Domů » TOP 7: Nejlepší lyžařská střediska v Rakousku

TOP 7: Nejlepší lyžařská střediska v Rakousku

od Patricie Mikolášová
Publikováno Aktualizováno
parta lidí nejlepší lyžařská střediska Rakousko

Chystáte se zatočit několik oblouků na sjezdovce? Nebo vyhledáváte adrenalinové jízdy na snowboardu? Ať tak či onak, nejlepší lyžařská střediska v Rakousku nabízejí líbezné horské vesničky, nablýskaná střediska zimních sportů, nejkvalitnější lyžařské školy a ledovce pro celoroční lyžování. Relax, luxus, vzrušující aprés-ski a bouřlivé rakouské tance na stole, to je neodolatelné a přívětivé prostředí Rakouska! Prozkoumejte 7 nejlepších rakouských lyžařských středisek ❄️ ⛰️.

Nejlepší lyžařská střediska v Rakousku: Ceny levnější než ve Francii a Švýcarsku

Rakousko si získává svou pozornost díky své výjimečné pohostinnosti, uvolněným šarmem, nedotčenými sjezdovkami a průkopnictvím ve výrobě lyží. Rakousko je světová špice ve výrobě lyžařských vleků a jeho lyžařská střediska s přehledem konkurují svým evropským protějškům. Takže ano, nejlepší rakouská lyžařská střediska, jsou stejně velká s jistotou sněhové pokrývky a totožně upravená jako ty ve Francii a Švýcarsku.

Co je ale velkým plusem? Ceny oproti těmto zemím – téměř vše: Od ubytování, přes jízdenky na vleky až po náklady na rundu jägerbomb, zaplatíte celkově méně. Při přesunech jsou kratší časy, zasněžování je prvotřídní a systémy lanovek patří k nejrychlejším na světě.

Aprés-ski – zábava podle vašeho gusta po sportování. Je libo popíjení Prosecca, Glühwein, Huga, Bombardina nebo Jägertee? Relax na lehátku, wellness, ledový bar a výstava ledového umění nebo nevídané rakouské tance na stole a večírky až do ranních hodin? To je rozmanitá aprés scéna v Rakousku!

Že to zní skvěle? Pojďte se podívat na 7 nejlepších lyžařských středisek v Rakousku!

nejlepší lyžařská střediska Rakousko – Kaprun
Rakousko má levnější ceny než Švýcarsko a Francie

💡 Tip: Řadíte se mezi party lidičky? V Saalbachu se pořádá v prosinci Rave on Snow, největší zimní festival elektronické hudby na světě!

1. Svatý Anton, Ski Arlberg: Luxus a celebrity

Svatý Anton v oblasti Arlberg patří mezi nejznámější lyžařská střediska na světě. Chcete náročné sjezdovky, nejmodernější systémy, nespoutané aprés-ski, luxus a celebrity? Čekají tu na vás jedny z nejnáročnějších sjezdovek v Alpách a připravte se na stejně náročnou aprés scénu.

Kromě náročných sjezdovek a nejmodernějšího systému lanovek získává Svatý Anton také pověst střediska, které vábí davy pařících aprés-ski a celebrity z celého světa. Chcete zavítat mezi smetánku? Našli jste to pravé místo. Tento lyžařský areál znásobí vaši lásku k horám.

Vesnice Svatý Anton se nachází v úzkém údolí, centrum je bez aut, stále si zachovává kouzlo menší vesnice, a poskytuje přístup k rozsáhlé síti sjezdovek, která se vyrovná všem rakouským lyžařským střediskům. Okolní svahy jsou nesmírně pestré, od strmých svahů Valluga až po mírné vesnické svahy v okolí Nassereinu.

S 88 vleky a lanovkami a 300 km sjezdovek je nyní Ski Arlberg jednou z největších lyžařských oblastí na světě. Svatý Anton je považován za jednu z kolébek moderní alpské lyžařské tradice, a tak si nepochybně zaslouží pověst jednoho z nejlepších lyžařských středisek nejen v Rakousku, ale i na světě

Počítejte ale, že ceny za ubytování jsou zde drahé, ale pokud se ubytujete v jiné vesnici než ve Svatém Antonu a sousedním Lechu, objevíte něco kvalitního, co vyhovuje vašemu rozpočtu.

krajina Svatý Anton, Ski Arlberg nabízí luxus a celebrity
S 88 vleky a lanovkami a 300 km sjezdovek je nyní Ski Arlberg jednou z největších lyžařských oblastí na světě

💡 Tip: Máte omezený rozpočet? Inspirujte se, 10 tipy, jak ušetřit na dovolené.

2. Lech, Ski Arlberg: Gurmánská vesnice

Tato krásná vesnička si v průběhu let naklonila nejedno srdce, a to včetně královských rodin a celebrit. Pamatujete Bridget Jonesovou a její lyžařský debut ve filmu „S rozumem v koncích“? Tak to bylo právě tady! Lech rozhodně patří mezi nejlepší rakouská lyžařská střediska.

Stačí pár minut a dovtípíte se toho, proč je tak poutavý: Starobylé dřevěné a kamenné budovy se mačkají na břehu řeky a neschází ani kostel s cibulovou bání. Panuje tu očividná atmosféra luxusu a jen se to tu hemží noblesními lázeňskými hotely. A rozhodně tu nemusíte řešit, co si uvařit k večeři. Je to totiž oficiálně světová gurmánská vesnice. Gurmáni si tu tak přijdou na své, a to díky mnoha skvělým restauracím. A kvalita věcí se nemění ani na horách. Roční výška sněhové pokrývky dosahuje kolem 10 metrů a leží zde více sněhu než kdekoli jinde v Evropě.

Lech je součástí lyžařské oblasti Arlberg a právem se označuje jako špičková lyžařská destinace v Rakousku. Relax si užijete v luxusních ubytovacích kapacitách, gurmánské zážitky na vás čekají v restauracích. Chcete kouzelné výhledy a uhrančivou alpskou architekturu? Lech je jasná volba. Zakoupíte-li plný skipas Arlberg, získáte přístup na 305 km sjezdovek. A to je největší množství lyžařských terénů v Rakousku! Nechte se unést živou après, snadno se přemístíte i do nedalekého Antonu po sjezdovkách a večer autobusem. Nepochybně vás toto lyžařské středisko s nádechem noblesy oslní.

Obrovský počet upravovaných sjezdovek nabízí spoustu červených a modrých tratí, takže perfektní podmínky i pro středně pokročilí lyžaře. Terény mimo sjezdovky v celé lyžařské oblasti jsou sice znamenité, ale to nejlepší najdete v lyžařských areálech Lech a Zurs, které jsou výbornou základnou pro ty zkušenější.

vesnice Lech, Ski Arlberg
Lech je jedním z nejlepších rakouských lyžařských středisek

3. Kitzbühel, Tyrolsko: 930 lanovek a vleků s kartou Super Ski

Hledáte místo, kde vás uchvátí rakouská pohostinnost „Gemütlichkeit“? V tomto lyžařském středisku profesionálové každoročně dosahují rychlosti 140km/h před zraky 60 000 diváků. Sjezdovky jsou dlouhé 233 km. Užijte si 35kilometrový okruh do okolních vesnic. Kitzbühel si vás získá svou kosmopolitní atmosférou, nejvřelejším přijetím a apré-ski vzrušením. Dovednosti procvičíte v legendárních lyžařských školách.

Kitzbühelské Alpy, Tyrolsko je ideální pro lyžování, snowboarding a sáňkování. Karta Super Ski Card zahrnuje více než 930 lanovek a vleků, 2 780 km sjezdovek a zpřístupňuje 800 lyžařských chat, což z těchto Alp činí jedno z největších, nejrozmanitějších a nejlepších lyžařských středisek v Rakousku. Sjezdovky mají hafo přírodního sněhu a zasněžovacích zařízení, takže to zajišťuje dlouhou lyžařskou sezónu.

Mírné sjezdovky ve středisku St. Johann v Tyrolsku se skvěle hodí pro rodinnou zábavu. Po cestě naleznete řadu romantických venkovských chat, kde si můžete užít relax, odpočinek a doplnit energii.

nejlepší rakouská lyžařská střediska, muž, který lyžuje
Karta Super Ski Card zahrnuje více než 930 lanovek a vleků

💡 Tip: Cestujete rádi? Objevte 10 nejkrásnějších měst v Evropě.

4. Sölden/Ötztal, Tyrolsko: James Bond a relax ve wellness na 50 000 m²

Jste fanoušci Agenta 007? Hvězda bondovky „Spectre“, jejíž děj se odehrál v Sölden, byl nepochybně odhodlán k odvážným a velkým věcem. Ponořte se na vrcholu hory Gaislachkogel do dobrodružného příběhu proslulého agenta, úžasný komplex najdete přímo ve skalním masivu. A tento lyžařský areál splňuje hned několik velkých nároků – nachází se tu dva lyžařské ledovce Tiefenbach a Rettenbach, a tři přístupné vrcholy převyšující 3000 metrů.

Lyžování v Ötztalské aréně začíná v nadmořské výšce 1 400 m a pokračuje až do výšky 3 249 m. „Zlatá brána k ledovci“, lyžařské spojení s ledovcovou lyžařskou oblastí regionu, otevírá bezmála 150 km sjezdovek, na jejichž pozadí se odkrývá panorama vrcholů ve výšce 9 840 m n. m., ať se rozhlédnete jakýmkoli směrem. Start sezóny v polovině října zvěční Světový pohár v alpském lyžování a Světový pohár ve snowboardingu – první z mnoha ledovcových akcí.

Chcete prozkoumat celou oblast? Žádný problém, díky modrým a červeným sjezdovkám, můžete. A ti, kteří prahnou po testu svých dovedností, mají k dispozici takřka 30 km černých sjezdovek, a to včetně tratí Světového poháru, jako je č. 31.

Kvalita sněhu je znamenitá i mimo sjezdovky. Výška areálu vám nabídne nevídané výhledy, a za jasného počasí ze Schwarze Schneide, spatříte Dolomity. Apres scéna je ohromná, masivní večírky na sjezdovce zažijete na Gampe Alm. Dáváte-li přednost rozmazlování po jízdě, Aqua Dome splní všechna vaše přání na ploše 50 000 m² najdete wellness zařízení, o kterých jste zatím ani nesnili.

rakouská chata
Romantické rakouské chaty vás učarují

5. Zell am see-Kaprun: Místo pro celoroční dovolenou

Chcete se kochat pohledem na sladkovodní jezero? Zhruba hodinu cesty od salcburského letiště leží skvostné jezerní městečko Zell am See, které se dělí o lanovku se stejně půvabným Kaprunem. Vyvezte se z centra Zell am See gondolami a sedačkovými lanovkami přímo na dvoutisícovou horu Schmittenhöhe. Vysoké svahy ledovců Kitzsteinhorn v Kaprunu sahají až do výše 3 030 metrů, takže garantují sněhovou pokrývku. Nejen začátečníci a děti mají k dispozici 11 lyžařských škol.

Zell am see stojí na břehu velkého sladkovodního jezera a je to báječné místo pro dovolenou během celého roku, v zimě si vás pak získá ledovcový vrchol Kitzsteinhorn a okolní pohoří Hohe Tauern. Vychutnejte si pohled na neuvěřitelnou ledově bílou kulisu. 

Stejně úchvatná je i samotná vesnice, kterou charakterizuje atraktivní a atmosférické staré město soustředěné kolem gotického kostela, plné okouzlujících a elegantních butiků lemující dlážděnou hlavní ulici Zell am See. Mlsné jazýčky uspokojí tradiční restaurace s rakouskými pokrmy. A co samozřejmě nechybí? Vynikající aprés-ski bary. Lanovka do Zell am See vás sveze do Kaprunu, který tvoří jednu z největších lyžařských oblastí v zemi, a to s neuvěřitelnými 400 km sjezdovek. Relax si užijete v lázních Tauern hned u Kaprunu.

Lyžařské středisko Zell am see vleky
Lanovka do Zell am See vás sveze do Kaprunu

6. Ischgl: Nejživější aprés-ski scéna

Seznamte se, hlavní město zimních večírků, Ischgl. Jedno z dalších nejlepších lyžařských středisek v Rakousku se nachází ve východních Alpách a přísluší mu oprávněně titul: Nejživější aprés-ski scéna v Evropě, ne-li na světě. Ale to zdaleka není vše, co může nabídnout. Vysoké sjezdovky se zárukou sněhu a vynikající systém lanovek tvoří z Ischglu skvělou volbu pro váš plnohodnotný lyžařský zážitek.

Zdejší lyžařský areál Silvretta Arena je propojený lanovkami a vleky, ale na jeden skipas zavítáte i do tří sousedních středisek Galtür, Kappl a See. Přestože je tu lyžování bezvadné, Ischgl se více pyšní spíše svými bouřlivými večírky než sjezdovkami. Co rozhodně vystihuje celé středisko? Hotel Elizabeth s burácejícím „oompah trancem“ a prostě oděné tanečnice. Znáte to? Je to ten hudební žánr, jenž zažijete pouze v rakouských lyžařských střediscích, kde akordeon vždy přizvukuje výrazný rytmický tep a každý refrén melodie zpívají variace na „oj, oj, oj!“. Toužíte-li přijet za pravým rakouským après-ski, už neshánějte nic jiného.

Ischgl zkrátka poráží ostatní střediska v aprés scéně, rozhodně byste měli zažít alespoň jednou Trofan Alm. Ale abyste si nemysleli, to není jediný důvod, proč sem přijet. Chcete se projet na 240 km upravených sjezdovek a zdolat nespočet těch terénních? Ty sahají až za hranice do švýcarského Samnaunu.

Zalyžujete si v maximální výšce 2812 metrů, tato oblast má super sněhový rekord. A další paráda je skvělý snowpark, jeden z nejlepších v Alpách, s prvky „King-Size“ a nejdelší pro-line na kontinentu. V centru Silvretta si užijete mnoho aktivit jako koupání, lázně, bowling a restaurace.

Na začátku, uprostřed a na konci sezóny očekávejte legendární koncerty Top Of The Mountain. Elektrizující atmosféra vás doslova vtáhne, naposledy se tu objevili mezi headlinery celebrity jako Rihanna a Elton.

ubytování Ischgl
Hlavní město zimních večírků – Ischgl

7. SkiWelt Wilder Kaiser-Brixental: Největší a nejmodernější středisko na světě

Co takhle největší a nejmodernější lyžařské středisko na světě? SkiWelt Wilder Kaiser-Brixental je nejen jedním z nejlepších lyžařských středisek v Rakousku, ale patří mezi ty největší a nejmodernější na světě. Chcete-li 270 km dokonale upravených sjezdovek, 83 vleků a 3 fun parky, už nemusíte dál pátrat. Tady si přijdete na své, ať už jste lyžaři, nebo snowboardisté, tohle středisko uspokojí všechny.

Jste-li zkušení lyžaři, otestujte své nervy na extrémní černé sjezdovce se sklonem 80 %. Zbožňujete výhledy na krajinu? Posuďte sami naživo panoramatický výhled na nejméně 70 horských vrcholů. Máte-li chuť na mrazivé zážitky, zavítejte do oslnivé vesničky Igloo s ledovým barem a výstavou ledového umění a prožijte osvětlené večerní lyžování a sáňkování.

Abyste se dostali do SkiWeltu, přímý přístup nabízí 9 idylických alpských vesniček: Ellmau, Scheffau, Söll, Going, Brixen im Thale, Kelchsau, Westendorf, Hopfgarten a Itter. V některých vesničkách vévodí poklidná atmosféra, v jiných živější. Každopádně tu najdete vše od levného ubytování, které je o něco dále, až po špičkové hotely s otevřeným výhledem na sjezdovky jako Söll, Ellmau, Scheffau, WestendorfKitzbühel a další.

muž na běžkách se sportovním kočárem s dítětem
SkiWelt Wilder Kaiser-Brixental patří mezi ty největší a nejmodernější lyžařská střediska na světě

💡 Tip: Chystáte se na běžky? Přečtěte si článek: Jak mají být dlouhé běžky? Jak vybrat běžky?

Nejlepší rakouská lyžařská střediska

Přijeďte do Rakouska za nedotčenými sjezdovkami, špičkovými středisky, výtečnými lyžařskými školami a optimálními sněhovými podmínkami, a to vše prožijete v oslnivých horách uprostřed nejkrásnější scenérie na světě.

Nejlepší rakouská lyžařská střediska vám dají všechno, po čem toužíte: Náročný terén, rodinné sjezdovky, chytře navržené systémy lanovek a vleků, après-ski, tradiční kuchyni a nejlepší lázeňské hotely, kde si protáhnete unavené svaly po zábavném a unavujícím dni na sjezdovkách. Tak schválně, už víte, kam vyrazíte vy do jednoho z nejlepších lyžařských středisek v Rakousku? Užijte si aktivní odpočinek a zimní radovánky ve stylu ⛰️!

💡 Tip: Podívejte se i na TOP 5: Nejlepší lyžařská střediska v Česku.

Články, které stojí za přečtení: