Jet lag vzniká při rychlém cestování mezi časovými pásmy, kdy se obvyklý rytmus vašeho těla změní. Obvykle trvá jen krátce. Vaše tělo se nakonec novému časovému pásmu přizpůsobí, ale existují způsoby, jak se můžete pokusit tento proces urychlit a zmírnit příznaky jet lagu.
Obsah článku
Co dělat s jet lagem?
Cestování narušuje opatření, která vaše tělo používá k řízení vnitřních hodin, jako je denní světlo, teplota a hormony. Jet lag tak vzniká, když se kvůli cestování do nového časového pásma změní váš přirozený cirkadiánní rytmus. Cirkadiánní rytmus jsou vaše vnitřní hodiny, které vaše tělo používá k řízení doby spánku a bdění.
Mezi příznaky jet lagu patří:
- bolest hlavy,
- únava,
- nespavost,
- potíže se soustředěním,
- výkyvy nálad,
- nechutenství,
- gastrointestinální potíže, jako je zácpa a průjem.
Jet lag se zhoršuje při cestě ze západu na východ a může i trvat déle než při cestě na západ. Také starší lidé bývají k jet lagu náchylnější.
8 tipů, jak se s ním vyrovnat
Jet lag je velmi častý syndrom a existuje několik způsobů, jak se můžete pokusit zvládnout přechod do nového časového pásma rychleji a s menšími příznaky.
Vaše tělo se nakonec novému časovému pásmu vždy přizpůsobí samo, ale pokud jste na pracovní cestě nebo musíte být po letu rychle vysoce funkční, mohou být tyto tipy užitečné.
1. Přizpůsobte se co nejrychleji
Po příletu do cílové destinace se snažte co nejrychleji zapomenout na své staré časové pásmo. Vaše technologie pravděpodobně aktualizuje hodiny automaticky, ale pokud máte ručně nastavené hodinky nebo cestovní hodiny, nastavte je na nový čas hned po odletu.
V cílové destinaci budete mít problémy, pokud budete nadále jíst a spát podle starého časového pásma. Jezte jídlo a choďte spát podle času v cílové destinaci.
2. Řiďte se dobou spánku
Ujistěte se, že spíte v době, která je pro váš nový časový rozvrh nejvhodnější. Váš let může probíhat v době, kdy je v cílové destinaci noční doba, proto se snažte o nějaký spánek během letu. Po příjezdu byste se také měli vyvarovat nutkání zdřímnout si během dne. To může později ztížit usínání.
3. Pijte vodu
Cestování na dlouhé vzdálenosti může způsobit dehydrataci a během cesty můžete dokonce snížit spotřebu vody, abyste se vyhnuli přestávkám na toaletu. Tuto volbu si ještě jednou rozmyslete. Správná hydratace může pomoci zvládnout příznaky jet lagu a únavy z cestování.
Přes letištní kontrolu si vezměte prázdnou láhev a po příchodu do terminálu ji naplňte. Vodu si můžete také zakoupit v terminálu nebo o ni požádat během letu. Po příletu pokračujte v pití dostatečného množství vody.
4. Buďte na světle
Vaše vnitřní hodiny jsou rozhozené také proto, že se při cestování a změně časových pásem mění vaše vystavení světlu. Pobyt venku na slunci může vaše tělo probudit a snížit uvolňování hormonů melatoninu, které způsobují ospalost.
Vystavení se dennímu světlu vám pomůže, pokud se při cestě na východ potřebujete probudit a fungovat dříve. Více světla v noci může být užitečné, pokud potřebujete v novém časovém pásmu zůstat vzhůru později, když cestujete na západ.
5. Pijte kofeinové nápoje
Konzumace kofeinu jet lag nevyléčí, ale může být nástrojem, který vám pomůže zůstat bdělí a soustředění během dne. Káva, čaj, limonády, energetické nápoje, a dokonce i čokoláda obsahují kofein. Před konzumací těchto nápojů ale nezapomeňte na další látky v nich obsažené, například cukr.
V odpoledních a večerních hodinách kofein naopak omezte, abyste neměli potíže se spánkem večer.
6. Zaměřte se na místo, kde budete spát
Ujistěte se, že váš spací prostor je pohodlný a usnadňuje řádný spánek. Několik tipů:
- Zkontrolujte termostat ve svém pokoji a ujistěte se, že můžete nastavit příjemnou, chladnou teplotu na noc.
- Ujistěte se, že žádné telefony nebo hodiny v místnosti nebudou během vašeho spánku zvonit nebo pípat.
- Přibalte si do kufru věci z domova, které vám pomohou lépe spát. Pokud spíte s přístrojem na bílý šum nebo ventilátorem, pokuste se najít něco přenosného, co s vámi může cestovat.
- Vezměte si s sebou jakékoli další detaily, jako je rodinná fotografie, oblíbená deka nebo známá voňavá pleťová voda, které vám pomohou usnout.
7. Vyzkoušejte melatonin
Vaše tělo přirozeně vytváří melatonin, který vyvolává ospalost, ale je k dispozici také jako doplněk stravy. Můžete ho vyzkoušet, abyste pomohli svému tělu usnout nebo zůstat ospalí, když máte jet lag.
Pokud vaše tělo není připraveno jít spát, můžete zvážit užití melatoninu v noci. Můžete jej užívat i v časných ranních hodinách, abyste pokračovali ve spánku, pokud jste cestovali na západ.
Abyste se vyhnuli nežádoucím vedlejším účinkům, neužívejte více než 5 mg melatoninu najednou.
8. Užívání léků
Poraďte se se svým lékařem, zda mohou léky na spaní pomoci při nespavosti způsobené jet lagem. Léky na spaní vám mohou pomoci lépe si odpočinout v nočních hodinách, kdy si stále ještě zvykáte na nové místo. Můžete také zvážit jeho užívání během cestování letadlem.
Mějte na paměti, že léky na spaní mají vedlejší účinky, proto se svým lékařem proberte výhody a nevýhody tohoto řešení.
Jak dlouho trvá, než se z toho dostanete?
Pokud jste cestovali přes několik časových pásem, pravděpodobně se u vás projeví extrémnější příznaky jet lagu. Platí pravidlo, že za každé časové pásmo, které překročíte, bude trvat den, než se přizpůsobíte. Pokud tedy změníte pět časových pásem, můžete pociťovat příznaky jet lagu po dobu 5 dnů.
Můžete tomu předejít?
Cestování s sebou přináší některé nepříjemnosti. Možností, jak tomuto syndromu předcházet není moc, ale přesto můžete něco vyzkoušet. Pokud máte před odjezdem čas na přizpůsobení se novému časovému rozvrhu, zkuste několik dní před cestou vstávat dříve nebo zůstat vzhůru později, blíže času, který budete mít na místě.
Během cesty si také můžete naplánovat dostatek času na přizpůsobení se novému časovému pásmu, abyste byli svěží, až to budete skutečně potřebovat.