Domů » 8 Pravidel: Jak zbohatnout?

8 Pravidel: Jak zbohatnout?

autor Anna Malá
0 komentářů
Jak zbohatnout

Jak zbohatnout? Jak zvýšit své příjmy a zlepšit svou finanční situaci? Každý z nás má jiný přístup k penězům a k tomu, jak s nimi hospodařit. Rozdíly se pak odráží v tom, že někdo z nás stále bojuje o nové zdroje financí a někdo je zcela spokojený. Jak si ale polepšit? Na co se zaměřit? Článek přináší 8 jednoduchých pravidel, jak zbohatnout.

Jak zbohatnout? Posílení finanční situace versus nové a vyšší zdroje

Nejdříve je dobré si uvědomit, zda potřebujeme zlepšit svou finanční situaci obecně a také naučit se správnému přístupu k hospodaření s majetkem. Nebo zda se snažíme čistě maximálně zvýšit svůj příjem. Je totiž rozdíl mezi tím, zda jde o to našetřit peníze, z toho co máme a nebo zda chceme aktivně získat nový zdroj příjmů.

Našetřit peníze ze stávajících zdrojů je mnohdy lehčí než se zdá. Chce to ale trochu disciplíny, trpělivost a získat si přehled. Přehled o tom co máme, kam odchází naše peníze, a co si můžeme pořídit apod. Začněte s tím kolik prostředků se vám dostává a kolik z nich musíte pravidelně odevzdat bez ohledu na to, co se kolem vás děje.

Jak rozdělit své náklady?

Příjem respektive naše náklady mají vlastně takové 3 složky. Jednak je to nájem, pojistky, poplatky. Tyto položky jsou stejné a platíme je pravidelně. Další složkou jsou peníze, které platíme také pravidelně, ale bývají různé. Například doprava do práce, účet za telefon, jídlo. Třetí složka jsou tzv. volné peníze. Tedy to, co nám zbývá po uhrazení předchozích dvou složek.

S každou složkou našeho příjmu můžeme pracovat. Nájem asi nezměníme, pokud se nespokojíme s menším bytem, nebo na horším místě apod., ačkoli i to je v případě nouze řešením. Ale poplatky a pojištění to už jsou věci, se kterými můžeme trochu pracovat. Je dobré získat přehled a zjistit si zda mohu mít někde lepší podmínky.

Doprava do práce, účet za telefon, se liší v případě, že např. marodíte nebo máte dovolenou. U telefonu pak dle toho zda máte pevný tarif nebo hradíte to, co provoláte. Doprava se vždycky dá zařídit levněji. Pokud vám to charakter práce umožňuje, můžete jezdit hromadnou dopravou nebo se domluvit s kolegou. U telefonu není třeba se rozvíjet, není nutné provolat jmění.

Jídlo stojí na pomezí druhé a třetí složky, dalo by se říct. Platíme za něj každý měsíc, takže je to pravidelný odliv peněz, jíst přeci musíme. Nicméně částka za to nebývá stejná. Ovšem jsou takové domácnosti, které plánují i tuto část svých zdrojů a jejich útrata bývá plánovaná a nejsou v ní takové rozdíly. U jídla máme veliký prostor k úsporám.

Je dobré promýšlet o tom, jak se stravujeme, nevytvářet příliš mnoho zbytků na vyhození. Prošlé jogurty a sýry apod. To vše jsou věci, které ždímají naši peněženku a nehledě na to, také nejsou příliš šetrné k životnímu prostředí. Zamyslíme-li se nad tím co jíme, co si kupujeme, pak ušetříme peníze i planetu.

“Dvě mouchy jednou ranou!”

Peníze, které mi zbývají na útratu

Třetí složka našich příjmů v podobě volných zdrojů, je prakticky to na co se těšíme každý měsíc. Zbyde mi na ty nové šaty? Budu si moct dovolit jet na tu dovolenou? Zajdu si s kamarády na drink tento měsíc dvakrát nebo třikrát? S touto částí našich zdrojů se dá velmi dobře pracovat, ovšem je to také „nejdražší“.

Stojí nás to velké úsilí a trpělivost. Jde ale o to umět si nastavit priority. Je opravdu důležité pořídit si dvoje šaty? Nebo je lepší podívat se do Řecka, což byl sen již od malička? Oblečení, kosmetika a různé volnočasové doplňky bývají největšími a nejvíce nevýhodnými „penězožrouty“ v našich domácnostech.

Tip: Článek přináší 8 pravidel, jak zbohatnout. 4 pravidla pro úsporu peněz a 4 pravidla pro nalezení nových zdrojů příjmu.

4 Pravidla: Jak zbohatnout šetřením?

Víme, že máme nějaké zdroje, víme, že s nimi můžeme pracovat. Něco můžeme pořídit levněji, něco kvalitněji a tím snížit potřebu časté obměny apod. Je mnoho cest, jak si lépe hlídat svou útratu a získat tak správný přístup ke svým zdrojům. Zde jsou pravidla, jak ušetřit ze svého stávajícího zdroje:

jak zbohatnout
Jak zbohatnout

1. Znát své priority a své možnosti, dle toho vědomě řídit kolik a za co utratíme.

Měli bychom vědět, co si můžeme dovolit. Měli bychom také znát svůj cíl. Jestli jde o to ušetřit na konkrétní věc nebo chceme mít zálohu, pro zlé časy. Když budeme mít jasně stanoveno co chceme, lépe budeme vědět, co proto musíme udělat a pak je snazší se tím řídit. Plán je vždycky jednou z cest k úspěchu, jako základ managementu v životě.

2. Mít přehled o cenách a hledat vždy levnější nebo kvalitnější zdroje

Přednost kvality před kvantitou je dnes již velmi dobře známá. Je výhodnější dát větší obnos za kvalitnější zboží, protože nám déle vydrží. Levnější zboží musíme většinou častěji měnit a tak ve výsledku utratíme víc, než bychom čekali. U kvalitních věcí předpokládáme delší životnost a také větší požitek z nich.

3. Naplánovat si částku, která půjde na šetření a brát ji jako nájem nebo poplatek

Je důležité si stanovit konkrétní cíl a tím i přesnou částku, kterou chceme pravidelně uspořit. Berte ji jako povinnost, něco jako nájem, který prostě musíte zaplatit “stůj co stůj”. Jedině tak se vyhnete výmluvám a nepodlehnete pokušení se ze střádání občas vykroutit.

4. Změňte přístup a řekněte si o pomoc

Jak zbohatnout nebo ušetřit se můžete dočíst v knihách nebo na internetu, není ale od věci si nechat poradit od profesionála. Trh nabízí služby finančních poradců, kteří vám pomohou se správnou alokací vašich zdrojů. Důležité ale také je, abyste zaujali dobrý postoj k příjmům. Získali si tzv. finanční gramotnost, díky které vyhodnotíte co je podstatné.

Jak zbohatnout, aneb jak získat nové zdroje

Druhý pohled na to, jak zbohatnou je cílená snaha o získání více nebo jiné, další zdroje příjmu. Existuje několik cest, možností, jak si navýšit svůj příjem. Nejsnazší, a asi první která je ihned proveditelná, je váš plat. Zkuste hned zítra požádat o zvýšení platu. Je to nejrychlejší možnost jak se posunout zase o kousek dál .

Další možností je nová práce, zkuste se podívat po lépe placené, nebo pro vás jinak výhodné práci, která vám díky svému charakteru umožní zvýšit své příjmy jinak. Můžete také zkusit nějaký ten přesčas, udělat něco navíc, vzít si jiný projekt, záleží na vaší práci, zda něco takového umožňuje.

Další ale náročnější možností je druhá práce. Dnes není až tak raritní, že mají lidé více pracovních poměrů, někteří pracují na volné noze a mají více dohod najednou. Někteří mají jedno hlavní zaměstnaní a k tomu mají jedno menší přidružené. V dnešní době se mnoho lidí věnuje nějaké vedlejší činnosti.

Největší zisky ovšem nehledejme na těch nejsnazších cestách. Abyste vydělali velké peníze, stojí to většinou velké úsilí, velké investice, finanční nebo časové. Mezi takové možnosti patří různé sféry podnikání a investování. Začít můžete samozřejmě i s málem, ale často platí, že čím větší investice, tím větší návratnost.

4 pravidla: Jak zbohatnout díky novým zdrojům příjmu

Každý by si měl osvojit pravidla pro zdravý přístup ke svým úsporám. Měli bychom znát své priority a jimi se řídit. Každý dobrý finanční základ začíná u úspor. Jak ušetřit ze svých stávajících zdrojů jsme uvedli výše. Nyní se zaměřme na to, jaké možnosti máme pro získání více peněz “někde jinde”.

1. Zkuste podnikat

Podnikání je oblast, která láká mnoho lidí. Není ale jednoduché přijití s něčím, co je “zaručené”, v dnešní době ale platí také to, že pokud něco děláte pořádně, lidé na to slyší. Podnikání dokáže přinést velké zisky. Bývá ale časově a psychicky náročné, není tedy pro každého.

Můžete ovšem začít jako živnostník, kde si vše jednodušeji pohlídáte a spočítáte. Trh není nasycený a můžete podnikat s řemeslnými službami nebo zkusit vydělat na internetu. V obou případech Vás v případě dobrého konceptu a tvrdé práce nemine úspěch.

2. Investujte, investujte, investujte

Kdo by to neslyšel?! Investice jsou tak trochu fenoménem dnešní doby. Ať už se rozhodnete investovat do akcií a různých podílů nebo do nemovitostí, takový počin se pro vás může stát nejen novým zdrojem, ale také jistotou do budoucna. Je spousta lidí, kteří dávají přednost zajištěním se do budoucna investicí před pouhým spoléháním na státní důchod. Zde si můžete prohlédnout různé druhy možných investic.

3. Zbohatněte prací

Toto pravidlo jistě není pro rodinné typy. Dnes už víceméně nepotřebujete mít tituly a “stoletou” praxi, stačí být ve správný čas na správném místě a mít ten správný charakter. Firmy hledají “workoholiky”, kteří dokážou zasvětit svůj život svému postu a jsou ochotné jim za to také velice lákavě zaplatit.

4. Dělejte něco, co všichni znají, ale jinak

Možná si říkáte, že trh už není možné překvapit a že vás nic nového nenapadá. Pak vás jistě potěší, že dnes lidé hledají alternativy. Často nemusíte překvapit s něčím, co svět neviděl. Zkuste něco obyčejného, dělat zcela netradičním způsobem. Zákazníci na nové možnosti slyší.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz