Jindřich Pokora se dlouhodobě věnuje financím a založil portál rozumnyinvestor.cz. Dříve také rozvíjel projekt bezkoktani.cz a o tomto tématu napsal také knihu. Na řádcích níže se dozvíte, jaký je den investora na volné noze a jaké jsou tři aktuální trendy v oblasti investování?
Tip: Přečtěte si také článek o Evě Řehákové (investice) nebo o nejlepších knížkách pro osobní rozvoj.
Obsah článku
Jaký je tvůj klíčový faktor úspěchu?
Vědět, co chci a proč je to pro mě důležité, to mi mimo jiné dává energii daný projekt či aktivitu začít rozvíjet, a vůbec směřovat svůj život správným směrem. K čemu je někam jít, když si nejsem jistý, zda to vůbec bude mít nějakou hodnotu. Dalším podle mě důležitým faktorem je kultivace zvyků, které mě podporují. Celkově je klíčem skloubit nadšení, trpělivost a odhodlání.
Jaká pracovní zkušenost pro tebe byla nejzajímavější?
Myslím, že nejzajímavější pracovní zkušenost mám nyní v projektu Rozumný investor. Sám si určuji program a směřování celého projektu, strukturuji si práci a mám prostor ke kreativitě i uplatnění analytického a kritického myšlení. Velmi mě těší, že můžu osekat neproduktivní činnosti, čemuž jsem se v dřívějších aktivitách jako podnikový konzultant nemohl vyhnout.
Co pro tebe byly přelomové mezníky v životě i v podnikání?
Když jsem se dostal na osmileté gymnázium, to bylo přelomové, protože jsem takto získal kvalitnější společnost po dlouhou dobu mého rozvoje jako dítěte či mladíka. Dále jistě to, že jsem se potkal s ženou, která se později stala mou manželkou, za to jsem nejvíce vděčný. To ona mě podporuje, stará se o mě, a dává mi tak prostor natáčet videa na Youtube a celkově se věnovat investování a mému projektu.
Další transformační zkušeností byl můj proces s koktáním, kdy se mi po 20letém trápení se svou řečí postupně podařilo svou koktavost transformovat na plynulou řeč. S vydatnou podporou expertů v USA. Bylo to hodně o vykročení mimo mou komfortní zónu a dovolit si prozkoumat něco zcela nového.
Tip: O překonání koktání hovoří v rozhovoru také Ivo Toman.
Nejsilnější stránka vs. nejslabší stránka?
Možná nejsilnější stránku by dokázali lépe pojmenovat ostatní. Možná je to uvědomění si vlastní hodnoty, to mi dává energii žít s dlouhodobou perspektivou, ať už to jsou oblasti jako zdraví, vztahy, kariéra či smysl života. Jednou z mých velmi slabých stránek je schopnost a ochota pracovat v týmu. Daleko radši pracuji sám, čímž se omezuji.
Jaké jsou tři hlavní trendy tvého oboru?
Aktuální trendy v investování z mého pohledu investora, který je v kontaktu s dalšími soukromými investory:
- Nadšení amatérských investorů, kteří koupí všechno, u čeho by mohla vzrůst cena přes víkend o 50 %, což většinou nakonec končí ztrátou peněz a získáním cenných investičních zkušeností.
- Obecně zájem lidí o investování do rizikových aktiv z důvodu nulových úrokových sazeb na spořících účtech, což, jak jsem zmínil v bodu 1) často nemá za výsledek akumulaci bohatství. Osobně si myslím, že lidé by měli mít k dispozici nějaký bezpečný spořící produkt, kde získají solidní úroky, aby si takto mohli spořit na důchod, nicméně aktuální prostředí nulových úrokových sazeb toto znemožnilo.
- Jedním z hlavních trendů roku 2020 je nejistota spojená s budoucím vývojem světové ekonomiky, která bude patrně přetrvávat i v roce 2021 a dále, což se projevuje ve volatilním akciovém trhu.
Koho bys doporučil sledovat na sociálních sítích? Kdo je pro tebe inspirací a prezentuje zajímavé myšlenky?
Ve skutečnosti nepoužívám sociální sítě pro sledování ostatních. Pravidelně se dívám na různá videa na YouTube ohledně vývoje monetární politiky a ekonomiky, zejména v USA. Nemám vyloženě oblíbený kanál či autora. Je těžké něco doporučit. Možná bych doporučil sledovat lidi, kteří mají odlišný názor, protože nám takto mohou pomoci osvětlit něco, co opomíjíme.
Jakou investici do 1000 Kč považuješ jako nejlepší a jakou celkově?
Zastávám perspektivu, že nejlepší investice bývají zadarmo. Jako pozvat slečnu na rande, to se může vyvinout ve velmi výhodnou investici na celý život. Pokud bych přešel do toho, co se dá jen tak koupit, 1000 Kč mě stojí semínka na zahradu na celou sezónu. Z jednoho semínka mám 2-3 kg rajčat a celkově kvalitní bio zeleninu pro rodinu na několik měsíců. Z jedné brambory jich mám deset, to je 900% zisk za půl roku.
Osobně je pro mě velmi důležité mít pravidelnou denní strukturu, jejíž součástí jsou zvyky, které mě podporují v usilování o osobní excelenci. Pravidelně každý den vstávám ve 4:45, přestože pracuji doma. Čas ráno využívám k meditaci. Mimo jiné jsem se později dozvěděl, že i šéf největšího hedge fondu na světě, Ray Dalio, také pravidelně medituje.
Pro mě to je důležité ke spojení se se sebou samotným a s tím, abych prožil daný den účelně. Jednou se Martina Luthera zeptali, co bude dělat následující den a on odpověděl:
„Práci, práci od časných do pozdních hodin. Ve skutečnosti mám toho tolik, že první tři hodiny strávím v modlitbě.“
Patrně jsem závislý na sladkém, takže jsem v procesu zvažování omezení konzumace sladkých záležitostí.
Co bys vzkázal svému mladšímu já?
Je v pořádku, že se bojíš.
Stručné otázky a odpovědi závěrem:
1/ Nejoblíbenější citát?
„To, co tě dostane do problémů není to, co nevíš. Je to to, čím jsi si jistý, ale ono to tak není.“ – Mark Twain
2/ Nejoblíbenější aplikace?
Když jdu běhat ven a nemám s sebou mobil.
3/ Kniha, která tě v životě nejvíce inspirovala?
A.C. Bhaktivedanta Swami: Bhagavad-gita As It Is (1972)
4/ Kolik hodin průměrně denně pracuješ?
Své aktivity nevnímám jako práci. Pokud se podívám na to, kolik času věnuji různým svým projektům, kde zdaleka největší prostor věnuji projektu Rozumný investor, tak je to 7-12 hodin denně, včetně víkendů.
5/ V kolik hodin chodíš spát a kdy vstáváš
Chodím spát ve 21:00 a vstávám ve 4:45.