Přemýšlíte nad spořicím produktem, který podpoří vaše děti v jejich budoucí kariéře? Kvalitní vzdělání je základním pilířem k hodnotnému profesnímu uplatnění. Mít dobrou finanční základnu je také výhodné pro získání prvního bydlení. Není to však levná záležitost, a proto je třeba se na něj připravovat několik let dopředu pomocí vhodných finančních produktů. Jasná vize vám umožní proplout obdobím studií vašich dětí bez větších problémů.
Obsah článku
Kdy založit spoření pro děti?
Spoření založte svým dětem co nejdříve, ideálně už v prvním roce jejich života. Proč? Získáte tím dostatečné množství času, než dosáhnou své plnoletosti. Dlouhodobé spoření vám umožní spořit dětem nižší částku a využít i finanční výpomoc od prarodičů i dalších členů rodiny. Při volbě správného finančního produktu můžete počítat také se státním příspěvkem.
Které spoření pro děti nabízí státní příspěvek?
Dnešní finanční trh nabízí dětem sjednání klasického stavebního spoření se státní podporou. Za jakých podmínek? Podmínky vedení dětského účtu u spořitelny se velmi podobají těm klasickým. Pokud ovšem vhodným způsobem využijete akci stavební spořitelny, můžete mít produkt založený zdarma bez vstupního poplatku. Další možností, která je pro mnohé novinkou, je založení penzijního připojištění pro dítě.
Proč založit stavební spoření pro děti?
Považujete aktivní vytváření finanční rezervy za důležité? Podpořte také své dítě. To kromě vaší péče a lásky potřebuje také vzdělání, prostředky na zakoupení svého prvního bydlení či začátek své podnikatelské činnosti. Pravidelné odkládání určité částky na spoření nemusí být zrovna jednoduchou záležitostí. Stavební spoření však umožňuje i nepravidelné vklady, popřípadě měnit výši spořené částky.
Jakým způsobem sjednat stavební spoření pro děti?
Stavební spoření pro dítě můžete bez problémů uzavřít v místě svého bydliště na pobočce stavební spořitelny. Co k tomu potřebujete? Poradce po vás bude vyžadovat občanský průkaz k doložení vaší totožnosti a rodný list dítěte. Vy budete ve smlouvě figurovat jako zákonný zástupce dítěte. Nabízí se také možnost ustanovit jako zákonného zástupce svého partnera. To je však možné pouze na základě plné moci.
Jak volit optimální cílovou částku?
Zamyslete se nad svými finančními možnostmi a uvažte si, jakou optimální částku můžete pravidelně odkládat. Mějte na paměti, že vázací doba stavebního spoření je šest let. Na stavební spoření je možné vkládat také mimořádné vklady (to je výhodné při vkladu nižším než 20 0000 Kč ročně). Pokud si nejste jisti, nechte si doporučit optimální výši spořené částky ze strany finančního poradce.
U které stavební spořitelny sjednat spoření pro děti?
Na našem finančním trhu působí momentálně pět stavebních spořitelen. Jsou to:
- Raiffeisen stavební spořitelna, a. s.
- Českomoravská stavební spořitelna, a. s.
- MONETA Stavební Spořitelna, a, s.
- Modrá pyramida stavební spořitelna, a. s.
- Stavební spořitelna České spořitelny, a. s.
Výpověď smlouvy bez souhlasu opatrovnického soudu?
Stavební spoření uzavřené na nezletilého účastníka je možné vypovědět bez sankcí až po šesti letech. Jeho účelem je především zajistit prostředky pro dítě do budoucna. Co k tomu potřebujete? K výpovědi stavebního spoření opatřené ověřenými podpisy obou zákonných zástupců je nutné doložit také kopii rodného listu dítěte. V případě vypovězení po kratší době je nezbytné doložit souhlas opatrovnického soudu.
Stavební spoření versus penzijní připojištění
Penzijní připojištění je možné sjednat pro novorozence a do věku jeho 18 let spořit prostředky na jeho vzdělání či start do života. Dosažení věku plnoletosti mu umožní použít 1/3 uspořené částky s tím, že se vlastní smlouva zachová a je možné ji regulérně bez sankcí ukončit v důchodovém věku. Pro úspěšný život je dobré spořit finanční prostředky v průběhu celého života.
Výhody penzijního připojištění pro děti:
- Nulové poplatky za sjednání.
- Bezplatné vedení účtu.
- Zajímavé státní příspěvky.
- Přehled o výši uspořené částky.
- Možnost daňových odpočtů při spoření v dospělosti, popřípadě příspěvků od zaměstnavatele.
- Možnost zhodnocení prostředků ve fondech.
Nevýhody penzijního připojištění pro děti:
- V okamžiku plnoletosti (v 18 letech) je možné odčerpat pouze 1/3 naspořené částky.
- Minimální doba spoření je alespoň 10 let.
- Dlouhodobé vázaní finančních prostředků.
Výhody stavebního spoření pro děti:
- Využití akcí k nulovému poplatku za sjednání.
- Možnost měnit výši spořené částky.
- Prostředky je možné využít neúčelově.
- Možnost opakovaného založení po šesti letech.
- Přehled o naspořených prostředcích.
Nevýhody stavebního spoření pro děti:
- Poplatky za vedení účtu.
- Zdanění výnosu.
- Nízké zhodnocení úspor.
- Limitovaná výše státní podpory.
- Možnost změny podmínek ze strany stavební spořitelny před koncem smlouvy.
Které spoření pro děti je nejlepší?
Současný finanční trh nabízí různé možnosti. Využití stavebního spoření je zaužívanou klasikou, s uzavíráním penzijního připojištění někteří rodiče váhají především z důvodu dlouhé fixace finančních prostředků. Avšak z hlediska čerpání státních příspěvků je zajímavější. Opatrní střadatelé mohou využít různé formy zajištěných termínovaných vkladů nebo spořicích účtů. Odvážnější mohou volit investici do fondů. Na oblibě získává také alternativní investice, nejčastěji rodiče sahají po spoření do zlata nebo stříbra.
Připravte svým dětem startovací kapitál pro jejich budoucnost a zároveň je naučte také efektivně pracovat s jejich financemi, aby v budoucnu dokázaly udržet vyrovnaný rodinný rozpočet. Stavební spoření v kombinaci s penzijním připojištěním sice není v současné době úplně nejefektivnějším tržním nástrojem, ale primární účel splní. Vaše dítě získá prostředky pro seberealizaci (cestování, podnikání, nákup automobilu pro dojíždění do většího města za prací), nebo si v bance může požádat o hypotéku, pro jejíž získání nutně musí doložit své vlastní peněžní prostředky. Pokud vám to rodinná situace dovolí, zkuste také investici do cenných kovů.