Domů » Konvičkování: Tip, jak vyzrát na rýmu!

Konvičkování: Tip, jak vyzrát na rýmu!

autor Radka Konečná
0 komentářů
Konvičkování jako prevence rýmy

Se zimními mrazy neodmyslitelně souvisí také vleklá a otravná rýma. Ať už jste její obětí právě nyní, nebo vás ještě nedostihla, pak zbystřete! Existuje totiž snadný způsob, jak rýmě předejít i s ní bojovat, a sice konvičkování.

Mnoho lidí od této metody odrazuje fakt, že působí trochu drasticky. Ve skutečnosti to ale není tak hrozné. A až se naučíte správnou techniku, už si na to zvyknete. Navíc výsledek stojí určitě za to.

💡 Tip: Přečtěte si také náš recept na kvalitní domácí šípkový čaj. Kvůli vysokému obsahu vitaminu C se skvěle hodí proti nachlazení.

Co je konvičkování?

Konvičkování je metoda vyplachování nosu za pomocí speciální konve a slaného roztoku. Pokud si však myslíte, že se jedná o současnou vymoženost, mýlíte se. Tato metoda je známá po stovky let. Využívají ji rybáři na moři a je rovněž součástí očistných technik jógy. V józe ji najdete pod názvem džala néti. Hodí se úplně pro každého, dokonce i pro děti od 5 let.

Pokud nemáte proplachovací konvičku doma, seženete ji v téměř každé lékárně. Běžně se prodává třeba značka Rhino Horn. Konvička stojí mezi dvěma a třemi stovkami.

Někdo místo konvičky používá stříkačku, kterou si roztok vystříkávají do nosních dírek. Výhodou stříkačky je, že vytváří větší tlak než konvička. Existuje také několik nedoporučovaných metod, jako třeba výplach hadičkou, kterými si však můžete více ublížit než pomoc.

💡 Tip: Přečtěte si našich 11 tipů, jak na posílení imunity.

Proč čistit nos?

Stejně, jako si každý den čistíte zuby, sprchujete se nebo si umýváte ruce, i váš nos potřebuje pravidelnou péči. Vždyť jeho role v lidském těle je podstatná. Kromě toho, že přes nos člověk dýchá, nosní sliznice upravuje teplotu vdechovaného vzduchu a zvlhčuje jej. Navíc nos má další významnou funkci, a tou je čich.

Obzvlášť ve větších městech a prašných oblastech, kde je větší znečištění vzduchu, nos neustále trpí. Na jaře zase všechno okolo kvete a ve vzduchu je tak větší koncentrace alergenů a v zimě je obecně větší náchylnost k onemocnění.

Výplachy nosu jsou proto skvělým způsobem, jak o svůj nos každý den pečovat, neboť napomáhají očišťovat nosní sliznice, brání jejímu vysychání a odstraňují prach. Jsou také prevencí před rýmou, záněty dutin i alergickou rýmou. Pokud již nemocní jste, pomohou vám s ucpaným nosem i tlakem v dutinách.

💡 Tip: Znáte pampeliškový med? Zjistěte k čemu je dobrý a připravte si jej doma, podle našeho receptu.

Slaný roztok: recept

Pro konvičkování se využívá takzvaný izotonický roztok, při kterém je velmi podstatný poměr vody a soli. Celkově by v roztoku mělo být 0,9 % soli. Je to tedy 9 g soli na 1 l vody.

Určitě nepodceňte kvalitu soli. Zvolte například mořskou či himalájskou sůl, kterou ve vodě důkladně rozmícháte. Pokud si nejste jistí kvalitou vody z vodovodu, doporučujeme ji předem převařit. Před použitím by měl roztok mít teplotu 37 °C.

Pokud by vás roztok při aplikaci v dutinách pálil, znamená to pravděpodobně, že je voda příliš slaná. Podobně může roztok působit, i pokud je příliš studený.

Postup konvičkování

Jestliže již máte připravený a dobře rozmíchaný roztok, nakloňte hlavu nad umyvadlo a mírně ji pootočte na jeden bok. Hrdlo konvičky přiložte k horní nosní dírce a nechte vodu pomalu téct. Dýchat můžete volně ústy.

První výplach může být trochu nepříjemný, dejte tomu proto čas, než si zvyknete. Pocitově je to srovnatelné s tím, když si v moři omylem loknete slané vody.

Pokud vám voda teče do úst, máte špatně předkloněnou hlavu. Čelo by mělo být vodorovné s bradou. Poupravte proto pozici a zkuste to znovu.

Až vylijete zhruba polovinu obsahu konvičky, narovnejte se a nechte vodu z nosu odtéct. Zbývající vodu následně vysmrkejte. Poté pokračujte stejným způsobem s druhou dírkou.

Může se stát, obzvlášť v případě uspaného nosu, že se vám hned nepodaří nos celkově propláchnout. Nalijte proto do nosní dírky jen trochu tekutiny, chvíli počkejte a vylijte. Tímto způsobem pokračujte, než začne voda vytékat dírkou druhou.

Pokud chcete využívat konvičkování pouze jako preventivní každodenní kúru, stačí nos proplachovat pouze jednou denně. V případě nemoci a ucpaného nosu to je možné i čtyřikrát denně.

Po použití nechte konvičku pořádně vyschnout. Jednou za čas ji potom omyjte horkou vodou.

Návod na konvičkování

💡 Tip: Víte, co je sick days? Přečtěte si, proč se zdravotní volno vyplatí vám i vašemu zaměstnavateli.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz