Domů » Jak se správně starat o oblečení, ve kterém se chystáte na schůzku

Jak se správně starat o oblečení, ve kterém se chystáte na schůzku

autor Laura Panská
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentář
péče o byznys oblečení philips

Oblečení je vizitkou každého člověka. Barvy, materiály a celkový vzhled dokáže hodně napovědět. Jestliže chcete udělat dobrý dojem na schůzce, je dobré vědět, co si obléct, ale také to, jak se o oblečení starat. Jen tak vám vydrží dlouho jako nové.

Šaty dělají člověka, ale víte, jak je správně prát, sušit a žehlit?

Příkladná péče o značkové oblečení, které vás má prezentovat nejen na schůzkách, si žádá perfektní znalost praní, sušení, ale také žehlení. Vždy si proto zkontrolujte štítek s doporučením výrobce.

Rady pro praní

Při praní je důležité se řídit nejen informacemi na štítku. Rovněž je podstatné dodržovat správné třídění. Odděleně perte světlé, barevné a tmavé prádlo. Nezapomeňte použít také vhodné prací prostředky.

Prášky na bílé prádlo obsahují bělidla, a tak se nehodí pro barevné a tmavé prádlo. Barevné prádlo vyžaduje prací prostředek určený pro praní barevného prádla. Také pro černé prádlo najdete přímo určený prací produkt. Oblečení perte naruby. Jemné prádlo vložte před praním do speciálního sáčku.

Rady pro sušení

Pokud oblečení sušíte venku, vyvarujte se přímého slunečního svitu, kvůli kterému by vám mohly vyblednout barvy. Některé halenky a svetry je lepší sušit ve vodorovné poloze na měkkém a savém podkladu.

U sušičky vždy nastavte vhodnou teplotu sušení a prádlo se snažte ze sušičky po dokončení programu co nejdříve vytáhnout. Zamezíte tak zbytečnému mačkání. Do sušičky nepatří elastické oblečení, hedvábí, krajky, vlněné prádlo, oblečení s plastovými zipy, spodní a jemné prádlo.

Rady pro žehlení

Jak dokonale vyžehlit prádlo? To je otázka, která vrtá hlavou všem, kteří pravidelně žehlí. Základem je správný výběr žehličky, respektive produktu pro žehlení. Pečlivě vyžehlené oblečení o vás totiž říká, že o sebe dbáte.

Jak vybrat vhodnou žehličku? Důležitou roli budou hrát vaše preference, ale také množství prádla a materiály, ze kterých jsou vaše oděvy ušity. Z jakých možností můžete vybírat?

  • Parní generátory – měli by je mít všichni, kteří pravidelně žehlí hromady prádla. Na rozdíl od žehliček mají vyšší parní ráz, takže jednoduše a snadno odstraní i nepoddajné záhyby. Najednou vyžehlí i několik vrstev. Parní generátory Philips dokážou díky unikátní technologii ActiveSense rozpoznat jakoukoliv tkaninu a podle ní nastavit optimální teplotu i množství páry, se kterými oblečení vyžehlíte jedna dvě. Systém rychlého chlazení a integrovaný snímač pohybu se postarají o to, abyste už nikdy nespálili žádnou žehlitelnou tkaninu. Nízká hmotnost žehličky zbytečně nezatěžuje vaše zápěstí.
  • Napařovací žehličky – neměly by chybět v žádné rodině. Ergonomické provedení a technologie OptimalTemp zajistí, že bude napařovací žehlička od Philips nejen dobře držet v ruce, ale také to, že s ní nespálíte žádné prádlo. Bezpečně vyžehlíte vše od džínů až po citlivé hedvábí. Již není nutné prádlo třídit a nastavovat na napařovací žehličce optimální teplotu. Ona to udělá za vás. Díky bezpečnostním prvkům se parní žehlička Philips dokáže v době delší nečinnosti sama vypnout, a to jak v horizontální, tak vertikální poloze.
  • Napařovače oděvů – své místo si najdou u všech, kteří nežehlí příliš často, a jejich oblečení je vyrobeno z méně mačkavých materiálů. Napařovače Philips jsou skvělým doplňkem k parnímu generátoru či napařovací žehličce. Napařování je možné provádět v horizontální i vertikální poloze. Optimální teplota a množství páry zajistí, že na oblečení nebudou mokré skvrny a materiál nepoškodíte. Napařovat můžete dámské oblečení z jemných materiálů, ale klidně také bytový textil. Napařovače dokážou prádlo osvěžit, ale také jej rychle zbavit záhybů. V ruční variantě jsou napařovače oděvů vhodné i na cesty.

Co a jak správně žehlit a napařovat

Žehlení patří k nejotravnějším činnostem, které se pojí s péčí o prádlo. Stačí ovšem znát několik jednoduchých rad, které vám žehlení zpříjemní.

  • Při žehlení košil začněte vždy od knoflíkové a děrované části. Poté vyžehlete límeček z obou stran a zažehlete ho. Se žehličkou se následně přesuňte na ramena a rukávy, které se žehlí pomocí rukávníku. Jako poslední žehlete velké plochy, tedy trup. Po vyžehlení pověste košili na ramínko.
  • Žehlete vždy na správnou teplotu žehlení. Žehličky od Philips ji poznají samy, u ostatních žehliček je potřeba teplotu ručně nastavit.
  • Trička s aplikacemi či nápisy žehlete naruby (pokud nemáte žehličku s technologií OptimalTEMP).
  • Prádlo do skříně ukládejte až po vychladnutí, jinak si jej znovu zmačkáte.
  • Do žehliček používejte destilovanou vodu, která brání usazování vodního kamene.

Také napařování má svá pravidla:

  • napařovače se musí oblečení dotýkat, výrobky od Philips můžete přitlačit na jakékoliv žehlitelné oblečení, které je potřeba napařit,
  • při napařování oděvy napínejte,
  • manžety a límečky podepřete tuhou podpěrou,
  • pokud máte napařovač s hadicí, držte jej tak, aby hadice nebyla nijak zamotaná,
  • při napařování kabátů, bund, sak a jiných silnějších materiálů použijte příslušenství v podobě kartáče, který umožní páře do látky lépe proniknout,
  • na jemné materiály, sežehlené sklady, oblečení s potiskem, výšivkou nebo volány stačí plochu napařovače přitisknout k textilu a pustit se do napařování.

Péče podle druhu oblečení a materiálu

Obecně se dá říci, že funkční, jemné prádlo a kalhoty se perou na 30–35 °C, na 40 °C se pere většina volnočasového oblečení. Na 60 °C se perou ručníky a na 90 °C oblečení, které potřebuje vyvařit. Vhodnou teplotu praní najdete vždy na štítku.

Společenské oblečení se většinou vyrábí z těchto materiálů, které si žádají specifický přístup:

  • Bavlna – 100% bavlnu můžete prát na 40–60 °C, v případě obsahu příměsi perte na 40 °C. Je možné ji sušit v sušičce. Bavlnu je potřeba žehlit na vyšší stupeň a používat přitom páru. Doporučuje se žehlení naruby.
  • Elastické vlákno – elastické materiály můžete prát na 40 °C při použití šetrného programu. Sušení se doporučuje přirozeně a žehlení se nedoporučuje.
  • Satén a krajka – saténové a krajkové oblečení perte buď v ruce, nebo na jemný program a nepoužívejte vyšší teplotu než 40 °C. Žehlení přizpůsobte materiálu, ze kterého jsou satén a krajka vyrobeny.

Jak pečovat o klasické společenské oděvy?

  • Sako – pánské sako pověste na ramínko s rozšířenými rameny. Pro péči o sako použijte kartáč nebo lepicí váleček.
  • Kalhoty – pokud mají pánské i dámské kalhoty puky, vždy je skládejte podle nich a kalhoty pověste na ramínko.
  • Sukně – pověste na ramínka s kolíčky podlepenými gumou.
  • Svetry – nikdy nevěste na ramínko, zbytečně by se vytahaly.

Značkové a kvalitní oblečení pověste na dřevěná ramínka, ale ujistěte se, že nemají nikde třísky, které by mohly oblečení poničit. Spolehlivým řešením jsou ramínka saténová.

Jak si poradit se žmolky na oblečení

Nejčastěji se objeví na oděvech z polyesterových vláken a na textiliích, které polyesterová vlákna obsahují. Najdete je především na nejnamáhanějších částech, mezi které patří vnitřní strana rukávů a spodní lemy. Jak žmolky na oblečení vznikají? U opotřebených materiálů se začnou uvolňovat vlákna, která se do sebe zauzlují, a žmolek je na světě.

Na vznik žmolků má vliv nekvalitní materiál, ale také špatné praní, tedy nevhodně zvolená teplota, otáčky, prací program nebo nevhodný prostředek na praní.

S odstraněním žmolků vám pomůže odžmolkovač. Odžmolkovače od Philips mají ostré břity, které jsou kryty mřížkou s otvory různé velikosti. Odstraní se tak menší i větší žmolky, a navíc se nemusíte obávat poškození materiálu. Součástí přístroje je zásobník na žmolky, které tak nemusíte z oblečení složitě odstraňovat.

Pokud svým oděvům dopřejete správnou péči, uděláte na schůzce dobrý dojem, který je v business světě více než důležitý.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz