Vnímáte svou práci jako své poslání, nebo je to pro vás jen povinná nutnost pro vydělání peněz? Pokud je vaší odpovědí druhá možnost, pravděpodobně ve své každodenní činnosti nevyužíváte své skutečné dary, což pro vás může být v delším časovém horizontu frustrující.
Dle východních nauk má své poslání každý člověk na této planetě. Každý z nás je totiž jedinečný a právě jeho unikátnost přináší světu něco nového, a tudíž důležitého pro celek.
Touha najít a žít své poslání je s námi protkaná už od dětských let a s věkem se čím dál víc stupňuje. Nikdo totiž nechce zbytečně ztrácet čas něčím, co mu nedává smysl a co považuje za povinnost jen kvůli složenkám. Naše poslání je totiž něco, v čem jsme přirozeně dobří, co nás skutečně baví, dělá nám radost a nikdo nás do toho nemusí nutit.
Úplně nejlepší je, když tuto svoji vášeň můžeme spojit s naším zaměstnáním nebo podnikáním. To se nám ale těžko povede, pokud nebudeme vědět, co by to vlastně mělo být. Pokud jste si někdy položili otázku: „Jaké je mé poslání?“ nebo „Jaký je můj životní úkol?“, může vás inspirovat tento článek.
Obsah článku
Nejčastější překážky, které stojí v cestě nalezení našeho poslání
Některým lidem je jejich životní poslání jasné už od mala. Například Albert Einstein se pro vědu rozhodl od chvíle, kdy mu otec daroval magnetický kompas, Mozart zase složil svou první skladbu už v pěti letech. Pro každého však není tak snadné identifikovat svoji vášeň a poslání. Většinou je to kvůli vnějším faktorům a vlivům, které na nás v dětství a v dospělosti působí. Mezi nejčastější vlivy patří:
- nedostatečná podpora a rozvíjení našich talentů v dětství
- nízká sebedůvěra ve vlastní schopnosti
- zaměření pouze na vydělávání peněz
- vyhledávání pouze těch věcí, které přinášejí prestiž a postavení
- napodobování a kopírování druhých lidí
- držení se vyjetých kolejí a strach ze životních změn
- přesvědčení, že už je jsme příliš staří na hledání poslání
Jak tedy zjistit své poslání?
Naštěstí se všichni rodíme s vnitřním kompasem, který nám dokáže sdělit, zda jsme na správné cestě k nalezení svého skutečného úkolu. Tím kompasem jsou především naše pocity naplnění, radosti a lehkosti.
1. Čím jste chtěli být v dětství?
Jedním z nejlepších vodítek, jak zjistit své poslání, je vzpomenout si, čím jste chtěli být jako malé děti. V dětství jsme totiž nejlépe napojeni na svou pravou podstatu a naše myšlení není ovlivněno obavami o peníze nebo staráním se o prestiž. Říkáte si, že jste nechtěli být něčím speciálním a vaším vysněným povoláním byl typický popelář, princezna nebo kosmonaut? I tyto klasické dětské sny jsou odrazem vašeho vnitřního nastavení a taktéž pro vás mohou být zajímavým ukazatelem, jakým směrem své poslání hledat.
2. Jaké jsou vaše vrozené talenty a schopnosti?
Každý člověk je dobrý v něčem jiném a každý z nás se rodí s nějakými talenty a schopnostmi. Zkuste se zamyslet, jaké dary máte zrovna vy. Možná, že si o spoustě svých schopností myslíte, že jsou nepodstatné, samozřejmé a že je má každý. To se vám může jevit zejména tehdy, když se dlouhodobě pohybujete v sociální bublině lidí, které dohromady spojují právě jejich podobné talenty. Uvědomte si ale, že ne každý umí třeba tak dobře komunikovat s lidmi jako vy, stejně jako všichni neumíme chutně vařit, rychle běhat, dělat dobré fotky, vytvářet weby nebo hrát dobře na kytaru.
💡 Tip: Vaše schopnosti vám pomůže odhalit také Jungova typologie osobnosti.
3. Co byste nejraději dělali, kdyby nešlo o peníze?
Když uvažujeme o tom, co bychom mohli v našich životech dělat, máme tendenci se neustále ohlížet na peníze. Z pocitu, že ne vším se dá dobře vydělávat potom nevěnujeme dostatečnou pozornost tomu, co by chtěla skutečně dělat naše duše. Zkuste si tedy představit, že by přestaly existovat peníze a nebylo by podstatné, kolik za svou práci dostanete. Jaké by v tomto případě bylo vaše vysněné povolání? Jakou činnost byste byli ochotni dělat i zadarmo jen pro pocit radosti a naplnění? Oblékli byste si sako a šli na pracovní schůzku, nebo byste třeba raději vyráběli něco ze dřeva? Zde se nabízí otázka: „Proč být průměrný manažer, kterého práce nebaví, když můžete být nadšený prvotřídní stolař, kterého si budou lidé mezi sebou doporučovat?“
4. Čím byste mohli zlepšit svět?
Naše vrozené talenty neslouží jen nám, ale také mají svůj význam pro celek. Na otázku: „Jak bych mohl přispět ke zlepšení světa?“ si každý z nás odpoví jinak, a to z hlediska toho, jaké máme schopnosti, co nás baví a co nám jde. Ať už máte talent rozdávat druhým radost svým uměním, zabýváte se vědeckým bádáním, dokážete druhé inspirovat ve zdravé životosprávě, navrhujete lidem krásné interiéry nebo se třeba vyznáte v sázení stromů, svým talentem vždy přispíváte ke zlepšení světa okolo sebe, a právě proto se to dá nazvat jako „ vaše poslání“. Naopak pokud někdo dělá dlouhodobě práci, která ho nebaví a není v ní moc dobrý, do celku tím spíše přináší disharmonii. V důsledku toho potom vznikají zbytečné chyby, problémy a nedorozumění.
Nalézt poslání znamená vrátit se sám k sobě
Pokud máte pocit, že vaše práce není „to pravé “a chtěli byste dělat úplně něco jiného, pravděpodobně jste někde během života sešli ze své cesty. To ovšem nevadí, protože jste nasbírali plno zajímavých zkušeností. Současně ale není nikdy pozdě se na svou cestu zase vrátit. Objevit své poslání je jako návrat zpátky sám k sobě, protože vám to umožní žít více v souladu sami se sebou a ne pouze podle toho, co by se mělo nebo co od vás očekávají druzí. Nikdo jiný totiž nemůže poznat vaše poslání, kromě vás.
💡 Tip: S nalezením vašeho životního úkolu a poslání vám také pomůže, když se naučíte, jak naslouchat své intuici.