Domů » Lucie Chromá: Naplněný život = úspěšný život

Lucie Chromá: Naplněný život = úspěšný život

autor Aneta Toboříková
0 komentářů
Lucie Chromá

Lucie Chromá působí jako terapeutka a mentorka žen v partnerských vztazích. Věnuje se přes 10 let individuálním terapiím, osobně pomohla víc než 1000 klientkám. Přes 6 let se specializuje na partnerská témata v projektu Partnerské sladění živě i online. Pomáhá hlavně ženám a párům. Jejími online kurzy prošlo už víc než 6000 žen.

1. Jaká byla vaše cesta k tématům partnerského sladění?

Projekt partnerské sladění vznikl v roce 2016 z mé (respektive naší s manželem) touhy podpořit muže a ženy, aby společně žili v láskyplných vztazích. Protože do takových vztahů se budou rodit šťastné a sebevědomé děti, které nebudou potřebovat terapie ani kurzy, aby prožili šťastný život a měli kvalitní vztahy, včetně toho partnerského. Aby se každá žena i muž cítili milovaní a mohli milovat, aniž by se báli zranění, zklamání, opuštění.

Bohužel žijeme v době, kdy mnoho lidí potřebuje v partnerských vztazích velkou pomoc, projít změnou a naučit se to, co jsme od rodičů ani ve škole nedostali. A co je nutný základ, abychom žili kvalitní a šťavnatý život třeba i po 10 letech manželství a se 3 dětmi.

Než projekt Partnerské sladění vznikl, roky jsem pracovala jako terapeutka Metody RUŠ, asistovala na kurzech metody. Mám za sebou individuální pomoc více než 1000 ženám. Postupně přicházelo víc a víc žen řešit partnerský vztah. Kromě toho jsem se už během studia na VŠ zaměřovala a vybírala předměty jako psychologie, poradenství, komunikace, řízení lidských zdrojů a podobně. Absolvovala jsem mnoho kurzů, koučovací výcvik. Pracovala jsem v personalistice, náboru, výběru, hodnocení zaměstnanců, vzdělávání dospělých. Vždycky mou doménou byly vztahy. Postupně jsem se zaměřila na ty partnerské.

I když ty mě fascinovaly už od dětství. Zkoumala jsem vztahy a komunikaci už u přátel mých rodičů na návštěvách, když jsem byla malá. Už tehdy jsem viděla “co by lidem kolem mě stačilo, aby byli jako partneři spolu i po letech šťastní”. Trávila jsem pak s mámou hodně času rozhovory, vyptávala se “jak to ti dva mají” a “proč nedělají to a to, vždyť by měli jiný život”. S trochou nadsázky se dá říct, že mi to zůstalo do teď:)

2. V čem přesně spočívá váš přístup a co účastníky ve svých kurzech a sezeních učíte?

Zaměřuji se na pomoc ženám v dlouhodobém partnerském vztahu, které neví jak s partnerem komunikovat a fungovat tak, aby žena (i muž) byli šťastnější, aby fungovaly dohody, intimita, porozumění a vztah i po letech (i s malými dětmi). Aby vášeň, důvěra a blízkost nebyly jen slova, ale žena byla skutečně Spokojená ve VZTAHU (to je i název mé fb skupiny, kde ženy najdou inspiraci).

Hodně mých klientek má partnera, který je ve vztahu často nepřítomný, nechce nic řešit, víc času tráví na mobilu než se ženou. Když mu partnerka říká, co potřebuje, on se cítí pod tlakem, kritizovaný a má pocit, že žena chce pořád řešit problémy. Zažívají zbytečné hádky, nebo tichou domácnost.

Nebo ženy neví, jak si ustát emoce, jak fungovat ve vztahu, když partner se v ženě nevyzná, má pocit, že je náladová, nedá se s ní domluvit. To jim zasahuje do jejich intimního života, vyprchává vášeň, chuť spolu trávit čas i milovat se. Muž pak často raději zůstává v práci, utíká na sporty, protože se doma necítí dobře. A žena o to víc tlačí tím nesprávným způsobem. Čím víc se žena snaží, tím je to horší a tím se i partner vzdaluje a odpojuje ze vztahu. Není to chyba ani jednoho. Ale ženy samo často neví, co s tím a rady kamarádek dlouhodobě nefungují, spíše to celé zhoršují.

Každý příběh je jiný, ale to co mají společné je, že změnu chce žena víc než muž, že žena je ochotná na vztahu pracovat, ale partner ne. Proto se zaměřuji na to, co může změnit a vyladit ve vztahu žena ze své strany, a muž se přirozeně přidá, začne mít chuť v partnerském vztahu zase být.

Lucie Chromá

3. Jaké jsou vaše nejnovější projekty?

Srdcová novinka je na téma  jak využít své ženské dary cykličnosti pro větší pohodu muže i ženy ve vztahu celý měsíc. Ženské emoce a chybějící informace o nich, bývají v mnoha dlouhodobých vztazích důvodem k postupnému odcizování mezi partnery. Většinou úplně zbytečnému.

I když o cykličnosti už se dnes ví a píše hodně, chybí právě ten krok praktického využití pro oba partnery ve vztahu. Kurz je připraven tak, aby pomohl hlavně ženě ve vztahu, ale pokud se muž nechá od své ženy pozvat, tak i pro něj. Proto jsem si do tohoto kurzu přizvala spolulektora, mého manžela. Který je původní profesí IT muž, také zkušený terapeut Metody RUŠ, má vystudované ČVUT a v kurzu mluví právě i k praktickým, technickým a IT mužům, a k ženám těchto mužů. Ženy to velmi vítají.

Kurz zve ženu, aby byla Milovaná ve všech fázích a naplno využila své dary cykličnosti ve vztahu. Díky tomu zažijí s partnerem víc pohody celý měsíc.

4. Co pro vás byly přelomové mezníky v životě a v kariéře?

Vnímám 2 zásadní milníky.

Tím prvním bylo rozhodnutí využít všechno to, co jsem nasbírala během 8 let individuálních terapií a předešlých profesních zkušeností ve firmách a posunout se v době covidové do online světa a začít pracovat jiným způsobem. V té době jsem otevřela první transformační online kurz pro ženy “Cesta lásky – smysluplná komunikace s partnerem”. Kurzem provázím ženy já osobně, je velmi praktický, ale má zároveň terapeutický přesah. Je to proto, že změna komunikace sebou vždy provází i hojení zranění z předešlých konfliktů a zklamání, je třeba obnovit narušenou důvěru.

Připravit tento kurz ale nebylo přes noc. Tehdy jsem měla v hlavě dost limitujících přesvědčení o tom, že tak dobře jako na individuální terapii živě, nedokážu ženám pomoci v online prostředí a také ve skupinovém kurzu. Byla to pro mě příležitost si tyhle limity rozpustit a zároveň jsem si díky tomu strašně moc naučila a dnes si troufám říct, že kurz je vymazlený a velmi oblíbený. Ženy se hlásí do následujícího běhu kurzu už půl roku předem.

Druhým milníkem ne jen v životě, ale hodně i v podnikání bylo narození mého syna před téměř 3 lety. Věděla jsem, že chci obojí, mateřství, i věnovat se svému poslání. Musela jsem se naučit být mnohem efektivnější, začít konečně delegovat to, co jsem nemusela nutně dělat já. S mužem jsme hledali cesty, jak to udělat, abychom mohli pracovat oba, zároveň být s naším synem a cestovat. Neměla jsem v rodině žádný vzor, kde bych se mohla inspirovat. Proto jsem začala hledat komunitu podnikatelek, mentorku. Podnikání je nekonečný růst a rozvoj, a tohle mám na tom ráda.

5. Jaký je podle vás klíčový faktor úspěchu?

Asi záleží na každém, co je pro něj důkaz úspěchu. Peníze? Vztahy? A třeba zdraví k tomu? Mnoho lidí má jedno, ale podle mě je potřeba mít víc těch složek, aby to směřovalo k úspěchu. Abych žila naplněný život = úspěšný život.

Pro mě je to kombinace vášně (baví mě to a naplňuje dlouhodobě), talentu (umím to skvěle, znám své dary a uplatňuji je ve své práci), vytrvalost, akční kroky, a taky autenticita, lidskost a pravdivost.

6. Co vám jde snadno od ruky a s čím naopak bojujete a máte pocit, že v tom máte stále mezery?

Já mám velký dar vhledu, umím vymyslet řešení, které žena vezme a aplikuje a díky tomu se ji mění atmosféra ve vztahu. Takže skupinové i individuální mentoringy jsou pro mě ve velkém flow. Taky jsem vizionář, rozbíhač projektů, inovátorka, tvůrce.

Je pro mě snadné bez přípravy natočit video, improvizovat ve svém tématu. Všechno jsou to hodně soft činnosti.

Co mi nejde a co neumím je všechno technické. Co mě zdržuje je rutina, účetnictví, administrativa. A zároveň si vážím nesmírně všech lidí, co mi z takovými činnostmi pomáhají. Jsou nedílnou součástí mého úspěchu a celého projektu Partnerské sladění.
A i když to možná takhle napsané zní trochu jako klišé, přesto je to každodenní realita.

Lucie Chromá

7. Jaké denní rituály doporučujete a jakých byste se naopak chtěla zbavit?

Doporučuji 2 denní rituály pro spokojenost ve vztahu.

Vědomý přechod z práce domů. Má to zásadní pozitivní dopad na partnerský vztah i vztahy s dalšími blízkými. Po cestě domů z práce si dát aspoň vědomých 5 minut, kdy se uvolním, 3x se zhluboka nadechnu a vydechnu, zvědomím si, že jdu za jinými lidi, máme jiné vztahy, budu v jiném prostředí, než s lidmi v práci. Pokud pracujete doma, pak o to důležitější to je. Pomůže i vyběhnout ven na 5 minut a projít se s vědomím “aha, už jsem skončila práci, už nejsem manažerka, ani koučka, ale jdu domů za partnerem”.

Pro vztah je velmi vyživující prožít aspoň pár minut v tělesné blízkosti (i když partneři prožívají náročnější období), držet se za ruku, lehnout si spolu a nechat těla, ať se propojí. Tohle jde i s malými dětmi a dlouhodobě to má kouzelný efekt. I my s manželem se snažíme oba rituály dodržovat.

Zbavit bych se chtěla koukání do mobilu častěji, než je nezbytně nutné. Už se to dost zlepšilo, ale pro mě jako ženu hodně aktivní v online prostředí, bych ráda byla ještě víc mimo mobil, přestat do něj jen tak koukat během dne. Víc si užívat přítomnost bez technologií.

8. Co byste vzkázala svému mladšímu já?

Že to jaká jsem teď, už stačí pro to, abych žila svůj život naplno. Nemusím na nic čekat, nic dokazovat. Stačí dělat akční kroky a žít podle sebe, v souladu se sebou. A důvěřovat životu.

9. Jaká investice (časová a finanční) si myslíte, že vás v životě posunula nejdál?

Kurzy Metody RUŠ, mentoringy a program Evoluce poslání s Lucii Harnošovou. Zimní pobyty ve Španělsku.

10. Jaké jsou vaše plány do budoucna?

Jsem člověk, který pořád roste, učí se, poznává a objevuje ty nejlepší cesty pro sebe i své klientky. A proto tenhle rok pracuji na 2 nových praktických kurzech pro ženy, které je zásadně posunou ve vztahu a taky v jejich ženské sebehodnotě. Na ženskou sebehodnotu žen se teď chci víc zaměřit.

Obrovské množství žen ztrácí s příchodem dětí a mateřstvím svou hodnotu ve svých vlastních očích. A to se promítá do partnerského vztahu, i vnímání ve společnosti.

Je to podle mě ten největší paradox. Porodit a být mámou je ten největší projev ženské síly a je to přímý důkaz ničím nenahraditelné hodnoty ženy pro život, pro společnost, i partnerský vztah. Přesto se děje opak. Ženy si nevěří, žijí ve strachu, že se jim rozpadne vztah, prožívají zklamání, že s partnerem to nefunguje jako dřív. Když se vrací do práce, nebo během prvních let s dětmi začínají podnikat, nevěří si ani tam. Je to často velmi dlouhý proces. V mých kurzech ženy postupně rozkvétají a to mě velmi naplňuje.

Žena, která zná a žije svou hodnotu, spoluvytváří z jiného bodu svůj vztah s partnerem. Je v něm pohodovější a láskyplná atmosféra a to dlouhodobě. A to je jeden z mých cílů, podpořit v sebehodnotě co nejvíce žen, které to přenesou do svých vztahů. I proto jsem spustila kurz Milovaná ve všech fázích.

Letos chci otevřít pro víc žen i možnost individuálního mentoringu se mnou. Hlavně pro ženy podnikatelky. Ať už v online podnikání, nebo právě v partnerském vztahu. Někdy je to u mých klientek i velmi provázané a to mě baví. Málo úspěšných žen je zároveň ve šťastném partnerském vztahu a já bych jim k tomu ráda pomohla. Protože být úspěšná i milovaná je skvělé. Já osobně se takhle cítím a přála bych to každé ženě.

Jeden velký plán mám i v soukromí. Rádi bychom dořešili bydlení a stabilizovali nějak naše pobyty v Česku a ve Španělsku (kde trávíme poslední roky zimy). Španělsko jsme si zamilovali, už když jsem byla těhotná. Od té doby jsme tam každý rok aspoň 3 měsíce.

Lucie Chromá

Stručné odpovědi:

1. Nejoblíbenější citát?
Jen blázen dělá pořád stejné věci a očekává jiné výsledky.

2. Kniha, která vás v životě nejvíce inspirovala?
Koncept kontinua a Ženy, které běhaly s vlky.

3. Nejoblíbenější aplikace?
Možná vás to překvapí. Pro mě je nejlepší aplikace sdílený google kalendář. Usnadňuje nám s manželem život i vztah 🙂

4. Koníček, u kterého si nejlépe odpočinete?
Wellness, procházka v  lese, kávička na pláži.

Přidat komentář →

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz