Domů » Jitka Štádlerová: Úspěch jsou pro mě hezké vztahy v rodině, spokojenost a život podle vlastních představ.

Jitka Štádlerová: Úspěch jsou pro mě hezké vztahy v rodině, spokojenost a život podle vlastních představ.

autor Aneta Toboříková
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentář
jitka štádlerová

Jitka Štádlerová je lektorka, koučka, zakladatelka platformy Mimo koleje, vydavatelka Korálky dní. Hlavním tématem, které se prolíná všemi sférami, kde se angažuje, je kreativita, hledání nových řešení a pohledů na svět. O tom, jak se k tomu všemu dostala a jaký je její příběh, se s námi podělila v rozhovoru.

Jak jste se dostala k tématu kreativity?

Téma kreativity není jediným tématem z tzv. soft skills, které mám ráda a lektoruji. Už více než polovinu svého života se věnuji osobnímu rozvoji jako lektorka, koučka.

Kreativita ale v podstatě souvisí se vším. Vše kolem nás se mění – v posledních 3 letech se změnilo skoro vše, co pro nás bylo známé – tedy si nevystačíme s tím, co jsme znali a dělali, nemůžeme jet na autopilota. A podívat se na věci jinak – to je kreativita. Nejen nápady pro byznys, pro práci, ale především pro to, abychom si i každý den dokázali poradit s tím, že je něco jinak, že to nejede podle našich plánů.

Co pro vás byly přelomové mezníky v životě a v kariéře?

V životě spousta věcí, na prvním místě určitě velká změna souvisí s narozením dětí. A před tím třeba když jsem se rozhodla z vesnice, kde jsem měla jisté místo a veškeré zázemí na malém městě, přestěhovat do Prahy. Už je to přes 20 let.

Nebo rozhodnutí jít po rodičovské dovolené na volnou nohu, nebo… jmenovat bych mohla mnohem víc. My vlastně každý den děláme rozhodnutí, a možná ani nevíme, jaký dopad může někdy v budoucnu mít 😊. Naplánovat, nalajnovat si náš život moc nejde.

Na svých stránkách nabízíte mnoho nástrojů na rozvoj kreativity, mohla byste o nich říct víc?

Mně baví to, co je hlavní podstatou kreativity – tj. zvídavost, prolínání různých oborů, fantazie, imaginace, hravost atd. Techniky kreativity, které se dají naučit, a které nám mohou pomoci, toto spojují. Existují různé metody, jak kreativitu rozproudit. Říká se, že kreativita je jako sval. Každodenními malými cvičeními ji dokážeme posilovat, cvičit, a pak dokážeme vymyslet řešení, když je potřebujeme.

Pokud potřebujeme nápady, tak většina lidí volí brainstorming. Ano, je základem kreativních technik, ale je to jedna ze stovek, pokud si je chcete vyzkoušet, více se dozvíte na www.jitkastadlerova.cz a www.mimokoleje.cz.

mimo koleje

Na co jste ze své kariéry nejvíce pyšná? 

Asi nejvíce na to, že se ke mně hlásí mí studenti i po 30 letech, že účastníci z kurzu před 8 lety, když zjistí, že jedu jejich směrem, mi zavolají a jdeme společně na kávu. Povedly se mi velké akce, s účastí několika tisíc lidí. Jsem propagátorem psaní si deníků, proto mám i malé vydavatelství, které se jim věnuje. 

Jsem ráda, že ostatním mohu pomoci plnit si jejich přání i cíle, ať už se jedná o to, aby byli úspěšnější ve své kariéře, zaměstnání či podnikání, spokojenější v životě.

Jako nejvíc však vidím, že lidé se se mnou chtějí vidět, spolupracovat, že je jim se mnou i hezky.

Jaký je podle vás klíčový faktor úspěchu?

Každý vnímáme úspěch jinak. Pro někoho se úspěch rovná hodně peněz, někdo v tom, že dělá smysluplnou věc, jiný chce po sobě zanechat odkaz a mohli bychom pokračovat dál. Pro mě je důležité, aby mi věci dávaly smysl, abych realizovala to, co naplňuje moje hodnoty. Úspěch jsou pro mě hezké vztahy v rodině, moje vnitřní spokojenost a žít život podle vlastních představ.

Co vám jde snadno od ruky a s čím naopak bojujete a máte pocit, že v tom máte stále mezery?

Co mi jde s lehkostí, to jsou nápady 😊, těch mám zaznamenaných x desítek a určitě je všechny realizovat nestihnu, protože mě napadají další. Jsem zvídavá, baví mě poznávat i zkoušet nové. Umím si stanovit vizi a naučila jsem se ji dotahovat k realizaci. Nebylo mi to příliš vlastní, stereotyp pro mě moc není, tedy systematičnost, jet podle předem stanovených kroků, větší plánování, je to, co je mimo moji přirozenost, ale je to nutné, abych dokázala realizovat to, co chci.

Jaké jsou tři hlavní trendy vašeho oboru?

Osobní rozvoj lidé začínají považovat za něco, co je pro ně běžnou záležitostí. Pokud jde o kreativitu, tak ta se dostává na první příčky dovedností, které v životě potřebujeme. Samozřejmě třeba ještě s kritickým a analytickým myšlením atd. Její význam narůstá. Právě v souvislosti s tím, co jsem již zmiňovala, tedy že jediná jistota, kterou máme, je změna, nám nevystačí dělat to, co doposud. Musíme začít přemýšlet o věcech jinak. Často nás k tomu donutí i okolnosti.

Jako hlavní trend vidím právě tento přerod. Ještě před třeba 30 lety byla kreativita brána jako to, co je vlastní umělcům, nebo geniálním vědcům, příp. se o ni mluvilo trochu s despektem, jako o nějaké výstřednosti, možná i často nedokonalosti.

Nyní už víme, že ji potřebujeme každý den, že vystoupení ze zajetých kolejí je jediná možnost, jak vymyslet řešení, která nám budou prospěšná – a to nejen jako technická zdokonalení, ale právě pro to, aby se nám žilo dobře.

Protože nemůžeme čekat, že dostaneme jiný výsledek, pokud budeme stále dělat to samé. 

Tipy na trendy, třeba na knižní novinky z této oblasti, rozhovory se zajímavými lidmi na téma, co je podle nich kreativita, najdete na platformě www.mimokoleje.cz v záložce inspirace. Pokud se budete chtít zapojit např. do akcí, zajímavým článkem atd., stačí mi napsat. Ráda bych, aby se zde potkávali ti, které kreativita baví a zajímají se o ni.

Jak využíváte sociální sítě?

Mně baví sledovat lidi z velmi různých oborů. Sociální sítě potřebuji ke své práci jako marketing, využívám je i k odreagování, ale i inspiraci pro vlastní práci i tvoření, třeba i pro koníčky. Každý si musí najít toho, kdo právě ho baví😊, s kým souzní, kdo má podobné hodnoty, zájmy. Pokud mě něco zaujme, ráda se o tipy dělím také na svých sítích.

Bohužel i já na netu  trávím víc času, než si stanovím 😊, ale snažím se inspiraci využívat. Tedy pokud se dívám, jak někdo tvoří mozaiku (jeden z mých koníčků) tak proto, abych si to vyzkoušela v reálu. Pokud můžeme, tak lépe než sledovat, jak někdo vaří, tak si uvařit sami, než napjatě čekat, co kdo zažil na cestách, tak se sám na ně vydat, zažít, prožít. Být s lidmi naživo, povídat si s nimi. 

Jsem vděčná, že tu online svět je, ty dva roky, co jsme mohli mnohem méně, než jsme chtěli, mě třeba ukázaly i další možnosti právě v podnikání, potkala jsem díky sítím spoustu lidí, se kterými se spolupracuji, ale chci, aby u mě stále převažovalo osobní setkávání, poznávání…

Jaké denní rituály doporučujete a jakých byste se naopak chtěla zbavit?

Viz výše, určitě by stálo být na sebe přísnější, co se týká času na internetu, i když jsem myslím hluboko pod průměrem české populace, přesto vnímám, že by snížení tohoto času bylo k užitku.

A denní rituály úplně moc nemám, protože dost často je pro mě každý den jiný. Pokud školím tedy často různá města, různá témata, délka semináře, cestování. Pak jsou dny, které trávím u PC přípravou, dny, kdy mám osobní konzultace atd. Co je asi ta jediné pravidelné, je jít spát cca v 11 hodin, to dodržuji.

Co byste vzkázala svému mladšímu já?

Aby si více věřilo, méně se porovnávalo a více jednalo podle sebe, že mu bude tak lépe.

Jaká investice (časová a finanční) si myslíte, že vás v životě posunula nejdál?

Děti.

Jaké jsou vaše plány do budoucna? Čeho byste chtěla dosáhnout?

Dosáhla jsem toho, že žiji tak, aby mi bylo dobře a to je i cíl do budoucna. Abych měla hezké vztahy, dělala to, co chci a má smysl.

Pokud se bavíme o kratších cílech, tak např.

Zviditelnit a naplno využít potenciál Mimo Koleje, aby se stalo místem, kam půjdete, když vás bude zajímat cokoliv, co se kreativity týká.

Na letošní podzim jsem vytvořila týdenní akci Poznej příběhy své rodiny (zdarma a online, stačí se přihlásit)  a zde je mým cílem ukázat, co vše je pro nás důležité z vlastní rodiny znát a proč a jak to zjistit. Není to jen genealogie, tedy čísla a data, ale také příběhy, které se u nás vyprávějí, hodnoty a programy, které se předávají. A mým cílem je, aby se i díky této akci lidé vrátili k tomu, že si budou vyprávět, že budou sdílet, co prožili a zažili tak, jak to dříve bylo běžné.

příběhy rodiny

Která kniha vás v životě nejvíce inspirovala?

Studovala jsem literaturu, tedy knih jsem přečetla opravdu mnoho, v knihovně mám možná tak 2 tis. titulů😊. Tedy inspirativních knih je mezi nimi velké množství.

V poslední době chci naopak inspirovat tím, aby si lidé napsali svoji vlastní knihu. Ne, aby ji vydali, ale pro sebe, aby poznali své kořeny, aby si uvědomili, kdo a co je ovlivnilo. Nejvíce nás ovlivňuje naše rodina, programy v ní, jsme výsledkem nejen toho, co poznáváme, ale i toho si přinášíme v genech, v zážitcích. Vyprávíme tak svůj příběh, můžeme s ním více pracovat, pokud víme, na co navazuje.

Pokud nevíte, jak na to, tak se přijďte inspirovat na týden Poznej příběhy své rodiny (zdarma a online).

Stručné odpovědi:

1, Nejoblíbenější citát?

Kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce, hledá důvody.  Sama si ho pokládám, když vymýšlím, proč to nejde. Většinou zjistím, že proto, že to nechci. Je to hezká rozhodovací pomůcka😊.

2, Nejoblíbenější autor?

Život – rozhodně nejzajímavější a nejkreativnější😊.

3, Nejoblíbenější aplikace?

Nejvíce využívané – Waze, Google Meet, Idos, Trello.

4, Koníček, u kterého si nejlépe odpočinete?

Poznávání nových věcí, s manželem třeba rádi chodíme na komentované procházky – v podstatě kdekoliv, kam jedeme, ale také v Praze. Tím, že jsme oba „naplaveniny“, tak nás baví poznávat, co se kde událo, kdo kde bydlel atd. 

A vypnutí hlavy a relax je u mozaiky. Vytvarovat si kousek ze starých obkladaček, vložit ho do kompozice, pomalu skládat výsledný obrázek. Vize, kroky, trpělivost, úspěch – to vše tam je.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz