Domů » 35 Tipů: Kam jít v Praze na výlet?

35 Tipů: Kam jít v Praze na výlet?

autor Radka Konečná
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentář
Výlety v Praze

Petřínské sady, labyrint v Troji, vyhlídka z Vyšehradu. A kam se v Praze rádi vracíte vy nebo jaká část na vás udělala nejlepší dojem? Praha nabízí nepřeberné množství historických památek, zajímavých míst, aktivit a každý si tak může najít to své. Franz Kafka kdysi o Praze napsal “Praha člověka nepustí. Tahle matička má drápy.“ A měl pravdu.

Inspirujte se našimi tipy na krátké i delší výlety a procházky po tomto stověžatém velkoměstě. Na své si jistě přijde ten, kdo Prahu navštíví poprvé, i ten, kdo v ní celý život bydlí a žije. Inspirujte se našimi pečlivě sestavenými tipy na zajímavá místa v Praze!

Přečtěte si rovněž o dalších zajímavých místech v Praze, která nejsou tak známá, ale přesto stojí za návštěvu. Třeba vás některé z nich překvapí.

Kam v Praze, když ji objevujete poprvé?

Následující seznam vám představí 8 zajímavých míst, která byste při svém prvním setkání s Prahou rozhodně neměli minout. Nechte na sebe dýchnout historii těchto starobylých míst, které jsou pro Prahu ikonické.

1. Hradčany

Pokud jste ještě nikdy nenavštívili Prahu, mohou pro vás být Hradčany skvělým startovacím místem pro její objevování. Úplně nahoře se tyčí Pražský hrad, který je jednou z nejnavštěvovanějších památek města.

Hradčany však nabízí mnoho dalších historických budov. Podívejte se rovněž do Chrámu svatého Víta, prohlédněte si Schwarzenberský palác a při cestě dolů nezapomeňte zabočit do Zlaté uličky, která končí u věže Daliborky. Právě v této věži podle pověsti naučila Dalibora nouze housti.

Kam v Praze? Na Hradčany!
Pohled na Hradčany

2. Vyšehrad

Historická atmosféra starověkého Vyšehradu láka místní i turisty. Jeho funkce se za více než tisíc let často měnila. Nejprve zde bylo hradiště, pak se tady razily denáry, následně se stal královským hradem a potom i městem. Na konci 19. století se na Vyšehradě začaly pohřbívat významné české osobnosti a tak tu naleznete jeden z nejznámějších hřbitovů u nás, který je i turistickou atrakcí.

V okolí kostela Sv. Petra a Pavla jsou dnes krásné a tiché zahrady, zřícenina hradu Vyšehrad a z mnoha míst je také nádherný výhled na Vltavu. Jistě si při pohledu z kamenných zdí vzpomenete na známou pověst o koni Šemíkovi, který z vyšehradské hradby seskočil do Vltavy a přenesl svého pána na protější břeh. Vyšehrad je ideálním místem na procházku a především v letních měsících je často navštěvován Pražany. Konají se tu i různé kulturní akce a následně můžete klidně seběhnout k Vltavě na náplavku.

Vyhlídka z Vyšehradu
Vyhlídka z Vyšehradu

3. Staroměstské náměstí

Procházka po Starém městě je na jednu stranu plná nádherných starobylých budov a kostelů, na tu druhou je ale také plná turistů. Především v okolí Staroměstského náměstí se musíte při procházení úzkými uličkami obrnit trpělivostí. Aspoň budete mít čas prohlédnout si ty krásně zdobené domy. Stačí zvednout hlavu!

Nevynechejte ulice Celetnou, Železnou, Pařížskou či Michalskou. Když už se dostanete až na Staroměstské náměstí, pohlídejte si, abyste tam byli v celou hodinu nebo nejlépe ve dvanáct hodin. To je čas, kdy se spouští tamní orloj z 15. století. Prohlédněte si Staroměstskou radnici i kostely a paláce v blízkém okolí.

Kam v Praze? Na Staroměstské náměstí.
V popředí je Staroměstská radnice a Pražský orloj. V pozadí je Týnský chrám

4. Židovské památky

Když už se budete potloukat uličkami na Starém městě podívejte se do Josefova. Jedná se o bývalé židovské ghetto, které je plné historických židovských staveb. Projděte se po Maiselově ulici a zastavte se u Maiselovy synagogy. Nachází se asi pět minut od Staroměstského náměstí a návštěvníkům nabízí stálou expozici historie českých židů.

Z Maiselovy synagogy je to už jen opravdu kousíček ke Staronové synagoze. Jedná se o jednu z nejstarších dochovaných synagog v Evropě. Poblíž ní můžete rovněž obdivovat synagogu Vysokou a projít se po židovském hřbitově. Za obdiv stojí rovněž Jeruzalémská synagoga, která se však nachází na opačné straně Starého města, směrem k hlavnímu nádraží.

Kam v Praze za židovskými památkami?
Staronová synagoga

5. Národní divadlo

Další dominantou břehu Vltavy je Národní divadlo, jehož střecha se jednoduše nedá přehlédnout. Pokud milujete divadelní představení, určitě si pořiďte lístky. Jistě vás uchvátí také zlatý interiér sálu. Divadlo také nabízí možnost turistické prohlídky budovy včetně návštěvy střešní terasy, odkud je krásný výhled na Petřín a Pražský hrad. Po návštěvě si můžete jít odpočinout na nedaleký Střelecký ostrov.

Kam v Praze za kulturou? Do Národního divadla.
Kam v Praze za kulturou? Do Národního divadla.

6. Karlův most

Pokud hledáte pro Prahu něco opravdu ikonického, pak je to Karlův most. Ten propojuje Staré město a Malou stranu. Na obou stranách se tyčí ohromné mostecké věže a jeho okraje lemují sochy svatých.

I k tomuto místu se vážou různé pověsti. Do malty se prý přidávala syrová vejce. Podle další pověsti je někde v mostě zazděn Bruncvíkův zázračný meč, pro který si má sv. Václav přijet, až bude Česku nejhůře.

Z mostu je navíc krásný výhled na oba břehy Vltavy, Pražský hrad i Národní divadlo.

Noční Karlův most
Noční Karlův most

7. Zoologická zahrada

Pokud máte nějaký čas nazbyt, věnujte jej návštěvě jedné z nejhezčích a největších zoologických zahrad v Česku. Historie Pražské zoologické zahrady sahá až do 19. století. V současnosti je její rozloha 50 hektarů a pro návštěvníky je připraveno 14 pavilonů a více než 150 expozic. Dohromady žije v zoo neuvěřitelných 5686 zvířat. Velké popularitě se těší třeba údolí slonů. Zajímavostí pražské zoo je lanovka, která vás vyveze na horní stanici, odkud je nádherný výhled.

Zoologická zahrada v Praze
Zoologická zahrada v Praze

8. Prašná brána

Když se budete protloukat uličkami Starého města, projděte Celetnou až k Prašné bráně. Na svém místě stojí již od 15. století a sloužila pro uskladňování střelného prachu. Tudy také vcházely korunovační průvody českých králů. Je vysoká 65 m a návštěvníci si mohou vystoupat po 186 schodech na vyhlídkový ochoz, který je ve výšce 44 m.

Prašná brána v Praze
Prašná brána v Praze

Malebné městské parky a zahrady

Pro místo odpočinku po těžkém dni není nad to si sednout do klidné zahrady a poslouchat zpěv ptáků. Praha má velké množství skvělých velkých i menších parků. Víte, kam v Praze za takovým zážitkem?

9. Petřínské sady

Pokud nějaký městský park nesmíte vynechat, pak jsou to Petřínské sady, přilehlá zahrada Kinských a Seminářská zahrada. Cestiček na Petřín je tolik, že projít je všechny by trvalo hodiny. Můžete přitom vidět Letohrádek Kinských, vodopády, kapli či Hladovou zeď. Její název se váže k další pověsti z doby Karla IV., který ji prý nechal postavit, jen aby lidem poskytl placenou práci.

Kam v Praze? Na Petřín.
Kam v Praze? Na Petřínskou rozhlednu

Cestu nahoru je možné si zkrátit lanovkou. U výstupní stanice je krásný růžový sad a Štefánikova hvězdárna. Jen o kousek dál se tyčí slavná Petřínská rozhledna a zrcadlové bludiště. Právě rozhledna byla trnem v oku Adolfa Hitlera, kterému prý kazila výhled na Pražský hrad, a tak ji chtěl nechat zbourat.

Petřínské sady jsou obklopeny i dalšími přilehlými parky, takže si můžete udělat krásnou několikakilometrovou procházku aniž byste procházeli rušným městem.

10. Troja

Pokud jste si na výlet vyhradili celý den, pak se vydejte do Troji. Můžete začít prohlídkou ohromné botanické zahrady, jejíž součástí je i skleník s tropickými rostlinami. Sejděte dolů kolem vinice sv. Kláry a dojděte až k zámku Troja. V jeho blízkosti se nachází velký labyrint z živého plotu. Velkým lákadlem Troji je již zmíněná zoologická zahrada.

Kam v Praze? Do Troji.
Trojský zámek

11. Vítkov

Díky svojí poloze je z Vítkova krásný výhled na celou Prahu. Známý je především svým mohutným památníkem Jana Žižky, který zde v roce 1420 odrazil útok Zikmunda Lucemburského. V památníku se nachází expozice Národního muzea. Součástí vstupu je také vyhlídka. V parku jsou navíc venkovní posilovny i dětská hřiště.

Kam v Praze? Na Vítkov.
Kam v Praze? Na Vítkov

12. Františkánská zahrada

Pokud jste už z městské turistiky unavení a potřebujete si na chvíli odpočinout, využijte Františkánské zahrady. Tato oáza se nachází hned vedle Václaváku. Stačí jen projít palácem u Stýblů. Zahrada byla založena ve 14. století a sloužila jako klášterní zahrada. Dnes si tam můžete v klidu sednout na jednu z mnohých laviček, odpočinout a zapomenout na okolní svět.

https://www.youtube.com/watch?v=dU0YRYhEJe4&ab_channel=V%C3%A1%C5%A1aPojezdn%C3%BD
Františkánská zahrada nabízí lidem místo odpočinku a relaxace

13. Stromovka

Asi nejznámější pražský park je Královská obora Stromovka v městské části Bubeneč. Stromovka je plná stromů, luk a větších i menších rybníků. Tento park vyloženě vybízí k pikniku v trávě, stačí si jen sednout a relaxovat.

Součástí parku je také několik zajímavých budov. Hned u vstupu za Novogotickou bránou stojí Místodržitelský letohrádek, těsně u výstaviště se nachází pražské Planetárium. Když už se dostanete až k výstavišti, neopomeňte prohlídku známé Křižíkovy fontány.

Podzimní Stromovka
Podzimní Stromovka

14. Letenské sady

Pokud si chcete v Praze zasportovat, vyrazte do parku na Letné. Je tam mnoho dětských hřišť, tenisové kurty, paintball, pétanque, venkovní posilovna i inline dráha. Typickým znakem tohoto parku je takzvaný Pražský metronom, který můžete vidět na obrázku. Je to sochařský objekt Vratislava Nováka, který v roce 1991 nahradil předchozí Stalinův pomník.

Metronom na Letné
Metronom na Letné

15. Průhonický park

Zámecký Průhonický park se nachází na kraji Prahy nedaleko Jesenice. Je ideální kombinací upraveného parku i klidné obory, kde se můžete klidně celý den procházet. Areál zámku i parku je Národní kulturní památka a památka UNESCO.

Průhonický park
Průhonický park

16. Obora Hvězda

Nedaleko městské části Motol se nachází obora Hvězda, v jejímž centru je stejnojmenný letohrádek. Zatímco v okolí letohrádku jsou krásně upravené cesty a posekaná tráva, o kus dál je spíše lesopark.

Letohrádek, který vidíte na fotografii má historické kořeny v polovině 16. století. Své jméno získal díky tvaru svého půdorysu šesticípé hvězdy. Obora je také významnou ornitologickou lokalitou a v současnosti slouží především pro sport a odpočinek.

Letohrádek Hvězda
Letohrádek Hvězda

Kam v Praze: do muzea, na prohlídku, na vyhlídku

Jestliže vám po procházce zbyl ještě nějaký čas, inspirujete se následujícími tipy na zajímavé vnitřní expozice, muzea, vyhlídkové věže, prohlídky i galerie.

17. Knihovna v Klementinu

Tato barokní knihovna byla otevřena roku 1722 jako součást jezuitské univerzity. Nachází se v ní přes 20 tisíc knih. V knihovně nechybí ani velké astronomické glóby. Součástí prohlídky je také astronomická věž a Meridiánová síň, která díky technice camery obscury sloužila k určování času.

Knihovna v Klementinu
Knihovna v Klementinu

💡 Tip: Zjistěte, jaké jsou nejlepší knihy pro osobní rozvoj a posuňte se v životě dál.

18. Žižkovský vysílač

Kousek za hlavním nádražím se nachází Žižkovská televizní věž. Se svou výškou 216 m je nejvyšší stavbou v Praze. Zajímavostí je, že věž zdobí několik soch lezoucích miminek. Autorem soch je David Černý. Pro veřejnost je na věži observatoř, ze které si návštěvníci mohou prohlédnout celou Prahu.

Žižkovská věž
Žižkovská věž

19. Náplavka

Centrem večerního dění jsou především v letních měsících náplavky. Lidé se na nich sházejí, posedávají a popíjejí. Často se na nich konají různé akce a festivaly. V Praze je celkem pět nábřeží: Hořejší, Dvořákovo, Masarykovo, Ludvíka Svobody a Rašínovo, které je pro veřejnost nejoblíbenější. Právě tam před nedávnem zrekonstruovali architektonicky zajímavé „kobky“, v nichž se nyní nachází kavárny i galerie.

Kam v Praze mezi lidi? Na náplavku
Na náplavkách bývá živo

Víte, v kterých pražských kavárnách mají tu nejlepší kávu?

20. Kasárna Karlín

Areál pro kulturní i sportovní vyžití byl pro veřejnost otevřený v roce 2017. Stojí v areálu bývalých kasáren, které jsou chráněny jako kulturní památka. Dnes se zde setkávání místní i turisté, součástí kasáren je kavárna, sauna, bar, hřiště na plážový volejbal a badminton. Konají se tady také koncerty, autorská čtení či promítání letního kina.

Kasárna Karlín je zajímavých architektonickým objektem

21. Vodárenské věže

Není divu, že se o Praze říká, že je stověžatá. Tato část se však bude věnovat věžím vodárenským. Na některé z nich dokonce můžete vylézt a užít si výhled. Jednou ze zpřístupněných věží je věž Novomlýnská ze 17. století. Na expozici v ní se dozvíte o historii pražských požárů.

Další je Šítkovská vodárenská věž, nacházející se na Masarykově nábřeží. Je to jedna z nejstarších vodárenských věží, jejíž historie sahá až do konce 15. století. Kvůli svému vychýlení se jedná o nejšikmější věž v Praze.

Jen kousek vedle na Smetanově nábřeží se potom nachází Staroměstská a na protějším břehu Malostranská vodárenská věž.

Novomlýnská vodárenská věž

22. Střechy

V poslední době obliba střešních barů a kaváren roste. I přes to, že se nahoru často platí vstupné, je tato varianta v mnoha případech levnější než si zaplatit některé vyhlídkové věže. Spousta z nich je přitom v úplném centru. Přemýšlíte, kam v Praze za střešní zábavou? Zkuste třeba tu na budově Lucerny, Černé labutě, Tančícího domu či Kotvy.

Střecha Lucerny
Střecha Lucerny

23. Kam v Praze za architekturou?

Pokud vás zajímá architektura, navštivte Centrum architektury a městského plánování (CAMP), kde často pořádají výstavy či různé přednášky. Významnou stavbou moderní architektury je také Tančící dům, postavený v roce 1996. Dodnes je svým vzhledem nadčasový a originální. Za zmínku rovněž stojí vzhled uměleckého centra DOX. Už z dálky je vidět vzducholoď Gulliver, která slouží jako místo pro literární večery.

Centrum architektury a městského plánování

24. Kam v Praze za uměním?

I umělecké duše budou mít v Praze radost. Návštěva Národní galerie je určitě skvělý start. Najdete zde umělecká díla od raného středověku až po současnost. Významná je rovněž Obrazárna Pražského hradu na Hradčanech. Na Starém městě se nachází historické Rudolfinum, kde často pořádají umělecké výstavy.

Pokud vás zajímá spíše moderní umění, potom je pro vás ideální Museum Kampa. V neposlední řadě stojí za návštěvu již zmíněné umělecké centrum DOX, které se také zabývá současným uměním.

Stavba lodi Gulliver v DOX

25. Národní technické muzeum

Stejně jako Národní galerii ani Národní technické muzeum nemůžete vynechat. Bylo založeno v roce 1908 a dozvíte se v něm o historii dopravních prostředků, astronomii, tiskařství, architektuře, historii domácích spotřebičů či měření času, ale i mnoho dalšího.

Národní technické muzeum
Národní technické muzeum

26. Národní muzeum

Nedávno zrekonstruovanou budovu Národního muzea téměř není možné minout. Nachází se totiž přímo na Václavském náměstí, hned za pomníkem svatého Václava, a je tak obrovská, že ji prostě nemůžete přehlédnout. Novorenesanční budova byla poprvé zpřístupněna roku 1891 a svou výzdobou vás určitě uchvátí. Ve stálé expozici se dozvíte nejrůznější zajímavosti z historie českého národa.

Národní muzeum na Václavském náměstí
Národní muzeum na Václavském náměstí

27. Kláštery a křesťanské památky

Svůj výlet v Praze můžete rovněž strávit procházkou po starobylých klášterech. Například ten Anežský na Starém městě byl založený už v první polovině 13. století a to Anežkou Přemyslovnou. Strahovský klášter potom nabízí návštěvníkům prohlídku obrazárny a historické knihovny.

Kousek dál od centra v Břevnově se nachází třetí významný klášter. Klášter benediktýnů Břevnov byl založený na konci 10. století a součástí areálu jsou také nádherné zahrady, kde můžete v klidu rozjímat.

Klášter sv. Anežky České

28. Stará čistírna odpadních vod

Posledním tipem na prohlídku je malý technický bonbónek. V městské části Bubeneč se nachází Stará čistírna odpadních vod z roku 1906. Prohlídkový okruh seznámí zájemce s historickými technologickými zařízeními pro čištění vod i pro zajištění pohonu strojů. Součást prohlídky je i procházka původní, nyní již nefunkční, stokou. Je tedy dobré mít s sebou pevnou obuv.

Stará čistička odpadních vod

Kam v Praze do přírody?

Toužíte po trošce divočiny, ale všude kolem vás je velkoměsto? V Praze to není žádný problém. Malebná údolí, skalnaté vyhlídky, hučící řeka. Podívejte se, kam za přírodou.

29. Údolí Divoké Šárky

Projděte soutěskou podél Šáreckého potoka. V létě se můžete smočit v nedalekém koupališti. Pokračujte do Purkrabského háje a vylezte na Nebušickou vyhlídku, kde můžete dlouze a nerušeně rozjímat.

Prokopské údolí
Procházka Prokopským údolím

30. Procházka Prokopským údolím

Přírodní park Prokopské údolí a Dalejské údolí se nachází nedaleko městské části Hlubočepy. Celým údolím vede naučná stezka, podél jsou krásné vyhlídky. Trasa ale určitě není náročná, cestou jsou dětská hřiště i venkovní posilovna.

Prokopské a Dalejské údolí

31. Vyšlápněte si na Děvín

Když už budete v Prokopském údolí určitě vylezte na Děvín. Převýšení je asi jen 100 m, z vrchu je ovšem krásný výhled. Když půjdete po vrstevnici, dostanete se až k přírodní památce Ctirad. Odtud můžete vidět na celé Staré město, ale především na Vyšehrad.

Vyhlídka Ctirad
Vyhlídka Ctirad

32. Chuchelský háj

V blízkosti je také přírodní park Radotínsko-Chuchelský háj, kterým vede naučná stezka a cyklostezka. Součástí je rovněž malá zoologická zahrada a po cestě uvidíte i kostel sv. Jana Nepomuckého, odkud je pěkný výhled.

Chuchelský háj

33. Přírodní park Klánovice-Čihadla

Když dojedete metrem na zastávku Černý most, čeká vás pozoruhodná procházka různorodou krajinou. Můžete vylézt na rozhlednu Doubravka, kterou vidíte na fotce.

Podívejte se také do přírodní rezervace v Pískovně, která má nyní podobu mokřadu a rájem především pro ornitology. V okolí je mnoho rybníků, zámek Počernice i golfové hřiště. Rozjímat potom můžete v lesnatém Xaverovském háji, který je zároveň přírodní památkou.

Pokud se však všechno rozhodnete vidět zaráz, vyhraďte si na to více času. Z jedné strany parku na druhou je to zhruba 13 km.

Rozhledna Doubravka
Rozhledna Doubravka

34. Modřanská rokle + Kamýk

V Modřanech navštivte Modřanskou rokli, kterou protéká Libušský potok. Projděte okolo vodní nádrže a vodopádu Modřanská rokle. Jen kousek odtud je les Kamýk, kde se nachází malý zoo koutek.

Modřanská rokle

35. Motol

Nedaleko městské části Motol se nachází přírodní park Košíře-Motol. Toto prostranství nabízí mnoho různorodých aktivit. Můžete třeba vylézt na rozhlednu Cibulku, kterou vidíte na fotce, zahrát si golf nebo se projít okolo Pivovarského a Mlýnského rybníku. Jen kousek odtud si můžete prohlédnout zámek Motol.

Rozhledna Cibulka
Rozhledna Cibulka

Tak teď už víte, kam v Praze za dobrodružstvím. Určitě si přečtěte také, jaké se dají podniknout zajímavé výlety v České republice.

Dále se můžete podívat na srovnání oblíbených seznamek nebo si přečíst o tom, jak správně chodit a stát.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz