Většinu tohoto článku o investování do akcií za pomoci Revolutu sepsala Veronika Bartušová, s kterou jsme také nedávno publikovali tento rozhovor. Článek si dovolím uvést svým prologem, jelikož na Revolutu investuji již téměř 10 měsíců a zatím se mi poměrně daří. Mimo klasických investičních rad jsem se chtěl ještě více navzdělat o investování do akcií i přímo o investování do akcií za pomoci Revolutu. Jestli zde nejsou třeba nějaké háčky nebo dokonce háky. Bohužel na českém internetu je pusto a prázdno. Na anglických webech je to o poznání lepší. Pokud máte nějaké zkušenosti, tipy, rady a nebo chcete přispět nějakým článkem, tak mě neváhejte oslovit na tomto emailu [email protected].
Nemám Revolut a chci se registrovat↗️.
Revolut mě velmi oslovil svojí jednoduchostí i zpracováním. Na druhou stranu nedávno přišel s velkým zvýšením poplatku za držení akcií, takže pokud chcete nakoupit akcie za nějakou vyšší částku a pak jen držet, tak doporučujeme zvolit jednoznačně jinou investiční platformu.
Nakupovat a kontrolovat akcie můžete klidně na záchodě, což je také mé oblíbené místo pro tuto činnost. Využívám bezplatný režim tří nákupů za měsíc. Zatím mi to v pohodě stačí a alespoň mám klid a čas si vždy rozmyslet, co koupím. Do Google Keepu si píši akciové tituly, které mám vyhlídnuté i krátké odůvodnění, abych se vyhnul čistě emocionálnímu nakupování. To ale nakonec stejně dělám.
Mám vesměs hlavně tituly značek, v jejichž produkt věřím (Google, Tesla, Visa, Asana, Netflix, Alibaba). Výjimku tvoří tituly dvou ropných společností, které jsem nakoupil, když v počátku korony padly na dno. Nyní jsem u těchto společností +40 %. A jak se mi tedy daří v řeči čísel? Na Revolutu mám dnes přes 150 000 Kč rozložených do 12 akciových titulů. V současnosti jsem v plusu 12 %, 17 200 Kč. Nejlepší zhodnocení mám samozřejmě u Tesly, kde nyní svítí přes 200 %. Hned v závěsu je Asana se 70 %. Uvědomuji si určité riziko, ale na druhou stranu mít dnes peníze na běžném účtu nebo na spořicím účtu se zhodnocením 0,6 %, tak to je jistota. Jistota ztráty.
Teď již k článku od Verči, který může především začátečníkům ujasnit, proč je tato platforma dobrou volbou.
Obsah článku
Fintech Revolut a jeho možnosti
Naštěstí jsou dávno pryč časy, kdy obchodování na burze bylo výsadou pouze vyvolených byznysmenů v luxusních oblecích na míru. Díky nástrojům, jako je Revolut, je dnes zhodnocení peněz dostupné opravdu všem.
Pro začátek si představme pár důležitých čísel. Revolut se jako fintech startup zrodil v roce 2015 v Londýně. V roce 2018 získal evropskou bankovní licenci, jeho využití a služby jsou však od tradičních zkostnatělých bankovních institucí v mnohém napřed. Revolut má dnes po celém světě přes 12 000 000 uživatelů a do pěti let se chce služba rozrůst na 100 000 000 aktivních uživatelů. Z kraje roku 2020 vyčíslil Forbes hodnotu této neobanky na 5,5 miliard dolarů a to z Revolutu činí nejhodnotnější fintech startup ve Velké Británii. Více o obecných funkcích Revolutu si můžete přečíst v recenzi této platformy.
A co že vlastně znamená ten výraz „neobanka“? Je to typ přímé banky fungující výhradně on-line bez klasických poboček. Právě provozování poboček stojí klasické banky značnou část jejich rozpočtu. A přesně tak jednoduché to je! Stačí skvělá a funkční aplikace, kterou Revolut bezpochyby má, tu si stáhnete do svého mobilu a v ní následně provádíte veškeré transakce. Provedete ověření totožnosti a do dvou týdnů máte doma i platební kartu, kterou můžete používat jako tu klasickou od vaší běžné banky.
V čem se tedy Revolut liší od běžných bank? Revolut býval zprvu doménou především cestovatelů a to díky svým tzv. mezibankovním středovým směnným kurzům. Dokáže vám tak nabídnout ten nejlepší kurz u více než 30 světových měn. Kromě ušetřených peněz vám také odpadá hledání té nejvýhodnější směnárny někde v cizí zemi, máte ji totiž přímo ve svém mobilu.
Investování v aplikaci Revolut je opravdu snadné
To jen tak na okraj pro všechny, kdo ještě o Revolutu nikdy neslyšeli. Revolut však, kromě jiných vymožeností, dokázal ještě další skvělou a důležitou věc. Totiž to, že nabízí opravdu každému jednotlivci možnost investovat do těch nejlepších společností světa a profitovat tak na jejich prosperitě. Díky Revolutu si totiž můžete koupit akcie takových firem, jako je Amazon, Apple nebo třeba Nio, který loni posílil o úctyhodných 1100 % a stal se tak nejvýkonnější akcií celého trhu.
Což o to, koupit si akcie této čínské „elektromobilky“ za cenu někde kolem 60 dolarů, to by ještě pro většinu lidí nebyl problém. Ale třeba akcie Amazonu, které stojí přes 3000 USD za kus, to už je jiná liga! Ale vy si přece chcete vybírat, do čeho vložíte své úspory podle kvality té či oné společnosti, a ne jen podle ceny akcií, zda si je můžete dovolit! A v tom právě Revolut udělal ten zásadní krok směrem k široké veřejnosti. Můžete si zde totiž pořídit takzvané „zlomkové akcie“ a zhodnocovat své peníze s investicí už od 1 dolaru. Dalším odlehčením pro drobné investory, na které Revolut cílí, jsou, řekla bych, adekvátní poplatky za provedenou transakci, na které se v detailu podíváme dále.
💡 Tip: Revolut Vás nenutí do žádné částky či výše. Můžete si investování vyzkoušet bez poplatků za pár korun.
O tom, že celá aplikace je velmi intuitivní a uživatelsky velmi přívětivá se zmíním jen okrajově. Plně koresponduje s hlavní ideou přiblížit investování opravdu každému. Navíc je kompletně dostupná v češtině (na mail Vám občas přijdou strojově přeložené informace nebo stránky odkazované na anglické verze). Co ale považuji za důležité, je utvrdit vás v tom, že celá aplikace, potažmo platforma pro obchodování vždy bezchybně funguje. Každý pracovní den od půl čtvrté do dvaadvacáté je aplikace připravená přijímat vaše pokyny k nákupu a prodeji akcií. To je pro vás jistě důležité sdělení, když už někam vkládáte své naspořené peníze.
Podle zmíněného odpoledního času obchodování mnozí z vás jistě poznali, že si přes Revolut můžete pořídit cenné papíry kótované v USA. V současné době si můžete vybrat z více než 800 společností a koupit si tak buď část, tedy zlomek akcie od jednoho dolaru, nebo třeba i několik akcií. Jedna transakce je omezena nejvyšší hodnotou 1000 USD, můžete však nakoupit i více akcií ve větší hodnotě, jen je třeba nákup rozložit do více transakcí. Revolut nabídku akcií stále rozšiřuje, do budoucna prý plánuje obchodování i na dalších trzích včetně možnosti nákupu ETF.
Za velký přínos Revolutu považuji tu transparentnost a přehlednost. Nenajdete zde žádné nepřehledné podmínky ani nesplnitelné limity. Není tu žádná nejnižší částka, od které můžete obchodovat, respektive je to opravdu ten jeden dolar, což můžeme považovat spíše za formalitu, nikoli za omezení. Nikdo vám tedy neříká, jaký musíte mít počáteční vklad, abyste vůbec mohli s investováním začít. Své peníze máte neustále k dispozici.
Jak začít s investováním na Revolutu?
Stejně snadno, jako jste si je na svůj investiční účet nahráli, si je zase můžete klidně stáhnout a využít je třeba na zaplacení nákupu vaší kartou Revolut. Pokud prodáváte akcie jedné společnosti a budete si za svůj kapitál chtít koupit jiné, prostředky na obchodování budete mít k dispozici ihned. Pokud si peníze budete chtít stáhnout úplně, vypořádání obchodu trvá dva, nejdéle tři, pracovní dny. Vše probíhá v reálném čase, vaše portfolio je tak vždy aktuální. Celkem nová je zde statistika o vašem obchodním účtu, kde najdete například to, jak si stojíte za poslední období nebo jak si vedete celkově.
Pojďme se tedy nyní podívat krok za krokem na to, jak na Revolutu investovat. A nebojte, jak už jsem zde naznačila několikrát, nečeká vás vůbec nic složitého. Otevřít si obchodní účet u Revolutu vám zabere opravdu jen chvíli. Vše funguje v rámci jedné aplikace, takže například nahrát peníze na nákup akcií vám zabere jen pár vteřin, když už budete mít aplikaci dobře osahanou. Tedy, nejprve vás bude čekat několik stran obchodních podmínek a dalších podrobností a několik otázek týkajících se vašeho investorského profilu, jako je povolání a váš roční příjem, to je legislativní požadavek. Když si vše přečtete a odsouhlasíte, nic už vám nebude bránit se do investování pustit.
A nyní, protože v jednoduchosti je krása, si snadno převedete peníze na váš obchodní účet, který jste si právě zaktivovali. Zapněte si stopky, počítáme to na sekundy!
Nyní jste v appce Revolut na svém běžném účtu. Pokud tam nemáte dost finančních prostředků, „dobijte“ si je svou platební kartou (jde to i převodem, ale my spěcháme!). České koruny si směňte na dolar. Přímo v Revolutu za ten nejlepší kurz, samozřejmě. Jen dolar totiž platí na vašem obchodním účtu pro nákup akcií. Teď v appce na řídícím panelu překlik do záložky „Jmění“ (ano, to je ten váš nástroj na zhodnocení peněz), klikněte na „přidat peníze“, a to je vše! Vypnout stopky, hotovo! Všechno na pár kliků v jedné propracované aplikaci, super!
V políčku „Investovat“ už teď jednoduše zadáváte nákupní a prodejní příkazy, sledujete vývoj cen v reálném čase nebo si ukládáte vybrané akcie do „oblíbených“.
Poplatky za investování na Revolutu
A kolik vás bude obchodování na Revolutu stát? Právě Revolut a další zasadili tvrdý úder klasických brokerům a institucím, které si za každý obchodní příkaz účtovali velmi zatěžující poplatky. Revolut nabízí svým uživatelům několik plánů (typů účtů), z kterých si vybere podle toho, jaké služby budete od Revolutu využívat. Umí toho totiž mnohem víc, ale my se zaměřme zpět na investování. S Revolutem zadáte 3 bezplatné obchodní příkazy s plánem Standard (zdarma) a Plus (89,99 Kč/měs.), 8 s plánem Premium (174,99 Kč/měs) a neomezený počet obchodů bez provize dostanete k účtu Metal (299,99 Kč/měs.). Ale i když tyto limity přetáhnete, není to žádná hrůza.
Každý další příkaz k nákupu či prodeji vás vyjde na 28 Kč. Toto vše samozřejmě vidíte před potvrzení každé transakce. Dále je vám každý měsíc účtován poplatek za úschovu 0,01% z tržní hodnoty vašich aktiv. Úřad Finra si dále účtuje z každého prodeje 0,000119 USD – min. 0,01 USD a max. 5,95 USD. A nakonec komise pro cenné papíry vyžaduje 22,10 USD za každý 1 000 000 USD. Toť vše!
Zhodnocení financí
Poplatky jsme vyřídili, nyní se podíváme na odměny za vaše investice! Kromě zhodnocování peněz, pokud se vám v obchodování daří, je vám připisovaná na váš obchodní účet i dividenda, v případě, že ji společnost, jejíž akcie držíte, vyplácí. A to i když si koupíte jen zlomek akcie! Dividenda je vám vyplácena v přesném poměru, v jakém vlastníte své zlomkové akcie (či celé, samozřejmě).
Revolut je, řekla bych, rozumná aplikace pro investování. Rozhodně nijak nevybuzuje riskovací apetit a ani k tomu není dělaná. Například na trading určená není. Takzvané intradenní obchody jsou zde možné jen 3 týdně. Nedá se zde spekulovat ani na pokles ceny ani obchodovat na páku. Což ale v tomto případě považuji za přínos, vzhledem k tomu, že se jedná o nástroj určený pro širokou veřejnost. A tyto aktivity jsou často ztrátové, riskantní a určené pro zkušené obchodníky.
Investování do komodit a kryptoměn
Revolut podporuje také nákup několika kryptoměn, k dnešnímu dni je jich zde v nabídce deset. Jejich pořízení je podobně snadné, jako jsme si popsali výše u akcií. Ještě o něco snazší je v tom, že nakupovat můžete za všechny podporované měny, tzn. i za české koruny. Můžete si zde nastavit cílovou cenu pro automatický nákup nebo prodej. Své kryptoměny si také můžete posílat mezi svými přáteli, třeba jako milou pozornost nebo dárek k narozeninám. Tato služba však funguje jen pro uživatele Revolutu, není možné krypto posílat třeba na jinou krypto peněženku. Kryptoměny nejsou doposud nijak regulované.
Co se komodit týká, na Revolutu je možné si pořídit zlato a stříbro a to opět i jejich zlomek. Nakupovat můžete taktéž i v českých korunách či nastavit automatický nákup či prodej. Jelikož se v případě komodit nejedná o peníze jako takové, nevztahují se na ně (respektive na služby Revolutu v tomto případě) regulace FCA. Zlato má být podle ujednání kryto zlatem fyzickým.
Revolutu se dotýká i brexit, tedy odchod Velké Británie z EU. Vaše investice se tedy již neřídí právními předpisy Evropské unie, ale jsou chráněny britskými zákony. Nyní Revolut usiluje o získání irské bankovní licence.
Revolut, jakož i další dostupné a jednoduše použitelné aplikace pro obchodování, přináší na trh spoustu nových peněz od drobných investorů. Ti měli v roce 2020, podle makléřské společnosti Citadel Securities, podíl 25 % na aktivitě na akciových trzích.