Michal Řičánek se věnuje svému podnikání, které podle jeho slov sice miluje, ale důležitá je rovnováha v životě. Jaká byla jeho cesta a co se pro něj v práci stalo klíčovým faktorem úspěchu, nám prozradí Michal Řičánek v následujícím rozhovoru.
Obsah článku
Jaký je tvůj klíčový faktor úspěchu?
Je mi jasné, že většina lidí si myslí, že existuje nějaká kouzelná formule, ta nejlepší příležitost či kontakt na světě. Za mě to bylo umění naslouchat, otevřenost a především vytrvalost.
Je velice jednoduché věci vzdát či o nich pochybovat. Je však velice složité vytrvat a věřit v sám sebe!
Jaká pracovní zkušenost pro tebe byla nejzajímavější?
Ohledně mé pracovní kariéry by to bezesporu byla práce manažera v Londýně. Spolupráce se skoro 12 národnostmi v jednom týmu pro mě byla neskutečná škola. V tu chvíli jsem pochopil, že je naprosto jedno, co říkám a jaké informace předávám. Je to vše o tom, jak to říkám a jaký je můj vztah s daným člověkem. Rozhoduje to, zda do toho jdeme jako tým společně, či nikoli.
Co pro tebe byly přelomové mezníky v životě i v podnikání?
Upřímně, naprosto přelomový je pro mě právě tento rok 2020. Uvědomění si, že kariéra a společenské uznání, a to myslím ten status managera, není to, oč tu běží. Uvědomil jsem si, že pokud něco dělám, musí to mít vyšší smysl a především by to mělo být založeno na řešení problému dalších lidí.
Proto jsem se rozhodl investovat většinu mého času do něčeho naprosto odlišného, do podnikání, které mi dává smysl, má veškeré boxy zaškrtnuté a tuto vizi vidím i dlouhodobě, v rámci desítek let.
Co považuješ za své nejsilnější stránky a naopak nejslabší stránky?
Za své silné stránky považuji určitě mé komunikační schopnosti, analytické myšlení a také schopnost řešit situace, hledat řešení. Vše podle mě tkví v našem postoji vůči dané situaci. Nerad používám slovo problém, máme prostě situace.
Co se týče slabých stránek, tak určitě emoce. Ne vždy jsem schopen dát emoce stranou a ne vždy jsem schopen emoce projevit – ale rozhodně na tom makám a mám obrovskou podporu a mentora na tuto oblast.
Jaké jsou tři hlavní trendy tvého oboru?
Za hlavní trendy mého oboru bych označil:
- Technologie
- Inovace
- Silná poptávka
Koho bys doporučil sledovat na sociálních sítích? Kdo je pro tebe inspirací a prezentuje zajímavé myšlenky?
Určitě doporučuji sledovat dvě osobnosti – Eric Worre a Johny Wimbrey.
Toto jsou pro mě osobně velké ikony a vzory.
Jakou investici do 1000 Kč považuješ jako nejlepší a jakou celkově?
Určitě kniha, seminář či pravidelná měsíční investice. Celkově bych řekl, že investice do sebe sama je tou správnou volbou. Každý by si měl vybrat, co mu vyhovuje a dává smysl.
Tip: Zajímavé knižní tipy jsme si pro vás připravili také v článku TOP 12 nejlepších knih o seberozvoji a motivaci.
Jaké máš denní rituály, které bys doporučil a jakých se naopak chceš zbavit?
Denní rituály, které bych doporučil, je určitě nesahat na telefon první 2 hodiny od probuzení, studená sprcha, dobrá snídaně u relaxační hudby či super cestovní videa na Youtube. Jednoduše se dobře naladit se na den.
Čeho bych se rád zbavil, je moje pravidlo telefonu rozšířit i na večer a celkově ložnici. Více si rozdělit čas práce vs. život. I když mé podnikaní naprosto miluju, je důležité udržovat life balance a především se věnovat svým blízkým, rodině, partnerovi/partnerce.
Rychlé otázky a odpovědi
Informace mění situace.
Telegram pro komunikaci s mými business parťáky.
Bohatý táta Chudý táta pro mladé. Mimochodem, dostal jsem ji již v 16.
10 až 12 hodin denně, od pondělí do neděle.
Vstávám většinou v 7 hodin a chodím spát ve 23 hodin (většinou).
Co bys vzkázal svému mladšímu já?
Neřešit, co si o tobě myslí okolí a soustředit se více na sebe. Jako mladší jsem chtěl stále zapadnout a plnil jsem sny ostatních lidí. Je to přece o nás a o tom, co chceme my sami. Pokud to cítíš, tak si pro to jdi.