozhlédnout jinde, přečtěte si nejprve dnešní článek.

Následující řádky vám prozradí, jestli i u vás nepřišla ta správná doba na změnu práce. Záleží také na vaší povaze. Někdo při první pochybnosti dává ihned výpověď a jiní naopak vytrvávají v práci, i když jim tam takzvaně se-ou na hlavu. Kdy a jak změnit práci? Kdy je vhodný okamžik? Co překousnout a co je už za hranou? To jsou otázky, na které si budete muset odpovědět nejspíše sami! Je dobré si tyto otázky ale pokládat.

Nerozumíte si se svými kolegy

Pohodové a přátelské vztahy na pracovišti jsou základ. Nikdo přece nechce chodit do práce, kde se na něho kolegové mračí, dělají mu naschvály nebo jej psychicky vyčerpávají. A to zvláště v případě, kdy jste nuceni s kolegy spolupracovat na zadaných úkolech.

Jestliže máte ve své práci kolem sebe lidi, kteří jsou na vás nepříjemní nebo dokonce zlí, kteří jakýmkoli způsobem drásají vaše nervy a především vás psychicky vyčerpávají, možná by bylo lepší odejít. Není to známka zbabělosti nebo toho, že se proti nim vzdáváte. Je to důkaz toho, že si dokážete vážit sami sebe.

Nevyhovuje vám finanční ohodnocení

Pracovat za nízký plat? Ne, díky! Samozřejmě chápeme, že někdy to jinak nejde. Mnohdy nám život do cesty nahází tolik klacků, že jsme nuceni přijmout i takovou práci, kde nás nejsou schopni dostatečně peněžně ocenit. Jenže i takové období jednoho dne pomine, černé mraky se přeženou a na vaši životní cestu opět začne svítit sluníčko.

Co ale dělat v případě, kdy i přesto nejste spokojeni se svým platem? Pokud máte pocit, že si vás vedení neváží a víte, že jinde je tráva zelenější, není nad čím váhat. Do práce chodíte především proto, abyste si zajistili jistý příjem. A to v takové výši, kterou si zasloužíte.

V dnešní době se firmy o odborníky a schopné pracovníky s nabitým životopisem jen přetahují. Není doba, kdy by se lidé museli bát o to, že dlouhodobě neseženou práci. Jestliže Vám zaměstnavatel zapomněl posledních 5 let přidat, tak do toho prosně řízněte a hoďte na stůl ultimátum.

Mnoho mladých vysokoškoláků získalo práci za obrovského úsilí a třeba mají i studentské půjčky či si chtějí vzít hypotéky. Tito lidé si často nemohou dovolit pracovat za podprůměrnou mzdu.

Nebaví vás náplň vaší práce

Dalším dobrým důvodem, kvůli kterému stojí za to zvážit, zda by nebylo lepší ze současné práce odejít, je nuda. Možná si teď klepete na čelo, co je to za nesmysl. Jenže nesmysl to není. Již v úvodu dnešního článku jsme zmínili, že práce vás musí nejen finančně zajistit, ale i naplňovat a bavit.

Pokud děláte den co den úplně to samé, je logické, že po čase toho začnete mít dost. Se změnou povolání neváhejte v případě, pokud se do práce netěšíte, proklínáte každou hodinu a náplň vaší práce je natolik monotónní, že nejzajímavější denní činností je pauza na oběd.

Budete překvapení dnešní nabídkou pracovního trhu, kdy vzniká mnoho nových zajímavých pracovních míst. Někdy to chce jen prostě změnu prostředí, pracovní činnosti i kolektivu. Po 10 letech na jedné pozici jste prostě semletí a potřebujete novou výzvu i změnu činnosti.

Pracovní stres

Určitý stres je v práci zdraví a často Vám kvůli stresu a nabitým termínům práce krásně utíká, avšak přílišný stres může způsobit zdravotní problémy a samozřejmě celkovou nepohodu člověka.

Je velmi složité poznat, kolik je přiměřená a zdravá dávka stresu pro jedince. Lidé probouzející se v noci z pracovního stresu nebo lidé mající průjmy už jsou za hranou únosnosti. Permanentní stres může po letech vyústit v trvalé zdravotní potíže.

Přečtěte si také článek o tom, jak využít efektivně cestu do práce.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz