Krásná příroda plná kouzelných hornatých panoramat, vodních soutěsek, úchvatných vodopádů i malebných jezer, ale také nádherná a zajímavá města, historické památky a jiné kulturní atraktivity. Tak přesně tahle kombinace vystihuje Slovensko.
Naše bratry Slováky máme za rohem, ale přesto radši jezdíme někam daleko na opačný kraj světa. Byla by ale škoda této blízkosti nevyužít k prozkoumání všeho pěkného, co u sebe doma skrývají. A věřte, že se toho najde opravdu hodně. Na skvělou dovolenou se nemusíte vydávat do vzdálených končin naší planety. Stačí se porozhlédnout po blízkém okolí. Když už se tedy vydáte k sousedům na Slovensko, co byste určitě měli vidět a navštívit?
Obsah článku
Slovensko, ráj nejen pro horaly
Tuto zemi známe především ve spojení s vysokými horskými masívy, které v naší republice až v takové výšce nikde nenajdeme. Slovensko se kromě přírody vyznačuje také velkolepými městy, kouzelnými hrady, léčivými prameny a mnoha dalšími ohromujícími místy. Na své si tady přijde každý milovník jakéhokoliv druhu cestování.
I když se Slovensko řadí mezi atraktivní země v Evropě, často je turisty přehlíženo. Kvůli novodobému obrovskému chtíči po objevování jiných kontinentů a dalekých míst se na veledíla Slovenska často zapomíná. Moře tady sice nenajdete, ale to rozhodně neznamená, že byste tuto zemi neměli navštívit. Navíc kde jinde si vychutnáte tak parádní a neodolatelnou kuchyni s širokou škálou různých specialit jako jsou halušky nebo syrečky?
Přírodní krásy a turistika
Matka příroda si na slovenském území opravdu vyhrála. Vystoupáte tady vysoké vrcholky, ze kterých se pokocháte dechberoucími výhledy, načerpáte plno čerstvého vzduchu do plic v národních parcích, zrelaxujete tělo i mysl v léčivých pramenech, zatímco se děti vyřádí v termálních parcích.
1. Vysoké Tatry
Toto slovenské pohoří jistě všichni moc dobře znáte ze školních lavic, tedy hodin zeměpisu. Jedná se o nejmenší velehory světa, ale přesto nejvyšší pohoří Slovenska i Polska a stále výškově válcují všechny hory nacházející se na území našeho Česka.
Kouzelné Tatry se prezentují masivními ostrými štíty a nádhernými plesy, které přímo vybízejí k prozkoumávání a túrám po jejich okolních krásách. Zabaví se tady nároční horalové, ale i příznivci lehčí turistiky či rodiny s dětmi i v kočárku. O ubytování také není nouze, v dnešní době si v Tatrách každý najde to nejvhodnější ubytování pro sebe. Vybrat si můžete od campingu až po různé horské chaty. Dokonce i milovníci relaxu si přijdou na své a můžou okusit místní wellness služby.
Nejvyšší horou Vysokých Tater je Gerlachovský štít, na který se ale dostanete pouze s horským průvodcem. Jestli máte radši jednodušší trasy pouze v doprovodu svých blízkých (a různých dalších turistů okolo), vydejte se na vrchol Kriváň. Sice ve výšce nevyhrává, ale věřte, že i tak si pořádně máknete a pokocháte obdivuhodnými výhledy.
Na Lomnický štít vás doveze lanovka nebo doprovodí horský průvodce. Bohužel na něj nevedou turistické trasy, takže to sami ani nezkoušejte. I když si tedy nevyšlápnete svůj osobáček, tak si zajisté užijete úžasné panoramata, která vám už navždy s úsměvem zůstanou vyryté v mysli. Raději si ale lístek na lanovku kupte předem, a to nejen proto, že vychází výhodněji, ale také se vyhnete obrovským frontám u pokladen.
Štrbské pleso se umisťuje na přední příčce žebříčku nejnavštěvovanějších míst ve Vysokých Tatrách. Jedná se o ledovcové jezero, ze kterého vytéká voda na dvě strany, tedy do Černého i Baltského moře. Sice tady bývá opravdu narváno, ale bez návštěvy této krásy by se snad ani nepočítalo, že jste byli v Tatrách.
2. Nízké Tatry
Druhé nejnavštěvovanější místo Slovenska představuje Národní park Nízké Tatry. Rozléhá se v délce 80 km mezi údolími Váhu a Hronu. Nabízí opravdu širokou škálu možností k využití volného času. Kromě prozkoumávání pozoruhodných míst se tady i dobře najíte a ubytujete. Při cestování na Slovensko byste toto pohoří neměli minout ani opomenout.
Nejnavštěvovanějším vrcholem je Chopok. Sice se při výletu na něj asi budete muset prodírat davem, ale ty výhledy určitě stojí zato a neměli byste si je nechat ujít. Dostanete se na něj pomocí lanovky, ale můžete i pěšky po vyznačených trasách.
Když už se v Nízkých Tatrách ocitnete, vydejte se také do Badínského pralesa, kde se nachází i stejnojmenný Badínský vodopád. Navštivte i některou z úchvatných jeskyní, jako třeba Demänovskou ledovou jeskyni nebo Bytrianskou jeskyni, jejichž exkurze potěší především v horkých letních dnech.
3. Malá Fatra
Kousek od našich hranic se rozléhá další slovenské pohoří zvané Malá Fatra. Jedná se o další pozoruhodný úkaz, který si zaslouží vaši návštěvu. Velmi oblíbeným výletním místem jsou Janošíkové Diery neboli různé kaňony, vodopády s žebříky a lavičkami pro hladší zvládnutí některých obtížnějších úseků. Hlavně hned při jejich zdolání můžete vyšlapat také na Malý i Velký Rozsutec. A nebojte, vše zvládají i děti.
4. Slovenský ráj
Slovensko se pyšní opravdu impozantní přírodou a k ní zaručeně patří také Slovenský ráj. Široké spektrum hlubokých a úzkých soutěsek, různé vodopády a řeky, tím vším tady potěšíte své oči i duši. Nezapomeňte si pořádně promasírovat nohy, ruce a dodat špetku odvahy, protože vás čekají cesty plné proplétání se za pomoci řetězů, lávek a žebříků. Ale věřte, že po absolvování této túry budete odcházet pouze s čistou myslí a vyčerpanými baterkami energie. Zato ta duševní šťáva bude nabitá ještě na hodně dlouhou dobu dopředu.
Tip: Rádi cestujete a objevujete atraktivity a pozoruhodná místa našeho světa? Pokud ano, tak se koukněte, co určitě navštívit ve Valencii.
Hrady a zámky na Slovensku
I když se Slovensko nepyšní obzvláště četným počtem zámků, tak byste ty vyskytující se zde měli rozhodně vidět a nevynechat. Při výpravě na některý slovenský hrad či zámek vám zajisté svou krásou a majestátností vyrazí dech a svého výběru rozhodně nebudete litovat.
1. Zámek Bojnice
Kouzelná Bojnice patří právoplatně mezi ty nejkrásnější a nejnavštěvovanější zámky, a to dokonce nejen na Slovensku, ale i v celé střední Evropě. Její romantický nádech dostane do kolem každého milovníka pohádkové atmosféry. Možná ji právě znáte z pohádky Šíleně smutná princezna.
V Bojnicích kromě zámku můžete zavítat také za zvířaty do místní zoo nebo okusit sílu okolní termální vody dosahující hloubky až 1 500 metrů. Skrývá v sobě velmi příznivé léčivé účinky.
2. Čachtický hrad
Jedná se spíše o mohutnou hradní zříceninu nacházející se na vápencovitém vrcholku nad malou vesnicí Višňové. Tento hrad je známý především díky šlechtičně Alžbětě Báthoryové neboli také zvané Čachtická paní. Jednalo se o nejmasivnější vrahyni, která se v krvi svých zavražděných děvčat koupala, aby si zachovala svůj krásný a mladistvý vzhled. Zní to hrůzostrašně? Ale nebojte, v dnešní době by tady už být neměla.
3. Spišský hrad
Tento hrad patří mezi nejrozsáhlejší komplexy hradních zřícenin ve Střední Evropě a zároveň je také největším hradem na Slovensku. Nejen díky své mohutnosti si zaslouží místo na seznamu Světového kulturního dědictví UNESCO. Zajímavá je také jeho hradní scenérie, která vás zajisté ohromí a nenechá chladnými.
4. Hrad Devín
Zříceninu tohoto hradu naleznete v jedné městské části Bratislavy. Pozůstatky se nacházejí nad soutokem řek Moravy a Dunaje. Název hradu je z latinského původu a v české verzi znamená „dívka“. Pro Slovensko patří tato atraktivita k významným místům v rámci historie, a proto je také Národní kulturní památkou. Pokud se tedy vydáte do Bratislavy, určitě se k němu zajeďte podívat.
Léčivé prameny a lázně
Slovensko je známé také svou širokou škálou léčivých minerálních vod, díky kterým vzniklo mnoho lázeňských měst a center. Lidé tady cestují léčit si své různé zdravotní problémy jako třeba pooperační stavy, nemoci pohybového ústrojí nebo zažívací problémy.
Pokud vás láká lázeňská turistika, můžete zavítat do Piešťan, které se zaměřují především na léčbu pohybového aparátu. Dále jsou velmi oblíbené Trenčianské Teplice, Dudince nebo Bardejov. Kromě léčení vás města zaujmou svou krásnou architekturou a místní atmosférou.
Klimatické lázně naleznete i v horských střediscích. Ve Vysokých Tatrách můžete využít lázeňské služby známého Štrbského Plesa nebo Nového Smokovce. Při léčení různých dýchacích či alergických problémů vám pomůže také návštěva jeskyně Bystrá.
Tip: Pokud vás trápí časté nemoci a slabá obranyschopnost těla, máme pro vás 12 tipů, jak přirozeně zvýšit svou imunitu bez použití léků.
Na Slovensko se jezdí opravdu za mnoha účely a cestovní ruch tady nabízí širokou škálu možností. V zimním období je zde ráj lyžařských a jiných zimních sportů ve vysokohorských oblastech a v různě přizpůsobených střediscích. Na své si přijdou také milovníci městské kultury, které by určitě potěšilo prozkoumávání krás Bratislavy, Košic, historického Kežmaroku nebo jiných měst. A co se týče gastronomie, správným slovenským haluškám přece nikdo neodolá.
Pokud se Vám článek líbil, tak si určitě přečtěte také o motivačních filmech nebo o zdravém cheescaku.