Domů » Typy meditace: Která je pro vás ta pravá?

Typy meditace: Která je pro vás ta pravá?

autor Aneta Toboříková
0 komentářů
meditace

Každodenní meditační praxe může mít významný přínos pro duševní i fyzické zdraví. Ale který je ten nejúčinnější typ meditace? Existují doslova stovky meditačních technik zahrnujících postupy z různých tradic, kultur, duchovních disciplín a náboženství. Naštěstí neexistuje žádný všeobecně uznávaný “nejlepší” nebo “nejúčinnější” typ. Záleží hlavně na tom, co nám nejlépe vyhovuje. Přinášíme proto přehled některých nejoblíbenějších typů meditace.

Jaké jsou hlavní typy meditace?

Na začátek je dobré se zamyslet nad tím, jaké jsou hlavní možnosti, mezi kterými si můžete vybrat:

Řízená a neřízená meditace

Volba mezi řízenou a neřízenou meditací je často prvním krokem při zahájení meditační praxe. Při řízené meditaci vás základními kroky praxe provede učitel, a to buď osobně, nebo prostřednictvím meditační aplikace. Tento typ meditace je obzvláště užitečný pro začátečníky, protože učitel je zkušený a jeho vedení může být klíčem k tomu, aby ti, kteří s meditací začínají, vytěžili z této zkušenosti co nejvíce. 

Většina meditací s průvodcem má podobný formát: učitel vám vysvětlí, jak se mysl během meditace chová, provede vás konkrétní meditační technikou a poté vám navrhne, jak tuto techniku začlenit do každodenního života.

Při neřízené meditaci – nazývané také tichá meditace – meditujete sami, aniž by vám někdo jiný vysvětloval postup. Pro některé lidi spočívá neřízená meditace v tom, že prostě jen sedí v klidu a po určitou dobu věnují pozornost tělu a myšlenkám. Pro jiné zahrnuje použití některých technik, které se naučili při předchozích řízených praktikách.

Meditace zklidnění vs. meditace vhledu

Meditační techniky jsou často popisovány jako meditace uklidňující nebo meditace vhledu. Záměrem uklidňující meditace je vypěstovat klidnější, mírumilovnější stav mysli a zlepšit koncentraci. Většina meditačních praktik pro uklidnění spočívá v soustředění se na určitý objekt – dech, mantru, vizualizaci, fyzický objekt, dokonce i fyzické pocity v těle – a vracení se k tomuto objektu, kdykoli se rozptýlíte nebo si všimnete, že vaše mysl začíná bloudit.

Lidé, kteří se věnují meditaci vhledu, si také často stanovují záměr proměnit svou mysl rozvíjením vlastností, jako je moudrost a soucit. Meditace vhledu zahrnuje soustředění se na dech a uvědomování si a zaznamenávání všech fyzických a duševních pocitů, které se objevují.

Na meditaci je zajímavé toto: nemusí se jednat o jednu nebo druhou meditaci, uklidňující nebo vhledovou. Ve skutečnosti mnoho meditačních technik kombinuje prvky obou. Kromě toho, že nám tyto meditace pomáhají nalézt klid a duševní ticho, pomáhají také zlepšit pocit pohody, štěstí a empatie vůči druhým.

Jaké jsou jednotlivé typy?

A teď už tedy k jednotlivým možnostem, z čeho si můžete vybrat?

Soustředěná pozornost

Tato forma meditace je poměrně jednoduchá, protože k zaměření pozornosti, ukotvení mysli a udržení vědomí využívá objekt našeho dechu. Všimli jste si, že se vaše mysl začíná toulat? Jednoduše se vraťte k dechu.

Skenování těla

Naše tělo často dělá jednu věc, zatímco naše mysl je jinde. Tato technika je určena k synchronizaci těla a mysli tím, že provedete mentální sken od temene hlavy až po konec prstů na nohou. Představte si světlo kopírky, které se pomalu pohybuje po vašem těle, a upozorněte na všechny existující pocity, vjemy, napětí nebo bolesti.

Všímavost

Ať už se soustředíte na dech, nebo jen sedíte v klidu, tato technika, jinak zvaná mindfulness, zahrnuje konkrétní všímání si toho, co mysl rozptyluje. Myšlenku nebo pocit zaznamenáme, abychom obnovili vědomí, vytvořili si trochu prostoru, jako způsob, jak se odpoutat, a abychom se dozvěděli více o svých myšlenkových vzorcích, tendencích a podmíněnosti.

Vizualizace

Tento typ meditace vás vyzývá k tomu, abyste si v mysli něco nebo někoho představili, v podstatě nahrazujeme dech mentálním obrazem jako objektem soustředění. Někomu to může připadat náročné, ale ve skutečnosti se to nijak neliší od toho, když si přirozeně a bez námahy živě vybavíte tvář starého přítele. A tak je to i s meditací. Vyvoláním konkrétní vizualizace můžeme nejen pozorovat mysl, ale také se soustředit na případné fyzické pocity.

meditace
Ilustrační obrázek | Zdroj: Pixabay

Láskyplná laskavost

Soustředění se na obraz různých lidí – nezáleží na tom, zda je známe, nebo ne, zda je máme rádi, nebo ne – je nedílnou součástí i této techniky. Pozitivní energii a dobrou vůli směřujeme nejprve k sobě a pak jako vlnový efekt k ostatním, což nám pomáhá zbavit se nešťastných pocitů, které můžeme prožívat.

Dovedný soucit

Podobně jako meditační technika milující laskavosti i tato technika zahrnuje soustředění se na osobu, kterou znáte nebo máte rádi, a věnování pozornosti pocitům vycházejícím ze srdce. Tím, že otevřeme své srdce a mysl ve prospěch druhých lidí, máme možnost podpořit pocit štěstí ve své vlastní mysli.

Uvědomování si odpočinku

Spíše než soustředění na dech nebo vizualizaci spočívá tato technika v tom, že necháte mysl skutečně odpočívat; myšlenky mohou vstoupit, ale místo aby vás rozptylovaly a odváděly od přítomného okamžiku, jednoduše odplují.

Reflexe

Tato technika vás vyzývá, abyste si položili otázku: třeba něco jako: “Za co jste nejvíce vděční?” Uvědomte si pocity, nikoli myšlenky, které se objevují, když se na otázku soustředíte.

💡 Tip: Obvyklý styl meditace vám nepřinesl očekávanou úlevu anebo vás nebavil? Možná je na čase vyzkoušet dynamickou meditaci.

meditace
Ilustrační obrázek | Zdroj: Pixabay

Některé další typy meditací

Výše uvedený seznam meditačních stylů není zdaleka vyčerpávající. Zde jsou některé další formy této starobylé praxe, které byste mohli chtít prozkoumat. 

Zenová meditace

Tato starobylá buddhistická tradice zahrnuje vzpřímený sed a sledování dechu, zejména jeho pohybu do břicha a z břicha, a nechání mysli “jen tak být”. Jejím cílem je podpořit pocit přítomnosti a bdělosti.

Meditace s mantrami

Tato technika je podobná meditaci soustředěné pozornosti, avšak místo soustředění se na dech ke zklidnění mysli se soustředíte na mantru (což může být slabika, slovo nebo fráze). Jemné vibrace spojené s opakovanou mantrou mohou podpořit pozitivní změnu – třeba zvýšení sebedůvěry nebo větší soucit s druhými – a pomoci vám vstoupit do ještě hlubšího stavu meditace.

Transcendentální meditace

Praxe zahrnuje pohodlné sezení se zavřenýma očima po dobu 20 minut dvakrát denně a zapojení se do meditace podle instrukcí. Studentům se doporučuje praktikovat dvakrát denně, což často zahrnuje ranní meditaci, a druhé sezení je uprostřed odpoledne nebo v podvečer.

Jógová meditace

Stejně jako existuje mnoho různých druhů meditace, existuje i mnoho stylů jógy, které jsou zaměřeny na posílení nervového systému, abychom byli schopni lépe zvládat každodenní stres a problémy. Abychom však dokázali integrovat nervosvalové změny, musíme si vyhradit čas na šavásanu, relaxační pozici, abychom uvolnili tělo a zbavili se napětí.

Meditace vipassana

Další starobylá tradice, která vás vyzývá, abyste pomocí soustředění intenzivně zkoumali určité aspekty své existence se záměrem případné transformace. Vipassana nás vede k nalezení “vhledu do pravé podstaty reality” prostřednictvím kontemplace několika klíčových oblastí lidské existence: “utrpení, neuspokojivosti”, “pomíjivosti”, “ne-já” a “prázdnoty”.

Čakrová meditace

Tato meditační technika je zaměřena na udržení otevřených, vyrovnaných a plynulých základních čaker – center energie. Zablokované nebo nevyvážené čakry mohou mít za následek nepříjemné fyzické a psychické příznaky, ale čakrová meditace může pomoci uvést všechny čakry zpět do rovnováhy.

Meditace čchi-kung

Jedná se o starobylou a účinnou čínskou praxi, která spočívá ve využívání energie v těle tím, že umožňuje, aby se energetické dráhy – zvané “meridiány” – otevřely a byly plynulé. Předpokládá se, že vysílání této energie dovnitř během meditace pomáhá tělu uzdravovat se a fungovat.

Meditace ve zvukové lázni

Tato forma využívá mísy, gongy a další nástroje k vytváření zvukových vibrací, které pomáhají soustředit mysl a přivést ji do uvolněnějšího stavu.

Oslovila vás jedna nebo více z těchto meditačních technik? Pamatujte, že nakonec nezáleží na tom, kterou techniku si vyberete. Záleží na tom, abyste si vybrali takový styl, který vám umožní začlenit vlastnosti, které zažíváte během meditační praxe – klid, empatii, všímavost – do zbytku dne.

Přidat komentář →

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz