Domů » Jak poznat intuici a proč ji rozvíjet?

Jak poznat intuici a proč ji rozvíjet?

autor Radka Čechová
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentář
vnímání intuice žena

Zažili jste někdy pocit, že něco dopadne dobře, i když tomu původně nic nenasvědčovalo? Cítili jste se na nějakém místě nepříjemně bez logického opodstatnění? Nejspíš k vám promlouvala intuice, která dokáže poradit při důležitých životních rozhodnutích, varuje nás, když někam nemáme chodit, nebo nám naopak dává důvěru při kráčení za svými sny.

Tomuto mocnému nástroji rozhodování se proto vyplatí věnovat pozornost. Co intuice konkrétně znamená, jak ji rozpoznat a je možné naši schopnost tušení natrénovat?

Definice intuice

Co je to intuice můžeme snadno odvodit z latinského slova „intueor“, což v překladu znamená „dívat se na“. Jedná se o náhlý záblesk poznání, chápání či rozhodnutí, který je umocněn pocitem jistoty. Toto vědění ovšem není výsledkem vědomého uvažování a většinou nebývá podloženo logikou. O intuici se často mluví jako o našem 6. smyslu, Vyšším Já nebo vnitřním hlasu. Podle systému čaker k nám intuice přichází přes šestou čakru (třetí oko), která je přímo propojená s nervovým systémem. 

Význam intuice nám také může poodkrýt analytická psychologie. C. G. Jung intuici zařadil mezi 4 prvky psychologických aspektů, které zajišťují orientování člověka v prostředí i v sobě samém.

Vnímání – odhaluje, že něco je.
Myšlení – zjišťuje, o co se jedná.
Cítění – informuje o tom, jakou to má hodnotu.
Intuice – ukazuje, odkud to pochází a kam to spěje.

Intuice z vědeckého pohledu

Dlouho byla intuice vědou odmítána a označována za pseudovědu. Ovšem až do doby, kdy vědci na podkladě analyzování hromady výzkumných prací dospěli k závěru, že je intuice velmi reálný psychologický proces. 

Dva operační systémy mozku

Zajímavý pohled přinesli vědci Stanovich & West, kteří odhalili, že lidský mozek má 2 operační systémy. První je rychlý, automatický, má velkou kapacitu a probíhá bez námahy. V tomto systému spočívá fungování intuice. Když se musíme rychle rozhodnout, čerpáme ze vzorů shromážděných našimi zkušenostmi. To vše se děje „offline“ a rozhodnutí probíhá tak rychle, že není registrováno na vědomé úrovni. Druhý operační systém je analytický, reaguje pomaleji, má malou kapacitu, vyžaduje kognitivní námahu, probíhá vědomě a může být chybový. Zde vidíme, že intuice je způsob, jakým nevědomí komunikuje s vědomou myslí.

Moudrost ukrytá ve střevech

Na tom, kde intuice konkrétně sídlí se vědci zatím jednotně neshodli. Nové poznatky přináší např. neuroendokrinolog Deepak Chopra. Ten zjistil, že střeva mají vlastní nervový systém, který je mnohem rychlejší než CNS. To vysvětluje, proč při vnímání intuice máme pocity v břiše. Nervový systém ve střevech navíc nemá schopnost, na rozdíl od CNS, o sobě pochybovat a jeho rozhodování není ovlivněno konvencemi, očekáváním nebo strachem. Pocity v břiše se tedy jeví jako spolehlivý nástroj předtuchy.

co je to intuice
Při rozhodování na základě intuice pociťujeme jasno a klid

Jak se projevuje intuice?

Dobré vnímání intuice mají emocionálněji založení lidé, kteří jsou empatičtí, snadno čtou neverbální signály a umí dobře hodnotit charaktery lidí. Díky dominantnější pravé hemisféře mívají rozvinutou intuici hlavně ženy. Nicméně to neznamená, že by muži nebyli vybaveni schopností intuitivního uvažování. Dar intuice má každý, ale ne každý ho umí používat. 

Náš 6. smysl o sobě dává vědět především přes fyzické pocity. Zatímco rozum může být zkreslený nejrůznějšími myšlenkami, pocity těla nám nelžou, protože je nedokážeme ovlivnit vůlí.

Nejčastější projevy intuice:

  • mírumilovné pocity v oblasti hrudníku nebo břicha
  • záblesk inspirace nebo náhlý AHA moment
  • náhlý pocit úlevy, hlubokého klidu a ochrany
  • vnímání tichého hlasu na pozadí myšlenek
  • neopodstatněná radost či sebevědomí
  • silná rezonance s vnitřním Já
  • zažívání synchronicity a objevování stejných myšlenek
  • pocity nervozity, napětí a svírání žaludku
  • velmi živé sny a noční můry
  • rozbušení srdce, zrychlení dechu, husí kůže nebo mrazení v zádech

Co není intuice?

Když nemáme intuici dostatečně vytříbenou, můžeme si ji snadno splést s našimi strachy nebo tužbami. Často bývá zaměňována s instinktem, který je automatickou reakcí pro naše přežití. Například váš instinkt vám velí zůstat ve své práci, protože je to bezpečné, zatímco intuice vás může vést k opuštění práce a zahájení vlastního podnikání. Je dobré si pamatovat, že po rozhodnutí na základě intuice cítíme stabilní vnitřní klid.

S čím se intuice nejčastěji zaměňuje:

  • pocity vyděšeného ega, které se bojí selhání nebo odmítnutí
  • překotné zahlcení nápady a plány, které lze udělat až ve vzdálené budoucnosti 
  • představy o tom, jak vše špatně dopadne na základě fobií a úzkostí
  • strach vystoupit z komfortní zóny
  • analyticky vypočítaná rizika a chyby
  • rozhodnutí pouze na základě názorů ostatních
  • velká touha po slávě a penězích
  • sexuální přitažlivost a žárlivost
  • zakořeněné mechanismy a negativní programy získané v dětství

Jak cvičit intuici

Existuje mnoho způsobů, jak intuici rozvíjet a tříbit. Inspirovat se můžete následujícími tipy:

  1. Vybavte si vzpomínku, kdy jste byli v kontaktu s intuicí

Posaďte se, uvolněte a snažte si vybavit situaci ze svého života, kdy k vám promlouvala vaše intuice. Třeba když jste byli na pracovním pohovoru a tušili jste výsledek, který se potvrdil. Nebo silný pocit při večerním návratu domů, že touto tmavou úzkou uličkou nemáte chodit. Zkuste si přesně vzpomenout, jak jste se cítili. Byl to příjemný nebo nepříjemný pocit? Kde v těle jste ho cítili? K čemu byste ho přirovnali? Tímto způsobem si můžete intuitivní pocity dobře zapamatovat a všimnout si jich, až se příště zase objeví.

  1. Dovolte své mysli odpočívat

Nejsnadněji k nám intuice promlouvá tehdy, když jsme v klidu a mimo ruch vnějšího světa. Záblesky vědění často přicházejí ve sprše, při řízení auta či v posteli před spaním. Dobrý způsob, jak uklidnit kognitivní mysl a otevřít se intuici představuje také třeba jóga, běh, tancování, hra na hudební nástroj, malování nebo třeba krájení mrkve. Zklidnit mysl vám může pomoci i pobyt v přírodě, meditace nebo praktikování technik mindfulness, díky kterým udržíte mysl v přítomnosti. 

  1. Zapisujte si myšlenky do deníku

Intuitivní zprávy mohou být tak jemné, že je snadno zapomenete. Psaní deníku proto představuje efektivní způsob, jak zachytit moudrost, která k vám přichází. Každý den si vyhraďte 10 minut pro sepsání vašich postřehů a pocitů. Také si můžete předtuchy otestovat. Bude zítra pršet? Dostanete povýšení od šéfa? Je nový přítel vaší kamarádky dobrá volba? Zapište si všechny své předtuchy a později zkontrolujte, zda jste měli pravdu.

  1. Pozorujte své sny

Sny jsou způsob, jakým mozek zpracovává informace, které byly zachyceny během dne. Jsou bohaté na cenná data, zkušenosti a vzpomínky. Věnování pozornosti snům nám může poskytnout informace z nevědomí, ke kterým běžně nemáme přístup. Sny si můžete také každé ráno zapisovat a když si budete zápisky po delší době číst, budete velmi překvapeni, kolik uvidíte souvislostí s vašimi předtuchami. 

Vyplatí se intuice v podnikání?

I když jsou v pozicích top manažerů převážně racionálně založení muži, podle průzkumů až dvě třetiny z nich spoléhají na svou intuici. Známý finanční magnát George Soros potvrdil, že v důležitých okamžicích své kariéry poslouchal svůj vnitřní hlas. Pro potvrzení, zda se rozhoduje dobře nebo špatně, využíval nástup akutní bolesti zad, která se objevovala tehdy, když někde udělal chybu. Soros tak proslul svou schopností předvídat pohyby na finančních trzích a v současnosti je z něj multimiliardář.

Naučit se vnímat svou intuici vyžaduje určitý čas. Vaše ego a strachy se mohou zpočátku pokoušet zasahovat, ale pokud budete cvičit, nakonec mezi nimi poznáte rozdíl. Čím více budete své intuici naslouchat, tím šťastnější a spokojenější život si vytvoříte.

💡 Tip: Přečtěte si také co je to rozhodovací paralýza nebo jak lépe číst lidi.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz