Když se dnes podíváte zpět do minulosti umění a vědy, zřejmě se vám vybaví jméno jednoho z nejúspěšnějších Italů. Muž, který spojil svět umění a vynálezů jako málokdo jiný – Leonardo da Vinci. Tento italský renesanční génius zanechal nejen nezapomenutelnou stopu v oblasti malířství, ale také představoval úžasnou kombinaci kreativity, vizionářství a vědeckého zkoumání. Díky jeho uměleckému talentu a geniálním myšlenkám se náš svět změnil nejen v estetickém smyslu, ale také technologickém. Pojďte se ponořit do života a díla Leonarda da Vinciho.
Obsah článku
Život Leonarda da Vinciho
Jméno: Leonardo di ser Piero da Vinci
Datum a místo narození: 15.dubna 1452, Anchiano (Itálie)
Datum a místo úmrtí: 2.května 1519, Amboise (Francie)
Kdo byl tento všestranný génius, který se zapsal do dějin? Jeho životní příběh je jako malovaný obraz plný zvědavosti, kreativity a neúnavné touze po poznání.
Leonardo se narodil v malé vesnici Anchiano nedaleko města Vinci. Otec pracoval jako právník, matka jako rolnice a Leonardo byl jejich jediné dítě. Nebyl však jedináček, celkem měl 17 nevlastních sourozenců. Jeho nezvyklé nadání brzy vzbudilo pozornost. Již v mládí projevoval obdivuhodnou schopnost pozorování a nesmírný zájem o přírodu. Jeho kresby byly ztělesněním detailů a preciznosti, která ho později proslavila.
Díky svým schopnostem se brzy dostal do dílny slavného umělce Andrea del Verrocchio z Florencie, kde se Leonardo učil malovat, sochařit a experimentovat s novými technikami. Předtím žádné jiné vzdělání neměl, pouze čtení, psaní a počítání.
Jeho touha po poznání byla nekonečná, a tak se pustil i do studia anatomie a dalších vědeckých výzkumů. Jeho poznámky z té doby obsahují nejenom náčrty svalů a orgánů, ale také zkoumání pohybu lidského těla a mechanismů.
Kolem roku 1482 začal malovat svá první díla na zakázku. Jeho umělecká díla patří mezi nejslavnější malby všech dob. On však nebyl pouze malířem, byl také inženýrem, vynálezcem a vizionářem. V té době přesídlil do Milána, kde pracoval pro rod Sforzů. Navrhoval futuristické stroje, mosty a vojenské technologie, které byly ve své době daleko před všemi. To dokazují náčrty létajících strojů a podmořských plavidel.
Mistrovské obrazy
Obrazy Leonarda da Vinciho nejsou pouze malbami, jsou to okna do lidské duše. Do obrazů vkládal hluboké myšlenky, emocionální hloubku a svou neuvěřitelnou schopnost pozorování.
Mona Lisa
Mona Lisa (v originále La Gioconda) je ikonický obraz ženy, která zaujme svým záhadným úsměvem. Leonardo vytvořil portrét s neuvěřitelnou precizností a jemností. Při pohledu na obraz se zdá, že žena ukrývá nespočet tajemství. V minulosti byla považována za kurtizánu Monu Lisu Gherardini, ale současná věda uvádí, že se jednalo o Lisu del Giocondo, manželku florentského obchodníka. Mona Lisa patřila do série portrétů, které Leonardo da Vinci vytvořil po útěku z Milána do Benátek a poté do Florencie. Dnes je tento portrét uložen v muzeu Louvre v Paříži, kde ho můžete vidět na vlastní oči.
Poslední večeře
Poslední večeře vznikla v Miláně mezi lety 1495 až 1498. Na obraze je zachyceno poslední setkání Ježíše s jeho apoštoly před jeho ukřižováním. Každý apoštol má svou vlastní reakci na Ježíšova slova o zradě, a toto drama je nádherně vyjádřeno prostřednictvím pohybů a výrazů postav. Dílo bylo namalováno temperou a olejem na omítce a vytvořeno pro refektář městského kláštera Santa Maria delle Grazie.
Vítruvianský muž
Náčrt muže v kruhu a čtverci symbolizuje spojení mezi lidským tělem a architekturou. Obraz zdůrazňuje Leonardův vědecký přístup k umění a jeho touhu porozumět zákonitostem světa kolem nás.
Madona
Tento obraz Madony je jedinečný tím, že ukazuje Matku Marii a Ježíše v prostředí přírodní skalní jeskyně. Kombinuje lidské a přírodní prvky do jedinečného spojení. Madona je zachycena jako něžná a ochranná matka, zatímco prostředí připomíná divokou a nezkrotnou krásu přírody.
💡 Víte, za kolik se prodávají nejdražší obrazy na světě?
Da Vinciho zápisníky
Leonardo plnil své zápisníky čtyřmi tématy – malířství, architektura, mechanika a lidská anatomie. Vytvořil tisíce stran úhledně nakreslených ilustrací a hustě popsaných komentářů, z nichž některé byly pro ostatní nerozluštitelné, díky levorukému zrcadlovému písmu.
Mezi jeho slavné zápisníky patří Codex Atlanticus, který obsahuje plán mechanického netopýra o délce 20 metrů. V podstatě se jedná o létající stroj založený na fyziologii netopýra a na principech aeronautiky a fyziky.
Jiné zápisníky obsahovaly anatomické studie lidské kostry, svalů, mozku a trávicí a reprodukční soustavy, které přinesly nové poznatky o lidském těle širšímu publiku. Protože však nebyly v roce 1500 publikovány, měly da Vinciho zápisníky jen malý vliv na vědecký pokrok v období renesance. Jeho rukopisy jsou dnes uloženy v muzejních sbírkách.
Vynálezy
Leonardo da Vinci neustále hledal nové způsoby, jak zlepšit svět kolem sebe. Ačkoliv mnohé z jeho nápadů byly realizovány až mnoho let po jeho smrti, jeho dědictví v oblasti vědy, technologie a umění zůstává inspirací dodnes.
Tanky
I když jeho tanky nikdy neviděly bojiště v jeho době, jeho koncepty ovlivnily pozdější vojenskou technologii. Návrhy zahrnovaly i prototypy tanků – vozidel s pancířem a palnými zbraněmi, která byla poháněna lidskou silou.
Létající stroje
Leonardo se ponořil do světa ptáků a jejich vzletu. V jeho denících najdete nejenom detailní kresby křídel, ale i plány různých strojů pro lidský let. Od obřích strojů s křídly po vrtulníky a prototypy padáků. Ačkoliv většina jeho nápadů zůstala jen na papíře, jeho představy létání se staly inspirací pro budoucí vědce a konstruktéry.
Svět pod hladinou
Když neplachtil v nebi, zvažoval, co by bylo pod vodní hladinou. Navrhl podmořský skafandr, který by umožnil průzkum mořského dna bez nutnosti vyplavat na povrch pro každý nádech. Byl založen na vzduchotěsné kouli s přívodem vzduchu z povrchu.
Mosty
Kromě snílka byl také praktický konstruktér. Navrhoval mosty, které by spojovaly řeky a údolí. Byly mimořádně inovativní a využívaly principy klenutých konstrukcí.
Závěr géniova života
Da Vinci v roce 1516 definitivně opustil Itálii, když mu francouzský panovník František I. velkoryse nabídl titul nejvyššího malíře a inženýra a architekta krále, což mu umožnilo malovat a kreslit ve volném čase a zároveň žít na venkovském sídle nedaleko Amboise ve Francii. Ačkoli ho doprovázel Melzi, jeho blízký přítel, da Vinciho poslední roky nebyly šťastné.
Da Vinci zemřel v Cloux v roce 1519 ve věku 67 let. Byl pohřben nedaleko v zámeckém kostele Saint-Florentin. Francouzská revoluce kostel téměř zničila a jeho pozůstatky byly počátkem 19. století zcela zdemolovány, což znemožnilo přesnou identifikaci da Vinciho hrobu.
💡 Tip: Přečtěte si článek o egyptských symbolech a jejich významu v moderním světě.
Leonardo da Vinci byl bezpochyby jednou z největších osobností v dějinách lidstva. Pravděpodobně kvůli množství různorodých zájmů se da Vincimu nepodařilo dokončit značný počet svých obrazů a projektů. Jeho obrazy a vynálezy změnily svět nejen esteticky, ale také technologicky. Jeho díla připomínají, že hledání nových cest a spojení mezi zdánlivě oddělenými oblastmi může vést k revolučním objevům. V jeho odkazu můžete najít motivaci k tomu, abyste se nikdy nevzdávali svých snů a neustále se snažili překonávat hranice toho, co je možné.