Domů » Proč se vyplatí znát svůj cyklus?

Proč se vyplatí znát svůj cyklus?

autor Tereza Gödrichová
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
žena zírá do telefonu

Cyklus ženy představuje něco opravdu úžasného a také se jedná o velmi užitečný nástroj. Dámy, když mu skutečně porozumíte, může vám o vás prozradit více, než si dokážete představit. A mimo jiné i poskytnout nesčetné výhody.

Možná si myslíte, že cyklus ženy znamená jen to, kdy žena menstruuje. To ale není úplná pravda, neboť zahrnuje i všechny následující dny do začátku další periody. Ženská cykličnost v sobě také ukrývá odpovědi a návod k porozumění sobě samé. Tento cyklus je úžasný a při jeho pochopení může každá žena využít svůj potenciál naplno.

Proč znát cyklus ženy?

Pokud máte pravidelnou menstruaci, její sledování vám a vašemu lékaři může pomoci porozumět standardním vzorcům vašeho těla. Nepravidelná menstruace může být známkou jiných zdravotních problémů, jako je PCOS, poruchy štítné žlázy nebo endometrióza, takže sledování pomůže najít hlavní příčinu jakýchkoliv abnormalit. 

Sledování svého cyklu vám také může ukázat, kdy můžete očekávat mírné nepohodlí, proč máte chuť na určité jídlo a pomůže vám porozumět výkyvům vaší nálady. Také zjistíte, kdy nebo jestli máte ovulaci. Průměrná délka menstruačního cyklu je 28 dní, ale normálně se může pohybovat mezi 21 a 35 dny.

Zde máte hned několik důvodů, proč se vyplatí znát svůj cyklus.

žena a šperky
Cyklus ženy ovlivňuje ženský život na všech úrovních

1. Porozumíte svému jedinečnému cyklu

Poznání svého cyklu vám může pomoci dozvědět se o tom, co se děje ve vašem těle. Je toho totiž mnohem víc, než jen období menstruace. a tyto další aspekty mohou poskytnout bohaté znalosti v oblasti vašeho celkového zdraví.

Nejprve začněte tím, že si budete zaznamenat, kdy se u vás objevuje menstruace, abyste mohli začít chápat svou průměrnou délku svého cyklu. Každé tělo je jiné a tak i u vás bude tento limit jedinečný. Některá má cyklus přesný jako hodinky, jiné se pohybuje v rozmezí pá dní. 

Pokud si uvědomujete svůj cyklus, přirozeně se cítite více pod kontrolou, neboť víte, kdy zhruba očekávat menstruaci. Poté vás pravděpodobně nepřekvapí její příchod, ale maximálně opačný případ – jestli se nedostaví. 

2. Zjistíte dobu své ovulace

Jestli žena ovuluje, většinou zjistí až v okamžiku, kdy se snaží o dítě. Do té doby ji tato informace nezajímá, což je ale velká chyba. Totiž případ, kdy pravidelně chybí ovulace (samozřejmě při neužívání hormonální antikoncepce, která ovulaci řízeně potlačuje), představuje nezdravě probíhající cyklus ženy. Kvůli tomu nedochází nejen k otěhotnění, ale také můžete očekávat úbytek kostní dřeně a tedy větší pravděpodobnosti výskytu osteoporózy.

Bez ovulace tedy žena neotěhotní. Díky sledování svého cyklu zjistíte, kdy u vás k ovulaci dochází. Jak již bylo výše zmíněno, každá žena má svůj jedinečný cyklus, takže můžete mít i ovulaci v jiný den cyklu, než jen v ten 14., který se všude v učebnicích uvádí. 

Úspěšná ovulace znamená, že se uvolní vajíčko a hladiny progesteronu zůstávají správně zvýšené po dostatečně dlouhou dobu, aby umožnily zdravou luteální fázi. V ženském těle pracuje více hormonů a probíhajících procesů, které se musí sladit, aby došlo k ovulaci v téměř každém cyklu (je naprosto v pořádku, že se párkrát do roka vyskytne i anovulační cyklus).

Potvrzení úspěšné ovulace vám může pomoci lépe zhodnotit váš cyklus a hormonální zdraví, abyste případně mohly identifikovat problémy, které nemusíte být schopni vidět z jiných faktorů, jako je délka cyklu a jeho pravidelnost.

3. Zvýšíte vaše povědomí o vašem celkovém zdraví

Cyklus ženy představuje přímý ukazatel celkového zdraví a průběh menstruace znamená způsob, kterým tělo říká, že vše (ne)funguje tak, jak má. Extrémně nepravidelná, slabá nebo velmi bolestivá menstruace či její úplné vynechání značí nějaký problém. 

Ale to není vše. Takové nesnesitelné PMS, barva a konzistence menstruační krve, míra libida a případně bazální teplota a cervikální hlen při využívání symptotermální (STM) metody, pomocí které sledujete svůj cyklus, to vše poukazuje na váš zdravotní stav

Pozorováním všech těchto aspektů můžete zjistit, jestli ve vašem těle probíhá vše v pořádku, případně jaké hormony jsou v nerovnováze a následně se lépe zjistí, co s nastalými problémem dělat.

4. Získáte lepší kondici 

Při zajímání se o svůj cyklus zjistíte, jak ženské tělo funguje a proč na vás klasické fitness plány nefungují. Možná vám není úplně cizí model, kdy se tedy konečně odhodláte a slíbíte, že od teď už začnete pořádně cvičit a vydržíte to celou dobu pravidělně vykonávat stejně intenzivně. První týden se daří, druhý ještě také, ale pak najednou klesá motivace i síla a nakonec se na to opět vykašlete, protože už nemůžete.

Nebojte, není s vámi nic špatně, jste zkrátka žena, která žije cyklicky a po celý měsíc není schopna fungovat stejně. Ženské tělo na to není stavěné, protože se díky hormonálním změnám proměňuje na všech úrovních (fyzických i emocionálních). 

Synchronizace cyklu s cvičebním plánem vám může přinést velké zisky ve vaší kondici, na postavě i v mysli. Najednou pochopíte, jak si nastavit cvičební plán tak, aby neztroskotal a přinesl toužebné výsledky.

💡 Tip: Zde se dozvíte, jak přizpůsobit tréninkovou rutinu svému cyklu a jaké cvičení zvolit během menstruace.

5. Zlepšíte svůj sexuální život

Sledování vaší sexuální touhy může pomoci určit vzorce ve vašem cyklu. Kolem ovulace můžete zaznamenat větší chuť na sex. Děje se tak z toho důvodu, že tělo přirozeně touží po oplodnění a rozmnožení se a toho také lze dosáhnout pouze v tomto období.

Když sledujete svůj cyklus a a víte, kdy ovulujete, můžete také zintenzivnit své orgasmy. Navíc pokud byste toužily oživit váš sexuální život, druhý týden vašeho cyklu se jeví jako ideální čas na nějaké to zpestření v ložnici. Hladina hormonů stoupá, takže se jedná o skvělou dobu, kdy ženy snadněji dosahují intenzivních orgasmů.

6. Zkvalitníte svůj pracovní výkon

Sledování cyklu vám dokonce může pomoci vyhrát lepší produktivitu a efektivitu v práci. Jelikož poznáte všechny své fáze, zjistíte, ve které vám to lépe myslí, zvládáte se učit novým věcem či více úkolů za den, poté kdy vám to zase jde lépe ve společnosti atd. 

Pozorováním svých proměn v rámci cyklu si lépe naplánujete svou práci. Budete vědět, kdy se zaměřit na kreativní činnosti, kdy naopak spíše plnit logické úkoly a v jaké fázi činit větší rozhodnutí. Svou produktivitu si tak rozvrhnete tím správným způsobem, ze kterého vytěžíte maximum, než abyste každý den jeli ve stejném módu – neboť to vám stejně nepůjde.

Práce na zkrácený úvazek
Cyklus ženy dokáže zlepšit i pracovní výkon

7. Lépe rozvrhnete svůj sociální kalendář

Chystáte se na pořádný večírek s kámoškami? Ještě minulý týden jste se ho nemohly dočkat, ale dnes se na něj už vůbec necítíte? Možná vám tato situace připomíná už nějakou událost ve vašem životě a není na tom nic divného. I nálada na společnost se mění podle jednotlivých fází ženského cyklu.

Sledováním svého cyklu zjistíte, že měnící se hormony hýbou i s vaším sociálním životem. V době ovulace vás to vyloženě táhne do společnosti a děsí vás představa strávit večer sama doma. Ke konci cyklu a během menstruace naopak budete toužit po vlastním klidu a odpočinku. 

8. Vytěžíte maximum ze své výživy

Cyklus ženy dokáže rozkolísat i chutě na jídlo. Dámy, asi samy tušíte, že před menstruací vaše tělo prahne po větších porcích a jindy zase hlad skoro neznáte. Během jednotlivých fází vašeho cyklu jsou určitá období, v nichž je výhodnější jíst více sacharidů a naopak období, kdy zase lépe uděláte navýšením zdravých tuků. Bílkoviny byste měly přijímat v dostatečném množství v průběhu celého měsíce.

Pokud budete poslouchat své tělo a přizpůsobíte svou stravu podle toho, co je pro něj v jednotlivých fázích cyklu nejlepší, uděláte pro sebe dobrý skutek, který se vám odvděčí ve vašich pocitech, výkonu, ale i například projevech PMS. Jestli vás toto zajímá víc, zjistěte více o tom, jak se stravovat cyklicky.

9. Pochopíte své nálady

Nejde jen o PMS. Hormonální změny probíhající v průběhu celého ženského cyklu způsobují mimo výše uvedené také kolísání nálady a různých pocitů. Pokud se začnete o svůj cyklus zajímat, zjistíte, že se vám pravidelně mění vaše vnitřní rozpoložení a možná poznáte hned 4 různé podoby.

V některých dnech pocítíte neskutečnou energii, sílu a štěstí, jindy naopak únavu, slabost a smutek. Někdy prahnete po společnosti a lásce, v dalším období zase po samotě a klidu. Naučit se, kdy k těmto změnám dochází, může představovat další informaci, která vám pomůže porozumět rytmu vašeho cyklu.

špatná nálada
Sledováním svého cyklu pochopíte své výkyvy nálad

Jak můžete vidět, hormony dámy proměňují na všech úrovních a doslova udržují jejich systém v chodu. Měli byste tedy pochopit, že žena není stále stejná. Také je důležité se starat o hormonální rovnováhu a o dosažení a udržení hormonů na optimální úrovni, aby vše správně fungovalo. 

Ženská těla citlivěji vnímají veškeré změny hormonů. A i sebemenší posun může celý systém rozhodit. Pouze jeden hormon může vytvořit dominový efekt, který může negativně ovlivnit celou rovnováhu. Ovšem pokud má žena pod kontrolu výživu, pohyb, spánek a další faktory zdravého životního stylu, vše se zase srovná. 

Cyklus ženy (a jakékoli příznaky, které s ním přicházejí) může ve skutečnosti prozradit mnohem víc, než si myslíte. Menstruační cyklus se považuje za vitální znak a používá se k hodnocení celkového zdraví žen.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz