Sebejistota je kamenem úrazu u mnohých z nás. Mnohdy o sobě pochybujeme a stydíme se za své pravé já v dnešním extrovertním světě. Ti, kteří nikdy netrpěli stydlivostí, netuší, jak může být vysilující, zvláště pokud to tak je v práci. Pokud vás brzdí ostych, naučte se, jak ho překonat a stát se sebevědomějším.
V článku se dočtete jak se přestat stydět, jak se zbavit studu, který vás svazuje a co je to vlastně stydlivost.
Obsah článku
Stydlivost a jak s ní zatočit
Pokud se cítíte nesví ve společenských situacích a který vám brání dosáhnout svých cílů. Stydlivost může lidi skutečně brzdit – částečně proto, že ti, kteří jsou stydliví, mají tendenci vyhýbat se společenským situacím a veřejnému mluvení, a částečně proto, že zažívají tolik chronické úzkosti.
Pokud mezi takové lidi patříte, můžete se těšit vědomím, že nejste zdaleka sami – čtyři z 10 lidí se považují za stydlivé.
Ale je tu dobrá zpráva: Stydlivost lze překonat. Časem, úsilím a touhou po změně je možné současný stav zlepšit. Pokud je vaše plachost závažná, možná budete potřebovat pomoc od terapeuta nebo poradce, ale většina lidí to dokáže sama.
1. Neoznamujte to.
Není třeba všem o své stydlivosti hned říkat. Ti, kteří jsou vám blízcí, už to vědí a ti ostatní možná nikdy nebudou mít příležitost si toho všimnout. Není to tak vidět, jak si pravděpodobně myslíte. Lidé se v první řadě soustředí a zajímají vždy sami o sebe a tak jim mnoho věcí snadno unikne. Vaší stydlivosti si nikdo nemusí ani všimnout.
2. Nedělejte ze stydlivosti váš jediný rys.
Neoznačujte se za stydlivého (ani jakkoliv jinak). Každý člověk je jedinečný a skládá se ze spousty různých rysů, vlastností a vzpomínek. Nenechte žádný jeden z nich, aby vás definoval. Dívejte se na sebe jako na úžasnou jedinečnou osobu, kterou jste.
💡 Tip: Jednou z nejlepších zbraní je sebereflexe, sebepoznání a sebeláska. Ve chvíli, kdy si uvědomíte, kdo doopravdy jste, jaké máte dobré a špatné vlastnosti, co zvládáte a s čím se perete, otevřete cestu k tomu, abyste k sobě byli mnohem více empatičtí.
3. Přestaňte se sabotovat.
Někdy jsme si sami sobě největším nepřítelem. Naučte se, jak s tím přestat a už nedovolte svému vnitřnímu kritikovi, aby vás srážel. Uvědomte si, že se jedná pouze o vaše myšlenky, nikoliv o skutečnou pravdu. Když si svého kritika uvědomíte, analyzujte, zda je skutečně pravda to, co říká. Projděte každou jeho větu a skutečně prozkoumejte, zda je pravdivá. Kritické myšlenky pak nahraďte takovými, které lépe odpovídají skutečnosti.
Když zjistíte, že si myslíte: „Nikdy nic nedělám správně“, nahraďte to vyváženým prohlášením jako: „Někdy dělám věci opravdu dobře a někdy ne.“
4. Poznejte své silné stránky.
Udělejte si seznam všech svých kladných vlastností a pokud máte pocit, že žádné nevidíte, požádejte přítele nebo člena rodiny, aby vám pomohli. Přečtěte si jej nebo jej odříkejte vždy, když se cítíte nejistě. Pravidelně si připomínejte všechno dobré, co světu dáváte a za co vás lidé oceňují.
5. Jeden špatný okamžik neznamená špatný den.
Nenechte jeden okamžik ovlivnit celou akci anebo celý den. To, že se něco třeba nepovedlo, či jste nereagovali tak, jak jste si představovali, neznamená, že tím skončil celý svět. Přijměte to jako zakolísání, nechte to být a soustřeďte se na to, co se děje teď a jak si budete dne užívat dál.
💡 Tip: Přečtěte si 8 Tipů jak zvýšit odolnost vůči stresu a praktikujte je ve vypjatých situacích. Uvidíte, že časem je začnete zvládat s větším přehledem.
6. Zastavte svou fantazii.
Ačkoliv představivost lidé většinou vnímají jako pozitivní vlastnost, není tomu tak vždy. Naše hlava občas zvládne vyfabulovat nejneuvěřitelnější věci, které mají k pravdě hodně daleko. Stydliví lidé někdy cítí nesouhlas nebo odmítnutí ostatních lidí, i když tomu tak není, a připisují lidem negativní reakce, i když se ve skutečnosti líbili anebo bylo jejich přijetí neutrální.
💡 Tip: Na zastavení toku negativních myšlenek skvěle pomáhá meditace. Anebo si přečtěte více o mindfulness a jak pomáhá žít více přítomným okamžikem.
7. Čelte svému strachu.
Někdy, když se bojíte, nejlepší uděláte, když se tomu postavíte čelem. Pokud se bojíte, jen se na to dívejte a opřete se o to. Udělejte si seznam všech svých úzkostí a obav. Pojmenujte je, naplánujte si a jak s nimi budete bojovat.
To, že trpíte stydlivostí, by vám nemělo bránit v úspěchu, o který usilujete. Vyzkoušejte tyto jednoduché nástroje a staňte se tím, kým toužíte být.