Domů » Tepelná ztráta domu: Kolik můžete ušetřit?

Tepelná ztráta domu: Kolik můžete ušetřit?

autor Aneta Toboříková
0 komentář
tepelná izolace domu

Se stoupající cenou elektřiny a tepla se mnoho lidí začalo zajímat o to, jaká je tepelná ztráta jejich domu. Proč totiž platit za něco, když můžete pouze zamezit plýtvání a lépe využít současné zdroje tepla? Navíc pro mnohé je neméně důležitým argumentem i výrazně větší ekologičnost tohoto přístupu. Kde tedy ztrácíte nejvíce tepla a kolik můžete ušetřit?

Kde ve svém domě ztrácím teplo?

Střecha, stěny (+ okna a dveře) a podlaha se dohromady nazývají tepelná obálka domu. Přibližně 25 % tepla uniká střechou vašeho domu. Asi 35 % tepla unikne stěnami a mezerami, v oknech a dveřích a kolem nich a asi 10 % tepla zmizí podlahou

Pokud se vám podaří zpomalit tento pohyb tepla zevnitř domu přes tepelnou obálku do vnějšího prostředí, můžete výrazně snížit své účty za energii. V moderních domech je podle stavebních předpisů nutné, aby domy byly postaveny právě tak, aby toto všechno splňovaly. Jak ale postupovat při dodatečné instalaci těchto řešení do starších domů? A které investice mají nejrychlejší návratnost?

1. Zastavte únik tepla střechou

Nainstalujte do střešního prostoru izolaci podkroví. To je nejlepší věc, kterou lze pro energetickou účinnost domu udělat. Je to levné, snadno proveditelné a návratnost může být pouhé dva roky nebo méně.

Musíte se pouze rozhodnout, zda chcete teplé nebo chladné podkroví a co přesně chcete s půdním prostorem dělat. Dále potom vyberte, jaký izolační výrobek chcete použít. Můžete si zvolit:

  • minerální vlnu, 
  • ovčí vlnu, 
  • tuhé izolační desky,
  • nebo třeba noviny. 
tepelná izolace domu

2. Zastavte únik tepla stěnami

Stěny mohou být buď plné anebo dutinové. Obecně platí, že staré nemovitosti mají plné stěny a nemovitosti postavené později mají stěny duté.

Izolace dutých stěn je snadnější: stěny se napustí izolačním materiálem, který zpomaluje pohyb tepla. Je to levné a vyplatí se to udělat, opět s relativně rychlou návratností. Instalaci vám však musí provést odborník.

Pokud máte masivní stěny, musíte je izolovat buď zvenku, nebo zevnitř. Zvenčí to vyžaduje obložení. Pokud se rozhodnete pro vnitřní izolaci, ztratíte část podlahové plochy. Na pokrytí části nákladů na zateplení masivních stěn jsou k dispozici dotace z evropských fondů.

Zateplení stěn se vyplatí, protože jsou největším zdrojem tepelných ztrát.

Okna jsou důležitá, ale možná ne tak, jak si myslíte

Zde zvažte dvě otázky. Zaprvé se zamyslete nad plochou zasklení ve vašem domě v porovnání s plochou plné stěny. Obvykle zabírají stěny podstatně větší plochu než zasklení, proto se vždy nejprve zaměřte na stěny. Za druhé, dvojité zasklení může být velmi drahé.

Navíc úspora energie při výměně jednoho okna s jednoduchým zasklením za okno s dvojsklem je poměrně nízká. To však neznamená, že se to nevyplatí. Dvojité zasklení zlepší komfort bydlení tím, že zastaví tepelné ztráty, studený průvan a zlepší zvukovou izolaci. Z hlediska nákladů však možná nejprve zvažte jiná opatření. 

Izolace proti průvanu je rychle se vracející investice

Kontrola proti průvanu se často přehlíží, ale vzpomeňte si na otevřený komín ve vašem domě. Studený vzduch proudí dovnitř a drahý teplý vzduch, který vytvořily vaše radiátory, může jednoduše stoupat nahoru a ven z komína. Pokud dům účinně utěsníte proti průvanu, můžete tomu zabránit.

Těsnění proti průvanu lze instalovat kolem dveří, oken, půdních poklopů, podlahových prken – vlastně na nejrůznějších místech.

3. Zastavte úniku tepla podlahou

Izolace podlahy zabrání úniku tepla, ale pokud chcete něco víc, můžete si nainstalovat podlahové vytápění ve spojení s klasickým kotlem nebo ještě lépe tepelným čerpadlem. To vám umožní vytápět dům a zbavit se radiátorů. Izolace podlah je poměrně jednoduchý proces a stejně jako u stěn existují dva hlavní typy: masivní podlahy a zavěšené dřevěné podlahy. A podle toho se také řeší jejich zateplení.

Kolik můžete zateplením ušetřit?

Kvalitním zateplením domu můžete ušetřit až 50% celkových nákladů na vytápění. Konkrétní čísla samozřejmě závisí na celkové ploše, která teplo ztrácí a na materiálu, ze kterého je provedena. Přesné údaje vám spočítá firma, která se zateplováním zabývá.

Návratnost investice potom spočítáte jako celkovou částku, kterou investujete do zateplení, a kolik každý rok ušetříte na vytápění. V České republice je topná sezóna obvykle osm měsíců v roce, takže celkové částky na vytápění bývají v řádu desítek tisíc.

Pokud se do zateplení pustíte měli byste rozhodně zvážit, jakou firmu si na to pozvete, protože kvalita provedení zásadně ovlivní výsledné vlastnosti. Zateplení by mělo být provedeno v dostatečné tloušťce a z odpovídajícího materiálu. Díky tomu jeho životnost může přesáhnout i 50 let.

Zároveň se nezapomeňte poohlédnout po dotacích, které mohou celkovou výši investice výrazně snížit.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz