Domů » 5 Tipů: Jak se zbavit parazitů v těle přírodní cestou?

5 Tipů: Jak se zbavit parazitů v těle přírodní cestou?

autor Tereza Gödrichová
0 komentář
vegetariánský recept

Pokud vás trápí střevní paraziti, možná vás zajímá, zda by vám nějaký přírodní lék mohl pomoci obnovit vaše zdraví. I když neexistuje mnoho výzkumů, které by jejich použití vyloženě podporovaly, některé byliny, semena a jejich výtažky dokážou vašemu tělu prospět.

Očista od parazitů zahrnuje dietní nebo jiný doplňkový režim, který přispívá k detoxikaci lidského těla a zbavuje ho infekcí způsobených parazity. Cílem očisty je provést to bez zbytečných léků na předpis. Ovšem není podložené, že se jedná o účinný způsob léčby parazitární infekce.

recept
Správná strava pomůže vašemu tělu ve všech ohledech

Co jsou to paraziti?

Paraziti představují organismy infikující tělo jiné živé bytosti a žijící pak ze svého hostitele pro své vlastní přežití. Zatímco někteří paraziti nevyvolávají u svých hostitelů žádné příznaky, jiní mohou způsobit závažná onemocnění. 

K parazitárním onemocněním dochází v případě, že parazité rostou, rozmnožují se nebo napadají orgánové systémy, které způsobují onemocnění jejich hostitelů. Patří zde například:

  • malárie,
  • toxoplazmóza,
  • spavá nemoc,
  • úplavice.

Veškeré nemoci záleží na konkrétním druhu parazita. Paraziti, kteří páchají v těle či na něm škody, jsou například také tasemnice, pijavice nebo vši.

🍳 Tip: V posledních letech se stává velmi populární keto dieta. Pokud chcete s tímto typem stravování začít, tak si přečtěte náš článek keto dieta pro začátečníky.

Příznaky parazitů na těle

Jestli si nejste jistí, zda vás trápí střevní paraziti, v následujících odrážkách jsou uvedené možné příznaky jejich výskytu v těle:

  • nadýmání,
  • průjem,
  • únava nebo slabost,
  • plynatost,
  • nevolnost,
  • vylučování červů ve stolici,
  • bolest nebo citlivost žaludku,
  • zvracení,
  • ztráta hmotnosti.

Pokud se domníváte, že se ve vašem těle nachází střevní paraziti, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc. Váš poskytovatel zdravotní péče vám provede testy k identifikaci parazita. Předepíše také následující nejvhodnější léčbu a vysvětlí, jak zabránit návratu problému.

Po ukončení léčby může být nutné provést test stolice, aby se opravdu potvrdilo, že paraziti z těla zmizeli.

Pokus o vlastní diagnostiku může vést k nesprávné léčbě. Tím se váš stav místo zlepšení akorát zhorší. Proto se vždy raději obraťte na zdravotnického pracovníka.

Příčiny parazitů

Střevní parazity obvykle způsobují prvoci (jednobuněčné organismy) nebo helminti (červi a larvy). V mnoha případech se přenášejí kontaktem s infikovanými výkaly. K tomu může dojít při kontaminaci potravin, půdy nebo vody.

Riziko výskytu parazitů se zvyšuje, pokud žijete nebo navštěvujete oblast, kde se paraziti běžně vyskytují či kde nejsou řádně zpracovávány lidské a zvířecí odpady. Zařízení péče o děti a zařízení dlouhodobé péče jsou místa, kde je větší riziko výskytu parazitů.

Jestli nedodržujete správnou hygienu nebo váš imunitní systém nefunguje tak, jak by měl, je potom také větší pravděpodobnost získání nějakého nechtěného parazita do těla.

Taktéž domácí zvířata představují významný zdroj parazitů. Mnoho lidí si neuvědomuje, že by si po dotyku s domácím zvířetem měli umýt ruce. Domácí mazlíčci si obvykle olizují srst a mnohdy se paraziti i jejich vajíčka nacházejí na srsti.

studená sprcha imunita
Dodržování správné hygieny je důležité pro předcházení parazitům

Přírodní prostředky

Nikde není potvrzeno, že přírodní prostředky mohou účinně léčit střevní parazity. Některé studie však naznačují, že určité byliny mohou mít sloučeniny, které lze přeměnit na rostlinné léky k léčbě parazitů.

Existují také důkazy, že strava bohatá na vitamin A a minerály selen a zinek může zlepšit přirozenou obranu organismu proti infekci parazity.

Určité výzkumy naznačují, že některé byliny a potraviny mohou pomoci v boji proti parazitům, pokud jste již infikováni. Ovšem většina studií se týkala spíše pokusů na zvířatech.

1. Berberin

Tuto sloučeninu naleznete v bylinách jako dřišťál obecný. Několik studií zjistilo, že berberin může snižovat výskyt parazitů. Například bylo uvedeno, že tato látka poskytnutá z dřišťálu pomohla chránit před infekcí tasemnicí

Kromě toho tuto sloučeninu najdete také v bylinách jako je zlatobýl a koptis.

2. Zelí a česnek

I takové běžně dostupné potraviny mohou mít velkou čistící silu, hlavně tedy kyselé kvašené zelí, cibule, česnek a křen. Často tyto přírodní léky pomůžou zahnat nechtěné parazity.

Česnek výborně účinkuje proti roupovi dětskému a škrkavkám. Stačí podstoupit kůru na několik dní, kdy vyluhujete několik stroužků v teplém mléce a nápoj následně vypijete. Sice to nezní moc lákavě, ale svou sílu to má. 

Jako dezinfekce žaludku a trávicího traktu skvěle poslouží pálivé koření (třeba chilli papričky nebo pepř). 

3. Dýňová semínka

Semínka dýně obsahují mnoho aminokyselin a mastných kyselin. Zejména obsahují bohaté množství berberinu, cucurbitinu a palmatinu. Všechny tyto aminokyseliny jsou známé tím, že poškozují některé parazity.

V jedné studii na zvířatech vědci zjistili, že výtažky z dýňových semen snižují počet vajíček a dospělých parazitů. Konkrétně se jednalo o výzkum na myších. Je však důležité poznamenat, že ve studii šlo o parazita, který infikuje myši, nikoliv člověka. Vědci tuto potvůrku studují, protože se chová podobně jako paraziti nakazující lidi.

Avšak dýňová semínka rozdrcená a máčená v mléce skvěle pomáhají proti tasemnicím.

4. Pelyněk

Ve jedné studii výtažek z keře pelyňku sladkého usmrcoval, paralyzoval nebo poškozoval dospělé tasemnice a jejich vajíčka. Vykazuje tak silné protiparazitární působení a pomáhá žaludku. Jako užitečný se jeví hlavně jako pelyňkový čaj

Ze sloučenin rostliny pelyňku sladkého se vyrábí mnoho léků. Přesto je třeba provést další výzkumy, než bude pořádně jasné, že rostlina sama o sobě představuje spolehlivý způsob léčby infekcí.

5. Celková strava

Poslední tip nepatří mezi byliny a rostliny, ale k přirozené cestě se určitě řadí. Odborníci na přírodní medicínu tvrdí, že žaludeční kyselina může pomoci chránit před parazity v potravinách. Doporučuje se:

  • Vyhýbat se kávě, cukru, alkoholu a rafinovaným obilovinám.
  • Zvýšit množství mrkve, sladkých brambor a dýně. Tyto potraviny mají vysoký obsah betakarotenu, který se ve vašem těle mění na vitamin A. Ten pomáhá v boji proti parazitům.
  • Obnovte „dobré“ bakterie ve střevech pomocí potravin bohatých na probiotika (kefír, podmáslí).
  • Jezte potraviny bohaté na vitamin C a vitaminy skupiny B.
  • Vyhýbejte se syrovému masu nebo rybám.

Někteří zdravotníci také doporučují očistu střev nebo detoxikaci. Ta zahrnuje kombinaci stravy s vysokým obsahem vlákniny a doplňků stravy, které pročistí vaše střeva. Mezi ně patří psyllium, červená řepa a lněná semínka.

V tuto chvíli neexistuje mnoho důkazů, které by naznačovaly, že určitá strava nebo detoxikace mohou zabránit infekci parazity nebo ji léčit. Za pokus to ovšem stojí, ničemu tím neuškodíte.

Kefír
Zřaazení kysaných výrobků do jídelníčku pomáhá v boji proti parazitům

Pro shrnutí

Parazitární infekce mohou způsobit nevolnost, průjem, zvracení, bolesti žaludku a úbytek hmotnosti. Pokud se domníváte, že byste mohli mít parazita, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

Jestli uvažujete o zařazení nějaké přírodní metody do svého léčebného plánu, pamatujte, že nemusí vždy úplně zabrat. Ovšem jako užitečné se jeví výtažky z berberinu a pelyňku. Dýňová semínka a také snížily počet parazitů u lidí. Zdravá strava zahrnující vitamin A, selen, zinek a probiotika vám může pomoci vybudovat imunitní obranu.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz