Improvizace je důležitou schopností, která se objevuje v našich každodenních životech. Ti, kteří ji ovládají mají vše jednodušší a jejich život se nese na vlně klidu. Naučte se také improvizovat a staňte se mistry okamžiku!
Obsah článku
Co je improvizace a kdy se používá
Improvizace je reakce na nečekanou situaci. Někdo ji přirozeně umí ovládat a dokáže tak řešit nečekaný problém, který se naskytne. Pro ostatní, včetně mě, je problém zvládnout cokoliv, na co se nemohou připravit předem – panikaří, dělají hlouposti a jsou ve stresu. Naučit se improvizaci je tedy až nutností, pokud chcete žít více v klidu a zvládat vše tak jednoduše, jako se vám to zdá, když se díváte na film.
Improvizace na divadle
Termín “improvizace” je užíván jako odborný v dramatické výchově, kde se ale jeho význam nijak neliší. Osoby jsou vystaveny nečekaným situacím, na které mají reagovat, ale jsou při tom na rozdíl od nás pozorováni a hodnoceni. Může jim být zadán nějaký úkol, dána rekvizita či nastínění určité atmosféry. I v divadle se improvizací zabývají, některá divadla jsou dokonce na tomto principu postavena a klasické hry se u nich nehrají. Tito herci jsou opravdu mistry ve svém oboru a ovládají disciplínu na profesionální úrovni.
Pokud se budeme bavit o životě, tam na nás nečekané situace čekají každý den, ať už chceme nebo ne. Některé z nich nám nastražují ostatní lidé – škola, práce, přátelé. Jiné ale přináší sám život a my máme pocit, že je nemůžeme ovlivňovat. V takovém případě jde o zkoušky, kterými jsme podrobeni, abychom se posouvali dál a neustále se zlepšovali. Jestli tedy máte problémy s improvizováním, počítejte s tím, že ho budete zažívat často, abyste se to naučili.
My pro vás máme 5 tipů na to, jak se v improvizaci zlepšit a zjednodušit si tak život. Pojďme se na to podívat.
5 tipů: Jak se naučit improvizovat
Jako malí jsme s něčím takovým neměli problém – bylo nám jedno, co si kdo myslí a scénáře v naší hlavě byly vždy růžové. Na co se bát, vždy to nějak dopadne. A o to jde! Často máme strach z toho, že když nejsme připraveni na danou situaci, její řešení bude obtížné a nepříjemné. Kdybychom si ale namísto toho uvědomili, že o nic nejde, možná by se nám všem žilo lépe. Jak na to?
Využijte to, co máte
Nepřemýšlejte nad tím, co vám chybí, co byste si přáli v danou chvíli mít, ale “hrajte” s tím, co je k dispozici. Řekněte si, jak z aktuální situace můžete co nejvíce vytěžit, co je na ní pozitivního, v čem je dokonce i lepší. Mějte oči otevřené a zamyslete se, jaká je nejlepší cesta – krátké zamyšlení vám ušetří čas i energii. Někdy jsme totiž natolik vystresovaní, že zkoušíme co nejvíc za co nejkratší čas namísto toho, abychom čas využili efektivně na jednu aktivitu, kterou vykonáme pořádně. Nadechněte se a vydechněte, jedině tak budete mít čistou hlavu a vaše rozhodnutí budou správná.
Uklidněte se a mějte čistou hlavu
Čistá hlava, a jsme u toho. Myslím si, že udržet si klidnou mysl není lehké ani za normálních okolností, natož v situaci, kterou jsme neočekávali. Vyzkoušejte nejrůznější dechová cvičení, která lze praktikovat jak preventivně, tak přímo ve chvíli neklidu. Také se můžete zkusit zamyslet, co vás tak stresuje, a to vypsat na papír. Vždy, když budete mít neklidnou hlavu, sepište si vše, co vás znervózňuje, obtěžuje nebo to nemůžete dostat z mysli. Až to uvidíte napsané, najednou to nebude takový problém jako předtím a zároveň se vám uleví. Zkuste to!
Udržujte nadhled
Nadhled souvisí s předchozím bodem. Abyste situaci dokázali nějakým způsobem řešit, nesmíte v tom plavat. Vylezte ze své hlavy a představte si, že jste kamarád, kterému někdo vypráví váš problém. Věřte, že se vám nebude zdát tak obtížný a jelikož k němu nebudete cítit emoce, dokážete nezaujatě posoudit, jak by se dal řešit. Takovýto nadhled byste si měli udržet při každodenních situacích, abyste zůstali objektivní.
Nebojte se
Protože si předem nemůžete připravit plán, bojíte se, jak to dopadne, co si kdo bude myslet, co se stane i nestane. Zahoďte veškerou negativitu a prostě něco dělejte. Většina myšlenek, které se vám kdy odehrávali v hlavě se stejně nestala, takže je malá pravděpodobnost, že to tentokrát vyjde. Namísto vymýšlení scénářů se raději odhodlejte a prostě to nějak zvládněte, protože nikdy nevíte, co vás čeká potom. Ano, může to být hrozná zkušenost, ale často vás taky dokáže překvapit.
💡 Tip: Vzpomeňte si na vše, čím jste si prošli. Bylo to opravdu vždy tak hrozné, nebo byla horší ta příprava, která se odehrávala v hlavě? To vám pomůže uvědomit si, že nejtemnější emoce se skrývají za představou, nikoliv za realitou.
Schválně se situacím vystavujte
Abyste si lépe zvykali a stávali se silnějšími a silnějšími, nevyhýbejte se situacím, které jste nečekali, ale naopak – vystavujte se jim. Chce to kuráž, protože dobrovolně jdete proti sobě, ale věřte, že je to potřeba – překonávání sám sebe vás posune dál. Pokud víte, že vydání se touto cestou vás vystaví nové situaci, se kterou nemáte zkušenost, jděte do toho! Stačí se vyhýbat stereotypu a zkoušet nové věci, v takovém případě vás totiž čeká spoustu nového.
Jak si improvizaci v každodenním životě užít
Abyste po čas vykonávání improvizace netrpěli, měli byste si uvědomit, že vše je vlastně jedno. Ať už to vyřešíte tak či onak, prostě to bude mít nějaký důsledek, který časem vyhodnotíte jako pozitivní. Proč? Protože vše má svůj smysl, a i když ho teď nemůžete najít, je tam. Věřte tak v sami sebe a udělejte to nejlepší, co dokážete. Zpětně se na to budete dívat úplně jinak a mohli byste litovat, že jste se tak stresovali namísto toho, abyste si každou fázi života užívali. Pokud tedy zažíváte něco nepříjemného, myslete na to, že vás to posílí a pokud prožíváte radostné chvíle, pak vnímejte každou jejich vteřinu.