Domů » Naučte se říkat ne! Toto vám pomůže nastavit si vlastní hranice

Naučte se říkat ne! Toto vám pomůže nastavit si vlastní hranice

autor Tina
Publikováno: Poslední aktualizace 1 komentářů
Jak říci NE a zachovat si sebeúctu.

Jste to vždycky vy, kdo zůstává v pátek večer sám v kanceláři a dokončuje práci za ostatní? Hlídáte kamarádce dítě a sama jste dlouho nikde pořádně nebyla? Zařizujete rodinné oslavy, narozeniny a dárky pro všechny? Padáte na konci dne únavou, a přesto vám nezbývá čas na sebe? Prozradíme vám, jak se můžete naučit říci NE. A to slušným a asertivním způsobem, kterým neurazíte své okolí a zároveň si udržíte vlastní hranice a priority.

Jak tenká je hranice mezi pomocí a tím, že s vámi někdo manipuluje?

Každý z nás rád svému okolí pomůže. Co když vás ale všechny slíbené úkoly takovým způsobem zahltí, že už nezbývá čas pro vás a vaše priority. Jste potom neustále ve stresu a večer padáte vyčerpáním. Je správné si navzájem pomáhat, ale nemůžete nalévat z prázdného hrníčku. Jakmile se přestanete starat v první řadě o sebe, nastane chvíle, kdy se vyčerpáte. Naučte se rozpoznat, jestli je vaše pomoc opravdu nutná nebo jestli s vámi někdo nemanipuluje.

💡 Tip: Jak poznat manipulaci?

Kdy si vytváříme vlastní hranice naší sebeúcty?

Kořeny chování, které nás nutí snažit se všem zavděčit, najdeme jak jinak než v dětství. Kolem roku a půl začne každé dítě odpovídat na vše NE. Pořádné ANO uslyšíte až minimálně o rok později. NE je totiž podstatným milníkem, jakým se batole učí vytvářet si vlastní hranice. Schopnost uvědomění si neviditelné linie, která vytváří jakousi ochrannou zónu každého z nás, souvisí přímo se sebeúctou a je základním kamenem pro zdravou duševní hygienu. Když se dítě nemůže přirozeně naučit udržet si svou sebehodnotu, projeví se to v dospělosti snahou zavděčit se všem.

Kanadský doktor maďarského původu Gabor Maté dokonce ve své praxi tvrdí, že neschopnost říci NE může vést k vážným onemocněním autoimunního charakteru a to hlavně u žen.

Když neumíte říci NE, tak vaše ANO ztrácí hodnotu.”

Dr. Gabor Maté

Překonání vlastního strachu jako první krok k sebeuvědomění

Mnoho lidí má strach říci NE, protože se bojí, aby je ostatní neodsoudili nebo nepovažovali za špatné. Souhlasit se vším spojuje skrytý strach z odmítnutí. “Co když mě nepovýší či dokonce vyhodí? Když nebudu souhlasit, ztratím přátele. Partner mě určitě opustí.…” Důvody mohou být u každého různé. Také se často necháme strhnout množstvím úkolů a reagujeme intuitivně. Pojďme se na chvíli společně zastavit. Projděte si v hlavě, kolik času z každého dne věnujete sobě a tomu, co vás naplňuje štěstím. Kolik energie ztratíte během dne činnostmi, které jsou nesmyslné. Kvalita vašeho zdraví a pohody musí stát na prvním místě.

“Umění odmítnutí” se zvládne naučit každý

Dobrá zpráva je, že umění odmítnutí se lze naučit. Důležitým momentem je okamžik, kdy si danou situaci uvědomíte a rozhodnete se pro změnu. Nepůjde to hned ze dne na den. Tak se, prosím, za počáteční neúspěchy netrestejte a soustřeďte se na malé konstatní “želví” pokroky. Nikdo není perfektní a každý vycházíme z jiné rodinné konstelace. Proto se ani nezkoušejte srovnávat se s ostatními. Podstatný je váš posun.

1. Začněte změnou perspektivy

Důležitá je změna pohledu. Hlavní hráč v zakletém kruhu neumění odmítnout není úkol nebo osoba, ke které se vztahujete. Vaším úhlavním nepřítelem jste VY a váš strach! Abyste jej překonali, potřebujete zažít malé úspěchy. Naplánujte si jednoduché situace, ve kterých začnete zkoušet říci NE. Krok za krokem tak postupně získáte zpátky ztracenou sebeúctu, sebedůvěru a v neposlední řadě sebevědomí. Začněte se mít rádi.

2. Řekněte to jasně – efektivní komunikace povede ke zlepšení mezilidských vztahů

Nemá smysl vymýšlet si různé výmluvy. Řekněte jasně a stručně, že NE. Kamarádka potřebuje zase hlídání?

Promiň, ale nehodí se mi to.” nebo “Promiň, ale mám jiný program.”

Samozřejmě bude následovat otázka, z jakého důvodu teď najednou nemůžete. Uvědomte si, že nikdy a nikomu není nikdo povinnen vysvětlovat vlastní rozhodnutí nebo se ospravedlňovat. Jsou situace, kdy platí “Mlčeti zlato.” Také můžete zkusit změnit téma rozhovoru. Jiná varianta je “nemít” čas.

Těžko na cvičišti, lehko na bojišti aneb trénink dělá mistra

Nazkoušejte si možné varianty odpovědí doma před zrcadlem. Budete je mít připravené a nic vás nezaskočí. V jednom pohádkovém příběhu dostane hlavní hrdina kouzelnou kouli, kterou zatřese vždy, když po něm někdo něco chce. Koule má připravené milé, ale odmítavé odpovědi. Časem se hrdina naučí požadavky ostatních odmítat a zůstane mu čas na sebe a na ty, kteří opravdu potřebují pomoc. Ti se poznají také podle toho, že se své problémy snaží řešit a nečekají jen na to, kdy se nad nimi někdo smiluje.

Kdyby se přece jenom stalo, že vás kamarádka zase přesvědčila, nevzdávejte to. Nikdo nejsme dokonalí a žádný učený z nebe nespadl. Postavte se znovu před zrcadlo a zkuste si, jak byste v ideálním případě chtěla odpovědět. Jednou se vám to určitě povede. A garantuji vám, ten pocit, když to zvládnete, si zamilujete.

3. Zůstaňte slušní a asertivní za každé situace

Způsob, jakým se chováte navenek, odráží váš vnitřní svět. Vyhněte se proto urážkám a nevhodným reakcím. Zachovejte klid. Často je dobré nechat si více času na konečnou odpověď anebo odmítnout jen tak napůl. Cílem není druhého zranit či urazit.

V předchozím případě vaší kamarádky můžete odpověď například takto: “Velmi si vážím toho, že jsi mě znovu požádala o pomoc, momentálně ale nemohu. Dám ti vědět, jakmile se mi to bude hodit.” nebo “Velmi mě těší, že mi důveřuješ a svěřuješ mi tak často tvé milé ratolesti, ale musím s díky odmítnout.”.

Hranice sebeúcty začíná v momentě, kdy se pro sebe stanete prioritou, Zdroj: Pexels
Sebeúcta začíná, když se stanete prioritou sama sobě. | Zdroj: Pexels

4. Prioritizujte sebe a vlastní potřeby

V případě, že jste dlouhodobě neuměla říci NE, velmi pravděpodobně jsou ve vašem okolí šikovní manipulátoři, kteří toho umí využít. Naučte se rozpoznávat jejich taktiku. Snaží se ve vás někdo při vašem odmítnutí vyvolat pocit viny? Nevěnuje pozornost vašim připomínkám a argumentům? Podsouvá vám svoje myšlenky? Takhle začínají hlavní triky manipulátorů. Jednou z technik je i takzvaný gaslighting.

Vezměme si znovu příklad zoufalé kamarádky. “Když mi dnes nepomůžeš, nemůžu s ním jít do kina a on se na mě určitě vykašle.” Nejste zodpovědná za osobní život druhých. Vy jste teď priorita. Vzpomeňte si na bezpečnostní trénink v letadle na začátku každého letu. Komu dáte jako první kyslíkovou masku? Vám nebo kamarádce?

Myslete na sebe. Buďte trochu i sobečtí. Když nepracujete na plnění svých snů a přání, pracujete na plnění snů a přání někoho jiného. Ať už je to váš nadřízený, partner nebo někdo z rodiny.

“Rozdíl mezi úspěšnými lidmi a velmi úspěšnými lidmi je ten, že velmi úspěšní lidé řeknou NE skoro na vše.”

Warren Buffett

5. Sepište si vlastní hranice

Zastavte se na chvíli a sepište si na papír, kdo jste a co je pro vás důležité. Sepsání vám umožní si lépe zorganizovat vaše myšlenky. Napsané můžete časem i revidovat. Začněte na vašich hranicích pracovat a získejte zpátky kontrolu na svým životem. A ano, někteří lidé budou velmi rozladění, když začnete říkat NE. Možná ztratíte i leckterá přátelství. Jedno je ale jisté. Když si nastavíte vlastní hranice, otevřete tím cestu ke kvalitnějším vztahům ve vašem životě a stoprocentně se zlepší vaše sebeúcta. Vaši opravdoví přátelé a lidé, kteří si vás ze srdce váží, zůstanou.

Efektivita a produktivita vaší práce jde ruku v ruce s vaší duševní pohodou

Základem dobrého stresového managementu je poznání, kdy říci ANO a kdy NE. Vytrvalé souhlasení vás velmi rychle vyčerpá. Neustálé NE vás zase může připravit o dobré příležitosti. Postupujte s rozvahou a vybírejte si, co je pro vás přínosem. Rozvažte, zda se opravdu někdo nachází v nouzi a zda je vaše pomoc opravdu potřebná.

Následující taktika se hodí v pracovním prostředí. Váš nadřízený vás požádal o splnění několika úkolů, na které teď momentálně nemáte kapacitu. Nemůžete to ale jen tak odmítnout. Zkuste následující: “Velmi mě těší, že jste se s tak důležitým zadáním obrátil na mě a že si vážíte mého úsudku a pracovního nasazení. Abych ale mohl úkoly splnit v takové kvalitě, na kterou jste ode mě zvyklý, potřebuji delší časový úsek.”

Vaše okolí je odrazem vaší sebeúcty a sebekontroly

Ač to zní nepříjemně, vaše denní realita je výsledkem vašeho jednání a vztahu k sobě samém. Vaše okolí jen zrcadlí vaše povědomí o sobě. Nejste spokojeni s tím jak vás přátelé, kamarádi, rodina, partner, děti nebo kolegové vnímají a jak se k vám chovají? Cestou, jak to změnit, je začít u sebe a nastavit si hranice vlastní sebeúcty. Zní to jednoduše, ale snadné to není. Rozhodnutí říci NE, začíná vždy a jenom ve vašich myšlenkách. Když překonáte strach, ukážete vaši sílu a sebevědomí. To působí velmi impozantně a pocítíte to na vašem okolí. Držíme Vám palce a dejte nám vědět, jak vám to jde!

1 komentářů

Co život dal a vzal

Martina 24. února, 2024 - 1:52 pm

Život mě učí, dělat první odmítnutí a tím
padem jsem svobodnejsi člověk, moji lidé mě mají rádi i s mými NE..super článek děkuji

Odpověď

Přidat komentář →

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz