Ať už se chystáte na turistickou dovolenou do slovenských Tater nebo se plánujete jet trochu opálit na slunné Maledivy, nezapomeňte se před cestou vždy dostatečně pojistit. Nikdy totiž nevíte, co se vám na cestě může přihodit.
Přemýšleli jste, kde sjednat cestovní pojištění? A kdy se spíše vyplatí investovat do celoročního pojištění? V článku se těmto otázkám budeme věnovat. Tou nejdůležitější radou však je, že ačkoliv se pojištění může zdát jako zbytečná věc, není tomu tak! Je možné, že v naprosté většině případů jej nevyužijete, věřte ale, že v případě problému za něj budete neskutečně rádi.
💡 Tip: Navštívili jste již Toskánsko? Pokud ne, inspirujte se některým z našich pěti tipů na výlety v okolí.
Obsah článku
Kde sjednat cestovní pojištění
Pokud se chystáte na dovolenou, máte několik možností, kde sjednat cestovní pojištění. Prvním způsobem je, že je pojištění součástí vámi koupeného cestovního zájezdu. Tato možnost však platí pouze, pokud si zájezd kupujete přes nějakou cestovní kancelář. I zde bývá většinou cestovní pojištění zdarma pouze základní a za případné přídavky si musíte doplatit.
Další možností je zařídit si pojištění sám online. Na internetu najdete hned několik různých pojišťoven, které zákazníkům nabízejí online pojištění. Výhodou je, že je to velmi rychlé a můžete si takto pojištění pořídit prakticky odkudkoliv, kde je přístup k internetu. Nemusíte být přitom ani příslušník dané pojišťovny, prostě si vyberete tu, která má pro vás nejlepší nabídku.
Kromě krátkodobého pojištění si na internetu můžete na internetu snadno pořídit také pojištění dlouhodobé nebo i celoroční. Pokud cestujete pravidelně a často, pak si můžete snadno spočítat, jestli se vám vyplatí do celoročního pojištění investovat.
💡 Tip: Víte, jaká jsou nejkrásnější města Evropy?
Jak vyhledat nejvýhodnější cestovní pojištění?
Jestliže se nemůžete rozhodnout, které pojištění vybrat, můžete vyzkoušet jeden z mnoha různých internetových srovnávačů. Zde zadáte vámi požadované parametry, jako: na jak dlouho se do zahraničí chystáte, jaké aktivity tam budete dělat či jaké země navštívíte. Můžete si vyfiltrovat také zaplacení storno poplatků pro případ, že byste ze závažných důvodů nemohli odcestovat.
Následně si vyhledané výsledky můžete ještě vyfiltrovat podle toho, zda chcete, aby pojištění bylo nejlevnější, případně, pokud chcete, aby součástí pojištění bylo také pojištění zavazadel nebo pojištění odpovědnosti.
Co je součást cestovního pojištění?
Součástí základního pojištění jsou nejčastěji pouze léčebné výlohy a stomatologická péče. U lepších tarifů můžete navíc získat také asistenční služby, pojištění odpovědnosti neboli škody na zdraví a na majetku, úrazové pojištění, i pojištění zavazadel. To jsou také základní kategorie, které jsou součástí běžného pojištění. Čím lepší balíček budete mít, tím větší částky v jednotlivých kategoriích budou. Zároveň zde ale také platí, že za lepší službu zaplatíte více. Cena se také odvíjí od toho, zda budete v zahraničí provádět rizikové či rekreační sporty.
Pojistit si můžete rovněž současnou problematickou situaci ohledně epidemie Covid-19 případně také leteckou asistenci, která vám pomůže, pokud budete například vymáhat odškodnění za zpoždění nebo zrušení vašeho letu.
Co jsou rizikové sporty?
V případě, že se chystáte v zahraničí provozovat takzvané rizikové sporty, je potřeba zvolit si patřičné pojištění. Co ale jsou ty rizikové sporty? Jak už název napovídá, jedná se o sporty, u kterých je zvýšené riziko nebezpečí. Neexistuje žádný seznam rizikových sportů, každá pojišťovna si podmínky včetně tohoto seznamu určuje sama.
Obecně jde o zimní sporty jako je lyžování či snowboardování či hokej, dále vodní sporty jako jachting, canyoing nebo potápění, jízda na koni, paintball, letecké sporty, alpinismus nebo skateboarding.
Důležité je zmínit, že jsou také sporty, které jsou nepojistitelné, neboť jsou extrémně nebezpečné. Jedná se třeba o kaskadérství, potápění pod ledem, sky surfing, cave diving nebo lov exotické zvěře.
Pojištění pro studenty
Pokud ještě stále studujete, zvažte, jestli by se vám nevyplatilo zaplatit si celoroční cestovní pojištění. Studenti totiž mohou využít mnoha slev.
Například, pokud máte zaplacenou kartičku ISIC, pak si můžete zaplatit výhodné celoroční cestovní pojištění. V případě, že chcete mít v pojištění zahrnuté i zimní a rizikové sporty, zaplatíte za rok 450 korun. Pokud toto připojištění nepotřebujete, zaplatíte jen 300 korun. Obě tyto pojištění mají však časově omezenou délku jedné cesty na 45 dní.
Podobně výhodné je také pojištění pro držitele kartičky EYCA. Zde mohou studenti a mládež získat celoroční cestovní pojištění již za 190 korun. Pokud byste chtěli navíc také příplatek za zimní sporty zaplatíte 340 korun. Opět je zde podmínka, že délka jedné cesty nesmí překročit 45 dní.
💡 Tip: Přečtěte si také, jaká je nejlevnější studentská půjčka a zjistěte, jaké jsou její hlavní výhody.
Pojištění auta v zahraničí
Pokud plánujete jet do zahraničí vlastním autem, je dobré jej rovněž připojistit, nebo se alespoň informovat o tom, na jakou částku je vaše auto pojištěné. V případě nehody či poruchy budete totiž vděční za každou korunu.
Na autě si můžete pojistit vše od poruch, přes havárií, vandalismus i škody vzniklé řidičem. I u pojištění auta platí, že jej můžete snadno zařídit z pohodlí domova. Autoasistenci navíc můžete snadno přidat při sjednávání běžného cestovního pojištění.
V případě, že si plánujete v zahraničí auto půjčit, vyzkoušejte místo zaplacení často velmi drahé pojistky, kterou nabízejí přímo v dané půjčovně, raději některé z mnoha levnějších pojištění, jež najdete na internetu. V případě, že se přeci jen rozhodnete pro pojištění z autopůjčovny, zkontrolujte si, že obsahuje vše, co potřebujete včetně odpovědnosti za škodu.
💡 Tip: Více o tom, co dělat při dopravní nehodě či defektu se dozvíte v následujícím článku.