Domů » Jak na mentální trénink a čeho lze docílit?

Jak na mentální trénink a čeho lze docílit?

autor Barbora Jiřincová
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
mentální trénink

Mentální trénink patří k výbavě dobrých sportovců, ale také úspěšných lidí. Jen ti, kteří se pravidelně ptají, jak zlepšit psychiku, podávají ty nejlepší výkony. Mentální koučink se řídí psychologickými principy a používá několik technik. Nejvíc z nich metodu kbt terapie.

Mentální trénink – k čemu to je

Mentální kouč pomáhá svému svěřenci dosahovat cílů s menší námahou a s větší stabilitou. Naše mysl může být naším největším spojencem nebo naším největším nepřítelem. Právě v hlavě tkví odpověď na to, proč někteří zůstanou průměrnými a jiní budou vytrvale vítězit. Následující techniky mentálního tréninku můžete zařadit do svého života i vy, ať už sportujete nebo chcete dosáhnout trvalého úspěchu v jakékoliv jiné oblasti.

mentální trénink

Výzva místo problému

Loseři vidí problém, vítězové vidí výzvu. Cesta za úspěchem je plná překážek. Pokud se na ně díváme jako na problémy, překážky zdoláváme s těžkým srdcem, protože “zase další problém.” Pozitivní myšlení nám ale umožní podívat se na překážky jako na výzvy, které když překonáme, posuneme se dál. Přes překážky není vidět, stejně jako přes kopce, když vylezeme na vrchol, uvidíme dál. A na to se můžeme těšit. Tak myslí vítěz a k takovému myšlení vedou mentální kouči své svěřence.

Sebepoznání

Ale jak je vedou? První věc, kterou se musí každý, kdo chce uspět v jakékoliv oblasti, naučit, je poznat sám sebe. Především zjistit, jak reagujeme na výzvy a proč. Najít vlastní skrytou motivaci svého jednání, pochopit, co nám činí radost a co nás stresuje. Zda je důvod, který v tomto tkví logický, nebo zda máme v myšlení nějaká zkreslení a předsudky. Kde je jejich původ a čím je můžeme nahradit. Po čem skutečně toužíme a co nás baví. Až člověk, který sám sebe dobře zná, dokáže předvídat své reakce a včas svou mysl zarazí, když bude chtít utéct jinam. Kdo sám sebe zná, ví, jak se uklidnit a jak se ovládat. Sebereflexe je základ.

Motivace

Kdo nemá motivaci, nezvítězí. Vnější motivace postačí u malých dětí. Dospělý člověk potřebuje pořádnou motivaci vnitřní. V první řadě je potřeba vypěstovat už v dětech lásku k tomu, v čem mají uspět. Pokud už dospělý člověk zapomněl, proč to vlastně dělá, musí si v práci nebo ve sportu opět najít zálibu. Mentální kouč s vámi probere, co vás na vaší práci baví a co naopak ne. Naučíte se pracovat pro ty skvělé momenty.

Nejdůležitější složkou vnitřní motivace je ale naše “proč.” Simon Sinek řekl, že ti nejúspěšnější lidé a firmy dosáhli vrcholu proto, že jasně formulovali své “proč.” Proč to vlastně dělám? Jaký to má smysl? Zodpovězte si tuto otázku. Mentální kouč vám pomůže odpověď najít, ale přijít na ni musíte sami.

Stanovení cíle

Jakmile máte svou motivaci a své proč, můžete si stanovit své cíle. Je dobré mít nějakou vizi, dlouhodobý cíl, za kterým si půjdete. Stanovte si odpověď na otázku, kde chcete být za 10 let. Součástí mentálního koučinku ale bývá formulování krátkodobějších cílů. Kam se chceme posunout za rok. Ale také za měsíc a za týden. Nebo třeba po dnešním jednom tréninku. Měli byste si stanovit cíle, které jsou splnitelné a měřitelné. A do své denní či týdenní rutiny zařadit jejich hodnocení. Splnění krátkodobých cílů nám poskytuje pocit úspěchu, který zase živí naši motivaci. 

Alterego

Skutečně úspěšní sportovci mají své alterego. To je někdo, kdo už dosáhl toho, čeho oni chtějí dosáhnout. Alterego tady je, radí jim a vede je na cestě. Možná to zní ulítle, ale také úspěšný člověk může ráno konverzovat u zrcadla se svým alteregem. Promluvte si se svým úspěšnějším já a naslouchejte tomu, co vám ráno u čištění zubů řekne. Vaše alterego totiž určitě ví, co říct, jak ovládat vztek a jak si poradit s negativními emocemi.

Řízená imaginace

Především sportovci využívají v rámci mentálního tréninku metodu řízené imaginace. Je to proto, že sportovní úspěch není tak těžké si představit. Také v jiných oblastech ale můžete tuto techniku použít nejen k navýšení motivace, ale především k navození pocitu úspěchu dřív, než se úspěch sám dostaví. Představte si, jaké to bude, až budete na příští konferenci pochválen šéfem. Vykreslete si v mysli v živých barvách, jak podepisujete svůj kontrakt na svou práci snů. Prožijte si dobrý pocit z povedené prezentace ještě, než začnete mluvit. Pocítíte vlnu sebevědomí spíš než trému. 

Dialog se svým dvojčetem

Každý z nás má své emocionální nedospělé dvojče. To, které se vzteká, že věci jsou nefér. To, které si chce dát ještě jeden díl seriálu, zatímco už bychom fakt měli jít spát. To, které je přesvědčené, že tu prezentaci pokazíme, i když naše rozumné já ví, že k tomu není důvod. To, které se bojí tmy, pavouků a zbytečně panikaří. Mluvte s ním. Mentální kouči radí klientům, aby si své emocionální dvojče pojmenovali. A poté skutečně vedli dialog nahlas nebo ve své mysli. Vysvětlete svému dvojčeti, že se nemusí bát, protože vy to zvládnete.

Mindfullness

Mindfulness je psychologický směr pocházející z východu. Jeho cílem je naučit člověka žít přítomným okamžikem. Kromě toho, že tato dovednost přinese do našeho života více štěstí, tak také pomůže zvládat náročné situace. Často to totiž nejsou vnější okolnosti jako takové, co nás sráží na kolena. Nýbrž myšlenky, které se na to nabalí. Když dobíháme tramvaj, klepeme se strachy, co řekne šéf, až přijdeme pozdě. Kdybychom se soustředili pouze na běh, možná bychom ji i stihli.

Nebo si představte situaci, kdy klient zamítl vaši nabídku. Pokud to budete brát jako to, co to je, tedy zamítnutí nabídky, nezhroutíte se. V klidu odpovíte a poděkujete za odpověď. Mindfulness vám může pomoci ovládnout pocity méněcennosti a strachu o budoucnost, které se na jednoduchou situaci nabalí. Mindfulness vám pomůže soustředit se na výkon a užít si ho, aniž bychom řešili termíny, uzávěrky a negativní důsledky, jaké mohou přijít, když se nám to nepovede. Právě ty nám brání podat ten nejlepší výkon ve sportu i v životě.

Zařaďte mentální koučink do svého života

Pokud chcete dosáhnout úspěchu v jakékoliv oblasti, potřebujete spojence. Toho největšího spojence máte v sobě, ve vlastní hlavě. Mnoho z nás tam ale místo pomocníka každou chvíli nachází nepřátelského šotka, který nám hází klacky pod nohy. Mentální trénink pomůže šotka zkrotit a dá nám sílu, o jaké jsme do té doby neměli tušení.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz