Jste učitelkou ve školce, škole nebo pracujete jako vedoucí tábora? Pak jsou pro vás seznamovací hry nutností. Děti se sice seznamují častěji a snadněji než dospělí, ale je třeba je nasměrovat k tomu, aby seznamování proběhlo úspěšně a všichni si z něho odnesli to, co si mají odnést – poznat, jaký člověk doopravdy je, jaké jsou jeho kvality a vybrat si svého kamaráda.
Obsah článku
Jak děti do seznamovací hry zapojit
Některé děti se stydí a je pro ně obecně zapojení do hry náročné. Jiné děti se zase seznámí bez nějaké hry, jsou rádi středem pozornosti. Oba tyto typy je třeba vzít v potaz a umět s nimi pracovat. Jak?
Důležitá je motivace
Abyste se nedočkali nezájmu, musíte děti motivovat. Někdy je samotná hra motivací, jindy si vystačíte například s oblečkem, nějakým symbolickým předmětem či navozením atmosféry. Popřemýšlejte, co by děti v jejich věku dokázalo zaujmout – k tomu vám pomůže je lépe poznat. Popovídejte si s nimi a zjistěte, jaké filmy v jejich generaci frčí, kdo je jejich vzorem a odpovědi pak využijte.
💡 Tip: Děti mají rády téma kouzel a magie, proto je skvělým námětem například Harry Potter.
Najděte něco, co je spojuje
Aby nedocházelo k rivalitě, strachu z výsměchu, najděte něco, co všechny děti spojuje. Může to být jeden tým, ve kterém se všichni nachází a za který by měli společně bojovat, školní třída, škola/školka, atd. Děti by měly pochopit, že není třeba řešit, kdo je lepší a kdo je horší, ale využít z každého to nejlepší. Ten umí to a ten zase to, a všichni dohromady uděláme moc!
Naučte se s dětmi jednat
Protože to s dětmi není jednoduché, bude to chtít hodně trpělivosti a správného jednání. Pokud dětem něco nejde, křičet na ně nebude mít účinek. Tedy, bude, ale důsledky by vás mohly mrzet, navíc se poté promítají do jejich života na delší dobu, než si dokážete představit. Buďte upřímní, vstřícní, ale zachovejte si autoritu – pokud se s dětmi příliš skamarádíte, budou vás brát jako kamaráda, ke kterému si mohou dovolit, co budou chtít. Udržujte odstup, ale zároveň s nimi buďte na jedné vlně.
7 seznamovacích her pro děti
Jdeme do praxe. Máme pro vás 7 tipů na seznamovací hry pro děti předškolního, mladšího i staršího školního věku. Lze je využít vevnitř i venku, s větší i menší skupinou. Některé z nich se hodí hned jako první aktivita, jiné si nechte na později jako doplňkovou hru, která poodhalí trochu víc.
1) Zesítění
Možno přizpůsobit na jména, oblíbenou barvu, město, ve kterém žijeme. Děti se u této hry mohou seznámit nebo se o sobě dozvědět něco více, to záleží na vás.
Věk: 4+ let
Budete potřebovat: Klubíčko
Postup hry:
Děti si sednou do kruhu a jeden z nich dostane do ruky klubíčko. Ten řekne své jméno (či něco jiného, co jste navrhli), kousek z klubíčka si nechá v ruce a hodí ho dál křížem, aby tak vytvořil začátek sítě. Další v pořadí udělá to samé až do posledního dítěte. Tímto způsobem dojde k ,,zesítění”. Pokračovat pak můžete opakováním informací od konce k začátku, aby si všichni lépe vše zapamatovali.
2) Barevné puntíky
Hraní této hry vyžaduje lehkou přípravu, ale lze také improvizovat a namísto puntíků využít barvu triček, které mají děti na sobě.
Věk: 3+ let
Budete potřebovat: Barevné puntíky a izolepu / samolepící puntíky
Postup hry:
Dětem se nalepí barevné puntíky na čelo tak, aby tvořily několikačlenné skupiny – 5 modrých, 5 zelených, 5 žlutých,.. Ty si poté říkají svá jména a snaží si je zapamatovat. Po seznámení se skupiny spojí v jednu, sednou si a každý říká, kdo všechno se v jeho týmu nachází. ,,Jmenuji se Ondra, v mém zeleném týmu se nachází Zuzka, Maruška, Honzík a Michal.” Ověří se tím, jak se dětem seznámení podařilo a všichni se ještě jednou zopakují pro větší úspěch.
3) Hádej, kdo chybí
Zde je potřeba, aby se děti už seznámili a nyní pouze prověřovali, jak si daná jména a obličeje pamatují. Zařazujte hru ,,Hádej, kdo chybí” tedy až ke konci seznamovacích hodin.
Věk: 3+ let
Budete potřebovat: Deku
Postup hry:
Děti sedí v kruhu a mají zavřené oči (řekněte jim, aby měli hlavu opřenou o kolena nebo o zem, aby nepodváděly), vy jedno z nich vytáhnete, postavíte doprostřed a přikryjete dekou. Ostatní otevřou oči a hádají, kdo zmizel. Schovat můžete i více dětí.
4) Co máme společného
Na tuto hru je nutné, aby děti uměly psát. Nejde zde o klasickou seznamovací hru se jmény, ale spíše o detailnější poznání – koníčky, sourozenci, práce rodičů. Mohou se o sobě dozvědět zajímavé informace, skamarádit se na základě stejných zájmů a naučit se pracovat v týmu.
Věk: 9+ let
Budete potřebovat: Papír, tužku
Postup hry:
Děti se rozdělí do družstev například podle stejné barvy trička, na kluky a holky nebo podle toho, jak rozhodnete vy. V každé skupině dostanou papír a tužku a jejich úkolem je přijít na to, co mají všichni ze skupiny společného. Čím větší skupina je, tím je to těžší. Nastavte časový limit (5-10 minut) a poté nechte děti přečíst, na co přišly. Ta skupina, která má nejvíce společných věcí vyhrává.
5) Rozhovor
Opět něco pro starší děti, které už umějí psát. Věřte, že tato hra je určitě bude bavit, protože budou moci vykonávat detektivní práci – hádání a pátrání po informacích, to je něco pro ně. Vhodné dokonce i pro dospělé.
Věk: 9+ let
Budete potřebovat: Papír a tužku pro každého
Postup hry:
Rozdělte děti do dvojic a každému z nich dejte papír s tužkou. Na papíře by měly být předepsány informace, které má jedna strana o té druhé zjistit – může to být například jméno, počet sourozenců, oblíbená barva, film, atd. Dvojice vede rozhovor, ve kterém se jeden druhého ptá na předem zadané informace a ty si zapisuje. Když mají všichni hotovo, odevzdají papíry a vedoucí začne informace jednotlivce předčítat. Ostatní děti hádají, o koho se může jednat. Dozví se tak o svých kamarádech něco nového. Vhodné i pro již seznámenou skupinu.
6) Toaletní papír
Toaletní papír je pomůcka, která děti určitě zaujme a bude mít úspěch. Vezměte s sebou jednu rolku a nechte, aby se děti díky ní navzájem poznali. Jak?
Věk: 4+ let
Budete potřebovat: Rulka toaletního papíru
Postup hry:
Děti si sednou do kruhu, posílají si toaletní papír a každé z nich si utrhne tolik čtverečků, kolik uzná za vhodné. Jakmile je kolo dokončeno a každý má svůj počet kusů, musí o sobě říct tolik informací, kolik čtverečků si utrhnul.
7) Krok vpřed
Poslední hra se opět hodí spíše jako doplňková aktivita, protože jen rozvíjí informace mezi hráči. Hodí se tak i pro ty, kteří se znají – pokud vám zbyde čas na konci hodiny, můžete si ,,Krok vpřed” zahrát.
Věk: 3+ let
Budete potřebovat: Nic
Postup hry:
Děti stojí v kruhu nebo v řadě a dospělý říká ,,Krok vpřed udělá ten, kdo..”, za tečky se doplní ,,má rád modrou barvu, má doma zvířátko, je starší 10 let”, a tak dále. Děti se o sobě tak dozví zase něco víc, navíc mohou otázky pokládat i ony samy, pokud se na to cítí. Výhodou je, že je možné hrát hru v jakémkoliv věku.
Vše přizpůsobujte
Každá skupina dětí je jiná, proto vnímejte atmosféru v kolektivu a přizpůsobujte aktivity potřebám skupiny. Po seznámení zkoušejte týmové hry, které hráče naučí spolu vycházet a udržovat podporu mezi sebou. Dejte pozor na to, abyste nějakým pokynem nevědomky nepodpořili rivalitu mezi dětmi – vybírání členů do týmu dětmi může způsobit v nějakém z dětí pocit, že je neoblíbené.
Důležité je, aby děti hra bavila a užili si tak strávený čas se svými novými přáteli.