Domů » Návod, jak se naučit provaz a rozštěp?

Návod, jak se naučit provaz a rozštěp?

autor Eliška Vachková
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
provaz rozštěp

Vždy jste chtěli být tak ohební, abyste zvládli provaz nebo rozštěp? Existuje několik triků, které vás těmto pozicím naučí rychleji. I když byste měli počítat s tím, že to nebude hned, prozradíme vám, jak proces urychlit.

Pevný základ = vyšší šance na úspěch

Je asi jasné, že pokud se pravidelně protahujete nebo se obecně hýbete, máte vyšší šanci, že se vám provaz či rozštěp povede dříve. Je jedno, jaký sport děláte, důležité je, že jsou vaše svaly probuzené a nezatuhlé. Pravdou ovšem je, že jestli se nevěnujete józe či něčemu podobnému, nedosáhnete takové flexibility. Pořád se ale nějak udržujete fit a máte potenciál svou ohebnost navyšovat.

Jóga je skvělou kombinací procvičování fyzického a psychického zdraví a má vliv jak na větší sílu, tak lepší flexibilitu. Jejím provozováním tak získáte všechno. V józe jsou navíc polohy (ásány), které se rozštěpu či provazu podobají a rovnou je tak můžete procvičit.

Skvělou přípravou je ale také obyčejné protahování, kde se zaměříte na nohy. Vyzkoušíte se dotknout špiček nebo pérovat v jedné poloze, abyste svaly natáhli. Důležité je soustředit se na správné provedení a dát si na čas, abyste se nezranili. Stretching by měl být součástí každého závěru cvičení, abyste předešli bolesti svalů následující den.

Výhody jógy:

  • Uvolňuje tělo i mysl,
  • Zpevňuje svaly,
  • Zlepšuje flexibilitu,
  • Vhodná pro každého.

Nevýhody jógy:

  • Musíte se naučit pozice,
  • Pro někoho může být ze začátku obtížné se do poloh dostat nebo v nich vydržet.

Výhody stretchingu:

  • Uvolňuje svaly po cvičení,
  • Zlepšuje flexibilitu,
  • Zabraňuje bolesti svalů,
  • Vhodný pro každého.

Nevýhody stretchingu:

  • Může táhnout či bolet, pokud na něj nejste zvyklí
provaz rozštěp
Stretching je pro správné provedení a prevenci úrazu důležitý.

Jak se naučit provaz a rozštěp

Nyní už víte, jak na tom pravděpodobně s učením budete. Ať už je to jakkoliv, stále máte šanci se provaz nebo rozštěp naučit, bude to chtít jen cvik. Každý máme jiné proporce a predispozice, proto každému bude trvat jinou dobu dosáhnout dané pozice. Buďte trpěliví a vytrvalí, je potřeba na sebe netlačit, svaly i šlachy si postupně zvykají, ale zároveň rychle odvykají, proto se protahujte pravidelně. Nyní se pojďme podívat na jednotlivé tipy.

Krok č.1: V tvar

Sedněte si na zem, nohy natáhněte před sebe a dejte je do tvaru V. Snažte se je tlačit co nejdál od sebe, abyste svaly protáhli. Můžete se také lehce předklonit a zkusit se dotknout lokty země, pokud to dokážete – tím dosáhnete ještě většího protažení, nicméně to také bude o to víc bolet, s tím počítejte. Když se dostanete do bodu, kdy tento krok zvládnete, pak se v něm můžete snažit ještě posouvat dopředu, a tím roztahovat nohy na úroveň rozštěpu.

Krok č.2: Motýlek

Sedněte si, spojte kotníky k sobě a přitáhněte je k tělu. Tahejte je co nejblíže k tělu a zároveň mějte kolena co nejníže. Začněte koleny hýbat nahoru a dolů, čímž výborně protáhnete vnitřní stranu stehen. Pro většinu lidí je tento cvik náročný a dost bolestivý, proto buďte opatrní a postupujte pomalu.

Krok č.3: Protáhnutí zadních stehenních svalů

Lehněte si na záda, natáhněte jednu nohu do vzduchu, uchopte ji a táhněte směrem k tělu. Nebuďte v křeči, ale snažte se uvolnit. Nezapomeňte dýchat a dejte nohu tak daleko, jak jen dokážete. Poté se ji snažte pomalu narovnat, až bude v pravém úhlu. Pokračujte s druhou nohou.

Krok č.4: Využijte nábytek

Abyste se přinutili ještě více protáhnout, zapřete chodidla o skříň či postel s úložným prostorem a přibližujte se k nábytku. Díky zapření překonáte své obvyklé limity a předejdete snaze povolovat. Tímto způsobem můžete zkoušet i holubičku (předklon) s jednou nohou vzhůru, kterou vám bude přidržovat skříň. Někdy si prostě musíte pomoct, když není nikdo kolem.

Krok č.5: Simulujte provaz či rozštěp

Představte si, že děláte provaz či rozštěp, ale používejte u toho jen jednu nohu. To znamená – při provazu nejprve natáhněte přední nohu, poté zkuste zvlášť natáhnout zadní nohu tak, jak byste to při této poloze udělali normálně. U rozštěpu stejně tak roztáhněte jednu a pak druhou nohu. Snažte se vždy dosednout až na zem, aby si svaly a šlachy zvykly.

rozštěp provaz

Krok č.6: Zastavte, když už nemůžete dál

Je důležité, abyste znali své limity a zbytečně se nepřepínali. Pokud ucítíte bolest, která je až nesnesitelná, pak raději přestaňte, nechcete mít přetržené svaly, ne? Jako menší hrozbu poté činí natažení svalu, které také není příjemné a může vám znepříjemnit život. Nic se nemá přehánět, proto raději pomalu, ale s ohledem na zdraví.

Krok č.7: Protahujte se pravidelně

Aby se svaly a šlachy naučily hýbat a více se napínat, nezapomínejte na pravidelnost – klíč k dlouhodobosti. Protahujte se ideálně každý den nebo alespoň obden, abyste svou nově získanou flexibilitu zase neztratili. Zkoušejte provaz či rozštěp a všímejte si, jaké pokroky děláte. A pokud svůj cíl splníte, zkuste u provazu vyměnit nohy, bývá to těžší.

Jak dlouho trvá naučit se rozštěp nebo provaz?

Jak jsme si již řekli, proces je velice individuální a každému to bude trvat jinou dobu, než dojde ke zdárnému konci. Vše je ale o vytrvalosti, proto se hlavně nevzdávejte. Budete-li se protahovat denně a do toho zkoušet rozštěp či provaz zlepšovat, určitě toho dosáhnete. O dokonalou verzi se ale budete muset pokoušet déle. Neusněte na vavřínech a pokud už tyto gymnastické prvky umíte, neustále je procvičujte, tělo rychle zapomíná.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz